خبرهای کلیکسب و کار برتر

معرفی 5 امکان ویژه در ردیاب

ردیاب ابزاری است که با استفاده از ماهواره و گیرنده‌های جی پی اس می‌تواند موقعیت مکانی هر شخص یا سی مثل خود را مشخص نماید. جی پی اس نیز یک فناوری بسیار کاربردی در جهان است که افراد روزانه از آن استفاده کرده و کمک می‌گیرند. این فناوری پیشرفته جهانی به افراد مختلف کمک خواهد کرد که مسیر خود یا خودرو را برای رسیدن به یک مقصد مشخص تعیین کرده و مشخص نمایند.

ردیاب‌ها هم مانند بسیاری از ابزار و وسایل دیگر، برای کاربرد و استفاده گسترده‌تر، باید از قابلیت‌های کامل و فوق‌العاده‌ای برخوردار باشند‌. برخی از ردیاب‌ها قابلیت‌های رضایت‌بخش و خوبی دارند اما برخی دیگر از آن‌ها سطح بالا و بسیار پیشرفته‌ای از امکانات را در اختیار کاربر خود قرار می‌دهند. به عنوان مثال ارسال پیام اضطراری، اعلان هنگام روشن شدن خودرو و چیپست جی پی اس از این قبیل امکانات پیشرفته هستند که در یک ردیاب سطح بالا وجود دارند. در ادامه مطلب به پنج مورد از بهترین امکانات و قابلیت‌های ردیاب خودرو خواهیم پرداخت.

تاریخچه استفاده از ردیاب‌ها

تاریخچه نخستین استفاده از ردیاب‌های جی پی اس، به ارتش ایالات متحده آمریکا بر می‌گردد. ارتش آمریکا از ردیاب‌های جی پی اس عموما در عملیات‌های نظامی برای مکان‌یابی و هدف‌یابی شلیک موشک‌ها، تعیین مسیر هواپیماهای جنگنده و مواردی از این قبیل استفاده می‌کرد. اما پس از گذشت مدت کوتاهی، استفاده از این فناوری برای همه مردم جامعه آزاد شد و روز به روز به امکانات آن اضافه شد و خدمات بیشتری به مردم ارائه گردید. تا جایی که امروزه از این فناوری در خودروها استفاده می‌شود که به آن برنامه ردیاب خودرو می‌گویند‌.

انواع ردیاب

ردیاب‌های خودرو از نظر تامین برق به دو دسته تقسیم می‌شوند.

دسته اول نیازی به شارژ کردن ندارند و دائما کار می‌کنند. چرا که به برق خودرو متصل هستند و برق موردنیاز خود را از آن تامین می‌کنند‌.

دسته دوم ردیاب‌هایی هستند که پیش از استفاده به شارژ نیاز دارند و باید توسط شارژر مخصوص شارژ شوند.

ردیاب‌ها با عملکرد آنلاین و آفلاین

ردیاب‌های خودرو از نظر ارسال اطلاعات به ماهواره‌ها به دو شکل عمل می‌کنند. برخی از آن‌ها آنلاین و برخی دیگر آفلاین هستند. در ادامه با هر دو نحوه عملکرد ردیاب‌‌ها، یعنی هم آنلاین و هم آفلاین آشنا خواهیم شد.

ردیابی آفلاین: نحوه عملکرد ردیاب آفلاین به این صورت است که، داده‌ها و اطلاعات به شکل نقطه‌ای و بر اساس تنظیماتی که روی برنامه ردیاب خودرو اعمال کرده‌اید، در بازه زمانی مشخصی به تلفن همراه شما پیامک خواهد شد.

ردیابی آنلاین: در ردیابی آنلاین، داده‌ها هم از طریق اینترنت و هم از طریق پیامک برای کاربر ردیاب ارسال می‌گردد. علاوه‌بر این، او می‌تواند به صورت دقیق و لحظه به لحظه موقعیت خودرو را بر روی تلفن همراه یا لب تاب خود مشاهده نماید.

به طور کلی می‌توان گفت عملکرد ردیاب خودرو به این صورت است که تراشه GPS، موقعیت جغرافیایی را از ماهواره‌ها دریافت می‌کند. همچنین ردیاب با توجه به سنسورهای دیگری که بر روی آن نصب شده، قادر است اطلاعات دیگری مثل عملکرد راننده را ثبت نماید. سپس ماژول GPRS اطلاعات مورد نظر را از طریق سیم‌کارت به کاربر ارسال می‌نماید‌.

برنامه ردیاب چگونه کار می‌کند؟

برنامه ردیاب وسایل نقلیه و خودرو در بسیاری از بسیاری جهات مثل امنیت وسایل نقلیه شخصی، سیستم‌های حمل‌ونقل عمومی، مدیریت ناوگان شهری و بسیاری موارد دیگر مفید است. علاوه‌بر این، با استفاده از این برنامه‌ها تعداد وسایل نقلیه موجود در جاده در کل سطح جهان نیز افزایش می‌یابد و اطلاعات دقیق آن ثبت و ضبط می‌شود. بنابراین توسعه سیستم ردیابی وسایل نقلیه مختلف به خصوص خودروها با استفاده از جی پی اس یا سیستم موقعیت یابی جهانی، سیستم ارتباطات سیار، نقشه گوگل و جی پی آر اس انجام می‌شود.

این سیستم‌ها شرایطی را فراهم می‌کنند تا با استفاده از این امکانات بتوانید خودرو شخصی خودتان را ردیابی کرده و از طریق شبکه تلفن همراه در جریان اطلاعات و داده‌های مربوط به آن قرار بگیرید.

در واقع سیستم جی‌ پی اس و برنامه ردیاب خودرو به صورتی عمل می‌کند که اطلاعات و داده‌ها را از طریق ماهواره‌ها و ایستگاه‌هایی که به دور زمین می‌گردند، دریافت کرده و کار می‌کند‌.

دو عامل مهمی که در ردیاب وجود دارد جی‌پی‌اس و سیم‌کارت است. سامانه ردیاب خودرو به کمک جی پی اس طول و عرض جغرافیایی وسیله نقلیه را بدست آورده و به وسیله سیم‌کارت این اطلاعات را برای صاحب خودرو ارسال می‌کند و به این طریق فعالیت خود را انجام می‌دهد.

معرفی 5 امکان ویژه در ردیاب

در ادامه پنج مورد از امکانات ویژه در ردیاب خودرو را معرفی خواهیم کرد.

ارسال پیام‌های اضطراری برای درخواست کمک (S.O.S  )

دکمه S.O.S یا دکمه ارسال کردن پیام‌های اضطراری، ابزاری است که در شرایط دشوار و خطرناک به کمک شما می‌آید. این دکمه در اکثر موبایل‌ها وجود دارد و در شرایط خاص حتی اگر آنتن دهی هم وجود نداشته باشد، رابط اضطراری بوده و می‌توان از دکمه S.O.S برای ارسال درخواست کمک استفاده کرد. درخواست اضطراری شما برای شماره موبایلی که در گذشته در ردیاب ثبت کرده بودید ارسال می‌گردد. این دکمه در واقع یک ابزار بسیار مهم و کاربردی است که می‌تواند در ردیابی کودکان و سالمندان به شما کمک کند. شما می‌توانید روش استفاده از این دکمه را به کودکان و سالمندان خود آموزش دهید تا در موقعیت‌های خاص و پرخطر بتوانند از آن استفاده کنند و خودشان را نجات دهند.

قابلیت LBS؛ از امکانات ردیاب در مناطق غیر قابل دسترس

کلمه LBS، به معنای موقعیت مکانی دکل مخابرات است و مخفف عبارت Location Base Station است. سیستم ردیاب‌ها به گونه‌ای است که در فضاهای بسته و مسقف و یا تونل‌ها دچار ضعف در آنتن دهی می‌شوند و ارسال پیام توسط آن‌ها دچار اختلال می‌گردد. در برخی از مناطق دیگر هم به دلیل ضعیف بودن آنتن دهی، امکان برقراری ارتباط میان ردیاب با نرم‌افزارها وجود ندارد و ارتباط به طور کامل از بین می‌رود. در چنین شرایطی قابلیت LBS به کمک ردیاب می‌آید و بدون ذره‌ای اختلال به فعالیت خود ادامه می‌دهد. البته باید به این نکته توجه کرد که این سیستم مقدار کمی خطا دارد و نزدیک به پنجاه تا سیصد متر اشتباه دارد. اما با وجود این، محدوده تقریبی موقعیت خودرو را به مالک ارسال می‌نماید‌.

سیستم ال بی اس اهمیت بسیاری دارد. از همین رو در بیشتر ردیاب‌ها حتی ردیاب‌های ساده‌تر هم وجود دارد و عملکرد قابل قبولی را از خود به نمایش می‌گذارد. شما می‌توانید حتی با خرید یک ردیاب ساده و ارزان قیمت از این ویژگی استفاده نمایید و دست سارقان را از خودرو خودتان کوتاه کنید.

برخورداری از چیپست GPS برای ارسال و دریافت داده‌ها

دستگاه‌های ردیاب برای ارسال و دریافت دیتا و موقعیت مکانی خودرو، از ماهواره‌هایی که در ایستگاه‌های فضایی وجود دارند استفاده می‌کنند. این ارسال و دریافت اطلاعات با استفاده از چیپست جی پی اس صورت می‌گیرد. هر چه میزان و درجه حساسیت این چیست بیشتر باشد، عملکرد ردیاب نیز دقیق‌تر خواهد بود و خطای کمتری را از خود نشان خواهد داد.

وجود این چیپست در همه ردیاب‌ها از ردیاب انسان تا ماشین لازم است. در واقع تا زمانی که چیپست جی پی اس در این وسیله وجود نداشته باشد، ردیاب هیچ کارایی نخواهد داشت. البته در هنگام خرید ردیاب باید به خوبی دقت کنید. چرا که اگر سیستم شما دارای چیپست تقلبی و بی کیفیت باشد، به طور قطعی ردیاب شما عملکرد درستی را از خود نشان نخواهد داد.

اعلام هشدار ردیاب برای ارسال موقعیت خودرو

این اعلان یکی دیگر امکانات و ویژگی‌های برتر ردیاب خودرو است. جابجا شدن خودرو، جدا شدن باطری خودرو، وارد شدن ضربه به خودرو و باز شدن درب‌ها از جمله هشدارهای مهمی هستند که توسط سیستم اعلام هشدار برای مالک خودرو ارسال می‌گردد.

باتری داخلی ردیاب برای جلوگیری از خاموش شدن

ردیاب‌ها هم مانند سایر وسایل و تجهیزات الکترونیکی با استفاده از باتری و برق خودرو فعالیت می‌کنند. برخی از مدل‌های ردیاب‌ها مثل ردیاب‌های دیاگی و فندکی، برق مورد نیاز خود را از برق خودرو دریافت می‌کنند. و ردیاب‌هایی که دارای آهنربا هستند، از باتری‌های بسیار قوی برخوردارند. باتری‌های آهنربایی تنها به یک مرتبه شارژ در طی یکسال نیاز دارند. اما با وجود این، همه ردیاب‌ها دارای یک باتری داخلی هستند. ردیاب به کمک این باتری حتی پس از اینکه جریان برق خودرو قطع شود یا شارژ باتری تمام شود، تا ساعت مشخصی به فعالیت خود ادامه می‌دهند.

دکمه بازگشت به بالا