خبرهای کلی

ازدواج ولیعهد ایران با فوزیه و بحث وحدت شیعه و سنی در مصر!

یکی دو سال از تصمیم رضاشاه برای ازدواج فوزیه با پسرش محمدرضا می گذرد. در این مدت ، بسیاری از نویسندگان و روزنامه نگاران مصری شروع به نوشتن درباره ایران ، چاپ کتاب و برخی از مسائل ویژه مطبوعات کردند.
یکی از کتابهایی که اخیراً دیده ام ، اثر احمد محمود ساعتی است ، “رضا شاه بهلوی از جنبش حدیث ایران” ، که در 1939 توسط مدرسه النهضه در مصر منتشر شد.
در کتاب آمده است که این ساداتی در دارالکتب المصریه (شاید شاغل) بوده است. شخص دیگری به نام عبدالوهاب اعظم ، استاد ادبیات ایران در دانشگاه فواد الاول ، مقدمه ای بر این کتاب نوشت. این کتاب شامل چندین عکس از رضاشاه و پسرش فوزیه است. نسخه ای از این کتاب توسط نویسنده به قاسم غنی ، که زمانی سفیر ایران در مصر بود ، تقدیم شد و دقیقاً این نسخه است که من در اختیار دارم و در کتابخانه پارلمان نگهداری می کنم.
یکی از نکات شگفت انگیز این است که نزدیک شدن دولت های احمدی و ایران پهلوی طرفدار ایران با دولت عرب یکی از پدیده های شگفت انگیز این دوره است. آیا شیعه و سنی پشت آن بودند؟

رسول جعفریان

فهرست کتابها نشان می دهد که نویسنده می خواسته دوره ای از تاریخ ایران از امپراتوری ساسانی تا عصر بنویسد. بنابراین ، قسمت اول دولت ساسانی ، سپس ایران تحت حکومت اسلامی تا پایان دوره مغول ، سپس دوره صفویه و قاجار ، که خیلی سریع رد شد. سپس ، با جزئیات بیشتر ، قرارداد 1919 ، جنگ جهانی اول ، و سپس ماجراهایی که با سلطنت رضاشاه به پایان رسید. کودتای سیدضیاء ، جمهوری خواهی و سلطنت ، ارتش ، شیخ خزعل ، بیرون راندن قاجار ، ایران مدرن و سرانجام کلیات درباره ایران ، شامل جغرافیای ایران ، مردم ایران ، دین و فرهنگ ایران ، وضعیت اقتصادی و سرانجام بحث درباره شیعیان.

رسول جعفریان

به استثنای مقدمه عبدالوهاب اعظم و متن کتاب نویسنده ، احمد الساداتی ، بحث نهایی کتاب درباره شیعیان (صفحات 163 تا 202) ، که نسبتاً طولانی است ، دکتر محمد حسن العظمی ، جماعت الاخوا الاسلامیه) دبیرکل است. این جمعیت دقیقاً در همان زمان ایجاد شد تا وحدت شیعه و سنی را به رسمیت بشناسد.
اعظمی با اشاره به دوستی خود با نویسنده کتاب ، ساداتی ، گفت که از او خواسته است درباره مذهب شیعه بنویسد که دین اکثریت ایرانیان است.
او می گوید: “ما در عصری زندگی می کنیم که باید یکدیگر را بیشتر بشناسیم و روابط و برادری ایجاد کنیم.” او سپس تأکید می کند که اگرچه در الازهر تحصیل می کردم ، اما قبلاً ادیان مختلف هند را می شناختم ، زیرا بحث های مذهبی زیادی در آنجا جریان دارد. البته با اصول ادیان شیعه و سنی آنجا آشنا شدم. هر دو می گویند شهادت ، به مناسک و ستون های اسلامی اعتقاد دارند ، مزاحمت و روزه می پردازند ، حج را ادامه می دهند و محدودیت ها و آداب را رعایت می کنند. با این حال ، آنها شاهد بیگانگی و از هم پاشیدگی یکدیگر هستند و گاهی یکدیگر را بدتر از کافران می دانند. این در اسلام هم شرعی است و هم در قبله یکسانی نماز می خوانند.

رسول جعفریان

به گفته اعظمی ، دلیل این اختلافات یا سیاسی است یا برخی از نظرات قضایی که اختلافات در آنها تا به امروز ادامه داشته است. اما این تفاوتها پیامدهای دیگری نیز دارد و نسبتهای بدی به یکدیگر می دهد ، از جمله این واقعیت که ، به عنوان مثال ، آنها فکر می کنند که جبرئیل در انتقال پیام وحی اشتباه کرده است.
سپس می نویسد: اسلام دین مدارا است و از ابتدای اسلام این مدارا در او شناخته شده است. مسلماً اسلام که خواستار همکاری مناسب با سرودها است ، باید بر روح برادری بیشتر از مسلمانان تأکید کند. البته ، من قصد ندارم فرقه های اسلامی را لغو کنم ، زیرا هیچ کس نمی تواند این کار را انجام دهد ، اما وقتی می توان اقوام مختلف را به نام وطن ، به نام وحدت مذهبی جمع کرد ، امکان جمع آوری وجود ندارد. بسیاری از مسلمانان

رسول جعفریان

اعظمی می گوید که در حال حاضر گروه های مذهبی متفاوتی در مصر وجود دارد و برخی از آنها به دلیل مشکلاتی که خانواده ها از این طریق حل کرده اند در دادگاه ها و شرع از دیدگاه ادیان دیگر پیروی می کنند.
سپس می گوید یکی از دلایل این وحدت ممکن است همین موضوع باشد ، یعنی ازدواج پسر پادشاه ایران با دختر پادشاه مصر. توضیحات بیشتری در این زمینه داده می شود و سپس با اشاره به اینکه بسیاری از آنچه به شیعیان نسبت داده می شود نادرست است ، می گوید که سعی می کند در این باره روشنگری کرده و اهل سنت را با باورهای درست شیعیان آشنا کند. به عنوان مثال ، در مورد نماز جمعه ، چون برخی از شیعیان آن را اقامه نمی کنند ، معتقدند که نماز جمعه را نمی پذیرند در حالی که شرایط اعتبار نماز جمعه را دارند و آن این است که نماز معصوم باید از اهل بیت باشد. -بی برای تأسیس این. گویی حنفی ها شرایط دیگری داشتند. خیلی زیاد است.
اعظمی می گوید به همین دلیل ما این “اخوت اسلامی” را برای حل مشکلات بین مذاهب مختلف با برگزاری جلسات و کنفرانس های علمی و همچنین تبادلات علمی و دانشجویی ایجاد کردیم. اما در اینجا من سعی می کنم مذهب شیعه را معرفی کنم و در این رابطه باید بگویم که من از آثار علمای شیعه معاصر مانند شیخ محمد حسین الکاشف الغطا و سید محسن امین استفاده کرده ام ، زیرا همه دانش باید متعلق به خود او ، اگرچه همه در این فرقه افراطی هستند ، همانطور که اهل سنت نیز آثاری را نوشته اند که هیچ ارتباطی با اهل سنت ندارند و مخالفان اهل سنت نمی توانند به آنها استناد کنند.

شیخ محمدحسن اعظمی با شروع از صفحه 171 ، مذهب شیعه را با عناوینی مانند معنای واژه شیعه ، فرقه شیعه ، گسترش شیعه و خلاصه ای از دوازده مذهب شیعه معرفی کرد. سپس می گوید: مسلمانان قدیم و جدید توافق دارند که هیچکس به شهادت اعتقاد ندارد. سپس مقالاتی در این باره از ابن عربی و رشید رضا آورده است (المنار: 17/44). النبانی همان را از ابتدای کتاب بیروت ، اثبات حقیقت نقل می کند. حتی ابن تیمیه در رساله الاستغاها (مجموعه الرسائل الکبری: 1/470) نوشته است که پیامبر (ص) برای مردم کبیر بین قوم توحید و هیچ شخص دیگری شفاعت نکرد. توحید برای همیشه در آتش می ماند. وی سپس نمونه های دیگری از آنچه علمای اهل سنت می گفتند ارائه کرد و در این باره اطلاعات بیشتری در مورد الفصول المهما فی طلیف العما شرف الدین ارائه کرد. این آخرین خط کتاب در صفحه 202 است.
می توان گفت که تاریخ وحدت شیعه و سنی در مصر و ایجاد مرکز وحدت با ازدواج محمدرضا پهلوی با فوزیه آغاز شد ، اما نباید داستان را در اینجا محدود کرد ، در آن زمان تفکر معتدل در مصر و دانشمندان حاکم بود. این کشورها به ندرت افراطی بودند. این وضعیت دلایل تاریخی خاص خود را داشت ، اما بیش از هر چیز تحت تأثیر تسلط فضاهای روحانی جدید بود که همزیستی چندین قبیله و طایفه را تسهیل می کرد.

متأسفانه ، از ابتدای قرن بیستم ، هنگامی که کتابهای ابن تیمیه منتشر و به سرعت و به طور گسترده منتشر شد ، افراط گرایی به تدریج بر اعتدال غلبه کرد تا این روزها شاهد سوختن رسمی مسلمان سنی که خلبان اردنی بود ، ابنیه فتوا.
تاریخ وحدت اسلامی مصر بعدها در دوره پهلوی دوم مورد حمایت قرار گرفت و نه تنها توسط دولت بلکه توسط آیت الله بروجردی از کومی نیز مورد حمایت قرار گرفت. در نتیجه ، سفرهای زیادی صورت گرفته است ، برخی آثار معتدل شیعه در مصر ظاهر شده است ، بسیاری از دانشمندان مصری مقاله هایی در مورد نیاز به تصویری معتدل از وحدت و شیعیان نوشته اند … با این حال ، روحیه تغییر کرده و به این نقطه رسیده است در وضعیت بد و غیرقابل کنترل به نظر می رسد.

دکمه بازگشت به بالا