اقتصادی

چگونگی رفع سوءاثر از چک‌های برگشتی که همان روز پاس می‌شوند

در مورد چک های ماهیگیری برگشتی، بانک ها باید فوراً عدم پرداخت آن را قید کنند و گواهی عدم پرداخت را به مشتری ارائه کنند، همچنین برای رفع اثر بد چکی که صبح برگشته اما ظهر تحویل داده شده است. . در همان روز با توجه به فوری بودن گواهی عدم پرداخت و خاتمه اثر سوء به شرح زیر خواهد بود. بنابراین کاربر حساب، عملیات مورد نیاز قانون را انجام می دهد، اما روز بعد هیچ اثری در سیستم وجود ندارد که آن را برگشت داده و از کار افتاده است.

به گزارش رویداد برتر، «اصلاح قانون صدور چک» مصوب آبان ماه 1396 شورای اسلامی و در آذرماه همان سال به دستگاه های اجرایی ابلاغ شد. در نهایت از ابتدای سال گذشته عملیات اجرایی آغاز شد و از این پس تمامی چک های مورد نیاز برای نقل و انتقالات باید در سامانه صیاد ثبت می شد تا نقد شود.

قانون جدید معیارهای متفاوت و جدیدی را برای صدور چک معرفی کرد که قرار است به چک اعتبار بخشد و چک برگشتی را کاهش دهد.

از جمله مهم ترین الزامات و شرایط قانون جدید چک می توان به ممنوعیت صدور چک ارزی برای ارائه، حذف درج چک، ثبت و انتقال چک در سامانه صیاد توسط صادرکنندگان و گیرندگان و… اشاره کرد.

ضمناً در صورت برگشت چک به هر دلیل، بانک باید به درخواست دارنده چک، بلافاصله عدم پرداخت را با دریافت کد رهگیری و درج آن در سامانه یکپارچه بانک مرکزی ثبت کند. گواهی در صورت عدم پرداخت، دلیل یا دلایل عدم پرداخت باید به صراحت ذکر و امضا، آنلاین و موم شده و به متقاضی (صاحب چک) تسلیم شود.

در گواهی عدم تطبیق باید هویت و آدرس کامل صادرکننده و دارنده چک، کد رهگیری اخذ شده از سامانه یکپارچه بانک مرکزی، آنلاین بانک و شخص حقوقی و مطابقت یا عدم تطابق درج شود. -پرداخت. وضعیت امضای چک و نمونه امضای موجود در بانک باید قید شود در غیر این صورت فرم در مرجع قضایی و ثبتی به ترتیب معتبر نخواهد بود.

در این زمینه است اگر چکی در صبح بازپرداخت و ظهر همان روز تحویل داده شود، چگونگی از بین رفتن اثر جای سوال دارد.

در پاسخ به این سوال باید گفت با توجه به اینکه گواهی عدم پرداخت و خاتمه نفوذ بلافصل است; بنابراین کاربر حساب، عملیات مورد نیاز قانون را انجام می دهد، اما روز بعد هیچ اثری در سیستم وجود ندارد که آن را برگشت داده و از کار افتاده است.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا