ورزش

ذبح چوگان! – رویداد برتر

تیشرت، رشته باستانی ایرانی که توسعه آن مورد تاکید رهبر معظم انقلاب اسلامی است، امروز وضعیت خوبی ندارد و در ماه‌های اخیر با چالش‌های زیادی مواجه است.

به گزارش رویداد برتر، طبق شواهد و مدارک فراوانی که وجود دارد، پیراهن قدیمی ترین بازی ورزشی جهان است و این مسابقات توسط ایرانیان و تورانی ها در 600 سال قبل از میلاد انجام شده است. طبق اسناد تاریخی ایران قدمت این ورزش بیش از 3000 سال است و بخشی از هویت ایرانی است. چوگان یادآور خاطرات شیرین مردم است، به همین دلیل نقش و نگارهای این نمایش پرشور در بسیاری از آثار فرهنگی، هنری و صنایع دستی ایران ظاهر شده است.

سال گذشته اما جایگاه تی شرت در کشور بسیار مبهم است و معلوم نیست نظر شما در مورد این ورزش چیست. در سخنرانی از ورزش تی شرت حمایت می کنند اما در عمل شاهد درگیری ها و چالش هایی در توسعه و نگهداری زمین های ورزشی بین شرکت و مجموعه تی شرت هستیم.

انجمن چوگان ادعا می کند

28 آبان سال گذشته بود که ابراهیم نوزایی رئیس انجمن پیراهن ها اعلام کرد که مجموعه پیراهن و سوارکاری شهدا (کاخ فیروزه) با قرارداد BOT در اختیار انجمن تی شرت قرار گرفته است و حدودا 12 سال از آن زمان می گذرد. کشور اعلام کرده که قرارداد منقضی شده است، اما از نظر قانونی باید بدانیم که نکاتی در قرارداد وجود داشت که شرکت توسعه و نگهداری باید رعایت می کرد. وی خاطرنشان کرد: در صورت عدم رعایت مفاد قرارداد مربوطه از سوی این شرکت، قرارداد به قوت خود باقی خواهد ماند و این بدان معناست که اتحادیه پیراهن ها به صورت قانونی در مجموعه تی شرت و سوارکاری به فعالیت خود ادامه می دهد.

چندی پیش شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی کشور با قرار دادن تمبری روی مجموعه سوارکاری و پیراهن شهدا (کاخ فیروزه) با بنری اعلام کرد که انجمن پیراهن در این خصوص مسئولیتی ندارد. پیچیده است و نیاز به امضای قرارداد دارد. این در حالی است که به گفته رئیس اتحادیه پیراهن ها، اعلام شده است که انجمن پیراهن ها در حال تخلیه است و این مجموعه متعلق به شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی در کشور است. قصر فیروزه) قفل شد.

سلاخی تی شرت!

درخواست ناموفق 2 وزیر

اتحاد تیشرت دو بار از مسعود سلطانی فر و حمید سجاد درخواست کرد که تی شرت و مجموعه سوارکاری شهدا (کاخ فیروزه) را به عنوان خلبان در اختیار اتحاد قرار دهند اما هر دو درخواست بی پاسخ ماند. وی با اشاره به اینکه فکر می کنیم مساحت 60 هکتاری مجموعه تی شرت و مجموعه سوارکاری شهدا (کاخ فیروزه) توسط شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی اداره می شود، گفت: و شهدای سابق سوارکاری (فیروزه) بودند. کاخ) پس از جلساتی که با وزیر ورزش و جوانان داشتند متوجه شدند که نباید به تی شرت به عنوان منبع درآمد نگاه کرد و فکر می کردیم که دوران جدید بهتر از گذشته از این ورزش ملی و باستانی حمایت می کند. متاسفانه چنین روحیه ای وجود ندارد و نتیجه ما این است که شرکت توسعه دهنده و نگهداری از اماکن ورزشی تنها به دنبال کسب درآمد از این مجموعه است.

نوزایی با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری توجه ویژه ای به منطقه تی شرت داشتند و بر احیاء و توسعه آن تاکید داشتند، گفت: مجموعه پیراهن و سوارکاری شهدا (کاخ فیروزه) یک مکان تاریخی و فرهنگی است که باید با استفاده از یک فضای سبز از آن محافظت کرد. تی شرت، چون بحث تاریخ و فرهنگ ایرانیان مطرح است و این مجموعه باید به عنوان زیرساخت پایلوت چوگان تلقی شود، دیگر کاربردهای آن را نمی توان به دلیل ثبت ملی و یا میراث فرهنگی آن در نظر گرفت. سایر کاربری های آن قابل تامل نیست با وزیر جوانان در تعیین این مجموعه و توسعه و نگهداری اماکن ورزشی به شرکت واگذار شد اما عملاً اقدامی صورت نگرفت، پیراهن و مجموعه سوارکاری شهدا ( کاخ فیروزه) در هوا!چون معتقدند تشنج است، م قرارداد منقضی شده و قرارداد جدیدی منعقد نشده است.

امکان تغییر کاربری مجموعه قصر فیروزه وجود ندارد

مجموعه تی شرت و سوارکاری شهدا (کاخ فیروزه) در فهرست آثار ملی املاک ایران به ثبت رسیده است و استفاده از این مجموعه تی شرت منوط به این موضوع است. که شما حق تغییر کاربری یا ساخت و ساز مجتمع را ندارید و هرگونه اقدام در این خصوص خلاف قانون است.

سمت وزارت ورزش؛ از شعار تا عمل!

حمید سجادی وزیر ورزش و جوانان در دیدار مسئولان ورزش ایران با هیات عراقی با بیان اینکه توسعه ورزش قهرمانی توسط این دو کشور دوست و همسایه باعث تقویت روابط دو کشور می شود، گفت: از ایران می خواهم زیرساخت ها را توسعه دهد. ورزش عراق مفید خواهد بود و من پیشنهاداتی برای منشاء پیراهن ایران دارم و امیدوارم این ورزش را در هر دو کشور تقویت کنم.

وزیر ورزش و جوانان همچنین در محل واگذاری سهام سرخابی ها به مردم اعلام کرد: امیدوارم حتی اگر این دو باشگاه آبی را انتخاب کنند، زمینه برای تشکیل تیم های بانوان استقلال و پرسپولیس فراهم شود. درست است که ما حدود 100 سال ورزش مدرن در کشور داریم، اما اگر به تاریخ برگردیم، چند هزار سال پیش ورزش داشتیم، کشتی‌گیری داشتیم که شکل دیگری داشت. 4000 سال پیش که به عنوان خدمتگزار ورزش می گویم و به مسئولان دو باشگاه برمی گردد. وقتی یک تی شرت با سابقه 3500 ساله داریم، 4-5 تیم باشگاهی بیشتر نیست. امیدوارم اگر این دو باشگاه تصمیم بگیرند، تیم آبی و قرمز داشته باشیم.

اظهارات اخیر وزیر ورزش و جوانان نشان می دهد که حمید سجادی نگرش مثبتی نسبت به تی شرت دارد و حمایت مستقیم از این ورزش دارد. اتفاقی که تاکنون در عمل نیفتاده است و رویکرد واقعی و عملی وزارت ورزش و جوانان با تی شرت چیست؟

سلاخی تی شرت!

«سند تحول مردمی» چه می گوید؟

به گزارش «سند تحول مردمی»، اولویت‌بندی مدیریت اماکن ورزشی در اختیار انجمن‌ها و هیئت‌های ورزشی، شهرداری‌ها، دهیاری‌ها و نهادهای مردمی به عنوان یک برنامه بلندمدت مرکزی برای وزارت ورزش و جوانان تعیین شده است. برای وزارت ورزش و جوانان.»

باز هم مانع و بلاتکلیفی!

اما اخیراً در شرایطی که وضعیت پیراهن و مجموعه سوارکاری شهدا (کاخ فیروزه) همچنان نامشخص است و انجمن پیراهن‌ها از وزارت ورزش و جوانان خواسته تکلیف خود را مشخص کند، تی‌شرت تهران ورود پیراهن به مجتمع در 12 آوریل ممنوع شد. برای تمرین و سرکشی به مقابله با اسب‌های خود پرداختند و تصمیم گرفتند که رئیس انجمن پیراهن‌ها مجدداً به وزارت ورزش و جوانان برود و در گفت‌وگو با وزیر ورزش و جوانان این مشکل چالش‌برانگیز را که مدت‌هاست حل می‌کند. ورزش تی شرت کشور را هیجان زده کرد. ما ملاقات کردیم، بیایید حل کنیم. در نهایت باید منتظر ماند و دید تکلیف مجموعه سوارکاری و تی شرت شهدا (کاخ فیروزه) چه می شود و آیا این مجموعه به انجمن تی شرت می رسد یا شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی به طور کامل تحویل می گیرد. مدیریت مجتمع ; نتیجه اینکه وزارت ورزش و جوانان تاثیر زیادی روی تعداد دارد.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا