خارجی

گوترش توقف اقدامات تحریک‌آمیز اسرائیل را خواستار شد/ نشست سازمان همکاری اسلامی فردا در جده

دبیرکل سازمان ملل توقف اقدامات تحریک‌آمیز رژیم صهیونیستی در مسجد الاقصی را خواستار شد.

به گزارش رویداد برتر، به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی، استفان دوجاریک، سخنگوی آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل در پاسخ به سوالی درباره جلسه کابینه رژیم صهیونیستی در مسجد الاقصی و یورش ایتامار بن گویر، وزیر امنیت داخلی این رژیم به مسجد الاقصی اظهار کرد که گوترش به شدت بابت سخنرانی تحریک‌آمیز بن گویر پس از یورش به مسجد الاقصی نگران است.

دوجاریک در ادامه گفت: دبیرکل از سران سیاسی و دینی و نیز از افراد جامعه می‌خواهد مانع چنین اقداماتی شوند و او مخالف چنین سخنان تحریک‌آمیزی است. باید مطابق مسؤولیت‌های ویژه و تاریخی و نیز نقش اردن به عنوان متولی این مکان‌ها در قدس، به وضعیت موجود در مکان‌های مقدس احترام گذاشته شود.

تور وینسلند، هماهنگ‌کننده ویژه سازمان ملل در روند صلح خاورمیانه نیز شعارهای تحریک‌آمیز و نژادپرستانه برخی از شهروندان اسرائیلی در راهپیمایی “پرچم” در بخش قدیمی شهر قدس را محکوم کرد و گفت: حملاتی را که به خبرنگاران هنگام پوشش خبری این راهپیمایی انجام شد، محکوم می‌کنم، چنین اقدامات و اظهاراتی تنها هراس، نفرت و بی‌اعتمادی ایجاد می‌کنند.

وزارت خارجه اردن نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد، بر اساس درخواست اردن و فلسطین، فردا چهارشنبه سازمان همکاری اسلامی در دبیرخانه خود در شهر جده نشست فوق‌العاده‌ای را برای بررسی یورش‌های مستمر اسرائیل به مسجد الاقصی برگزار خواهد کرد.

بن گویر روز یکشنبه همراه با ده‌ها شهرک‌نشین به صحن‌های مسجد الاقصی یورش برد که محکومیت‌های طرف‌های فلسطینی و عربی را به دنبال داشت.

این چهره افراطی اسرائیلی در این یورش در یک سخنرانی تلویزیونی مدعی مالکیت بر قدس شد.   

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا