ورزش

وجود ۳۴ حلقه چاه و رشته قنات در شهرستان فردوس/ مرفه‌سازی کشاورزان؛ راه کنترل بحران آب

به گزارش خبرنگار گروه استان های خبرگزاری آنا از فردوس، وبینار «خشکسالی و آب» به همت باشگاه پژوهشی جوان معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی واحد فردوس برگزار شد.

مجید شریف زاده مدیر آب و فاضلاب شهرستان فردوس با اشاره به وجود 30 حلقه چاه و چهار قنات در فردوس به آماری از مصرف شبکه های آبرسانی، مشترکین و مردم اشاره کرد و گفت: آب چالش بزرگی برای ایران و کشور است. تنها راه برای جلوگیری از این چالش، اجرای آن است.” سند در مورد کم آبی و آموزش عمومی در کشور است.


بیشتر بخوانید:

از دهه 60 در ایران هشدار غرق شدن داده شده است


کارشناس آب منطقه ای خراسان با اشاره به آمار منابع آب زیرزمینی ایران و شهرستان فردوس گفت: دشت فردوس یک دشت ممنوعه و بحرانی در نقشه آبی ایران است.

جواد میبدی افزود: ایجاد سازمان های مورد نیاز مدیریت آب های زیرزمینی، شورای هماهنگی، تهیه قوانین و مقررات لازم، بازرسی ها و بازدیدهای لازم برای بررسی صحت اجرای کارها و سازه های شور آب شیرین از جمله راهکارهای لازم برای رفع آنها. آب کمتر است.

وی گفت: فردوس 7000 جریب زمین و یک باغ زراعتی دارد اما 95 جریب از آن تحت آبیاری تحت فشار است. بنابراین با تغییر روش های نوین آبیاری و تغییر روش کشت باید به بهره وری بالاتر و در نتیجه صرفه جویی در مصرف آب دست یافت.

استادیار دانشگاه آزاد اسلامی واحد فردوس با ارائه و مقایسه آمارهای جهانی و ایران از بارندگی و مصرف آب به جامعه علمی گفت: عدم مدیریت کارآمد مهمترین عامل در آب‌آفرینی است. بحران در کشور».

طاوسی مجتبی توضیح داد: آمارها نشان می دهد کشور ما با بحران آب مواجه است و باید با تدابیر لازم این بحران برطرف شود.

وی با اشاره به 75 درصد جمعیت شهری و چالش های پیش آمده افزود: بازنگری در سیاست های جدید افزایش جمعیت، رفاه کشاورزان، بازنگری در عادات کشت، افزایش قیمت انرژی و ایجاد قبوض آب برای حفاظت از محیط زیست حائز اهمیت است. نکاتی در دستیابی به مدیریت بحران «این آب کشور است.

استادیار دانشگاه آزاد اسلامی واحد فردوس گفت: کشاورزی فعال و پیشگیرانه، اصلاح ساختار فعلی حاکم بر منابع آبی و آموزش و پرورش کشور و تقویت فرهنگ زیست محیطی جامعه برای پیشرفت در حوزه آب مورد نیاز است.

انتهای پیام/4078/4062/

دکمه بازگشت به بالا