خارجی

روزنامه عمانی: روابط مسقط و تهران منطقه را نجات داد

روزنامه عمانی روز یکشنبه نوشت: روابط عمان و ایران در حوزه های مختلف از اهمیت ویژه ای برخوردار است و تأثیر بسزایی بر منطقه شعله ور خلیج فارس و جهان دارد.

به برکت درایت و تدبیر رهبران دو کشور، این روابط در دهه‌های اخیر آرامش و استحکام خود را حفظ کرده و طوفان‌هایی که منطقه را فراگرفته است نتوانسته آن را مختل کند.

روابط عمان و ایران همواره مبتنی بر اصول حسن همجواری و عدم مداخله در امور داخلی طرف مقابل و همپوشانی منافع خانوادگی، اجتماعی و اقتصادی و منافع مشترک اقتصادی بوده است.

همکاری نزدیک ایران و عمان به لطف چشم انداز تنگه مهم استراتژیک هرمز، بزرگترین دروازه ارتباطی منطقه، باعث ایجاد امنیت در منطقه شده است.

امنیت منطقه نه تنها برای این دو کشور، بلکه برای همه کشورهای حوزه خلیج فارس و تجارت جهانی بسیار مهم است.

عمان و جمهوری اسلامی ایران توانسته‌اند تنگه هرمز را از درگیری‌های سیاسی دور نگه دارند تا از طمع‌طلبی بین‌المللی و درگیری‌هایی که به نفع خود و همه کشورهای منطقه نیست، جلوگیری کنند.

عمان همواره با جمهوری اسلامی ایران، اصل حسن همجواری و احترام متقابل در تماس بوده و از صداها و مطالباتی که حریم این روابط را درک نمی کند، پیروی نمی کند و سعی در تحریک مسقط به دشمنی با تهران داشته است. از دیگران. او کنترل را به دست گرفت.

برگزیت کتمان نمی کند که عمان در طول این سال ها چقدر برای حفظ این سیاست پرداخته است و در چارچوب روابط قوی و همه جانبه با ایران و توسط کسانی که ابعاد عمیق و اسرار این رابطه را درک نکرده اند، چقدر دروغ گفته است. ارتباط با جمهوری اسلامی ایران

کشورهای منطقه اکنون توانسته اند راز این روابط را که مبتنی بر اصول ثابت و قابل تغییر است و تأثیری بر تحولات سیاسی منطقه و جهان ندارد، درک و کشف کنند.

امروز کشورهای منطقه با نگاهی به تجربه عمان و الگوبرداری از آن به تهران سفر می‌کنند تا جبهه‌ای جدید و سفید را در روابط فعال با ایران آغاز کنند، بالاخره این کشورها هزینه‌های سنگینی برای این دشمنی پرداخته‌اند.

ایران همچنین به این سبک ممتاز عمان که در طول سالیان متمادی پایه و اساس سیاست خارجی مسقط بوده و به عنوان سیاستی خردمندانه شناخته می شود، احترام می گذارد.

سایر کشورهای منطقه نیز باید همین مسیر را برای ایجاد امنیت، ثبات و رفاه برای ملت های خود دنبال کنند، به دور از درگیری ها، جنگ ها و درگیری هایی که به درد بشریت نمی خورد.

همه باید عواقب جنگ های ویرانگر منطقه مانند جنگ اول و دوم در خلیج فارس تا جنگ یمن را از نزدیک ببینند و از واکنش عمان به این حوادث سخت درس بگیرند.

با این سیاست، عمان در حال حاضر تنها طرف قابل اعتماد در جنگ یمن است که می تواند به صلح پایدار دست یابد که می تواند مردم یمن را از آسیب ها و رنج های بیشتر محافظت کند.

عمان با وجود دود و نشانه‌های جنگ بین تهران و دیگران همواره در پی آن بوده است که با ایران وارد خصومت نشود و مسقط تنها پایتختی بود که شایسته میانجیگری بین تهران و دیگران بود.

امیدواریم روابط برادرانه اقتصادی، سیاسی و اجتماعی دو کشور به نفع و منفعت دو ملت گسترش یابد و به ویژه در دنیایی که آسمان در آن دود سیاه پوشیده شده است، این امر مستلزم درک بیشتر است.

عمان همیشه خیر را برای همه می‌خواسته و روابطش با دیگران از روی خصومت و به ضرر دیگران نبوده و رفتار عمان تحت تأثیر هیچ انگیزه و عاملی تغییر نکرده است.

311311

دکمه بازگشت به بالا