خبرهای کلی

سیدمحمود دعایی؛ خاطره انگیزترین دیدارها

در سال 1366 و پس از اینکه انتشار روزنامه قدس به من سپرده شد، با توجه به اینکه 29 سال سن داشتم و سابقه مدیریت مطبوعاتی نداشتم و به دلیل فعالیت در این حوزه و کارم فقط مسئول بازدید از برخی مدیران مطبوعاتی برای کسب تجربه بودم. علاقه به حوزه های فرهنگی البته در آن زمان نشریات زیادی وجود نداشت، بیشتر آنها کیهان و اطلاعات و یکی دو روزنامه کوچک بودند.

یکی از جاهایی که موفق شدم و وقت گذاشتم این بود که برای کسب تجربه به دیدار آقای دعایی رفتم. شاید خاطره انگیزترین دیدار من در این زمینه آقای دعایی بود. من قبلاً او را ندیده بودم. آنها آنقدر متواضعانه و دوستانه مورد استقبال قرار گرفتند که احساس کردم سال ها آنها را می شناسم. آنها با آغوش باز و ادبیات بسیار دوستانه از من استقبال کردند و با من به گفتگو نشستند. درباره مسائل مختلف روزنامه با او صحبت کردم. ظهر همه مدیران جمع شدند. آبگوشت هم برای ناهار آوردند. خیلی دوستانه، پدرانه و برادرانه دور یک میز نشستیم و با شور و شوق در مورد روزنامه ها صحبت می کردیم.

در این دیدار عشق و احترام عمیقی در دلم نسبت به آقای دعایی جای گرفت. این دیدار در ساختمان قدیمی روزنامه اطلاعات انجام شد. متعاقباً در بحث های مختلف مطبوعاتی، آقای دعایی همواره از برخورد بسیار متواضعانه با مسائل یاد کرده است. آنها هرگز خود را بالاتر از مجلس و بزرگتر از دیگران نمی دیدند، در حالی که در بسیاری از جلسات واقعاً بزرگتر از نمایندگان بودند.
آنها هرگز سعی نکردند بدون خدا با دیگران رفتار کنند، احساس حقارت می کردند، اما همیشه با تواضع رفتار می کردند. بسیاری از کسانی که دیده شدند می خواستند مودبانه دستشان را ببوسند اما خیلی ها اجازه ندادند.

دومین دیدارم با آقای دعایی در ساختمان جدید روزنامه اطلاعات بود. اولاً از جلسه سال 66 تا جلسه چندین سال پیش، آقای دعایی را متواضع تر، متواضع تر و دوست داشتنی تر دیدم. ثانیاً از دیدن علاقه ایشان به خبرنامه و اینکه با سرمایه گذاری ارزشمند توانستند یکی از بهترین موسسات مطبوعاتی و بهترین چاپخانه های کشور را به آن اضافه کنند، بسیار دوست داشتم.

وظیفه اینجانب است که نام و یاد بزرگ مرد رسانه ای کشور، مرد اخلاق، تواضع و فروتنی را گرامی بدارم و از تمامی همکاران مطبوعاتی خود تقاضا دارم در سیره، سیره و روش ایشان مطالعه کنند. مرحوم آقای دعایی و شخصیت شما را قرار دهید. ایشان در رابطه با همکاران و سایرین خصوصاً آقای دعایی هرگز تسلیم جهت گیری های سیاسی کنونی کشور نشدند و همواره با نیروهای جناح های سیاسی داخل نظام و انقلاب یکسان برخورد می کردند و با همه ارتباط صمیمانه داشتند. .

درود بر روح بلند و ملکوتی مرحوم آقای دعایی.

یادبود گروه نخبگان سیدمحمود دعایی رویداد برتر

سیدمحمد دعایی;  اتوبوس مسافربری به جای ماشین ضد گلوله

دکمه بازگشت به بالا