هنر و فرهنگ

نزاع حقوقی بر سر آفتاب‌گردان «ون‌گوگ»

بر اساس گزارش روشنی که ArtNewspaper به آن اشاره کرده است، یک بانکدار یهودی و آلمانی به نام «پل فون مندلسون-بارتولدی» (پل فون مندلسون-بارتلدی) آثار هنری عظیم خود و اکنون فرزندانش را تحت فشار نازی ها فروخت. شکایتی علیه صاحب فعلی یکی از تابلوهای نقاشی معروف “ون گوگ” مطرح شد.

یکی از تابلوهای گل آفتابگردان “ون گوگ” که زمانی بخشی از مجموعه هنری بانکدار یهودی بود، اکنون متعلق به یک شرکت بیمه ژاپنی است و شاکیان معتقدند با وجود اطلاع از تاریخچه نقاشی، مالکیت این شرکت همچنان حفظ شده است. .

سه نفر که به عنوان وارثان واقعی این تابلو از شرکت بیمه ژاپنی سامپو برای بازپس گیری آن شکایت کرده اند، معتقدند که بانکدار یهودی در زمان رژیم نازی مجبور به فروش این اثر ارزشمند هنری شده است.

بارتولدی در سال 1934 از ترس نازی ها تابلوی «آفتابگردان» نقاش معروف هلندی ونسان ون گوگ را در سال 1888 به همراه سایر آثار مجموعه هنری خود فروخت و سال بعد درگذشت. وارثان وی در متن طولانی شکایت خاطرنشان کردند که این بانکدار هرگز قصد فروش این آثار هنری را نداشته و تنها به دلیل تهدید و فشار اقتصادی دولت نازی این کار را انجام داده است.

با این حال، شرکت بیمه ژاپن این اتهامات را رد کرد و اعلام کرد که این تابلو را در سال 1987 در حراج کریستی در لندن خریداری کرده است. در آن زمان، این شرکت 39.9 میلیون دلار برای گل آفتابگردان پرداخت کرد و رکورد جدیدی را برای گران ترین اثر هنری ثبت کرد.

دکمه بازگشت به بالا