استان ها

روایتی از بیم‍‌ها و امیدها در بزرگ‌ترین تولیدکننده آمونیاک و اوره خاورمیانه

رویداد برتر/ بوشر تامین امنیت غذایی که یکی از اهداف جوامع بشری در هر عصر و یکی از مهمترین ارکان حقوق فردی و امنیت انسانی و اجتماعی است، چالشی اساسی تلقی می شود. اجرای سیستم های غذایی پایدار یکی از ارکان اصلی دستیابی به توسعه پایدار و امنیت غذایی برای نسل های فعلی و آینده محسوب می شود.

رشد روزافزون جمعیت و نیاز به غذای بیشتر از یک سو و کاهش وسعت و بهره وری زمین های کشاورزی از سوی دیگر، جوامع بشری را مجبور به استفاده از کودهای مصنوعی کرده است.

پتروشیمی پردیس بزرگترین مجتمع تولید آمونیاک و اوره در خاورمیانه است که با تولید سالانه بیش از 5 میلیون تن محصول یکی از بزرگترین تولیدکنندگان این محصولات در جهان است که گام های بلند و موثری برداشته است. در راستای تولید غذای کافی برای مردم جهان.

فروش پردیس کاربامید بالاتر از قیمت های جهانی / مدیریت موثر فروش عامل اصلی موفقیت است

پتروشیمی پردیس با حذف دلالان و ایجاد هماهنگی بین صادرکنندگان با مدیریت صحیح کارگروه اوره ایران، به موفقیت های قابل توجهی در زمینه صادرات و فروش صادراتی دست یافته است. با نگاهی به قیمت مجله آرگوس و قیمت فروش پتروشیمی پردیس متوجه می شویم که قیمت فروش پتروشیمی پردیس همیشه بالاتر از قیمت های عرضه شده در سطح جهانی است و حتی در مقطعی به 840 دلار نیز می رسد. در حالی که پیش از این با فروش اوره به واسطه ها و سپس انتقال آن به بازار خارجی، بخشی از این سود به جیب دلال ها می رفت و اوره سود بالای خود را برای فروش از دست می داد.

براساس اطلاعات منتشر شده در سامانه کدال، پتروشیمی پردیس از فروش محصولات آمونیاک و اوره خود در دوره یازده ماهه منتهی به مرداد 1401، 35 هزار و 923 میلیارد تومان سود کسب کرده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل 109 درصد افزایش داشته است. شپدیس با فروش 300 هزار تن آمونیاک و اوره در مردادماه امسال 4 هزار و 453 میلیارد تومان درآمد کسب کرد که نسبت به مرداد ماه گذشته حدود 77.5 درصد رشد داشته است.

بررسی روند رشد شپدیس در سه سال گذشته

نمودار زیر سیر تحول قیمت اوره در هر تن را بین سال‌های 2018 و 2018 بررسی می‌کند.

نمودار زیر روند فروش پتروشیمی فردیس در سال 98-1397 را نشان می دهد که توسعه پایه فروش محصولات را نشان می دهد.

حجم تولید و فروش حاصل از اجرای طرح توسعه سال های گذشته و همچنین نرخ فروش ناشی از افزایش نرخ دلار و همچنین روند صعودی فروش اوره به دلیل افزایش جهانی تقاضا، علاوه بر مدیریت صحیح فروش محصولات و حذف واسطه ها، همواره رو به افزایش بوده است.

تبدیل مشعل به اوره در فاز چهارم پتروشیمی پردیس

پتروشیمی پردیس پتروشیمی همت را خریداری کرد که 50 درصد آن متعلق به هلدینگ خلیج فارس و 50 درصد دیگر متعلق به هلدینگ نفت و گاز پارسیان بود. در این پروژه اگزوز فلر به صورت منطقه ای جمع آوری و با استفاده از 10 درصد آمونیاک اضافی پردیس (70 درصد خوراک پتروشیمی همت) به یک میلیون تن اوره تبدیل می شود. این پروژه یک موضوع زیست محیطی است و تامین مالی داخلی و خارجی برای این پروژه امکان پذیر خواهد بود. با این برنامه سالانه از احتراق بیش از 800 هزار تن دی اکسید کربن پتروشیمی و پالایشگاهی و انتشار 670 میلیون متر مکعب گاز متان در سال جلوگیری می شود که خبر خوبی برای مردم منطقه و شاغلان این صنعت است. . اجرای طرح به عنوان فاز چهارم پتروشیمی پردیس ظرفیت تولید اوره این شرکت را یک میلیون تن افزایش می دهد.

نتایج اساسی مدیریت پتروشیمی دانشگاه

صادرات یک میلیون تن اوره به کشورهای آمریکای جنوبی و تصفیه آن با محصولات دامی و کشاورزی که این کشور به آن نیاز مبرم دارد از دیگر اقدامات موثر «شپدیس» برای تامین نیاز داخلی است. علاوه بر این، به دلیل تحریم ها، نیروی فروش کشور کاهش یافت و حجم صادرات افزایش چشمگیری پیدا کرد.

کاهش دوره تعمیرات اساسی پتروشیمی پردیس از 70 به 80 روز به کمتر از 20 روز از دیگر اقدامات موثر مدیریت “شپادیس” برای افزایش راندمان و تولید این مجتمع است. در سال های اخیر کاهش دوره تعمیرات اساسی مجموعه به طور کامل در وضعیت فروش «شپدیس» منعکس شد.

یکی از مهمترین اقدامات در مدیریت مجتمع پتروشیمی پردیس ایجاد انبار ارتقاء در این مجتمع است. با بررسی وضعیت این شرکت می توان دریافت که سفارشات خرید به دلیل استفاده از تراشه های RFID در مجموعه آنها بسیار کاهش یافته است. تعداد “شپدیس” در سال 2019 به 1300 و در سال مالی 1400 به 2500 رسید که حاصل استفاده از فناوری های مدرن ذخیره سازی در این مجموعه است. کاهش سفارش خرید، نقدینگی گروه را در وضعیت مطلوبی قرار داده و مشکلی برای تامین نقدینگی پتروشیمی پردیس وجود نخواهد داشت.

کاهش چشمگیر هزینه های عمومی و اداری به ویژه برای تهیه و سرو غذا به پیمانکاران، صرفه جویی در حدود 40 میلیارد تومان از اینجا، با تولید بیش از 300 هزار تن اوره، ثبت رکورد ماهانه در تولید اوره. یک ماه از سال مالی 1400. تکمیل بودجه سال مالی 1400 در 6 ماهه اول سال، بومی سازی کلیه کاتالیزورهای مورد نیاز “شپدیس” در داخل کشور و واردات 20 پالت 60 هزار تنی ذرت از برزیل. از جمله نتایج مدیریت پتروشیمی دانشگاه

در حال حاضر یک میلیون و 200 هزار تن اوره به برزیل صادر می شود و «شپدیس» در حال اجرای طرح صادرات تا 3 میلیون تن اوره به برزیل است.

پتروشیمی پردیس قرارداد مهندسی و تولید ساخت ده ها هزار قطعه مورد نیاز شرکت های داخلی را انجام می دهد.

ساختار ضد کلوخه که ماندگاری اوره در خاک را از 3 ساعت به 3 ماه افزایش می دهد و با این عملکرد کود اوره دیگر کلوخه نمی شود.

این پردیس سبز است و درصدی از فروش را به عنوان هزینه انتشار پرداخت نمی کند

پتروشیمی پردیس به عنوان یکی از شرکت های سبز این صنعت، پیش از این به دلیل معرفی به عنوان حق آلایندگی پرداخت شده و به جیب سهامداران برگشته و دیگر پرداخت نخواهد شد، این موضوع ممکن است تاثیر بسزایی در سودآوری شرکت داشته باشد.

انحلال نمایندگی ها و افزایش قیمت فروش اوره با تشکیل کارگروه اوره کشور

مدیریت پتروشیمی پردیس با تشکیل کارگروه اوره کشور، هم افزایی قابل توجهی را بین تولیدکنندگان داخلی اوره ایجاد کرد و با حذف تجار، قیمت گزارش شده آرگوس در ایران افزایش یافت. قیمت فروش اوره داخلی به طور مشابه در سطح جهانی افزایش یافت.

ما از دوستانمان کمک گرفتیم …

در فضایی که باید از پروموشن ها و رویدادهای پتروشیمی پردیس حمایت همه جانبه شود و فعالیت های آن به افزایش همه جانبه صادرات این شرکت به عنوان سرمایه ملی اختصاص یابد، در چند کلمه رنگی از تقویت و حمایت وجود ندارد، موجی نو. در مقابل، شرکتی که در مقابل آن راه اندازی کردند، که در واقع سرمایه ملی است. بحث هایی که صرفا بدون در نظر گرفتن زیرساخت های کشور و مصالح جامعه انجام می شود.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا