خبرهای کلی

تصاویر / قبیله‌ای آفریقایی با پاهای عجیب

دوما یا وادوما که با نام دِما نیز شناخته می‌شود، نام قبیله‌ای در روستای کانیمبا در شمال زیمبابوه است. مشاهده یک اختلال الکتروداکتیل یا یک اختلال ارثی در اندام های سرطانی باعث شهرت آنها در برخی از خانواده های این قبیله شده است! گفته می شود حداقل 25 درصد از اعضای این قبیله با این مشکل دست و پنجه نرم می کنند.

به گزارش رویداد برتر، «عصرایران» نوشت: در الکتروداکتیلی مشکلات اندامی وجود دارد که معمولاً سه انگشت میانی ندارند و دو انگشت خارجی به سمت داخل می چرخند. در نتیجه چنین اختلالی، این جمعیت به فشار «دو انگشتی» یا «پای شترمرغ» معروف است.

این مشکل یک حالت اتوزومال غالب است که توسط یک جهش در کروموزوم 7 ایجاد می شود. بر اساس گزارش ها، این قبیله می گوید بیماران مبتلا به این بیماری معلول نیستند، در واقع آنها به خوبی پذیرفته شده اند.

در حالی که به نظر می رسد پاهای شترمرغ بالا رفتن از درخت را برای قبیله آسان تر می کند، این مورد در وادوما به دلیل وجود یک منبع ژنتیکی کوچک و به دلیل اینکه قوانین قبیله ازدواج خارج از ازدواج را برای اعضا ممنوع می کند، صادق است. به راحتی منتشر می شود.

این جهش ژنتیکی عمدتاً ارثی تنها یک کودک از هر چهار کودک متولد شده در جمعیت Vadoma را تحت تأثیر قرار می دهد.

با توجه به جداسازی سویه، اعضای Vadoma در طول زمان به توسعه و نگهداری الکتروداکتیلیا کمک کرده‌اند و به دلیل مخزن ژن نسبتاً کوچکی که دارند، این بیماری بسیار بیشتر از سایر مناطق شایع شده است.

یکی از قبایل صحرای کالاهاری نیز تعدادی اعضای الکتروداکتیک دارد که به گفته کارشناسان ممکن است اجداد مشترکی با وادوما داشته باشند.

البته طبق افسانه های باستانی، اعضای قبیله بر این باورند که هزاران سال پیش، موجودات ستاره شباهنگ برای اولین بار در منظومه شمسی ما ساکن شدند و بر روی زمین فرود آمدند. آنهایی که خیلی شبیه پرندگان بودند با یک مرد جفت شدند و ازدواج کردند! فرزندان این هیبرید، اجداد Vadoma، بخش زیادی از DNA انسان را به ارث می برند، اما در مورد پاها، ژنتیک عروسک ها بر این امر تأثیر گذاشته است. در انتهای پاها دو انگشت روبروی هم قرار دارند. این وضعیت انگشتان به آنها انگیزه طبیعی برای بالا رفتن از درخت می دهد، اما هنگام دویدن یا راه رفتن مشکلات زیادی را ایجاد می کند. اعضای گروه ممکن است به دلیل فرم پاهایشان کفش نپوشند.

اگرچه این سویه به چنین افسانه ای اعتقاد دارد، اما علت علمی این اختلال همان جهشی است که در کروموزوم 7 رخ داده است.

تصاویر/ قبایل آفریقایی با پاهای عجیب

تصاویر/ قبایل آفریقایی با پاهای عجیب

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا