خبرهای کلی

با سندرم «انفجار سر» آشنا شوید

IHS یک اختلال خواب است که باعث می شود فرد هنگام به خواب رفتن یا بیدار شدن صداهای بلندی را بشنود که دیگران نمی توانند بشنوند.

به گزارش رویداد برتر مربای مربا او نوشت: “وقتی نام “سندرم انفجار سر” را می شنوید فکر می کنید که این یک مشکل بسیار دردناک است، اما سندرم انفجار سر یا EHS کاملا بدون درد است. اگرچه می تواند بسیار آزاردهنده باشد. IHS یک اختلال خواب است که باعث می شود فرد هنگام به خواب رفتن یا بیدار شدن صداهای بلندی را بشنود که دیگران نمی توانند بشنوند. افرادی که این وضعیت را تجربه می کنند گزارش می دهند که صدای رعد و برق، شلیک گلوله، تصادف یا سایر صداهای بلند و آزاردهنده را شنیده اند.

برخی از افراد نورهای چشمک زن را می بینند یا اسپاسم عضلانی را احساس می کنند. تعریق شبانه، ضربان قلب سریع و دشواری در تنفس بلافاصله پس از بیدار شدن از خواب از دیگر علائم این مشکل است. مدت زمان شنیدن صداها معمولاً بسیار کوتاه است و الگوی خاصی وجود دارد. سندرم انفجار سر نوعی پاراسومنیا است. شرایط آشناتر مانند صحبت کردن در خواب یا راه رفتن در خواب دو نمونه دیگر از پاراسومنیا هستند. EHS می تواند خواب فرد را مختل کند و باعث اضطراب شود. محققان مدت‌ها بر این باور بودند که سندرم انفجار سر بیشتر در افراد مسن، به‌ویژه زنان بالای 50 سال رخ می‌دهد، اما تحقیقات جدید نشان می‌دهد که EHS بسیار شایع‌تر از آن چیزی است که قبلا تصور می‌شد.

علل سندرم انفجار سر

مانند بسیاری از پاراسومنیاها، علت IHS نامشخص است. با این حال، وقوع آن ممکن است شامل موارد زیر باشد:

استرس و اضطراب

فعال شدن بیش از حد سلول های عصبی به دلیل عدم تعادل کلسیم

هاله قبل از میگرن

آسیب یا سایر مشکلات گوش داخلی

یک خطای پردازش در مغز در طول انتقال خواب-بیداری

ریز تشنج در نورون های حسی مغز در لوب تمپورال

مصرف داروهای ضد افسردگی و ضد اضطراب

سندرم انفجار سر چگونه درمان می شود؟

روانشناس یا روانپزشک متخصص در اختلالات خواب معمولاً این مشکل را با روان درمانی و دارو درمان می کند. اگر پزشک شما بتواند عوامل ایجاد کننده این اختلالات را تشخیص دهد، می توانید با تغییر عادات خود از این محرک ها جلوگیری کنید. به عنوان مثال، اگر علائم معمولاً زمانی رخ می دهد که شما خسته هستید، مطمئن شوید که هفت تا نه ساعت خوابیده اید. اگر استرس باعث EHS می شود، مدیتیشن، یوگا، تنفس عمیق یا یک دوش آرامش بخش قبل از خواب بگیرید. به طور کلی، سندرم انفجار سر یک بیماری آزاردهنده اما نسبتا بی ضرر است. با درمان مناسب و خودآزمایی می توانید مشکل را به طور کامل حل کنید.

منبع: ba-bamail.com”

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا