هنر و فرهنگ

ماجرای زنی که فرعون شد

فراعنه دوره طولانی تاریخ مصر را اشغال کرده اند و «رامسس دوم» و «توتانخ آمون» از مشهورترین آنها هستند. اگرچه بیشتر مردان به عنوان فرعون حکومت می کردند، اما اسناد تاریخی نشان می دهد که برخی از زنان به عنوان فرعون بر تخت سلطنت می نشستند.

به گزارش رویداد برتر، هتشپسوت یکی از مهم ترین فراعنه مصر باستان است. در برخی منابع تاریخی او را دومین فرعون زن نامیده اند. او با نام “سوباک نفرو” در تاریخ مصر جایگاه منحصر به فردی داشت.

در ابتدا هاتشپسوت دوم. او به عنوان “همسر بزرگ سلطنتی” فرعون توتموس شناخته می شد، اما در نهایت پس از مرگ همسرش، این مقام را به دست گرفت. او در دوره ای از تاریخ مصر باستان که مصر شاهد شکوفایی بود، حکومت کرد. در دوران سلطنت هتشپسوت، معابد زیادی برای بزرگداشت 21 سال سلطنت او ساخته شد.

او در حدود سال 1507 قبل از میلاد متولد شد و دختر بزرگ فرعون توتموس اول بود، اما به عنوان ولیعهد شناخته نمی شد. در عوض، II. توتموس، پسر همسر دوم فرعون، تاج و تخت را به دست گرفت. در نتیجه، همانطور که در سلطنت مصر باستان مرسوم بود، هاتشپسوت با خواهر ناتنی خود ازدواج کرد و ملکه و “همسر اصلی پادشاه” شد.

داستان زنی که فرعون شد

نقش برجسته “Thothmose II”.

هاتشپسوت و دوم. تاتموس تنها یک فرزند داشت. دختری به نام “نفرو را”. بنابراین، زمانی که II. توتموس به طور ناگهانی درگذشت و برای مدت کوتاهی بر مصر حکومت کرد و پسر همسر دوم خود، سوم، را ترک کرد. توتموس وارث تاج و تخت اعلام شد. با توجه به اینکه III. توتموس برای حکومت خیلی جوان بود، بنابراین پسرخوانده خود هتشپسوت را به عنوان نایب السلطنه برگزید و به مدت هفت سال در این سمت حکومت کرد.

پس از هفت سال نایب السلطنه، هتشپسوت به عنوان پادشاه بر تخت نشست و فرعون شد. به همین دلیل است که او در تصاویری که از خود به جای گذاشته شبیه یک پادشاه به نظر می رسد. لباس فرعون، تاج و ریش مصنوعی. حتی بدن او نیز مانند بدن مردان به تصویر کشیده شده است.

داستان زنی که فرعون شد

ساردیس “هشتپسوت” در نقش “اوزیریس”، خدای عالم اموات و زندگی پس از مرگ در اساطیر مصر باستان

زمانی که هتشپسوت به قدرت رسید، مصر دوران بسیار موفقی را پشت سر می گذاشت. بنابراین، او به جای مدیریت اردوگاه های نظامی، بر توسعه راه های تجاری و ساخت و ساز متمرکز شد.

در واقع، شاهد تکمیل صدها پروژه ساخت و ساز ساختمان بود و بسیاری از این ساختمان ها برای گرامیداشت شکوه هتشپسوت ساخته شدند.

هشتپسوت برای خود معبدی ساخت

در طول 21 سال سلطنت هتشپسوت، او شاهد ساخت معبد هتشپسوت بود. کلیسایی که به او و همسر فقیدش تقدیم شده است.

داستان زنی که فرعون شد

معبد هتشپسوت در اقصر

این معبد باشکوه که امروزه نیز پابرجاست، در میان صخره های شهر اقصر ساخته شده و نمونه ای درخشان از معماری و مهندسی مصر باستان است.

هتشپسوت در کنار پادشاهان به خاک سپرده شد

پس از مرگ هتشپسوت، در حدود سال 1458 قبل از میلاد، او در دره پادشاهان به خاک سپرده شد. به دلیل موقعیت او به عنوان فرعون، دفن جسد او به عنوان “همسر سلطنتی” نامناسب بود. در نتیجه تغییراتی در مقبره پدر هتشپسوت، توتموس اول، ایجاد شد تا هتشپسوت در کنار او دفن شود.

پس از مرگ هتشپسوت

پس از مرگ هتشپسوت، فرعون بعدی، سوم. توتموس و پسرش سعی کردند تمام شواهد وجود هتشپسوت را از سوابق تاریخی پاک کنند. به همین دلیل نام «هتشپسوت» از روی کتیبه ها حذف شد و تصاویر او تغییر یافت.

داستان زنی که فرعون شد

مجسمه ابوالهول شکل هاتشپسوت در موزه متروپولیتن نیویورک نگهداری می شود.

البته شواهد کافی برای نشان دادن جایگاه هتشپسوت در تاریخ باقی مانده است. III. با این حال، تصمیم توتموس و پسرش در مصر باستان چندان غیرعادی نبود و بسیاری از مورخان حدس می زنند که قبل از هاتشپسوت و سوبکنفرو، فراعنه های زن بسیاری وجود داشته اند که به راحتی از سوابق تاریخی حذف شده اند.

داستان زنی که فرعون شد

مومیایی هتشپسوت

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا