جامعه

ورود سامانه بارشی به شمال غرب کشور از جمعه/ بارندگی در غالب مناطق کشور در روز یکشنبه

سامانه بارشی

بنا بر اعلام رئیس مرکز پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا، در ساعات بعد از ظهر امروز پنجشنبه ۲۸ اردیبهشت ماه، مناطقی از شمال آذربایجان شرقی، اردبیل، گیلان، بوشهر و جنوب فارس شاهد رگبار پراکنده خواهند بود.

صادق ضیائیان در گفت‌وگو با رویداد برتر، درباره وضعیت جوی کشور طی چند روز آینده اظهار کرد: پنجشنبه در مناطقی از شمال آذربایجان شرقی، اردبیل و گیلان، در بوشهر و جنوب فارس در ساعات بعد از ظهر افزایش ابر و رگبار پراکنده، گاهی رعد و برق و وزش باد شدید رخ می دهد. همچنین در جنوب سیستان و بلوچستان و استان هرمزگان نیز وزش باد شدید و خیزش گرد و خاک انتظار می رود.

به گفته وی، جمعه به تدریج با ورود سامانه بارشی به شمال غرب کشور در مناطقی از شمال غرب و استان‌های مرزی کرمانشاه و ایلام ابرناکی گاهی رگبار و رعد و برق و وزش باد شدید رخ می دهد و در مناطقی از غرب، جنوب غرب و استان‌های فارس، بوشهر، جنوب اصفهان و غرب کرمان نیز رگبار پراکنده، گاهی وزش باد شدید و خیزش گرد و خاک انتظار می رود.

رئیس مرکز پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا با بیان اینکه شنبه گستره بارش کل نوار غربی، مناطقی از دامنه‌های جنوبی البرز واقع در قزوین و البرز، همچنین مناطقی از استان‌های اصفهان، فارس، بوشهر، یزد، کرمان و خراسان جنوبی را در بر خواهد گرفت، ادامه داد: در شمال ایلام، کرمانشاه، غرب همدان و لرستان، کردستان و جنوب آذربایجان غربی بارش شدت خواهد داشت به طوری که در استان‌های واقع در مرز غربی، رگبار و رعد و برق و وزش باد شدید گاهی با احتمال ریزش تگرگ پیش بینی می شود.

ضیاییان همچنین این را هم گفت که یکشنبه در غالب مناطق کشور بارندگی رخ می دهد و در شمال غرب، غرب و دامنه های جنوبی البرز واقع در قزوین، البرز و تهران بارندگی و وزش باد قابل توجه است.

وی افزود: دوشنبه در نوار شرقی کشور شامل استان‌های خراسان رضوی، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان و شرق کرمان ابرناکی، رگبار پراکنده، گاهی رعد و برق و وزش باد پیش بینی می‌شود و بعد از ظهر این روز این سامانه از مرزهای شرقی خارج می شود و جوی آرام و پایدار در غالب نواحی کشور مستقر می شود.

رئیس مرکز پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا همچنین عنوان کرد: در نیمه غربی کشور تا روز جمعه و در نیمه شرقی تا شنبه افزایش نسبی دما انتظار می‌رود و طی روزهای شنبه و یکشنبه در شمال غرب، غرب، سواحل دریای خزر و دامنه‌های جنوبی البرز واقع در قزوین و البرز نیز کاهش نسبی دما رخ می دهد.

به گفته ضیاییان، روزهای جمعه، شنبه و یکشنبه غرب خلیج فارس مواج پیش بینی شده است.

وی این را هم گفت که طی روزهای شنبه و یکشنبه وزش باد شدید همراه با نفوذ گرد و خاک از کشورهای همسایه سبب کاهش دید و کیفیت هوا در استان‌های خوزستان، ایلام و لرستان می شود.

رئیس مرکز پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا درباره وضعیت جوی تهران طی دو روز آینده نیز اظهار کرد: آسمان تهران فردا جمعه (۲۹ اردیبهشت ماه) کمی ابری، گاهی وزش باد با حداقل دمای ۲۰ و حداکثر دمای ۳۰ درجه سانتیگراد و در روز شنبه (۳۰ اردیبهشت) نیمه ابری در بعد از ظهر افزایش ابر و گاهی وزش باد شدید و احتمال گرد و خاک با حداقل دمای ۱۹ و حداکثر دمای ۳۰ درجه سانتیگراد پیش‌بینی می‌شود.

ضیائیان همچنین اعلام کرد که طی امروز و فردا (۲۸ و ۲۹ اردیبهشت)، شهرکرد با دمای صفر و ۲ درجه سانتیگراد سردترین و اهواز با دمای ۴۱ و ۴۰ درجه سانتیگراد گرم‌ترین مرکز استان کشور هستند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا