جامعهکسب و کار برتر

آیا می توان از چسب 123 خشک شده دوباره استفاده کرد؟

آیا چسب 123 زود خشک می شود؟

یکی از مزایای بسیار بزرگی که می توانیم برای این نوع از چسب دوقلو هل نام ببریم، این است که خیلی سریع خشک می شوند و در نتیجه کاربرد بسیار زیادی در صنعت دارند؛ اما برای خیلی از افراد شاید این یک نقص محسوب شود؛ زیرا تا بخواهند کاری را آماده کنند و از چسب استفاده نمایند، متوجه می شوند که چسب ۱۲۳ خشک شده و دیگر قابل استفاده نیست. یکی از نکات مهمی که می توانید در نظر بگیرید، این است که همه راه هایی که باعث می شود هوا به داخل چسب نفوذ کند را ببندید تا از خشک شدن چسب جلوگیری شود؛ اما به هر حال خیلی از اوقات با وجود راهکارهایی که در پیش می گیرید، باز هم یک چسب خشک در اختیار دارید. به نظر شما در این شرایط باید چه کار کرد؟ با ما همراه باشید تا به پاسخ سوالتان برسید.

چسب فولاد هل |چسب هل برای باک بنزین

روش استفاده از چسب ۱۲۳ خشک شده چگونه است؟

اگر چسب ۱۲۳ خریداری کردید و متوجه شدید قبل از اینکه بخواهید آن را استفاده کنید خشک شد، نگران نباشید. شما خیلی راحت می توانید دوباره از آن استفاده کنید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که یک ظرف بردارید و مقداری آب جوش داخلش بریزید. چند دقیقه صبر کنید تا حالت جوش آب از بین برود و کمی درجه حرارت آن افت کند. در مرحله بعد قوطی چسب را داخل آن قرار دهید، حدود ۳ دقیقه صبر کنید. جهت اطلاع از قیمت چسب دوقلو هل لطفا کلیک کنید.

در چنین حالتی دوباره چسب مانند روز اولش می شود و قابلیت استفاده دارد که همه چسب‌ های ۱۲۳ تا یک سال می توانند چنین شرایطی را در اختیار شما قرار دهند؛ اما اگر بعد از یک سال تاریخ انقضای آنها سر برسد، دیگر با این روش هم کاری از دستتان بر نمی آید و یک چسب ۱۲۳ خشک شده در اختیار دارید.

 اگر چسب ۱۲۳ جایی ریخت و خشک شد باید چه کار کنیم؟

گاهی اوقات کنترل کار از دست تان در می رود و متوجه می‌ شوید که چسب ۱۲۳ خشک شده روی سطوح وجود دارد و باید آن را پاکسازی کنید. اول از همه عجله نکنید؛ صبر کنید تا چسب کاملا خشک شود تا راحت تر کارتان را انجام دهید.
در واقع در چنین حالتی باید صبور باشید، زیرا اگر در حالت خیس بخواهید آن را پاک کنید، ممکن است کل محیط لکه دار شود. در مرحله بعد به سراغ تینر و نفت بروید. اگر این چسب روی پارچه یا سطوح سخت ریخت و خشک شد، تینر کارساز خواهد بود که باعث می شود رنگ رقیق گردد و چربی ها و روغن پاکسازی شود‌؛ البته به جای آن از استون هم می‌توانید استفاده کنید.

یک روش کاربردی دیگر هم استفاده از سرکه سفید است که برای چوب، فلز، پلاستیک و پارچه هم استفاده می شود که پیوند های داخل چسب را در هم می شکند و باعث می شود که محل مورد نظر را به خوبی تمیز کنید.
اگر دو ماده بالا را در اختیار نداشتید، می توانید از آب لیمو ترش هم استفاده کنید که حتی این روش برای روی سنگ هم کاربرد دارد و می تواند جایگزین عالی، طبیعی و سالم تری به جای استون باشد که پیوندهای چسب را قطع می کند‌. کافی است یک مسواک بردارید و آن را آغشته به آب لیموی تازه کنید و چسب ۱۲۳ خشک شده را از بین ببرید و پاک کنید.

حلال چسب قطره ای و چسب 123

 چسب 123 یا چسب قطره ای از خانواده چسب های سیانوآکریلات میباشند که به دلیل سرعت بالای گیرایی دارای کاربردهای خوبی میباشند. سیانوآکریلات یک رزین آکریلیک میباشد که در نتیجه واکنش مولکول های موجود در رزین با رطوبت، زنجیره های محکمی تشکیل میابد و باعث ایجاد پیوند قوی میاد دو سطح میشود. این واکنش در طی فرآیند خود گرما تولید میکند به طوری که پیوند تقریبا بلافاصله اتفاق میافتد.

در حالی که این اتصال سریع خیلی جذاب و کاربردی میباشد ولی گاها همین سرعت چسبندگی میتواند مشکلاتی را ایجاد کند و آن هم آغشتگی آن به ابزار، پوست بدن، لباس و هر نقطه ای که به صورت اتفاقی و نا خواسته با چسب در ارتباط قرار میگیرد میباشد.

 قبل از اقدام به هر کاری:

بهتر است قبل از اینکه بخواهید چسب 123 را از روی هر سطحی تمیز کنید، ابتدا اجازه دهید چسب کاملا خشک شود. اگر سعی کنید آن را در حالی که خیس است پاک کنید، ممکن است لکه دار شود یا بیشتر به خورد پارچه ها رود. پس از استفاده از هر یک از روش‌های پاک کردن چسب قطره ای زیر، حتما آن را با یک پارچه تمیز و مرطوب پاک کنید و دست‌های خود را به خوبی بشویید.
برای هر یک از روش های ذکر شده برای پاک کردن چسب 123 از سطوح سخت، پارچه، فرش و… همیشه این عمل را ابتدا در یک منطقه نامحسوس از قطعه خود آزمایش کنید تا مطمئن شوید که روش تمیز کننده آسیب اضافی ایجاد نمی کند.

آستون یا پاک کننده لاک ناخن

قابل استفاده بر روی پوست، پارچه، چوب، فلز و پلاستیک

 استون به عنوان یک پاک کننده چسب قطره ای در نظر گرفته شده است و باعث شکسته شدن پیوند های ایجاد شده چسب میگردد. تقریبا همه پاک کننده های لاک ناخن حاوی استون هستند ولی برای بهترین نتیجه مارکی را انتخاب کنید که عمدتا از استون بدون نرم کننده در آن استفاده شده باشد. ولی نکته منفی این است که استون همچنین میتواند به برخی از سطوح مانند چوب های لمینیت شده، پارچه، سطوح پلاستیکی و… آسیب جدی وارد کند.

برای پاک کردن چسب 123، یک تکه پنبه یا پارچه آبگیر را با استون یا لاک پاک کن اشباع کنید. ابتدا محلول را روی نقطه ای دور از دید امتحان کنید تا مطمئن شوید به سطح مورد نظر شما آسیبی وارد نمیشود. سطح چسب را با آستون مرطوب کنید و این کار را چند دقیقه ادامه دهید تا چسب به مرور ضعیف و نرم شود، در ادامه میتوانید با استفاده از یک تکه پارچه میکرو فیبر باقیمانده چسب را آسانتر رفع نمایید و در نهایت با پارچه مرطوب با آب باقیمانده آستون را از سطوح رفع نمایید. توجه نمایید که هر چقدر ضخامت چسب بیشتر باشد، رفع کردن آن نیز وقت بیشتری از شما خواهد گرفت.

پارچه های ساخته شده از الیاف استات، تری استات یا موداکریلیک می توانند در استون و پاک کننده لاک ناخن و تینر رنگ حل شوند. حتی اگر لباس فقط ترکیبی از استات باشد، ممکن است در آن سوراخ هایی ایجاد شوند. برای از بین بردن لکه از هر یک از این پارچه ها با یک خشکشویی حرفه ای مشورت کنید.

    تینر و نفت:

قابل استفاده بر روی پوست، پارچه، سطوح سخت

 تینر یک حلال مبتنی بر نفت است که اغلب برای رقیق کردن رنگ و تمیز کردن چربی ها و روغن ها استفاده می شود. از نفت و تینر مانند استون نیز میتوانید برای ضعیف کردن چسب سیانوآکریلات ریخته شده روی پوست، پارچه و سطوح سخت استفاده کنید.

    سرکه سفید:

استفاده برای: پوست، پارچه، چوب، فلز، پلاستیک

اگرچه به اندازه آستون موثر نیست اما ماهیت اسیدی سرکه نیز تا حدودی باعث شکسته شدن پیوند های چسب میگردد. برای استفاده ناحیه مورد نظر را با یک گلوله پنبه اشباع شده با سرکه بپوشانید و مدتی بگذارید در همان حال بماند، سپس با استفاده از ناخن یا لبه کارت اعتباری برای ایجاد خراش هایی ملایم به شل شدن چسب کمک کنید تا سرکه بهتر بتواند به چسب نفوذ کند.

    روغن سبزیجات:

استفاده برای: پوست، سطوح سخت

 هر نوع روغن گیاهی مانند ذرت، زیتون، نارگیل و حتی کره بادام زمینی میتواند به شل شدن چسب از روی پوست و سطوح سخت مانند میز، پلاستیک و کفپوش لمینیت کمک کند. روغن را روی سطح چسب پهن کنید و با استفاده از یک خراشنده پلاستیکی برای تخریب چسب تلاش کنید. این کار را با حوصله تکرار کنید تا نتیجه بگیرید.

    آب لیمو ترش:

استفاده برای: پوست، چوب، فلز، پلاستیک، سنگ

 یک جایگزین طبیعی تر برای استون آب لیمو است. اسید آب لیمو به قطع پیوندهای چسب کمک می کند. یک مسواک قدیمی را در آب لیموی تازه آغشته کنید و ناحیه آسیب دیده را با چسب بشویید. چسب باید شروع به پوسته پوسته شدن کند و می توان آن را با ناخن یا لبه پلاستیکی پاک کرد.

    آب گرم و صابون:

استفاده برای: پوست، پلاستیک

 شستن بلافاصله دست با آب گرم و صابون پس از مواجهه با چسب بهترین کاری است که میتوانید انجام دهید استفاده از لوسیون و کرم های نرم کننده نیز پیشنهاد میگردد. در صورتی که چسب کاملا بر روی پوست بدن شما خشک شد و با با آب و صابون نیز تمیز نشد، نگران نشوید و کمی تحمل کنید چون چربی زیر پوست شما به مرور شروع به ترشح خواهد کرد و میتوانید چسب را از روی پوست بدن خود به صورت پوسته پوسته جدا نمایید.

برای پاک کردن چسب از روی پلاستیک، یک فنجان آب داغ و یک قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی را مخلوط کنید. یک تکه دستمال کاغذی تولت یا حوله نرم را در محلول آغشته کنید و آنقدر بچلانید که فقط رطوبت در آن باقی بماند. حوله را روی لکه چسب قرار دهید و روی آن را با مقداری کیسه فریزر بپوشانید تا از خشک شدن حوله جلوگیری کنید. حدود چهار ساعت صبر کنید تا رطوبت و مواد شوینده چسب را نرم کند. کار را با مالش ملایم با یک پارچه میکروفیبر پایان دهید و چسب را کاملا رفع نمایید.

منبع : دیجی کالا

دکمه بازگشت به بالا