خبرهای کلی

لاکچری بودن همه چیز ماست!

تجمل برای ما همه چیز است! و ردیف کردن اعداد در کنار جاده بر ما واجب تر از نان شب است. فرقی نمی کند که یک نوزاد نارس به دنیا بیاوریم و چند میلیون بیشتر در تاریخ عروسی خود خرج کنیم.

رویداد برتر پلاس: امروز سالگرد تاریخ خاصی در ایران است. دو سال پیش در چنین روزی ایرانیان در تاریخ 1392/09/09 برای به دنیا آوردن فرزندان خود پشت درب اتاق زایمان صف کشیدند تا اینکه در عرض 24 ساعت 3000 نوزاد به دنیا آمدند و رکورد جدیدی در تولد نوزادان به ثبت رساندند. در کشور. تبدیل شد.

اما آیا تعیین تاریخ تولد راند تنها دغدغه او بود؟ پاسخ منفی است! در زندگی مدرن امروزی ارزش های انسانی با آنچه قبلا بوده بسیار متفاوت است و شماره موبایل رند، تاریخ ازدواج رند و حتی پلاک خودروی رند برای مردم امروزی ارزشمند و معتبر شده است. چرا الان اینقدر ارزش ها کاهش یافته است؟

معنای زندگی در نگاه و تفسیر مردم دستخوش تغییرات عظیمی شده است

دکتر محمد رحیمی (جامعه شناس و استاد دانشگاه) در این باره معتقد است: «همانطور که اشاره کردید، آمارها حاکی از شکسته شدن رکورد تولد نوزاد در سال 99/99/99 است، این موضوع تحلیل اجتماعی یک روند تغییرات را ضروری می کند. که ارزش ها و نگرش های جامعه را هدایت می کند. چرا تاریخ های رند با ارزش شده اند، مانند تاریخ تولد رند، تاریخ ازدواج و عروسی او، شماره موبایل رند، شماره ثبت رند و غیره دستخوش تغییرات شگرفی شده است.

او ادامه می دهد: «معنای زندگی این است که مردم چگونه زندگی را تفسیر می کنند و با آن مواجه می شوند. در ادبیات جامعه شناسی می گوییم هر فردی با توجه به سرمایه اجتماعی و فرهنگی خود زندگی را تفسیر و معنا می کند. اینکه تاریخ رند به نوعی در جامعه ما تبدیل به یک ارزش و در واقع مایه افتخار شده است، این است که این پدیده در نگاه و ذهن طیف وسیعی از جامعه معنای خوب و عادی دارد. نسل جدید با باورها و ارزش‌های جدیدی که می‌خواهد ایجاد کند، معنای جدیدی از زندگی را ارائه می‌کند که ما آن را سبک زندگی لوکس می‌دانیم.

آرزوهای لوکس و انباشته بازی کنید!

این جامعه شناس درباره فرهنگ تجمل گرایی که امروزه رایج شده است، توضیح می دهد: به جرات می توانم بگویم که معنای زندگی برای نسل جدید تجمل گرایی است، نسلی که می خواهد آن طور که می خواهد زندگی کند، می خواهد دنیا و دانش ما را تغییر دهد. در مورد آنها بسیار محدود است. اصطلاح پدیدارشناسی به این معناست که برای درک معنای زندگی در نگاه مردم باید وارد دنیای ذهنی و زندگی آنها شد و پدیده را آنگونه که هست ببینیم.

دکتر رحیمی معتقد است: «با ورود به دنیای ذهنی افرادی که جذب داستان‌های رند می‌شوند، متوجه می‌شویم که این افراد خواسته‌های انباشته زیادی دارند و قصد دارند به هر نحو ممکن خود را از دیگران متمایز کنند و به خود ببالند؛ اما دلیل آن این است که ارزش های انسان مدرن آنقدر تغییر کرده و سطحی شده است که جامعه مدرن قوانین خاص خود را دارد، همانطور که جامعه سنتی قوانین خاص خود را دارد و مردم با این شرایط و هنجارها سازگار می شوند، جامعه را درونی می کنند، اما زمانی که افراد نمی توانند خود را با شرایط اجتماعی وفق دهند. و تغییرات فرهنگی در جامعه، با چالش‌های جدیدی روبرو می‌شوند و برای غلبه بر آن‌ها سعی می‌کنند در مقابل دیگران و در جامعه با نمادهای کاذب جایگاهی ابراز وجود کنند».

در 22.02.2022 چه اتفاقی افتاد؟

وی با بیان اینکه گذر از سنت به مدرنیته مشکلات خاص خود را دارد، می افزاید: مردم از یک سو پیوندهای سنتی خود را دارند و از سوی دیگر با تحولات مدرنیته مواجه هستند و در این تضاد اجتماعی ما قرار داریم. در مواجهه با تغییرات ارزشی، یک سری ارزش‌های اجتماعی جدید پدیدار می‌شود، در این مرحله (منظورم وضعیت انتقالی است) جامعه‌پذیری ضروری است. افراد باید در مؤسسات آموزشی یاد بگیرند که چگونه با چالش‌ها مواجه شوند و سبک زندگی خود را مدیریت کنند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا در همه جای دنیا شاهد این وضعیت هستیم یا خیر؟ او می‌گوید: «در مورد اینکه آیا این سبک زندگی برای ما ایرانی‌ها و جهان سومی‌ها معمول است، باید بگویم که چند ماه پیش هم شاهد تاریخ (22.02.2022) بودیم اما در این روز نه زایمان زودرس رخ داد و نه اتفاقی افتاد. وگرنه زندگی خیلی عادی پیش می رفت، این یک واقعیت است که وضعیت کنونی جامعه تغییراتی را در نظام ارزشی نسل جوان به وجود آورده است که ناشی از تغییرات تکنولوژیکی، سهولت ارتباط و افزایش رفاه نسبی است.

وی همچنین می افزاید: جوامع پیشرفته به این تغییرات پی برده اند و در برخورد با تحولات اجتماعی و فرهنگی به خوبی عمل کرده اند، بنابراین رفتار روزمره مردم بر اساس عقلانیت است. اما در جامعه ما از آنجایی که تغییرات ارزشی را به رسمیت نشناخته ایم، رفتارهای روزمره معمولاً و غالباً آگاهانه مبتنی بر تأمل و محاسبات منطقی نیست، بلکه ناشی از عادت ها و «چمباتمه زدن» است.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا