خبرهای کلی

ایده‌هایی برای گفت‌وگوی رییس قضا

به زندانیان آرامش بدهید و بگذارید آزادانه و آشکار صحبت کنند. از مبلغ مربوط به حوزه قضایی استفاده کنید، بقیه را به سایر مراجع کشور اطلاع دهید. حداقل نکته مثبت این است که متوجه خواهید شد بسیاری از کسانی که امروز در زندان هستند عامل دشمن نیستند و فریب استکبار را نمی خورند. دردهایی هست و گاهی داروی خوبی برای دردهای کشور دارند. اگر کسی ایده یا پیشنهاد اجرایی خوبی می داد که حداقل به بهبود سیستم قضایی کمک می کرد، مجازاتش کاهش یا آزاد می شد.

به گزارش رویداد برتر در یادداشت منتشر شده در روزنامه اعتماد محمد زکری نوشت: حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژی، رئیس محترم قوه قضائیه اعلام کرده که آمادگی دارد در حوزه تحت امر خود بحث و تبادل نظر کند و انتقادات مردم را بشنود و تا این لحظه اعلام شده است. خوش شانس و غیرعادی است که یک مقام عالی رتبه قضایی ابراز تمایل می کند که با مردم صحبت کند، انتقادات و نظرات آنها را بشنوند، همچنین نشان دادند که اگر چیزی می گویند، در حد توانشان پای حرفشان می ایستند، بنابراین حرفشان می تواند باشد. پس از مطرح شدن این پیشنهاد، واکنش‌های مختلفی در فضای مجازی از تکذیب گرفته تا طرفداری و گاه پیشنهادی به آن صورت گرفت. در این یادداشت ضمن بهره‌گیری از برخی پیشنهادات کاربران فضای مجازی، می‌خواهم چند نکته را به آنها ارائه دهید به این امید که در شروع و ادامه گفتگو مفید باشد.

به نظرم بهتر است از زندان اوین یا یکی از زندان‌های تحت نظارت قوه قضائیه که اتفاقاً بسیاری از دستگیرشدگان حوادث اخیر در آنجا محبوس هستند شروع کنیم. امروز همه گروه های سیاسی و فکری در زندان حضور دارند: از سیاستمداران گرفته تا نویسندگان، روزنامه نگاران، شاعران، هنرمندان، دانشجویان، اساتید دانشگاه، معلمان، کشیشان، متخصصان و کارگران. از آنجایی که به دلایل امنیتی نمی توانید در کف خیابان بمانید، بهترین مکان زندان است. ترجیحا بدون دوربین و با حداقل همراهان ممکن. به زندانیان آرامش بدهید و بگذارید آزادانه و آشکار صحبت کنند. از مبلغ مربوط به حوزه قضایی استفاده کنید، بقیه را به سایر مراجع کشور اطلاع دهید. حداقل نکته مثبت این است که متوجه خواهید شد بسیاری از کسانی که امروز در زندان هستند عامل دشمن نیستند و فریب استکبار را نمی خورند. دردهایی هست و گاهی داروی خوبی برای دردهای کشور دارند. اگر کسی ایده یا پیشنهاد اجرایی خوبی می داد که حداقل به بهبود سیستم قضایی کمک می کرد، مجازاتش کاهش یا آزاد می شد.

مرجع دوم فضای مجازی است. جناب عالی در توییتر و اینستاگرام صفحاتی دارید که به لطف دوستان امنیتی قبلاً فیلتر شده اند اما صفحات شما (احتمالاً در دست مدیر) مانند سایر مقامات کشور فعال است و سایر کاربران در مورد پست ها یا توییت های آنها نظر می دهند. ممکن است برخی مطالب تند و رادیکال یا حاوی فحاشی باشد، اما بسیاری از نخبگان و صاحب نظران اگر بدانند که شخصی (مخصوصاً رئیس مرجع) گاهی وقت می گذارد و نظر او را می خواند، حتماً نکات و نظرات مفیدی را ارائه می دهند. اگر برای خود وقت ندارید (که توصیه می کنم در صورت بازدید از این صفحات) از مدیر صفحه خود بخواهید که گزارشی شفاف و شفاف از انتقادات و ایده های قرار داده شده در زیر پست های صفحه شما ارائه دهد. . از ظرفیت باشگاه غافل نشوید. کارکرد اصلی باشگاه گفت و گو است و در جریان انتخابات توانایی خوبی در ارتباط مسئولان کشور با نخبگان و اقشار مختلف از خود نشان داد. خوبی این است که می توانید بیایید و مستقیماً با مردم صحبت کنید و بدون هیچ گونه نگرانی امنیتی به آنها گوش دهید.

گروه سوم را اصحاب رسانه به ویژه خبرنگاران قوه قضائیه تشکیل می دهند که کم و بیش با موضوعات مرتبط با این قوه آشنایی دارند و صدای مردم و مخاطبان آنها هستند. البته زمانی که سخنگوی قوه قضائیه بودید مدام با خبرنگاران در ارتباط بودید و نشست های خبری شما مرتب برگزار می شد. حالا در کسوت رئیس اداره انتظار فرصت های گفت وگو داشته باشید نه پرسش و پاسخ. ضمناً از خبرنگارانی که در این مدت برای انجام وظایف شغلی خود دستگیر و زندانی شدند دعوت کنید و به مطالبات و نظرات آنها گوش فرا دهید.

دسته چهارم، شاید مهمتر از همه اینها، همکاران شما در قوه قضائیه اعم از قضات صادق، باسواد و مستقل هستند و نه تعداد کمی از کارکنان دادگستری. آنها در این ساختار کار می کنند، در خط مقدم ارتباط با مردم هستند و اگر فرصت داشته باشند، خوشحال می شوند که به سوالات و مشکلات رسمی در کنار راه حل ها فکر کنند. بسیاری از این افراد در لابلای بوروکراسی اداری و قضایی گم می شوند و چون به دانش، تجربه و شرافتشان احترام نمی گذارند، انگیزه اصلاح را از دست می دهند.

ضمناً دو گروه ذینفع دیگر و همکاران شما در محاکم دادگستری وکلا و کارشناسان رسمی هستند. از آنجایی که این دو گروه هیچ گونه ارتباط سازمانی با دولت ندارند و با زبان و نظام حقوقی آشنا هستند، به بهترین وجه می توانند مشکلات عدالت را در همه ابعاد میانجیگری کنند. این دانشجویان و اساتید، فعالان تجاری و کارآفرینان و موارد دیگر را اضافه کنید. اکنون که علم گفت و گو را مطرح کردید، افراد زیادی هستند که باید صدای خود را به گوش دیگران برسانند، اما در پایان باید به سه نکته اشاره کنیم: به مخاطب اطمینان دهید که حتی زمانی که واضح ترین انتقادها را به شما یا سایر مسئولان وارد می کند. . کشور، آنها مشکلی نخواهند داشت. اگر کسی بعد از صحبت با شما دچار مشکل شود، آب از دست رفته را نمی توان به جو بازگرداند. دوم، گزینشی صحبت نکنید و مخاطبان خود را فقط از خودی ها انتخاب نکنید. یک قسمت را به صورت تصادفی و یک قسمت را عمدا از افرادی که می‌شناسید سرخ‌زبان، شجاع و صریح هستند، انتخاب کنید. در بین خودی ها، کسانی را که کمتر به شما دسترسی دارند دعوت کنید. در نهایت خوب است شنیده ها، تصمیمات و اقدامات انجام شده برای حل مشکلات را به همه مردم و رسانه ها گزارش کنیم. بگذارید مردم بدانند که حرف هایشان شنیده می شود و انتقادات و نظرات مورد توجه قرار می گیرد. من مطمئن هستم که از این روش ضرر نخواهید کرد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا