خبرهای کلی

راز مثلث برمودا – رویداد برتر

مثلث برمودا منطقه‌ای از اقیانوس است که ظاهراً کشتی‌ها را کاملاً بلعیده است و دهه‌ها مردم را مجذوب افسانه‌های خود کرده است. اما آیا داستان هایی که از آن گفته می شود حقیقت دارد؟

به گزارش رویداد برتر فاراد شما او نوشت: «در نزدیکی سواحل جنوب شرقی ایالات متحده، اقیانوسی با شهرت مهیب وجود دارد. بسیاری از کشتی‌هایی که از این گستره طوفانی عبور می‌کردند، بدون هیچ اثری ناپدید شدند و پروازهایی که بالای سرشان انجام می‌شد از صفحه رادار ناپدید شدند و دیگر دیده نشدند. این اتفاقات مرموز منجر به گمانه زنی در مورد دخالت فرازمینی ها، آدم ربایی بیگانگان و منطقه ای خارج از قلمرو عادی واقعیت فیزیکی شده است، تا جایی که مثلث برمودا به عنوان یک مکان خالی از سکنه در نظر گرفته می شود.

البته این تنها یک نسخه از داستان است. مثلث برمودا کانون بسیاری از ناپدید شدن های مرموز در دریا و هوا است. اما اینکه منشأ واقعی این بلایای شوم چیست، هنوز تردیدهای بسیاری وجود دارد. در طول سال ها، افراد زیادی توضیحات علمی معتبری برای ناپدید شدن کشتی ها و هواپیماها در مثلث برمودا ارائه کرده اند. اقیانوس مکان خطرناکی است، و حتی امروز هم غیرعادی نیست که همه چیز در این مناطق اشتباه پیش برود، زیرا هرگز نمی توان امنیت را در آب های طوفانی اقیانوس اطلس شمالی تضمین کرد.

مثلث برمودا کجاست؟

مثلث برمودا بین میامی، سان خوان، پورتوریکو (پورتوریکو) و جرز، برمودا امتداد دارد و در مجموع صدها هزار کیلومتر مربع در شمال اقیانوس اطلس را در بر می گیرد که منطقه بسیار بزرگی است. این منطقه دارای ترافیک زیادی از کشتی هایی است که از ساحل شرقی به خلیج مکزیک می روند.

مثلث برمودا نام خود را در سال 1964 از مجله زرد رنگی به نام Argosy گرفت که تعدادی از ناپدید شدن ها را در این منطقه مرتبط می کرد. داستان «مثلث مرگبار برمودا» توضیح بیشتری درباره این رویدادها نداد، اگرچه بر ماهیت مرموز منطقه تأکید داشت. در مقاله ای که در آن سال منتشر شد، ناپدید شدن ناو USS Cyclops، یک کشتی تدارکاتی نیروی دریایی در سال 1918 و از دست دادن یک بمب افکن در طی یک تمرین آموزشی در سال 1945 و همچنین ماموریت جستجو و نجات به دنبال ناپدید شدن آنها اشاره شد. این حوادث و رویدادهای دیگر اکنون بخشی از افسانه های مثلث برمودا هستند. این داستان ها معمولاً در هم تنیده می شوند تا به یک پدیده نابهنگام اشاره کنند که در زیر سطح اقیانوس اطلس در کمین است و منتظر بلعیده شدن است. علاوه بر توضیحات فراطبیعی، توضیحات واقع بینانه تری برای این پدیده در طول سال ها ارائه شده است، از مغناطیس ناپایدار گرفته تا حباب های خطرناک.

آب های خطرناک

این واقعیت که ترافیک زیادی در داخل مثلث برمودا وجود دارد ممکن است تا حدی این معما را توضیح دهد. در هر منطقه ای که کشتی های زیادی وجود دارد، البته تصادفات بیشتر از مناطق با ترافیک کمتر است. همچنین مثلث برمودا منطقه ای طوفانی است و غرق شدن کشتی ها هر از گاهی غیرعادی نیست. یکی دیگر از توضیحات رایج مربوط به مغناطیس است. قطب شمال مغناطیسی زمین با قطب شمال جغرافیایی آن یکی نیست. این بدان معنی است که قطب نماها معمولاً به طور دقیق به قطب شمال اشاره نمی کنند. قطب نماها فقط در امتداد خطوط فرضی دقیق هستند که شمال جغرافیایی و شمال مغناطیسی را می توان به عنوان یک نقطه واحد در نظر گرفت.

خطی خیالی از دریاچه سوپریور تا خلیج مکزیک در نزدیکی مثلث برمودا امتداد دارد. یک فرضیه این است که دریانوردان، که معمولاً به بررسی انحرافات در قرائت های قطب نما عادت دارند، زمانی که به خط فرضی نزدیک می شوند، اشتباه می کنند و گمراه می شوند. به دلیل اشتباهات ملوانان و آب های اغلب کم عمق دریای کارائیب، کشتی ها در انبوهی های پنهان به گل نشسته اند.

فرضیه دیگری حاکی از آن است که مثلث برمودا ممکن است مرکز یک ناهنجاری مغناطیسی در مقیاس بزرگ باشد، منطقه ای که خطوط میدان مغناطیسی زمین در آن پیچ می شوند. این همچنین می تواند باعث خطاهای جهت گیری شود. اما هیچ مدرکی دال بر اختلالات مغناطیسی غیرعادی در مثلث برمودا وجود ندارد که از نقشه مغناطیسی این منطقه مشخص است.

اخیراً برخی از دانشمندان پیشنهاد کرده اند که کشتی های غرق شده در مثلث برمودا ممکن است نتیجه حباب های بزرگ آزاد شده از ذخایر متان زیر دریا باشد. در این منطقه، بستر دریا حاوی مخازن وسیعی از گاز است که می تواند ناگهان آزاد شود و اقیانوس را به سوپ کف آلود تبدیل کند که کشتی ها را می بلعد. فرآیندی مشابه این احتمالاً دلیل ایجاد دهانه های بسیار بزرگ در کف دریا در نزدیکی نروژ است. این مکانیسم به خودی خود منطقی به نظر می رسد، اما هیچ مدرکی مبنی بر انتشار متان در اطراف مثلث برمودا وجود ندارد. به گفته بیل دیلون، زمین شناس سازمان زمین شناسی ایالات متحده، آخرین باری که چنین اتفاقی در این منطقه رخ داده، 15000 سال پیش بوده است.

توضیح دیگر مثلث برمودا وجود امواج عظیم است. این امواج عظیم به طور ناگهانی ایجاد می شوند و تا دو یا حتی سه برابر ارتفاع امواج اطراف افزایش می یابند. به گزارش Vice، محققان انگلیسی از مدل های آزمایشگاهی و کامپیوتری برای شبیه سازی اثرات امواج عظیم 100 فوتی بر روی کشتی ها استفاده کردند. فرضیه یکی از محققین این است که کشتی های بلند بین دو تاج موج آویزان می شوند بدون اینکه چیزی از پایین آنها را پشتیبانی کند و در نتیجه به دو نیم می شوند. امواج عظیم مطمئناً قادر به واژگونی یا له کردن یک کشتی هستند، اما هیچ مدرک قطعی وجود ندارد که آنها را به اختلالات ناوبری در مثلث برمودا مرتبط کند.

دولت آمریکا مثلث برمودا را به رسمیت نشناخته است و این منطقه در هیچ نقشه رسمی نشان داده نشده است. گارد ساحلی و وزارت دفاع به این منطقه و افسانه های آن اهمیتی نمی دهند. علاوه بر این، هیچ مدرکی مبنی بر اینکه این منطقه بیش از هر منطقه دیگری از جهان سوانح دریایی و هوایی را تجربه می کند، وجود ندارد.

عامل انسانی

به نظر می رسد که توضیح واقعی مثلث برمودا نه در خود اقیانوس، بلکه در ذهن ما نهفته است. ذهن ما معمولاً تحت تأثیر و سوگیری نسبت به رویدادهای عجیب و غریب است و در نتیجه نمی تواند تفاوت های آماری را به درستی توضیح دهد. به عنوان مثال، بهتر است وقایعی را که عجیب و استثنایی به نظر می رسند، مانند ناپدید شدن یک کشتی بدون هیچ توضیحی، به خاطر بسپاریم، اما خاطره یک رویداد بسیار معمولی، مانند غرق شدن کشتی در طوفان را فراموش کنیم. اگر موضوعی برای ما برجسته باشد، ما را مغرضانه می کند و بعد از آن بیشتر به آن توجه می کنیم. به این وضعیت «توهم تکرار» می گویند. این وضعیت زمانی رخ می دهد که آگاهی بیشتر از چیزی این توهم را ایجاد می کند که آن چیز بیشتر قابل مشاهده است. به زبان ساده؛ توهم تکرار زمانی اتفاق می افتد که شما به طور ناگهانی مفهوم یا چیزی را می بینید که به تازگی در همه جا درباره آن یاد گرفته اید.

دلیل واقعی افسانه مثلث برمودا هرچه که باشد، مهم این است که هیچ مدرکی وجود ندارد که این منطقه خطرناکتر از هر جای دیگری در جهان باشد. پس فرصت سفر به برمودا را از دست ندهید، اما در هر صورت، جلیقه نجات بپوشید!

منبع: مجله دیسکاور

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا