جامعهکسب و کار برتر

راهنمای خرید، تعمیر و نگهداری صحیح از پمپ خانگی

نکات کاربردی سرویس و تعمیر پمپ آب خانگی

مخازن ذخیره و پمپ‌های آب چند دهه است که در خانه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. در گذشته وچود پمپ و مخزن در خانه ضروری بود تا هنگام قطعی‌های مکرر آب مورد استفاده قرار گیرد. امروزه با وجود اینکه دیگر با مشکل قطعی آب روبرو نیستیم اما نه تنها استفاده از پمپ در خانه منسوخ نشده بلکه کاربرد آن بیشتر و ضروری‌تر شده است. افزایش تراکم بافت شهری و ساخت ساختمان‌های بلند چند طبقه باعث شده وجود پمپ آب برای خانه‌ها ضروری باشد. در غیر اینصورت فشار آب به قدری کم می‌شود که به طبقات بالاتر نمی‌رسد و اگر پمپ خراب شود و سریعا اقدامی جهت تعمیر پمپ آب خانگی انجام نشود زندگی در طبقات بالا مختل می‌شود.

به دلیل حساسیت خدمات تاسیسات ساختمان در کیفیت زندگی، تعمیرکاران ماهر و متعهد ما سرویس ویژه‌ای برای تعمیر پمپ آب خانگی ارائه می‌کنند تا مشکل شما را در کوتاه‌ترین زمان ممکن و با هزینه‌ای منصفانه و اقتصادی حل کنند. خدمات تعمیر پمپ آب در تمامی مناطق تهران در سرویس‌های مختلف از جمله تعمیر پمپ آب شرق تهران و تعمیر پمپ آب جنوب تهران آماده خدمت‌رسانی به شهروندان محترم می‌باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره خرید، تعمیر و نگهدای صحیح از پمپ بخش‌های بعد را مطالعه کنید.

آموزش تعمیر پمپ آب |تعمیر پمپ آب پدرولا

راهنمای خرید پمپ مناسب

پمپ وسیله‌ای است که برای افزایش فشار و انرژی سیالاتی مانند آب به کار می‌رود. پمپ‌های آب یکی از اقلام پرکاربرد در صنعت و زندگی روزمره هستند. با افزایش تعداد طبقات واحدها و ساختمان‌های اداری و مسکونی بدون پمپ، آب‌رسانی به طبقات بالا مختل می‌شود. پمپ آب خانگی یکی از پر مصرف‌ترین انواع پمپ در منازل مسکونی و اپارتمان‌ها است که اندازه کوچک و وزن کمی دارد و به دلیل قیمت اقتصادی حتی انتخاب بسیاری از خانواده‌ها برای آبیاری باغ و زمین‌های کشاورزی است.

بهترین کاری که می‌توان قبل از خرید پمپ آب انجام داد تحقیق درباره مشخصات محصولات مختلف و تطبیق آن با نیازهای خودتان است. هرگز بدون تحقیق و صرفاً بر اساس توصیه‌های فروشندگان خرید نکنید تا خرید خوبی داشته باشید و مکررا نیاز به تعمیر پمپ آب پیدا نکنید. هنگام خرید باید به تعداد طبقات ساختمان و متراژ آن توجه کنید تا پاسخگوی نیاز شما باشد.

ویژگی های مهم پمپ خانگی

تعداد شیرها، اندازه واحدهای مسکونی، تعداد طبقات ساختمان، میزان مصرف آب خانواده‌ها و لوکیشن قرارگیری پمپ از جمله عوامل موثر در انتخاب پمپ آب خانگی است. موارد زیر ازجمله پارامترهای تعیین‌کننده در انتخاب پمپ آب مناسب است:

  • وزن پمپ: وزن پمپ عاملی است که در مصارف خانگی می‌تواند تعیین‌کننده باشد. وزن زیاد پمپ در مدل‌های مختلف متفاوت است و در بازه تقریبی 5 تا 20 کیلوگرم قرار می‌گیرد.
  • نوع سیال: این مورد در کاربردهای صنعتی مهم است نه خانه. در صنعت ممکن است از پمپ برای انتقال سیالی مانند مواد شیمیایی استفاده شود. برای مصارف خانگی نیاز نیست هزینه بیشتری برای این ویژگی پرداخت کنید.
  • کاربرد: از بعضی پمپ‌های خانگی علاوه بر کاربرد انتقال مایعات و افزایش فشار می‌توان برای آبیاری نیز استفاده کرد.
  • حداکثر فشار آب پمپ: واحد سنجش حداکثر فشار آب پمپ بار (Bar) است. هر بار معادل فشار ۱۰۰ کیلو پاسکال (Pa) و تقریباً معادل یک اتمسفر (atm) است. حداکثر فشار پمپ‌های خانگی معمولا از 3 تا 6 بار است.
  • توان پمپ آب: یکی از مهم‌ترین معیارهای انتخاب پمپ توان آن است. شما باید برآورد کنید که توان پمپ برای رساندن آب به بالاترین طبقه ساختمان شما چند اسب بخار باشد. برای مثال در یک خانه یک طبقه نیم اسب بخار توان کافی است اما برای یک ساختمان 5 طبقه به چهار برابر توان نیاز داریم.
  • حداکثر ارتفاع پمپاژ: با توجه به ارتفاع ساختمان خود باید این پارامتر را که نوعا بین 30 تا 40 متر است را مد نظر قرار دهید.
  • جنس بدنه: جنس بدنه پمپ‌های خانگی معمولا از چدن است.

نصب پمپ آب در خانه

با توجه به تعداد طبقات خانه یا ساختمانی که نیاز به پمپ دارد می‌توانید مینی پمپ آب، پمپ آب کوچک و یا همان پمپ آب خانگی را انتخاب کنید و با توجه به قیمت پمپ آب برند مورد نظرتان را انتخاب کنید. پمپ آب در برندهای معتبری مانند پنتاکس (Pentax)، لوارا (Lowara)، ابارا (Ebara)، داب (DAB)، پدرولو (Pedrollo) و اسپرونی (speroni) قابل تهیه است.

پس از خرید پمپ از یک تعمیرکار ماهر بخواهید عملیات نصب پمپ آب خانگی را انجام دهد و شما را از موارد مهمی که برای نگهداری و افزایش طول عمر پمپ آب لازم است مطلع کند. با توجه به موقعیت ساختمان شما گاهی نیاز است برای نصب پمپ محل خاصی ساخته شود و یا تغییراتی در تاسیسات خانه بوجود بیاید. اگر از قبل محل مناسب و تاسیسات مورد نیاز تعبیه شده باشد روند کار ساده‌تر و سریع‌تر پیش خواهد رفت. مخازن آب نیز مانند پمپ‌های آب انواع مختلفی دارند. یکی از آیتم‌های مهم در خرید مخازن محاسبه حجم مخزن ذخیره آب است. برای مثال مد نظر داشته باشید که هر شهروند تهرانی روزانه تقریبا 150 لیتر آب مصرف می‌کند. کارشناسان بهداشت در کشورمان پیشنهاد می‌کنند مصرف آب خانگی از 75 تا 150 لیتر در شبانه‌ روز باشد. مصرف کمتر از این حد از نظر بهداشت و سلامت مضر است. بر همین اساس می‌توانید حجم مخزن مورد نیاز برای ساختمان را محاسبه کنید.

پمپ‌های پیشرفته چند حالت کاری دارند. می‌توان تنظیمات را طوری پیاده‌سازی کرد که پمپ دائم کار کند. این مورد در ساختمان مسکونی مناسب نیست چون در ساعاتی مانند نیمه شب نیازی به کارکرد پمپ نیست. بهترین حالت این است که هر وقت در یکی از واحدها شیر آب باز شد پمپ کار کند و با بسته شدن شیر خاموش شود تا هم مصرف آن کم شود و هم داغ نشود. در این حالت زمانی که فشار آب مناسب باشد و نیازی به پمپ نباشد پمپ کار نخواهد کرد.

انواع پمپ آب خانگی

اسب بخار واحدی برای سنجش توان است و نام آن بر گرفته از این واقعیت است که در گذشته‌ بشر برای انجام امور خود متکی به نیروی اسب بوده و اسب نقش پر رنگی در کشاورزی داشته است. در اصطلاحات فنی از اسب بخار   (Horsepower)  برای بیان توان موتور استفاده می‌شود. در علم فیزیک توان به مقدار کار انجام شده در واحد زمان گفته می‌شود. به عبارت دیگر در بحث پمپ‌ها توان سرعت انجام کار توسط پمپ است.

پمپ خانگی نیم اسب

این پمپ کاربرد زیادی برای خانه‌های یک طبقه و ظرفیت‌های پایین دارد. برق این پمپ از نوع تک فاز است و به نسبت سایر پمپ‌ها قیمت کمتری دارد و هنگام کار صدای کمتری ایجاد می‌کند.

پمپ خانگی بشقابی و جتی

دو پمپ خانگی پرکاربرد پمپ‌های بشقابی و جتی هستند که تفاوتشان به‌طور خلاصه در ارتفاع انتقال آب است. اگر دو پمپ با توان اسب بخار یکسان داشته باشید پمپ جتی آب را تا ارتفاع بالاتری منقل خواهد کرد اما در حین کار سر و صدا و نیز زیادی تولید می‌کند. پمپ یک اسب بشقابی برای توزیع آب تا سه طبقه مناسب است.

تقسیم‌بندی پمپ خانگی بر اساس پروانه

جنس پروانه پمپ بستگى به کاربردش دارد و باید در مقابل زنگ‌زدگى و سايش مقاوم بوده و قابل تراشکارى باشد. معمولاً براى پمپ خانگی آب از آلياژ برنز و یا برای کاهش هزینه از چدن استفاده مى‌شود. در کاربردهای صنعتی پروانه‌ها از فولاد ساخته می‌شوند. یکی از پمپ‌های پر قدرت که در مجتمع‌های مسکونی و تجاری کاربرد زیادی دارد پمپ دو پروانه‌ای است. قدرت پمپ دو پروانه‌ای زیاد است و برای ساختمان‌های بلند پنج طبقه از آن استفاده می‌شود و قیمت بالاتری دارد. مشکل این پمپ‌ها این است که نویز زیادی دارند.

کدام پمپ برای خانه شما مناسب است؟

تعیین دقیق نوع پمپ بستگی به مواردی که در بخش قبل توضیح داده شد و میزان مصرف شما دارد اما موارد زیر می‌تواند راهنمایی خوبی برای انتخاب باشد:

پمپ‌ها بر حسب توان آنها در افزایش فشار آب به انواع نیم اسب، یک اسب، و دو اسب تقسیم می‌شوند. پمپ آب نیم اسب، توان کمتری دارد و برای خانه‌های یک طبقه‌ای مناسب است. پمپ آب یک اسب برای ساختمان‌های با تعداد طبقات بیشتر، حداکثر سه طبقه با  6 واحد مورد استفاده قرار می‌گیرد و به همین ترتیب، با بالا رفتن توان پمپ آب، قدرت پمپاژ هم بالاتر می‌رود و می‌تواند برای ساختمان‌های بلندتر با متراژهای بیشتر مورد استفاده قرار گیرد.

اگر خانه‌ شما یک طبقه است و مساحت 100 تا 170 متر است پمپ نیم اسب برای شما مناسب است.

اگر در ساختمانی سه یا چهار طبقه که دارای دو واحد با متراژ زیر 60 تا 70 متر در هر طبقه است ساکن هستید پمپ یک اسب پاسخگوی نیاز شما خواهد بود. اگر واحدها 75 متری هستند پمپ یک اسب دو پروانه تهیه کنید. در ساختمان‌های پنج طبقه و 10 واحدی پمپ یک و نیم اسب مناسب است. اگر تعداد واحدها بیشتر بود و متراژ زیر صد متر بود پمپ دو اسب تهیه کنید و در مجتمع‌های بیست واحدی پمپ باید چهار اسب دو پروانه باشد تا جوابگوی نیاز ساختمان باشد.

عیب یابی و تعمیر پمپ آب خانگی در محل

با توجه به کارایی بالای پمپ‌های خانگی و به دلیل میزان سختی آب در بعضی مناطق شاهد مشکلات مشابهی در انواع برندها و انواع پمپ‌ها هستیم. آنچه مسلم است این است که این ایرادات باید توسط تکنسین‌ها و تعمیرکاران مجرب بررسی و تعمیر شوند. زیرا مشکلات کارکرد قطعات الکترونیکی و مکانیکی پمپ اگر به درستی عیب‌یابی و تعمیر نشوند، ممکن است سایر قطعات پمپ را دچار مشکل کرده و همین امر منجر به سوختن و از کار افتادن پمپ شود.

منبع:

aspect

دکمه بازگشت به بالا