اقتصادیکسب و کار برتر

چرا ویلا شمال ارزان است؟

چرا قیمت خرید ویلای شمال در برخی مناطق، ارزانتر است؟

اغلب افراد بر این باورند که خرید ویلا ارزان در شمال کار سختی است و برای خرید ویلا باید مبلغی هنگفت را کنار بگذارند و قیمت خرید ویلای شمال را نجومی می دانند. آن ها در واقع تصور می کنند که خرید ویلا در شمال نیازمند سارمایه ای کلان است اما از طرفی در کمال ناباوری شاهد این موضوع هستند که اطرافیان شان با مبلغی نه چندان هنگفت و سنگین اقدام به خرید ویلا در شمال می نمایند. اینجاست که معادلات ذهنی شان بر هم می خورد و قانون و قاعده ای که در ذهن شان متصور شده بودند را نادرست می شمارند.

شاید شما هم جزو این دسته از افراد بوده اید و یا چنین تصوراتی در ذهن خود دارید؛ اینکه تنها زمانی می توان به خرید ویلا در شمال فکر کرد که سرمایه ای کلان در دست داشت. اما چنین نیست. در برخی از مناطق شمالی قیمت ویلا ارزان تر از سایر مناطق دیگر می باشد. اما دلیل آن چیست؟ چرا قیمت ویلا در برخی مناطق ارزان تر است؟ در ادامه با ما همراه باشید تا علل این موضوع را با هم بررسی کنیم و شما را برای خرید ویلا ارزان شمال راهنمایی کنیم.

دلایل ارزان بودن قیمت خرید ویلای شمال در برخی مناطق

۱- دور بودن از مراکز و امکانات شهری

یکی از دلایلی که قیمت ویلا در برخی از مناطق شمالی ارزان است، دور بودن این مناطق از مراکز شهری می باشد. برخی از ویلاهای شمالی در مناطق قرار دارند که فاصله ی زیادی را برای رسیدن به آن ها باید طی کرد. آن هم در مسیرهایی که عمدتا آسفالته نیست و نمی توان به سادگی از آن ها عبور نمود. بنابراین دور از منطق نیست که قیمت ویلا در این مناطق ارزان تر باشد.

کیست که حاضر شود در روزهای سرد و بارانی سال در حالی که باید جاده های گل آلود و لغزنده را طی کند اقدام به سفر به ویلای خود نماید؟ آن هم ویلایی که در مناطق صعب العبور واقع شده و ممکن است به قدری مسیر دشوار باشد که شما را در میان راه گرفتار کند. بنابراین طبیعی ست که تقاضا برای خرید ویلا در این مناطق کم باشد و همین کم بودن تقاضا موجب شده تا قیمت ویلا در اینگونه مناطق که اغلب کوهستانی و جنگلی هستند بسیار ارزان باشد.

شما برای دسترسی به مراکز و امکانات شهری باید در این جاده ها که عمدتا جاده های سنگلاخ هستند تردد نمایید. بنابراین هم خودتان خسته خواهید شد و هم احتمالا جای سالم در خودروی شما باقی نخواهد ماند. نمی توان گفت که خرید اینگونه ویلاها صد درصد اشتباه است چرا که ممکن است برخی از افراد عاشق مناطق بکر و دور افتاده باشند. با این حال ارزان بودن این ویلاها هم دلیل دارد که دلیلش را ذکر کردیم.

۲- عدم دارا بودن سند

وقتی صحبت از قیمت خرید ویلای شمال ارزان می شود، رد پایی از ویلاهای فاقد سند دیده می شود. در این مورد نیز باید گفت که ارزان بودن برخی از ویلاهای شمالی به دلیل عدم دارا بودن سند می باشد. اگر دیدید که ویلایی دارای شرایط عالی و موقعیت خوبی می باشد اما قیمت آن به طرز عجیبی ارزان است شک نداشته باشید که مشکلی بر سر راه شما وجود خواهد داشت. دلیل ارزان بودن بسیاری از ویلاهایی که دارای شرایط خوب هستند، عدم دارا بودن سند می باشد.

این ویلاها در زمین هایی ساخته شده اند که کاربری آن ها مسکونی نیست. اغلب این زمین ها در حوزه ی ساحل و یا مناطق جنگلی و زراعی قرار دارند و امکان ساخت و ساز در آن ها ممنوع می باشد. بنابراین فروشندگان سعی می کنند با فروش ارزان ویلا به شما، شما را برای خرید آن مجاب کنند و با وعده های دروغین امکان اخذ سند را در آینده به شما بدهند. چنانچه متوجه شدید ویلایی ارزان و فاقد سند می باشد بی برو برگرد آن گزینه را از لیست گزینه های خرید خود خط بزنید.

۳-عدم وجود امنیت در منطقه

برخی از مناطق شمالی به قدری ناامن هستند که نمی توان در آن ها به خرید ویلا و زندگی فکر کرد؛ چرا که باید دائما نگران آرامش و آسایش خودتان و خانواده تان باشید. از این حرفه ها گذشته ممکن است ویلای شما مورد سرقت قرار بگیرد و ضررهای مالی سنگینی را متحمل شوید.

رفت و آمد و تردد در این مناطق نیز همراه با نگرانی و استرس خواهد بود. چه از لحاظ وجود حیوانات درنده و چه از لحاظ وجود افرادی که با عث نا امنی منطقه شده اند بنابراین فروشندگان سعی دارند اینگونه ویلاها را با قیمتی ارزان به فروش برسانند تا موجب جذب بیشتر مشتریان شوند. افرادی هم که به دنبال ویلای ارزان هستند از همه چا بی خبر اقدام به خرید ویلا در این مناطق می نمایند. از این رو است که می گوییم پیش از خرید ویلا در مورد امنیت منطقه تحقیق و بررسی کنید.

۴-در حال توسعه بودن یک شهر یا منطقه

خرید ویلای ارزان در شمال همیشه هم ضرررسان منفی همراه با نکات منفی نیست. بسیاری از مناطق شمالی به این علت که در حال رشد و توسعه می باشند ویلاهای ارزان تری دارند. به عنوان مثال مناطقی مانند شهرک های چمستان یا نور مناطقی هستند که به تازگی شروع به رونق گرفتن نموده اند و در حال جذب مشتری برای فروش ویلا می باشند بنابراین ویلاهای این مناطق با قیمتی ارزان تر به فروش می رسد تا ظرفیت منطقه کم کم تکمیل شود و چرخه های اقتصادی و رونق در این مناطق شکل بگیرد و به چرخش در آید.

بنابراین اگر به دنبال خرید ویلای ارزان در شمال هستید لزوما نیازی نیست تن به مواردی همچون خرید ویلا در منطقه ای نا امن و یا خرید ویلای فاقد سند بزنید بلکه می توانید به کمک مشاورین املاک معتبر و حرفه ای مناطق در حال رشد را پیدا کنید و در آن ها نسبت به خرید ویلا اقدام نمایید.

۵-دور بودن از ساحل دریای خزر

این یک قاعده ی کلی ست و ممکن است استثنائاتی در این قاعده جای بگیرد اما به طور کلی قیمت ویلا در مناطقی که دسترسی کمتری به دریای خزر دارند ارزان تر می باشد. به عنوان مثال خرید ویلا در شهرهایی مانند آمل که از ساحل دریای خزر دور تر هستند با قیمت کمتری امکان پذیر است. همین موضوع باعث شده قیمت ویلاهای جنگلی نسبت به ویلاهای ساحلی کمتر باشد. شما می توانید در مناطق شمالی اقدام به خرید ویلای ارزان در مناطق جنگلی و روستایی نمایید چرا که این مناطق نسبت به ساحل دریای خزر فاصله ی بیشتری دارند. به طور کلی هرچه به ساحل خزر نزدیک تر شوید قیمت ویلا نیز افزایش پیدا می کند.

به عنوان مثال شما می توانید در مناطق ییلاقی ویلایی با قیمت ارزان خریداری کنید چرا که این مناطق جزو مناطق جنگلی و کوهستانی و البته بسیار خوش آب و هوای شمال به حساب می آیند. بنابراین خرید ویلای ارزان همیشه هم همراه با نکات منفی نیست.

۶-پایین بودن هزینه های زندگی در برخی مناطق شمالی

یکی از دلایل ارزان تر بودن قیمت خرید ویلای شمال این است که برخی از مناطق شمالی بدین گونه اند که با زندگی در آن ها می توانید هزینه های کمتری را پرداخت کنید. این نکته نه تنها مربوط به هزینه های زندگی می باشد؛ بلکه جنبه ی دیگری از هزینه ها را نیز در بر می گیرد.

در برخی مناطق هزینه های ساخت و ساز، مالیات های شهرداری و به طور کلی هر هزینه ای که مربوط به ساخت ویلا باشد کمتر از مناطق دیگر خواهد بود. بنابراین هزینه ی تمام شده ساخت ویلا برای سازندگان و فروشندگان نیز کمتر است. از این رو ویلاها با قیمت کمتری به فروش می رسند و خریداران می توانند با قیمت ارزان اقدام به خرید ویلا نمایند.

۷-وجود زمین های زیاد با کاربری مسکونی

در برخی از شهرهای شمالی مساحت زمین های مسکونی بسیار کم است و سازندگان محدودیت بالایی برای ساخت و ساز ویلا دارند و یا ممکن است ظرفیت شهر در حال تکمیل باشد. بنابراین اغلب سازندگان ویلاهایی لاکچری با امکانات بالا می سازند تا ساخت و ساز ویلا برای آن ها در این شرایط صرفه اقتصادی بیشتری داشته باشد اما از طرفی در برخی از شهرهای شمالی زمین های مسکونی به وفور یافت می شوند و سازندگان این فرصت را دارند تا ویلاهایی با تنوع بیشتر بسازند.

آن ها نه تنها ویلاهای لاکچری و گران قیمت می سازند بلکه دست به ساخت و ساز ویلاهای ارزان قیمت با امکانات کمتر می زنند تا بتوانند هر نوع مشتری را به خود جذب کنند و از این طریق صرفه اقتصادی خود را افزایش می دهند. به همین دلیل است که در برخی مناطق شمالی شاهد وجود ویلاهایی با قیمت ارزان تر هستیم.

چرا قیمت ویلا در شمال همچنان ارزان است؟

خرید ویلا در شمال پیشنهاد وسوسه کننده ای است که هر خریداری ملکی به آن علاقه و واکنش نشان می دهد. امروزه برای داشتن قدرت مالی مناسب تنها نمی توان به داشتن اشتغال بسنده کرد و در کنار آن بایستی راه حل سرمایه گذاری را دانست و در بهترین شرایط و بهترین موقعیت سرمایه گذاری خود را انجام داد. سرمایه گذاری در عصر حاضر در رشته و شغل های مختلفی امکان پذیر است و تقریبا هر کدام از روش های تخصص و مهارت خاصی نیاز دارند، و ممکن است در هر یک از بازه های زمانی دچار نوسانات و فراز و فرودهایی باشند.

به همین دلیل برای سرمایه گذاری باید زمینه ای را انتخاب کرد که یا در آن تخصص داشت و یا اینکه بازار کاری آن همواره مناسب و به عبارتی کم نوسان باشد. یکی از زمینه های مهم که می توان در آن به سرمایه گذاری پرداخت و همچنین از مزایای فوق العاده آن استفاده نمود، خرید ویلا است. ویلاها ساخت و سازهای خاصی هستند که در مناطق مختلف کشور می توان آنها را مشاهده کرد. بر طبق عادت صدها و شاید هم هزاران ساله ویلا در مناطق جغرافیایی خاص و منحصر بفرد ساخته می شوند و در ایران به علت تراکم و زیاد بودن این مناطق، شاهد ساخت ویلا در شهرها و روستاهای مختلفی هستیم.

بیشترین میزان ساخت و ساز ویلا در خطه شمالی کشور انجام می گیرد و ویلاسازی یکی از اقدامات رایج حوزه ملک در این مناطق به شمار می رود. در نتیجه می توان ویلاهایی با کیفیت و همچنین قیمت های مختلف در این مناطق مشاهده کرد. به طور کلی خرید ویلا در شمال کشور نسبت به دیگر استان ها مزایای زیادتری دارد. ما در ادامه متن تعدادی از این مزایا را معرفی کرده و سپس علت ارزانی ویلا در شمال کشور را مورد بررسی قرار می دهیم.

مزایای خرید ویلا در شمال

خرید ویلا در شمال شاید در نگاه اول یک خرید معمولی در حوزه ملک باشد، اما با دیدگاه تخصصی می توان از مزایای مختلف آن مطلع شد. به طور کلی این مزایا عبارتند از:

  • خرید ویلا در یک منطقه گردشگری: ویلاسازی در مناطق جغرافیایی مختلفی انجام می شود که اکثر این مناطق خاص و یا دارای ویژگی های منحصر بفرد نیستند. در واقع یک ویلا زمانی دارای ارزش است که در یک منطقه جغرافیایی خاص قرار داشته باشد. خطه شمالی ایران به دلیل وجود دریای خزر و طبیعت خاص به عنوان یکی از قطب های گردشگری به شمار می رود، در نتیجه با خرید ویلا در شمال می توان در یک منطقه گردشگری صاحب ویلا شد که این موضوع بر ارزش مالی ویلا در آینده تاثیر قابل توجهی دارد.
  • خرید ویلا در یک منطقه مناسب آب و هوایی: ایران در زمره کشورهای گرم و خشک جهان قرار دارد و قسمت قابل توجهی از ایران دارای چنین آب و هوایی می باشد. اما وجود کوهستان های عالی در شمال و در جوار دریای خزر باعث شده که نقاط شمالی کشور دارای بهترین شرایط آب و هوایی باشند، در نتیجه می توان با خرید انواع ویلا در این مناطق، در یکی از بهترین مناطق آب و هوایی ایران که دارای طبیعت عالی هستند نیز، صاحب ملک شد.
  • رشد قیمت ملک: رشد قیمت ملک در ایران معمولا هر ساله به صورت قابل توجهی انجام می گیرد و این مورد تا حدود زیادی به منطقه جغرافیایی و ارزش ملک در آن بستگی دارد. در شمال ایران به دلیل شرایط خاص جغرافیایی و تقاضای زیاد قیمت ملک همواره دارای رشد است و در نتیجه با خرید ویلا در استان های شمالی می توان به سرمایه گذاری در شمال اطمینان داشت.
  • قیمت مناسب ملک: با اینکه بیشتر ویلاسازی در شمال کشور انجام می گیرد اما قیمت ملک در این مناطق نسبت به دیگر مناطق همواره ارزان تر است. دلایل این موضوع در ادامه متن توضیح داده می شوند.

علت ارزان بودن قیمت خرید ویلا در شمال

خرید ویلا در شمال کشور یکی از خریدهای رایج ملک در این مناطق به شمار می رود. همانطور که در بخش های قبل ذکر شد ویلاسازی به صورت گسترده در این مناطق انجام می شود و یکی از اقدامات معمول حوزه ملک در شمال کشور به شمار می رود. این موارد باعث شده اند که تخصص، دانش و به صورت کلی زمینه های ساخت و ساز ویلا در این مناطق وجود داشته باشد و این عامل به صورت مستقیم بر قیمت کلی خرید ویلا در استان های شمالی کشور دخیل است و آن را از سایر مناطق کشور ارزانتر نموده است.

یکی از عوامل دیگر که باعث شده  قیمت ویلا در شمال همچنان ارزانتر باشد، بحث رقابت در فروش است. میزان ساخت و ساز زیاد در حوزه ویلا باعث شده که همواره یک بازار رقابتی وجود داشته باشد و این موضوع نیز در نهایت باعث شده که قیمت خرید انواع ویلا در شمال نسبت به سایر شهرها و استان های دیگر کمتر باشد. اما برای اینکه بتوان خرید ویلا را با نازلترین قیمت ممکن در شمال کشور انجام داد  توصیه می شود در فصل های کم تقاضا ملک مورد خود را مراکز تخصصی خرید نمایید.

برای مثال میزان مسافرت ها در فصل پاییز و زمستان در این مناطق کم است و در نتیجه می توان با بهترین قیمت در این فصل ها خرید ویلا را انجام داد. خرید از مراکز تخصصی نیز در قیمت خرید ویلا در شمال کشور تاثیرگذار است و می توان برای تهیه ویلا ارزان به مراکز تخصصی فروش ویلا جنگلی ارزان، فروش ویلا اکازیون ارزان، فروش ویلا ساحلی ارزان و غیره مراجعه نمود. ما در ادامه متن به بررسی این موضوع می پردازیم.

دکمه بازگشت به بالا