خبرهای کلی

مردانی که از پول متنفرند!

آنها هر روز با فشار و استرس زیاد کار خود را شروع می کنند و مجبورند بارها و بارها جعبه های 10 کیلوگرمی را در نقاط مختلف شهر حمل کنند. ترس از بیمه عمر روز به روز بر آنها چیره می شود و سرب پول شماری برایشان فاجعه شده است.

کار آنها انتقال پول به دستگاه های خودپرداز است. آن ها هر روز در مقابل چشمان بسیاری با پول های کلان از بانک ها خارج می شوند و تا پایان ساعت کاری صندوق های پول را با خود حمل می کنند. آنها می گویند که بار زیادی دارند و در اثر جابجایی بوش ها صدمات بدنی زیادی متحمل می شوند. از دردهای عضلانی گرفته تا آسیب های نخاعی، زانو و کمر درد. سخت ترین کار آنها بارگیری و تخلیه بوش است. با اینکه دو یگان ویژه آنها را همراهی می کنند، اما هر روز نگران زندگی خود هستند.

یکی از آنها تجربه ناخوشایندی دارد و یک بار در یک چهارم شهر تهران گرفتار شده بود که با وساطت نیروهای پلیس این ماجرا به خوبی خاتمه یافت. با این حال، او معتقد است که خطر سرقت در تهران کاهش یافته است، زیرا هر خیابان مجهز به دوربین مداربسته است و بنابراین افراد کمی به کامیون های پول حمله می کنند یا سرقت می کنند. از طرفی مبلغ دندانپزشکی به دست سارقان نمی رسد زیرا پولی که با خود حمل می کنند چندان قابل توجه نیست. یکی از کارمندان یک بانک دولتی گفت: «به یاد دارم که ماشین یک تیم تی شرت یک بار دزدیده شد. نمی‌دانم بعدش چه اتفاقی افتاد، اما به کسی آسیبی نرسید.»

من هم پیش کارمند بانک خصوصی می روم. شما نمی دانید روزانه چقدر پول جابه جا می کنید زیرا بسته های پول بر اساس برنامه و مسیر نامشخصی بین آنها توزیع می شود. به عبارت دیگر، آنها در کار خود ملاحظات ایمنی را در نظر می گیرند تا ریسک فرضیات در هر شغلی را کاهش دهند.

برخی از آنها در بخش های مختلف بانک مشغول به کار بودند و به مرور زمان به بخش های دیگر از جمله حواله نقل مکان کردند. شرط ادامه فعالیت آنها خوب کار، مسئولیت پذیری، قابلیت اطمینان و صداقت بود، زیرا همه کارکنان باید مسئولیت کمبود یا کمبود نقدینگی را بر عهده بگیرند.

کارمندان اغلب با کمبود مواجه هستند و مجبور به جبران هستند. دلایل مختلفی برای کمبود پول وجود دارد. از خرابی سیستم تا خطای انسانی.

همه آنها از حجم کار زیاد و حقوق کم گلایه دارند و معتقدند که معایب کارشان زیاد است. یکی از آنها با فشار خون بالا و مشکلات قلبی دست و پنجه نرم می کند، زیرا در معرض سرب قرار گرفته و یک سال است که تحت درمان بوده است. یکی دیگر از کارمندان هنگامی که برای جراحی چشم به پزشک مراجعه کرد، متوجه شد که چشمانش مملو از مواد شیمیایی خطرناک است و مدعی شد که در یک منطقه آلوده کار می کند و در معرض آلودگی های محیطی قرار دارد. به همین دلیل یکی از بزرگترین مشکلات کار آنها آلودگی محیط کار است. علاوه بر آلودگی سرب، باید روزانه آلودگی هوا نیز وجود داشته باشد که سلامت آنها را بیشتر به خطر می اندازد.

«بعد از 13 سال سابقه کار، ماهیانه حدود 8 تومان درآمد دارم. حقوق یکسان هر ماه تغییر می کند. مثلاً ماه گذشته سه و نیم میلیون گرفتم که همکارم با تمسخر گفت حقوق کارگران از شما بیشتر است. خب من هم قسط وام دارم ماهی چهار میلیون تومان حقوقم کم می شود.» این بیانیه ای از یک عامل انتقال پول است که برای یک بانک خصوصی کار می کند.

آنها معمولا سه روز فرصت دارند تا هر دستگاه را شارژ کنند، اما قبل از گذشت سه روز باید برای بررسی به دستگاه ها مراجعه کنند. هر تیم دو نفره معمولاً 10 تا 12 دستگاه را در مدت هشت ساعت کاری بررسی می کند. آنها همچنین توسط دو نیروی ویژه با سلاح و مهمات پشتیبانی می شوند. بسیاری از افراد به دلیل نیاز مالی این شغل را انتخاب کردند و به جای اینکه برای کسی کار کنند، شغل خود را حفظ کردند، زیرا خرج کردن پول کار بزرگی نیست، اما قابل احترام است: «همه پول را دوست دارند، اما ما آن را دوست داریم. دیدن پول ما را ناراحت کرد. اینطور نیست که حالمان خوب باشد، اما پول یعنی بارهای سنگین، استرس، کمردرد، درد دست، گردن درد و حتی احتمال مرگ. ما درآمد کمی داریم، اما از خود پول، اسکناس و این کاغذ متنفریم».

برخی کار خود را به صورت آزمایشی آغاز کردند و بانک هایی که در آن کار می کنند دوره های ویژه ای را برای کار با دستگاه های خودپرداز ارائه کردند تا تعداد خرابی های کاری کاهش یابد.

حتی تحریم ها هم روی کار آنها تاثیر گذاشت زیرا تامین قطعات تعمیرات خودپرداز با مشکل مواجه شد و سیستم خدمات بانکی آسیب دید. قطعات خریداری شده از دوره های قبل همچنان در انبارها استفاده می شود. به گفته یکی از مقامات، بسیاری از دستگاه های خودپرداز قبلا متعلق به آلمان بودند، اما اکنون بیشتر چینی هستند.

انتقال پول به بانک ها توسط چندین تیم مختلف انجام می شود که هر یک در یک زمان یک وظیفه را بر عهده دارند. یک تیم پول‌ها را می‌شمارند، تیم دیگر درباره عملیات پولشویی بحث می‌کنند و گروه دیگر، صرافی‌ها که معمولاً پول‌های آنلاین شده را برمی‌دارند و در دستگاه‌های خودپرداز نصب می‌کنند، در نهایت پول‌های باقی‌مانده در دستگاه‌های فروش خودکار را به محل خود برمی‌گردانند. . در سند حمل و نقل ثبت کنید.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا