خبرهای کلیکسب و کار برتر

چرا کولر گازی روی فن کار میکند؟

روند طبیعی کار کولر گازی به این صورت است که بعد از مدتی کار کردن بر روی حالت فن بر روی موتور کار کند. با این اقدام کولر گازی شروع به تولید باد سرد می کند.

اما یکی از سوالاتی که در قسمت نظرات سایت زیاد با آن مواجه شده ایم این است که چرا کولر گازی روی فن کارمی کند و روی موتور نمی رود؟ با ما تا انتها همراه باشید تا پاسخ این سوال را با هم بررسی کنیم.

اگر نیاز به یک تاسیساتی حرفه‌ای دارید

همین حالا درخواست خود را ثبت کنید تا مشکل تاسیساتی‌تان را در اسرع وقت برطرف کنیم

به عنوان نمونه می توانیم به سوال در بخش سوالات مقاله اشاره کنیم، که پرسیده بودند چرا کولر گازی ایشان بعد از دو دقیقه کار کردن خاموش شده و روی فن کار می کند؟

در پاسخ به این دوست عزیز و سایر عزیزانی که سوالی مشابه دارند باید عرض کنیم که علل زیادی در روی فن کار کردن کولر گازی دخیل هستند که به دو گروه دسته بنده می شوند.

یکی مشکلات داخلی دستگاه و دیگری تنظیم کردن دستگاه در حالت کار بر روی فن توسط مصرف کننده.

به منظور توضیح بیشتر در خصوص تنظیم کردن دستگاه بر روی فن توسط مصرف کننده ابتدا این مسئله را بررسی می کنیم که فن کولر گازی چطور کار می کند و تنظیم آن به چه صورت است؟

فن کولر گازی چیست و چه نقشی در داخل سیستم دارد؟

در بین قطعه ای به نام فن وجود دارد که هدف اولیه و اصلی این قطعه این است که هوای خنک تولید شده در داخل کولر گازی را به تمام محیط ساختمان شما بدمد.

مزیت بزرگ فن در داخل کولر گازی این است که شما می توانید برای جلوگیری از هزینه های زیادی و مصرف برق زیاد، در مواقعی که هوا در داخل ساختمان به اندازه کافی خنک است، با قرار دادن دستگاه در حالت فن، بدون روشن کردن سیستم از جریان هوای خنک توسط فن در ساختمان استفاده کنید.

اما مشکلی که در این خصوص وجود دارد این است که، استفاده بیش از حد از این حالت فقط باعث می شود که هوای گرم در داخل ساختمان به جریان بیافتد و لحظه به لحظه مجراهای خروجی هوا در سیستم کولر گازی گرم و گرم تر شده و نتیجه آن این است که حداقل کمپرسور کولر گازی خراب خواهد شد.

این بخش در مورد تنظیم دستگاه در حالت فن توسط خود مصرف کننده بود، که می توان با تنظیم آن در حالت خودکار فن مشکل روی فن کار کردن دستگاه را حل کرد.

اما مشکل اصلی مصرف کنندگان زمانی است که دستگاه خود به خود خاموش شده و در حالت فن قرار می گیرد.

همانطور که در قسمت سوال نیز مطرح شد، اگر کولر گازی خاموش شود، فقط در حالت فن کار می کند و اولین نتیجه آن این است که کولر گازی بعد از مدتی باد گرم می دهد و دیگر سرد نیست.

پس برای بررسی این موضوع باید علل خاموش شدن خودکار کولر گازی دقایقی بعد از روشن شدن کولر گازی را بیان می کنیم.

چرا کولر گازی بعد از روشن شدن سریعا خاموش شده و روی فن کار می کند؟

بخشی از علل مربوط به خاموش شدن خودکار کولر گازیدقتیقی بعد از روشن شدن آن مربوط می شود و بخش دیگر آن مربوط به ، که در این قسمت هر دو مورد را بررسی خواهیم کرد.

علل خاموش شدن سریع کولر گازی بعد از روشن شدن و سپس قرار گرفتن دستگاه در حالت فن:

همانطور که می دانید کندانسور نقش بسیار مهمی در روند کار کولر گازی شما دارد و مهمترین بخش سیستم کولر گازی به حساب می آید.

عواملی زیادی هستند که می توانند باعث ایجاد مشکل در کندانسور شوند، که یخ زدگی کندانسور یکی از این عوامل است.

کندانسور کولر گازی می تواند به دلایلی از جمله آلودگی فیلترها، نشتی مبرد، خرابی ترموستات و سرد شدن به یکباره هوا یخ بزند.

با مشاهده کلیپ زیر می توانید از دلایل نشتی گاز مبرد کولر گازی مطلع شوید.

نتیجه یخ زدگی کندانسور می تواند این باشد که کولر گازی سریعا بعد از روشن شدن، خاموش شده و دستگاه به صورت خودکار در حالت فن قرار می گیرد.

راه حل: جلوگیری از یخ زدگی کندانسور جزو سرویس کولر گازی می شود که خوشبختانه ما در مطلب به این مشکل و چگونگی رفع آن اشاره کرده ایم که می توانید با کلیک بر روی آن با طریقه رفع و جلوگیری از یخ زدگی کندانسور آشنا شوید.

 1. کثیفی یونیت یا پنل کولر گازی:

در برخی از کولرهای گازی به علت کثیفی یونیت، به یکباره و بعد از مدت کوتاهی از روشن بودن، کولر گازی نیز خاموش شده و در حالت فن قرار می گیرد.

برای جلوگیری از این اتفاق شما باید ماهی یکبار یونیت کولر گازی خود را تمیز کنید. تمیز کردن یونیت کولر گازی شامل تعویض و یا تمیز کردن فیلترهای هوا باشد

. اگر یونیت کولر گازی کثیف باقی بماند، نتیجه آن می تواند خاموش شدن خودکار کولر گازی و کار کردن کولر در حالت فن باشد.

راه حل: باید به طور منظم تمامی آلودگی ها، قارچ ها و کپک ها را از سطح فیلترها پاک کنید چرا که تمیز نکردن آن ها می تواندسبب ایجاد بوی بد در کولر گازی نیز بشود. برای آشنایی با نحوه بر روی آن کلیک کنید.

در کلیپ زیر آقای مجید صالح آبادی از سرویسکاران کولر گازی در مورد زمان مناسب شستشوی فیلتر و اهمیت این کار توسط خودتان نکاتی را بیان می کنند.

گاهی مواقع مشکل مربوط به برق دستگاه می باشد. اگر سیستم برق دستگاه تنظیم نشده باشد، سیستم برق کافی برای روشن ماندن دریافت نمی کند.

به عبارت بهتر خازن استارتر دستگاه با برق کم روشن شده و شروع به کار می کند، ولی برای ادامه کار دستگاه با کمبود برق مواجه شده و دستگاه خود به خود خاموش می شود و در حالت فن قرار می گیرد.

راه حل: پس برای رفع این مشکل با کمک تعمیرکار متخصص کولر گازی، از سیستم برق رسانی و سالم بودن کابل های برق دستگاه اطمینان پیدا کنید.

در کلیپ زیر آقای صالح آبادی دلایل آسیب به سیم کشی کولرگازی را بیان می کنند.

 1. مسدود شدن سیستم کولر گازی:

همانطور که می دانید کولر گازی از یک سری لوله های آب برای تخلیه رطوبت جذب شده از محیط به داخل یونیت خارجی تشکیل شده، اما گاهی مسیر حرکت آب و رطوبت توسط جرم، گرد و خاک و یا حتی حیوانات مسدد می شود.

در این صورت رطوبت از دستگاه خارج نشده و در دستگاه باقی مانده و یا حتی برگشت می کند، که این عامل سبب ایجاد وقفه در سیستم کار کولر گازی و در نهایت خاموش شدن کولر گازی می شود.

راه حل: برای رفع این مشکل باید تمام مسیر تخلیه کولر گازی را بررسی کرده و هر گونه آلودگی و یا انسداد را باز کنید تا چرخه سیستم دوباره بازسازی شود. مطالعه مقاله می تواند در این خصوص کمک کننده باشد.

تکنسین ما در حال تعمیر کولر گازی

 1. کثیفی اواپراتور یا رادیات کولر گازی:

اگر کویل های اواپراتور آلوده باشند، اواپراتور قابیت جذب هوای گرم را از دست داده در نتیجه کار کرد آن متوقف می شود.

راه حل: برای رفع این مشکل باید به طور منظم کویل های اواپراتور یا رادیات کولر گازی را تمیز کنید.

در کلیپ زیر آقای صالح آبادی توضیح می دهند کثیف بودن اواپراتور چه تاثیری بر کولر گازی میگذارد و شستشوی اواپراتور به چه صورت است.

در انتها به یکی از اصلی ترین و مهمترین علل خاموش شدن خودکار کولر گازی و کار کردن آن در حالت اشاره می کنیم و آن خرابی کمپرسور دستگاه است.

همانطور که قبلا در مقاله گفتیم، شاهرگ اصلی کولر گازی کمپرسور آن است که اگر وقفه ای در آن ایجاد شود، می تواند سبب از کار افتادن کمپرسور و در نتیجه خاموشی کولر گازی شود.

بیشتر علل ذکر شده در قسمت فوق از جمله کثیفی فیلتر، یخ زدگی کندانسور و یا اواپراتور، نشتی گاز مبرد نیز می توانند سبب داغ شدن کمپرسور و در نتیجه خراب شدن آن شوند.

راه حل: برای رفع مشکل کمپرسور باید از متخصص تعمیرکار کولر گازی کمک بگیرید، اما توصیه ما به شما این است که به منظور صرفه جویی در هزینه ها کمپرسور را تعویض کنید.

اگر می خواهید با دیگر مشکلات رایج در کمپرسور کولر گازی و دلایل آن ها آشنا شوید، مشاهده کلیپ زیر را از دست ندهید.

جمع بندی

با توجه به آنچه گفتیم باز هم نیاز به برنامه ریزی دقیق برای انجام سرویس کولر گازی و همچنین دسترسی به تعمیرکار ماهر برای تشخیص دقیق مشکل روی فن کار کردن کولر گازی احساس می شود.

در کلیپ زیر آقای محمد اشتیاقی از در مورد سرویس فصلی کولرگازی، زمان مناسب آن و همچنین معایب انجام ندادن آن توضیحاتی را بیان می کنند.

اگر با انجام سرویس باز هم مشکل کولر گازی شما حل نشد، می توانید با استفاده از تخصص همکاران ما در گروه مشکل روی فن کار کردن کولر گازی خود را حل کنید. ما در این مجموعه تمامی خدمات از جمله سرویس و تعمیر کولر گازی با ضمانت 6 ماه را همراه با گارانتی تضمین کیفیت به شما عرضه می کنیم.

برای ثبت سفارش برای حل مشکل روی فن کار کردن کولر گازی خود فقط کافیست همین الان فرم درخواست سرویسکار را پر کنید یا با همکاران ما تماس بگیرید.

خلاصه ای از آنچه در این مطلب گفتیم

 • با قرار دادن دستگاه در حالت فن می توان بدون روشن کردن سیستم از جریان هوای خنک توسط فن در ساختمان استفاده کرد.
 • استفاده بیش از حد از حالت فن کولر گازی فقط باعث می شود که هوای گرم در داخل ساختمان به جریان بیافتد و لحظه به لحظه مجراهای خروجی هوا در سیستم کولر گازی گرم و گرم تر شده و نتیجه آن این است که حداقل کمپرسور کولر گازی خراب خواهد شد.
 • اگر کولر گازی خاموش شده و فقط بر روی فن کار کند، باد خروجی از دستگاه گرم خواهد بود.
 • عواملی همچون یخ زدگی کندانسور، وجود مشکل در برق کولر گازی، کثیفی پنل کولر، مسدود بودن مسیر تخلیه، آلودگی بیش از حد اوپراتور و خرابی کمپرسور باعث روی فن کار کردن کولر گازی می شوند.
 • تنها راه پیشگیری از روی فن کار کردن کولر گازی این است که سرویس های دوره ای این وسیله را جدی گرفته و در زمان مناسب خود انجام دهیم.

پرسش و پاسخ های متداول

 1. علت عرق کردن لوله های کمپرسور و روی فن رفتن کولر گازی پنجره ای چیست؟

کثیفی فیلترها و اوپراتور، خرابی فن اوپراتور، بالا بودن فشار گاز دستگاه، عایق نبودن لوله ها

 1. چرا کولر گازی دائم بر روی حالت موتور کار می کند و روی فن نمی رود؟

عدم سرویس به موقع کولر گازی و کمبود گاز مبرد دستگاه مهمترین دلایل این مشکل هستند.

اگر نیاز به یک تاسیساتی حرفه‌ای دارید

همین حالا درخواست خود را ثبت کنید تا مشکل تاسیساتی‌تان را در اسرع وقت برطرف کنیم

سوالات متداول

ما در تمام مناطق شهر تهران، کرج، مشهد و شیراز فعالیت داریم.

باتوجه به اینکه همکاران ما در تمام مناطق شهر مستقر هستند، هزینه ای بابت ایاب و ذهاب از مشتریان نمیگیریم.

کولر گازی

تمامی خدمات مجموعه ما دارای ضمانت می باشد. اگر به هر دلیلی مجری کار را به درستی انجام نداد و یا در زمان گارانتی پس از تحویل کار دوباره مشکل ایجاد شد، تاسیسات 24 ساعته متعهد به انجام صحیح توسط همان مجری یا ارسال متخصص دیگر بدون دریافت هزینه اضافه می باشد.

بابت مشاهده دستمزدها به صفحه مراجعه کنید. همچنین لازم به ذکر است بعضی از پروژه ها را فقط بعد از بازدید میتوان قیمت اعلام کرد که آنها نیز هنگام تماس تلفنی مجری تاسیساتی با شما قبل از آمدن به محل پروژه قیمت حدودی اعلام می شود.

در این صورت فقط هزینه کارشناسی 50.000 تومان از شما دریافت می شود که اگر کار تعمیر را به ایشان بسپارید این هزینه کارشناسی از دستمزد انجام کار کم می شود یعنی غیر از دستمزد تعمیرات هزینه ای بابت کارشناسی از شما نمی‌گیرند.

تمامی سرویسکاران مجموعه ما قبل از شروع همکاری توسط تیم امور مجریان، از لحاظ تخصصی و فنی مورد سنجش قرار می گیرند.

شما میتوانید از 2 طریق سفارش خود را ثبت کنید:

 1. در صفحه ، فرم خدمات درخواستی مورد نظر خود را پر کنید تا سفارش شما ثبت شود.
 2. با شماره های قسمت ، تماس گرفته و سفارش خود را به صورت تلفنی به همکاران ما اعلام کنید.

ضمانت جبران خدمات

تمامی خدمات مجموعه ما دارای ضمانت می باشد.

اگر به هر دلیلی مجری کار را به درستی انجام نداد و یا در زمان گارانتی پس از تحویل کار دوباره مشکل ایجاد شد، تاسیسات 24 ساعته متعهد به انجام صحیح توسط همان مجری یا ارسال متخصص دیگر بدون دریافت هزینه اضافه می باشد. اعزام کارشناس به تمامی نقاط تهران زیر یک ساعت

؟ در ادمه بررسی مشکلات رایج در کولر گازی به این سوال پرتکرار رسیده ایم ، که چرا کولر گازی بعد از چند دقیقه خاموش شده و روی فن کار میکند ؟و به عبارت دیگر دلیل روی فن کار کردن کولر گازی چیست؟ شاید برای شما هم این اتفاق افتاده باشد ، که در روزهای گرم تابستان هنگام استفاده از کولر گازی خود متوجه شوید ، کولر گازی شما دیگر باد خنک نمیدهد ، و به اصلاح روی حالت فن یا همان پنکه در حال کار است.این مشکل به دلایل بسیاری مرتبط است ، که قصد داریم در این مقاله یک به یک آنها را باهم مورد بررسی قرار داده و در صورت لزوم به خود بپردازیم.
اگر شما با مطالعه این مقاله قادر به رفع مشکل کولر گازی خود نبوده اید ، کافیست با یکی از شعب تهران سرویس آنلاین تماس حاصل کرده و از مشاوره رایگان کارشناسان ما بهرمند شوید.
در صورت نیاز به تعمیرات کولر گازی خود کافیست با نزدیکترین شعبه تهران تهران سرویس آنلاین به محل خود تماس حاصل کرده و یا از طریق فرم درخواست خدمات نسبت به ثبت اطلاعات خود اقدام نمایید.
در ابتدا و قبل از بررسی علت اینکه کولر گازی روی فن کار میکند ، باید با این قطعه بیشتر آشنا شده و نحوه عملکرد آن را بررسی نماییم:

موتور فن در واقع یکی از مهم ترین قطعات کولر گازی و اسپلیت است.هر کولر گازی دارای دو موتور فن یونیت داخلی و خارجیست که وظیفه آن کشیدن هوای گرم اتاق به داخل یونیت و دمیدن هوای خنک تولید شده در داخل کولر گازی به تمام محیط ساختمان است.بروز مشکل برای فن کولر گازی مشکلات بسیاری را برای دستگاه شما بوجود خواهد آورد.
برای دانلود فایل اینجا کلیک کنید.

یکی از تنظیمات بسیار مناسب و کاربردی کولر گازی تنظیم دستگاه روی حالت فن است ،که از این تنظیمات برای زمانی که محیط شما به دمای مطلوب رسیده و دیگر نیازی به سرمایش کولر گازی نیست استفاده میشود ،در واقع در این حالت کولر گازی شما به حالت یک پنکه تنها برای جریان هوا در محیط استفاده میشود.

برخی از مصرف کنندگان کولر گازی بر این باورند تنظیم مدوام دستگاه بر روی حالت فن باعث کاهش هزینه های آنها میشود آیا این باور درستی است؟

در پاسخ به این عزیزان باید بگوییم:

اگرچه درست است ،که فن به تنهایی انرژی کمتری نسبت به حالت سرمایشی کولر گازی مصرف می کند، اما باز هم روشن بودن آن قطعاً برای شما شامل هزینه هایی نیز می شود.کارکردن مداوم فن نیز نیازهای تعمیر و نگهداری سیستم شما را افزایش می دهد. به این دلیل که هرچه فن بیشتری کار کنید، فیلتر شما سریعتر مسدود و خراب می شود. اگرچه تعویض فیلتر لزوماً کار سخت و هزینه بری نیست، اما باید به خاطر داشته باشید که فراموش کردن آن، ممکن است به سیستم آسیب وارد کند. یک فیلتر مسدود شده سیستم را مجبور می کند تا بیشتر کار کند تا خانه شما خنک شود. اگر مرتباً فیلتر را تغییر ندهید، این کاهش کارایی ممکن است باعث خراب شدن سیستم کولر گازی (و مصرف برق بیشتر) شود.
از طرفی کار کردن دائمی دستگاه روی فن منجر به فشار به کمپرسور میشود،  و از آنجایی که بعد از گذشت چند دقیقه دیگر محیط شما به خنکای قبل نبوده منجر به روشن کردن کولر گازی و پایین آوردن درجه آن خواهد شد، که این عمل بالا رفتن میزان مصرف انرژی را در پی دارد.
برای مطالعه مقاله اینجا کلیک کنید.

وقتی یونیت کولر گازی شما روی حالت فن قرار بگیرد، برای چرخش حدود ۱۵۰ وات انرژی مصرف می‌کند، در حالی که وقتی در حالت عادی کار کردنش باشد، حدود ۱۰۰۰ وات انرژی مصرف می‌کند، اما در واقع این تفاوت مصرف انرژی به عوامل متعدد دیگری مانند درجه سردسازی یونیت هم بستگی دارد.
اگر یونیت روی حالت سردسازی فوری باشد، تفاوت انرژی مصرفی، چندان زیاد نخواهد بود، با این حال، حالت فن هنوز هم کمتر انرژی مصرف می‌کند. وقتی کولرگازی روی فن قرار گرفت، کارکردش را در مقایسه با فن عادی در نظر بگیرید.

نکته :

توصیه ما به شما عزیزان این است که برای استفاده از حالتفن کولر گازی خود طبق برنامه ساعتی مشخص و بدور از افراط عمل کنید.

همان­طور که گفتیم گاهی اوقات ممکن است ،مدت کوتاهی بعد از روشن شدن کولر گازی، دستگاه خود به خود خاموش شده و روی فن قرار بگیرد. عوامل مؤثر در بروز این حالت عبارتند از:

 1. یخ زدگی کندانسور :

کندانسور مهم­ترین بخش کولر گازی است و نقش اساسی را در روند کار کولر گازی ایفا می‌­کند. کندانسور به دلایل گوناگونی ممکن است، دچار خرابی و مشکل شود که یکی از این عوامل یخ زدگی کندانسور کولر گازی است.

دلایلی که منجر به یخ زدن کندانسور می‌­شود

 • نشتی مبرد
 • خرابی ترموستات
 • آلودگی فیلترها
 • سرد شدن ناگهانی هوا

از نشانه­‌های یخ‌زدگی کندانسور این است، که کولر گازی بعد از روشن شدن، سریعاً خاموش می‌­شود و در حالت فن قرار می‌­گیرد. برای جلوگیری از بروز این مشکل باید با سرویس­‌های دوره­‌ای کولر گازی، از یخ زدگی کندانسور جلوگیری کرد.
برای مطالعه مقاله اینجا کلیک کنید.

 1. کثیف بودن یونیت یا پنل کولر گازی :

کار کردن کولر گازی روی فن گاهی اوقات به دلیل کثیف بودن یونیت است. برای جلوگیری از بروز این حالت بهتر است که به‌صورت دوره­‌ای و ماهی یک‌بار یونیت کولر گازی را تمیز نمایید، که این کار شامل تمیز کردن و یا در صورت نیاز تعویض فیلترهای هوا است.فیلترهای هوا به حذف گردوغبار، زباله‌ها و مواد حساسیت‌زا از هوا کمک می‌کنند. اگر فیلتر کثیف باشد، هوا نمی‌تواند به‌درستی از سیستم عبور کندو فن کولرگازی مجبور می‌شود بیش از حد کار کند. اگر فیلتر کولر گازی خانه شما کثیف است، می‌توانید آن را خودتان با فیلتر اندازه مناسب تغییر دهید، یا با تماس با مجموعه تهران سرویس آنلاین از تعمیرکاران بخواهید برای سرویس یونت داخلی و تعویض فیلترهای شما به منزلتان مراجعه نمایند.

 1. وجود مشکل در سیستم برق دستگاه :

در صورتی که سیستم برق دستگاه شما تنظیم نشده باشد، سیستم، برق کافی به منظور روشن ماندن دریافت نمی‌­کند و این امر باعث کار کردن کولر گازی روی فن می‌‌­شود. در این حالت خازن استارتر کولر گازی با برق کم روشن می‌­‌شود و شروع به کار می­‌نماید، اما برای ادامه کار با مشکل کمبود برق مواجه می­‌شود. بنابراین دستگاه کولر گازی خود به خود خاموش شده و در وضعیت فن قرار می­‌گیرد. برای برطرف کردن این مشکل می‌توانید از کمک تعمیرکاران متخصص آچاره در زمینه کولر گازی استفاده کنید و سیستم برق­‌رسانی و کابل­‌های دستگاه را بررسی کرده و در صورت لزوم، سیم­‌کشی کولر را تعویض نمایید.

 1. مسدود شدن سیستم کولر گازی :

کولر گازی دارای یک سری لوله است، که رطوبت جذب شده از محیط را به شکل آب از یونیت خارجی تخلیه می­‌کنند. در صورت مسدود شدن مسیر حرکت و تخلیه آب، آبی که باید از دستگاه خارج شود ممکن است به داخل دستگاه برگشت داده شود؛ این حالت باعث می­‌شود که در عملکرد کولر گازی وقفه پیش آمده و در نهایت منجر به خاموش شدن دستگاه شود. در صورت بروز این مشکل، باید تمام مسیر تخلیه آب در کولر گازی بررسی شود و هرگونه عامل انسدادی را رفع کرد تا چرخه سیستم مجدداً شروع به کار کند.

 1. کثیف بودن رادیات یا اواپراتور کولر گازی :

در صورت کثیف بودن کویل­‌های اواپراتور، اواپراتور دیگر نمی‌­تواند هوای گرم را جذب کند و همین مسئله باعث توقف کارکرد دستگاه می­‌شود. برای جلوگیری از بروز این وضعیت، باید کویل‌های اواپراتور یا رادیات کولر گازی هر چند وقت یک بار شستشو داده شده و تمیز شوند.

 1. خراب شدن کمپرسور :

کمپرسور اصلی­ترین قطعه در کولرهای گازی است که اگر مشکلی برایش پیش آید، مستقیماً بر روی عملکرد کولر گازی تأثیر منفی می­‌گذارد و منجر به خاموش شدن دستگاه خواهد شد.عوامل ذکر شده در موارد قبلی، از جمله نشتی گاز مبرد، یخ زدگی کندانسور، کثیفی فیلتر و اواپراتور می­‌توانند باعث داغ شدن کمپرسور و سپس خراب شدن آن شوند.

7-مسدود شدن مسیر حرکت آب :

یکی از دیگر دلایل روشن ماندن فن در کولر گازی، مسدود شدن لوله‌های آب است. این لوله‌ها رطوبت جذب شده از محیط را به یونیت خارجی برده و از اتاق خارج کنند. گاهی اوقات این لوله‌ها توسط گردوخاک یا جرم پوشیده می‌شود. وقتی لوله‎ها مسدود شوند، کولر خاموش شده و روی حالت فن قرار می‌گیرد.

8-کمبود گاز مبرد در کولر گازی :

گاز مبرد یک عامل خنک کننده است که وقتی با سایر قسمت های سیستم کولر گازی استفاده می شود، هوای گرم را به طور موثر خنک می کند. اگر مبرد دستگاه شما کم باشد، نمی تواند هوای گرم را خنک کند و باعث می شود فن کولر گازی بیشتر کار کند.
اگر متوجه شدید هوای گرم از طریق دریچه‌های خود عبور می‌کند، ممکن است نشان‌دهنده سطح پایین مایع خنک‌کننده باشد. اغلب مبرد از سیم‌پیچ کولرگازی نشت می‌کند. همیشه یک تکنسین حرفه‌ای تهویه‌مطبوع داشته باشید تا مشکلات مبرد را برطرف کند؛ زیرا نشتی می‌تواند شرایط خطرناکی ایجاد کند.

9-کولر گازی شما کوچک:

یکی از دلایلی که معمولاً نادیده گرفته می‌شود این است که دستگاه شما به‌اندازه کافی بزرگ نیست که بتواند خانه شما را خنک کند. اگر کولر گازی فعلی شما خیلی کوچک باشد، خانه را به طور مؤثر خنک نمی‌کند و باعث می‌شود که فن در تمام طول روزکار کند. اگر واحد شما خیلی بزرگ است، ممکن است هزینه بیشتری برای قبض آب و برق و رطوبت بیش از حد ایجاد کنید.

10-ترموستات کولر گازی خراب است :

دلیل نهایی اینکه فن کولر گای شما بیشتر از حد معمول کار می‌کند، خرابی ترموستات است. اگر ترموستات فعلی شما خراب است، ممکن است دمای داخلی را اشتباه خوانده باشد. اگر این اتفاق بیفتد، کولر گازی بیشتر برای خنک‌کردن خانه کار می‌کند، حتی اگر دمای فعلی اتاق درست باشد.

1- ترموستات کنترل دمای کولر گازی :

ترموستات کنترل دما دارای محل­‌های اتصال الکتریکی است که در طی گذشت زمان دچار فرسودگی می‌­شوند؛ در چنین وضعیتی ترموستات ممکن است که بتواند موتور فن را روشن نماید اما موتور کمپرسور روشن نمی­‌شود.

2- خراب شدن خازن :

خازن کمپرسور وظیفه کمک در هنگام استارت و راه­‌اندازی کمپرسور را دارد و دائماً در مدار است؛ لذا اگر خازن کمپرسور دچار مشکل شود، کمپرسور نیز نمی‌­تواند شروع به کار کند و موجب کار کردن کولر گازی روی فن می‌شود.

3- برد فرمان :

برد الکترونیکی فرمان وظیفه‌ی دستور تأمین ولتاژ موتور فن و کمپرسور را دارد. اگر برد فرمان معیوب باشد، ممکن است ولتاژ لازم به کمپرسور اعمال نشود. خرابی بردهای فرمان اغلب اشتباه تشخیص داده می‌شوند. قبل از اقدام به تعویض برد فرمان کولر گازی، مطمئن شوید که قطعاتی که بیشتر ممکن است دچار خرابی شوند را بررسی کرده باشد مانند اورلود کمپرسور، خازن و خود کمپرسور. اگر مطمئن هستید که دیگر قطعات سالم هستند، برد فرمان دما را عوض کنید.

4- سنسور دمای کولر :

سنسور دما، وظیفه مانیتور کردن دمای هوا را دارد. هنگامی که دمای هوا از دمای تعیین شده بالاتر رود، میکرو سوئیچ تأمین‌کننده برق فن کولر و کمپرسور، توسط سنسور فعال می‌­شوند؛ بنابراین در صورت خرابی سنسور، کمپرسور نمی‌­تواند فعال شود.

5- خراب شدن کمپرسور :

کمپرسور کولر گازی دارای دو بخش مکانیکی و الکتریکی است که هر کدام از این بخش­ها در اثر استهلاک یا استفاده غیر اصولی و عدم سرویس، دچار آسیب می‌شوند. در این حالت به اصطلاح گفته می‌­شود کمپرسور کولر گازی سوخته است و راه حل، تعویض آن است. اگر کار کردن کولر گازی روی فن به دلیل خرابی کمپرسور باشد، برای رفع مشکل کمپرسور حتما باید از یک تعمیرکار متخصص کمک بگیرید. البته پیشنهاد ما به شما این است که کمپرسور را تعویض کنید تا در آینده مشکل دیگری برای دستگاه شما پیش نیاید.

آیا میتوان از کولر گازی به عنوان پنکه استفاده کرد؟

بله ، در قسمتی از تنظیمات ریموت کنترل حالت فن نیز قرار دارد ، اما توصیه میشود ، بهتر است ، از کولر گازی برای حالت فن استفاده نکرده و پنکه را جایگزین نمایید.

کولر اسپلیت 12هزار بعد 10الی 15دقیقه سرمایش روی حالت فن قرار میگیرد ،علت چیست ؟

این دستگاه نیاز به سرویس دارد ،چرا که امپر کشیده و دستگاه در حالت قرار میگیرد.

کولر گازی پنجره ای چرا به طور دائم باد گرم میزند ؟و خود به خود در حالت فن قرار میگیرد ؟

آلودگی فیلترها،خرابی ترموستات،،نشتی مبرد، و سرد شدنه یکباره هوا ونتیجه یخ زدگی کندانسور همگی میتواند از عوامل موثر در روی حالت فن قرار گرفتن کولر گازی میتوان دانست.

از کولر گازی باد گرم خارج میشود، و زمانی که روی حالت فن قرار میگیرد، دیگر روی حالت سرمایش قرار نگرفته و بعد از نیم ساعت کولر گازی خاموش میشود ؟

برای تشخیص دقیق این مشکل باید کارشناس به محل شما اعزام شود ، ولی در حالت کلی میتوان گفت خازن ، سیم کمپرسور و یا خود کمپرسور دستگاه سوخته است.

چرا دستگاه کولر گازی روی حالت فن نرفته و یا خیلی دیر روی این حالت تنظیم میشود ؟

یکی از اصلی ترین دلیل ها برای این مشکل عدم سرویس به موقع کولر گازی پیش از شروع فصل گرماست.

فواید استفاده از حالت فن کولر گازی:

استفاده از سیستم کولر گازی در حالت فن دارای طیف وسیعی از مزایای است، مانند:
مصرف انرژی خود را کاهش دهید. کارکرد کولر گازی در حالت فن به میزان قابل‌توجهی انرژی کمتری نسبت به سایر حالت‌های کولر گازی از جمله سرمایش، گرمایش و حالت خشک مصرف می‌کند. این به این دلیل است که برای راه‌اندازی فن کمتر از کمپرسور انرژی مصرف می‌شود. به‌طورکلی، یک کولر گازی در حالت پیش‌فرض یا خنک‌کننده می‌تواند تا چندین هزار وات در ساعت استفاده کند، اما در حالت فن فقط چند صد وات در ساعت و اغلب کمتر است. درحالی‌که تفاوت دقیق در مصرف برق باتوجه‌به مدل کولر گازی و تنظیمات مورد مقایسه متفاوت خواهد بود، این یک صرفه‌جویی متوسط قابل‌توجه است.
به خنک‌شدن اتاق خود در صبح زود کمک کنید. هنگامی که دمای هوا در اوایل صبح سرد است، تنظیم کولر گازی در حالت فن یک راه عالی برای به گردش درآوردن این هوای خنک است، بدون اینکه هزینه کارکرد کمپرسور دستگاه بپردازد.
عمر کولر گازی خود را افزایش دهید. درحالی‌که سیستم‌های کولر گازی مدرن برای دوام ساخته شده‌اند، کارکردن مداوم کولر گازی در حالت خنک‌کننده می‌تواند آسیبی به دستگاه وارد کند. استفاده از حالت فن در روزهای سردتر و مرطوب‌تر، می‌تواند راهی عالی برای استراحت دادن به دستگاه شما باشد.
اطمینان از عملکرد مطلوب کولر گازی و جلوگیری از رشد کپک. هنگامی که تهویه‌مطبوع در حالت خنک یا خشک است، رطوبت می‌تواند در داخل دستگاه متراکم شود؛ بنابراین، برخی از مدل‌های تهویه‌مطبوع، توصیه می‌کنند که دستگاه را در حالت فن برای چند ساعت پس از مدت‌های طولانی کارکرد در حالت خنک/خشک یا زمانی که کولر گازی برای اولین‌بار پس از دوره‌های طولانی عدم استفاده روشن می‌شود، کار کنید. این کمک می‌کند تا اطمینان حاصل شود که داخل دستگاه کولر گازی کاملاً خشک شده و خطر رشد کپک را کاهش می‌دهد.

 

بهترین زمان برای استفاده از حالت فن کولر گازی چه زمانی است ؟

بهترین زمان برای استفاده از حالت فن زمانی است که از سطح دما و رطوبت اتاق راضی هستید، اما آرامشی را می‌خواهید که همراه با گردش ملایم هوا باشد. ازآنجایی‌که حالت فن اتاق شما را خنک نمی‌کند، حالت فن کولرگازی بهتر است برای روزهای سردتر یا مواقعی که می‌خواهید هوای کهنه اتاق را تازه کنید ذخیره شود. برخی از بهترین زمان‌ها برای استفاده از حالت فن کولر گازی عبارت‌اند از:
در شب که دما کاهش می‌یابد. اگر متوجه شدید که با کولر گازی در حالت خنک‌کننده در طول شب خیلی سرد می‌شوید، اما همچنان به یک نسیم برای کمک به خواب نیاز دارید، حالت فن می‌تواند جایگزین خوبی باشد.
صبح زود قبل از افزایش دما. اگر دمای بیرون نسبتاً پایین است، می‌توانید با استفاده از حالت فن برای چرخش هوا، مصرف برق خود را کاهش دهید.
در تابستان، اگر خانه تمام روز قفل شده باشد. حذف هوای گرم از خانه قبل از روشن‌کردن کولر به حالت خنک‌کننده، میزان انرژی موردنیاز برای خنک‌کردن خانه را کاهش می‌دهد. بهترین راه برای ازبین‌بردن هوای گرم این است که تمام درها و پنجره‌ها را باز کنید و کولر گازی را به مدت نیم ساعت تا یک ساعت روی حالت فن قرار دهید.
پس از استفاده طولانی‌مدت از کولر گازی در حالت خنک‌کننده، مانند در پایان روز، یا پس از دوره‌های طولانی عدم استفاده از کولر گازی، مانند شروع تابستان. فعال‌کردن حالت فن در هر دو مورد کمک می‌کند تا اطمینان حاصل شود که کولر گازی شما در داخل خشک می‌ماند و رشد کپک را محدود می‌کند.
بسته به ترجیحات دمایی خود، می‌توانید هر زمانی که اتاق به دمای مطلوب خود رسید و فقط می‌خواهید هوای خنک را به گردش درآورید، از حالت فن کولر استفاده کنید. به یاد داشته باشید که بهترین راه برای راه‌اندازی سیستم کولر گازی این است که آن را در بهترین تنظیمات دما برای منطقه خود نگه دارید.

تفاوت مصرف برق در حالت فن کولر گازی و پنکه سقفی چقدر است؟

در حالی که حالت فن کولر گازی به روشی مشابه یک پنکه استاندارد پایه یا پنکه سقفی کار می کند، چند تفاوت مهم وجود دارد که باید در مورد انتخاب های خود در بحث حالت پنکه کولر گازی در مقابل پنکه سقفی در نظر بگیرید.
بزرگترین تفاوت بین حالت فن کولر گازی و پنکه سقفی توانایی خنک کنندگی نسبی آنهاست. در حالی که حالت فن کولر گازی با توزیع مجدد هوا در اتاق، اثر خنک کنندگی جزئی ایجاد می کند، خنک سازی هدف اصلی آن نیست – حالت خنک کننده کولر گازی برای همین است. در مقایسه، پنکه های سقفی عموماً قدرتمندتر هستند و می توانند هوای بیشتری را جابجا کنند و آنها را به گزینه بهتری برای خنک کننده تبخیری تبدیل می کند.
دومین تفاوت اصلی بین حالت فن کولر گازی و پنکه سقفی مصرف انرژی آنهاست. در حالی که حالت فن نسبت به سایر حالت های کولر گازی انرژی کمتری مصرف می کند، همچنان بیشتر از یک پنکه سقفی مصرف می کند. اکثر پنکه های سقفی بین 30 تا 70 وات استفاده می کنند که به طور قابل توجهی کمتر از حالت فن کولر گازی است.

اقدامات لازم قبل از تماس با تعمیرکار کولر گازی چیست ؟

فن کولر گازی برای گردش فعال هوا از طریق سیستم تهویه اطراف خانه شما کار می کند. به طور خاص، هوای گرم بیرون را می گیرد و آن را به کندانسور فشار می دهد، جایی که مبرد هوا را خنک می کند. سپس، هوا مجدداً در سیستم گردش می کند و هوای سرد را به فضای شما وارد می کند.
اگر فن شما همچنان به کار خود ادامه می‌دهد، قبل از اینکه تکنسین‌های متخصص کولرگازی برای بازرسی فن دمنده شما بیایند، باید اقداماتی را انجام دهید.
اولین قدم این است که اطمینان حاصل کنید که تنظیمات فن شما در حالت “خودکار” است و به حالت “روشن” تغییر نمی‌کند. هنگامی که فن دمنده را به حالت “روشن” تغییر می‌دهید، حتی پس از اینکه تنظیمات ترموستات به دمای صحیح رسید، فن کار می‌کند.
مرحله دوم این است که کولرگازی خود را خاموش کنید و سپس آن را دوباره روشن کنید. این مرحله عیب‌یابی گاهی اوقات سیستم را به‌زودی بازنشانی می‌کند و مشکل را برطرف می‌کند.
در نهایت، یک بررسی سریع برای هرگونه نشتی در نزدیکی واحد بیرونی انجام دهید. به‌این‌ترتیب، می‌توانید قبل از رسیدن تکنسین به آنها هشدار دهید.

 

سرویس و بازبینی کولر گازی در ابتدای فصل همیشه شما را از بروز این مشکلات مصون نگه داشته و از هزینه های تعمیراتی شما به شدت میکاهد . توسط سرویسکاران تهران سرویس آنلاین با ضمانت 6 ماه انجام گرفته و خیال شما را از بروز آسیب های جدی به دستگاه آسوده خواهد کرد.
برای ثبت درخواست سرویسکار کولر گازی میتوانید همین حالا از طریق چت آنلاین و یا تماس با پشتیبانی تهران سرویس آنلاین اقدام کنید.

در صورت بروز مشکل در  کولر گازی خود میتوانید با نزدیکترین شعبه تهران سرویس آنلاین به محل خود تماس حاصل کرده و یا از طریق فرم درخواست خدمات با کارشناسان ما در ارتباط باشید ، تمامی خدمات این مجموعه دارای ضمانت 6 ماه بوده و نرخ خدمات براساس تعرفه های ابلاغ شده از سوی اتحادیه تعیین خواهد شد.در صورت تمایل به استفاده از 10% تخفیف ویژه برای تمامی خدمات خود کافیست مشخصات خود را از طریق فرم درخواست خدمات برای ما ارسال کرده تا زین پس بر روی تمامی فاکتورهای دریافتی از این مجموعه شامل تخفیف ویژه باشگاه مشتریان شوید.

برطرف کردن مشکل روی فن کار کردن در شمال تهران :

تهران سرویس آنلاین با داشتن شعبه در شمال تهران امکان اعزام نیرو درکمتر از یک ساعت را برای مشتریان عزیز شمال شهر فراهم نموده است .کافیست با شماره تلفن ۲۲۶۶۹۱۹۶ تماس حاصل نمایید. مشکل روی فن کار کردن کولر گازی ممکن است برای هر کولر گازی اتفاق بیوفتد.برای رفع این مشکل با ما در تماس باشید تا با کمترین هزینه و در کوتاه ترین مدت زمانی این مشکل برطرف گردد.

برطرف کردن مشکل روی فن کار کردن در غرب تهران:

تهران سرویس آنلاین با احداث شعبه غرب تهران گام بزرگی در ارائه خدمات به پایتخت نشینان عزیزامان برداشته است.تمامی خدمات تعمیرات کولر گازی در این شعبه به صورت شبانه روزی در حال ارائه به مشتریان میباشد.برند کولر گازی شما ایرانی باشد یا خارجی تهران سرویس آنلاین تیم تخصصی تعمیرات آن را داشته و در کمتر از ۱ ساعت برای شما عزیزان اعزام خواهد کرد.همشهریان عزیز ساکن غرب تهران برای ثبت سفارشات خود کافیست با شماره تماس ۴۴۲۸۴۷۴۳ تماس بگیرند ،تا از تمامی خدمات تهران سرویس آنلاین با ضمانت ۶ ماه بهرمند شوند.

برطرف کردن مشکل روی فن کار کردن در شرق تهران :

تهران سرویس آنلاین تعمیر کولر گازی را در سراسر شرق تهران در کمترین مدت زمانی با ضمانت نامه و ارائه داغی قطعات تعویضی انجام میدهد .تمامی خدمات بر اساس نرخ اتحادیه و در پایان کار از مشتریان عزیز دریافت میشود .تماس با ۷۷۲۴۱۵۰۵

برطرف کردن مشکل روی فن کار کردن کولر گازی در مرکز تهران :

متخصصان تهران سرویس آنلاین در تمام مناطق مرکزی حتی مناطق دارای طرح ترافیک در کمتر از یک ساعت حاضر و اقدام به تعمیر کولر گازی مشتریان عزیز مینمایند. ضمانت نامه تهران سرویس آنلاین برای تمامی تعمیرات صادر و مشتریان عزیز با عضویت در باشگاه مشتریان ما از ۱۰ درصد تخفیف برخودار میگردد.شماره تلفن شعبه مرکزی ۶۶۵۹۳۳۶۸

برطرف کردن مشکل روی فن کار کردن کولر گازی در جنوب تهران :

تهران سرویس آنلاین برای رفاه حال مشتریان عزیز جنوب تهران شعب این منطقه را با شماره تماس ۵۵۷۹۵۴۳۴ تاسیس و تمامی خدمات تعمیر سرویس و نصب کولر گازی را به مشتریان عزیز ارائه میدهد.مشکل روی فن کار کردن کولر گازی توسط افراد متخصص تهران سرویس آنلاین به سرعت و با کمترین هزینه برطرف خواهد شد.

 بیشتر بخوانید: https://www.tehranservic.com/air-conditioner-fan-mode/

 

دکمه بازگشت به بالا