سلامت و دانشکسب و کار برتر

سیر سیاه برای تبخال تناسلی

تبخال تناسلی یک با عامل ویروسی است که در روابط جنسی حفاظت نشده از فردی به فرد دیگر منتقل می شود. علاوه بر داروهای شیمیایی طب سنتی هم می تواند تبخال تناسلی را درمان کند. درمان تبخال تناسلی از نظر طب سنتی با استفاده از گیاهان دارویی، تغییر در رژیم غذایی و سبک زندگی است. به همین جهت سعی می کند گیاهانی که به طور کلی قابلیت تقویت سیستم ایمنی دارند و می تواند ویروس هرپس را از بین ببرند به بیماران توصیه کند.

راه های درمان خانگی تبخال تناسلی

درمان خانگی برای شامل اقدامات و راهبردهایی است که شما می توانید بدون مراجعه به پزشک در خانه انجام دهید و منتظر نتایج اثربخش آن در درمان بیماری تبخال تناسلی باشید.اما بهتر است به جهت اطمینان با یک نیز مشورت نمایید.

درمان خانگی تبخال تناسلی با کمپرس سرد

استفاده از کمپرس سرد یک درمان خانگی موثر برای کاهش التهاب تبخال تناسلی است. در این روش باید مقداری یخ را داخل یک کیسه ی پلاستیکی بریزید و به مدت حدود 15 تا 20 دقیقه روی محل زخم قرار دهید.

تنها نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که یخ را به صورت مستقیم روی زخم نگذارید که با دمای محیط یا دمای بدن آب شود و آب داخل زخم نفوذ کند.

درمان خانگی تبخال تناسلی جوش شیرین

موثرترین درمان تبخال تناسلی در طب سنتی جوش شیرین است. برای استفاده از این روش باید یک گلوله ی پنبه ی خیس را داخل حدود دو قاشق چایخوری جوش شیرین فرو کنید و سپس این گلوله ی جوش شیرینی را روی زخم بگذارید. این کار باعث می شود زخم خشک شود و التهاب آن کاهش یابد.

درمان خانگی تبخال تناسلی با نشاسته ذرت

نشاسته ذرت نیز به روشی مانند استفاده از جوش شیرین درمان خانگی تبخال تناسلی است. یعنی باید یک پنبه ی خیس را داخل نشاسته ذرت فرو کنید و سپس آن را روی زخم قرار دهید به این ترتیب زخم تبخال تناسلی از بین می رود.

درمان خانگی تبخال تناسلی با سیر

ماده ی شیمیایی به نام آلیسین در سیر وجود دارد که می تواند عوامل التهابی و میکروبی را از بین ببرد. به همین جهت استفاده ی موضعی از سیر روی محل زخم تبخال تناسلی به عنوان درمان سریع تبخال تناسلی در طب سنتی شناخته شده است.

برای استفاده کمی سیر را خرد کنید و به مدت 15 دقیقه روی تبخال تناسلی قرار دهید. این کار را هر روز یک مرتبه انجام دهید. همچنین می توانید سیر له شده را با یک روغن مانند روغن نارگیل یا روغن پونه کوهی مخلوط کنید و روزانه دو مرتبه روی زخم بمالید.

درمان خانگی تبخال تناسلی با سرکه سیب

بهترین درمان گیاهی تبخال تناسلی سرکه سیب است. سرکه سیب را می توان به صورت خوراکی یا موضعی استفاده کرد. ترکیب یک فنجان کوچک سرکه سیب در دو لیوان آب و نوشیدن جرعه جرعه آن در طول روز باعث از بین رفتن عوامل بیماری زا می شود.

همچنین می توان به روشی که برای جوش شیرین و نشاسته ذرت بیان شد، پنبه ای را داخل سرکه سیب فرو کنید و روی زخم قرار دهید. یا این که یک وان از آب و سرکه پر کنید و به مدت 20 در روز داخل وان دراز بکشید تا زخم ها با سرکه سیب ضدعفونی شود. نشستن در وان حاوی سرکه سیب برای درمان تبخال تناسلی زنان در طب سنتی بسیار مفید است.

درمان تبخال تناسلی با آلوئه ورا

آلوئه ورا گیاهی ست که خاصیت تسکین دهندگی و التیام بخشی برای زخم های تناسلی دارد. استفاده از گیاه آلوئه ورا باعث می شود درد و خارش زخم های تناسلی کم شود. شیوه ی استفاده نیز آسان است. باید با یک چاقوی تیز برگ آلوئه ورا را از وسط برش بزنید و مایع ژله ای داخل آن را روی زخم بمالید. بعد از 20 دقیقه زخم را بشویید.

سایت و امکان ارتباط شما را با به صورت غیر حضوری فراهم کرده است. با این روش می توانید بدون خروج از منزل و با کمترین هزینه با راه های درمان تبخال تناسلی در طب سنتی آشنا شوید و سوالات خود را بپرسید.

درمان خانگی تبخال تناسلی با رژیم غذایی

تغییر در رژیم غذایی موجب تقویت سیستم ایمنی بدن و افزایش مقاومت در برابر بیماری ها می شود. بنابراین مقاومت بدن در برابر التهاب بیشتر می شود و می تواند عوامل بیماری زا مانند عامل تبخال تناسلی را از بین ببرد. تغییر رژیم غذایی با موارد زیر در درمان تبخال تناسلی تاثیرگذار است.

 • سبزیجات به دلیل دارا بودن آنتی اکسیدان التهاب را در بدن کم می کند و سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند. سبزیجات با مقادیر بالای آنتی اکسیدان شامل گل کلم، اسفناج، کلم پیچ، گوجه فرنگی است. همچنین این سبزیجات دارای لیزین بیشتری نسبت به آرژنین هستند که از اسیدآمینه های مهم برای مبارزه با تبخال است.
 • اسید چرب امگا3 شرایط التهابی مزمن در بدن را کنترل می کنند و از این طریق سیستم ایمنی بدن را تقویت می کنند.ماهی قزل آلا و خالی مخالی، تخم کتان، تخم چیا منابع غذایی سرشار از اسید چرب امگا 3 هستند.
 • وجود میزان کافی از پروتئین برای بالا بردن ایمنی بدن در مقابل عوامل بیماری زا ضروری است. گنجاندن تخم مرغ، بادام، جو دوسرف گوشت مرغ و گوشت قرمز در رژیم غذایی مبتلایان به تبخال تناسلی ضروری است.
 • ویتامین ها و مواد معدنی مانند ویتامین C، ویتامین های گروه B، زینک، اسید آمینه آرژنین در رژیم غذایی مردان و زنان تبخال تناسلی کمک زیادی به درمان می کند. جوانه ی گندم، نخود، لوبیا سبز، اسفناج، کلم بروکلی، تخم مرغ به بیماران توصیه می شود.
 • خوردن غذاهای فراوری شده و نوشیدنی های اسیدی مانند نوشابه گازدار، آب جو ممنوع است و به جای آن باید از آب یا آب گازدار استفاده شود.
 • با توجه به این که قند اضافی در بدن به اسید تبدیل می شود باید از خوردن غذاهای با قند زیاد جلوگیری شود و میوه های با قند طبیعی مانند موز، پرتقال استفاده شود.
 • غذاهای فریز شده، نوشیدنی های الکلی نیز باید از رژیم غذایی حذف شود.

راه های درمان تبخال تناسلی با روغن های گیاهی

یکی از راه های درمان تبخال تناسلی در طب سنتی استفاده از روغن های گیاهی به صورت موضعی است. در ادامه انواع روغن هایی که موجب بالا بردن مقاومت بدن و افزایش سرعت ترمیم زخم تبخال تناسلی می شود را معرفی می کنیم.

 1. روغن درخت چای برای درمان تبخال تناسلی

روغن درخت چای دارای خواص ضد چروک، ضد التهاب و درد است. به همین جهت از درمان های معتبر برای تبخال تناسلی است. برای استفاده کافی است دو یا سه قطره از آن را روی زخم بریزید.

 1. روغن زیتون برای درمان تبخال تناسلی

درمان گیاهی و زنان با زیتون یک شیوه ی مورد تایید در طب سنتی است. آنتی اکسیدان های موجود در زیتون تاثیر خوبی در درمان زخم و بالا بردن ایمنی بدن برای جلوگیری از عود مجدد بیماری دارد. روغن زیتون را می توان به صورت خوراکی یا به شیوه ی موضعی استفاده نمود.

 1. روغن نارگیل برای درمان تبخال تناسلی

اسیدلاوریک موجود در روغن نارگیل خواص ضد ویروسی و ضد باکتریایی دارد و موجب از بین رفتن ویروس هرپس می شود.

 1. روغن کرچک برای درمان تبخال تناسلی

متخصصان طب سنتی عقیده دارند روغن کرچک برای درمان تبخال تناسلی در طب سنتی و گیاهی موثر است. به همین دلیل به بیماران توصیه می کنند روزانه دو یا سه قطره روغن کرچک را روی محل زخم بریزند.

 1. روغن یونانی برای درمان تبخال تناسلی

یکی دیگر از گیاهان دارویی که برای درمان تبخال تناسلی موثر است مریم گلی است که می تواند عامل بیماری زای تبخال تناسلی را از بین ببرد.

شیوه ی استفاده از روغن های گیاهی برای درمان سریع تبخال تناسلی طب سنتی

قبل از استفاده از روغن ها باید برای استفاده ی ایمن مطمئن شوید. به همین دلیل توصیه می کنیم حساسیت بدن خود را در برابر روغن تست کنید. برای اینکار چند قطره روغن را به صورت موضعی روی ساعد خود بمالید و تا 24 ساعت منتظر بمانید.

اگر بعد از این مدت زمان هیچ عارضه ای مانند خارش، سوزش، التهاب یا موارد نظیر این مشاهده نکردید، به معنای این است که نسبت به روغن حساسیت ندارید و می توانید آن را روی زخم استفاده کنید.

درمان خانگی تبخال تناسلی با دمنوش گیاهی

 1. دمنوش بادرنجویه: درمان و زنان با دمنوش بادرنجویه یکی از موثرترین درمان ها است. بادرنجویه حاوی فلانوئید، اسید فنولیک، رزمارنیک است که قادر است زخم های تبخال تناسلی را از بین ببرد. البته بادرنجویه علاوه بر دمنوش به شکل پماد و کرم نیز در بازار موجود است.
 2. چای سیاه: چای سیاه به دلیل دارابودن تانن خواص ضد ویروسی و ضدالتهابی دارد و می تواند تبخال تناسلی را به طور موثری درمان نماید.
 3. دمنوش اکیناسه: گیاه دارویی اکیناسه دارای خواص ضد التهابی و ضد ویروسی است و می تواند عامل بیماری تبخال تناسلی را از بین ببرد. اکیناسه همچنین از شیوع دوباره تبخال تناسلی پیشگیری می کند.

شیوه ی استفاده از دمنوش برای درمان قطعی تبخال تناسلی در طب سنتی

داروهای گیاهی برای درمان تبخال تناسلی به شیوه های مختلف قابل استفاده است. اما برای بالا بردن اثربخشی استفاده از دمنوش باید نکات زیر را رعایت کنید.

 • دمنوش را با حرارت غیر مستقیم کتری یا روی توری قرار دهید و هیچ وقت از حرارت مستقیم استفاده نکنید.
 • گیاهان دارویی برای دم کشیدن نیاز به 20 دقیقه زمان دارند و بیش از آن ممکن است بجوشد و خواص درمانی خود را از دست بدهد.
 • برای تهیه ی دمنوش می توانید کمی از گیاه را داخل یک لیوان آب جوش بریزید و روی آن را نعلبکی قرار دهید تا بعد از 15 دقیقه دم بکشد.
 • درصورتی که باردار هستید حتماً با در مورد مجاز بودن استفاده از دمنوش ها مشورت کنید

اقدامات فردی برای درمان تبخال تناسلی

کسانی که به تبخال تناسلی مبتلا هستند، برای پیشگیری از ابتلای سایرین یا عود مجدد بیماری بعد از درمان باید موارد زیر را رعایت کنند.

 • از لباس زیر گشاد و راحت استفاده شود.
 • نواحی از بدن که زخم تبخال تناسلی دارد باید خشک و تمیز نگه داشته شود.
 • مبتلایان به هرپس تناسلی باید در روابط جنسی از استفاده کنند.
 • درصورتی که با درمان تبخال تناسلی با روش گیاهی علائم کمتر نشد باید مصرف داروهای گیاهی را قطع نمود و به پزشک مراجعه نمود.
 • کاهش استرس و حفظ آرامش در کنار خواب کافی، تغذیه ی مناسب عوامل مهمی برای بالا بردن مقاومت بدن در برابر عوامل بیماری زا است.
 • ورزش کردن بدن را در مقابل ویروس هرپس مقاوم می کند.

درمان تبخال تناسلی زنان با طب سنتی

زنان مبتلا به تبخال تناسلی می توانند از تمام روش های طب سنتی استفاده کنند به شرطی که باردار نباشند. این امر دو علت دارد. اول این که ممکن است داروهای گیاهی بر جنین تاثیر منفی داشته باشد و سبب ایجاد عوارض شود. دومین علت این است که با توجه به این که بهترین درمان گیاهی تبخال تناسلی برای اثر بخشی نیاز به زمان دارد، در صورتی که زنان باردار به سرعت درمان شود ممکن است هنگام زایمان نوزاد نیز به تبخال تناسلی مبتلا شود.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

تبخال تناسلی یکی از بیماری های شایع تناسلی است که با ایجاد زخم روی آلت تناسلی و قسمت های دیگر بدن بروز می کند. در صورت مشاهده ی زخم یا داشتن روابط جنسی محافظت نشده یا ارتباط با شرکای جنسی متعدد حتماً باید برای تشخیص دقیق و پیشگیری از شدید شدن بیماری بهروش انتقال از راه تماس مستقیم سطوح بدن با ضایعه یا تماس ترشحات بدنی فرد مبتلا (ترشحات دهان یا ناحیه تناسلی) با سطوح مخاطی است. این عفونت در مردان و زنان می تواند رخ دهد. نواحی که امکان درگیری آنها وجود دارد، عبارتند از:

 • مجاری تناسلی
 • گردن رحم
 • ران ها
 • آلت تناسلی

توجه: امکان همراهی تبخال تناسلی با سایر بیماری های آمیزشی نیز وجود دارد.

علائم تبخال تناسلی

تبخال تناسلی (هرپس ژنیتال)، معمولا خود را به صورت تاول های زردرنگ دردناک نشان می دهد، که قبل از آن خارش، سوزش یا احساس آزردگی در ناحیه ی تناسلی وجود دارد.

معمولا پوست نواحی حاشیه تاول ها، کمی اریتماتو (ملتهب و قرمز) است. در بانوان تاول ها ممکن است به درون مجرای تناسلی تا گردن رحم و پیشابراه گسترش یابند.

پس از چند روز، تاول ها می ترکند و از آنها زخم هایی کم عمق و دردناک به مدت 1 الی 3 هفته بر جای می ماند. از علائم دیگر تبخال تناسلی میتوان به سوزش و مشکل در دفع ادرار، بزرگ شدن غدد لنفاوی، تب و احساس کسالت اشاره کرد.

عوامل ایجاد کننده تبخال تناسلی 

ویروس تبخال، هرپس ویروس (HSV) بوده که دارای 2 گونه ی ویروسی است. ویروس تبخال نوع 1 (HSv1) باعث تبخال ناحیه دهانی می شود، البته گاهی عامل تبخال ناحیه تناسلی نیز هست. تبخال تناسلی توسط ویروس هرپس نوع2 (HSV2) انتقال می یابد.

بسیاری از بیماران عفونت خفیف یا تشخیص داده نشده دارند و می توانند علی رغم نداشتن ضایعه ویروس را بصورت متناوب از ناحیه تناسلی و یا مقعدی خود دفع کنند بنابراین قسمت عمده عفونت از افرادی منتقل میشود که یا از بیماری خود بی خبر هستند و یا علامتی ندارند.

ضایعات ممکن است روی دست ها و دهان نیز باشند. این علائم بطور متوسط بین 2 تا 12 روز (بطور متوسط 4 روز) پس از تماس با فرد آلوده ظاهر میشوند. گاهی عفونت بدون هیچ گونه علائم اولیه ای انتقال می یابد و بعداً خود را نشان می دهد.

نکته: هر گاه فردی یکبار دچار تبخال تناسلی شود، این ویروس تا آخر عمر، در بدن ایشان پنهان می ماند و امکان عود آن در طول زندگی فرد وجود دارد.

عوامل افزایش دهنده خطر

 • وجود یک بیماری جدی که مقاومت بدن را کم کرده باشد.
 • مصرف داروهای سرکوب کننده ایمنی یا داروهای ضد سرطان که سبب کاهش ایمنی فرد می شوند.
 • استرس که سبب افزایش استعداد ابتلا به عفونت اولیه یا عود عفونت می شود. (استرس باعث کاهش کارایی سیستم ایمنی شده و در نتیجه رشد ویروس تسریع میابد.)
 • سیگار کشیدن

سایر عواملی که می توانند باعث عود بیماری شوند، عبارتند از:

 • آسیب به ناحیه تناسلی
 • عادت ماهیانه
 • آفتاب گرفتن
 • وجود یک عفونت فعال دیگر

پیشگیری از تبخال تناسلی

به علت ماهیت عود کننده این بیماری، بهترین راه پیشگیری داشتن ارتباط جنسی سالم و جلوگیری از تماس مشکوک جنسی است. در صورت وجود زخم یا تاول (عفونت فعال)،باید از آمیزش خودداری شود. در صورت وجود عفونت غیرفعال خصوصا اگر عود مکرر عفونت فعال وجود داشته باشد، باید از کاندوم استفاده شود.

اگر حامله هستید، حتما سابقه ی تبخال تناسلی یا هرگونه ضایعه ی ناحیه تناسلی را به پزشک خود اطلاع دهید، زیرا باید اقداماتی احتیاطی، برای جلوگیری از بروز عفونت در نوزاد انجام شود. حتی المقدور از استرس پرهیز کنید. هر گونه آسیب پوستی ناحیه تناسلی امکان عود ویروس نهان تبخال را افزایش می دهد.

عواقب مورد انتظار

در حال حاضر نمی توان تبخال ناحیه تناسلی را بطور کامل معالجه کرد، اما با درمان می توان علائم بیماری را تخفیف داد و از عود بیماری جلوگیری کرد. در هنگامی که علائم وجود ندارند، ویروس به حالت خفته درآمده است و وقتی که ویروس دوباره فعال شود علائم باز می گردند.

بازگشت علائم به معنای عفونت جدید نیست. میزان ناراحتی در اشخاص مختلف، متفاوت است و در یک فرد نیز در زمان های مختلف، متفاوت است. همچنین معمولا شدت علائم در اولین عفونت بیشتر از عودهای بعدی است.

عوارض احتمالی تبخال تناسلی

 • گسترش عفونت ویروسی به تمام بدن و در موارد بسیار نادر مرگ در بیمارانی که ناچارند داروی ضد سرطان یا مهارکننده دستگاه ایمنی مصرف کنند.
 • انتقال عفونت به نوزاد تازه به دنیا آمده از مادر آلوده که می تواند یک عفونت گسترده و تهدیدکننده جان نوزاد را ایجاد کند.
 • عفونت باکتریایی ثانویه

تشخیص تبخال تناسلی

پزشک متخصص علاوه بر مشاهده ی ضایعات، جهت تشخیص تبخال تناسلی از آزمایشات زیر استفاده میکند:

1-کشت ترشحات زخم و بررسی ویروس
2-آزمایش PCR
3-آزمایش خون

فرد مبتلا بهتر است از لباس های زیر نخی استفاده کند و برای کاهش درد به هنگام ادرار، می تواند از آبگرم در ناحیه استفاده کند. نشستن در وان آب گرم که در آن یک قاشق چایخوری نمک ریخته شده باشد، می تواند مقداری از درد و ناراحتی ناشی از تاول ها را کاهش دهد. حتی المقدور شیوه زندگی خود را تغییر داده تا استرس کمتری به شما وارد شود.

تبخال تناسلی در زنان باردار

ابتلا به تبخال تناسلی در خانم ها باعث ناباروری نمی شود اما بسته به زمان بارداری میتواند تاثیرات متفاوتی روی جنین بگذارد:

1-ابتلا به تبخال در سه ماهه اول معمولا بی خطر بوده و شانس سقط خود بخود را افزایش نمیدهد.

2-ابتلا به تبخال تناسلی در سه ماهه سوم میتواند سبب افزایش شانس زایمان زودرس و تولد نوزاد نارس شود. بنابراین ممکن است پزشک در این موارد سزارین را توصیه کند.

3- در صورتیکه اولین اپیزود ابتلا به تبخال تناسلی در زمان بارداری باشد از انجاییکه مادر از قبل انتی بادی نداشته است شدت بیماری بیشتر و شانس انتقال آن به نوزاد نیز بیشتر است.

تبخال تناسلی

فعالیت در زمان ابتلا به تبخال تناسلی

تا زمان برطرف نشدن علائم باید از آمیزش خودداری شود.

آیا می دانستید که برخی از عفونت های جنسی در مردان ظاهری مانند زگیل تناسلی دارند. برای دیدن تصاویر ده عفونت جنسی متداول در دستگاه تناسلی روی مقاله ی زیر کلیک کنید:

زمان مراجعه به پزشک

 • اگر شما یا یکی از اعضای خانوادتان علائم تبخال ناحیه تناسلی را دارید.
 • اگر علی رغم درمان، علائم در عرض یک هفته روبه بهبود نگذارند.
 • اگر علی رغم درمان، علائم بدتر شوند.
 • اگر خونریزی غیرمعمول یا تورم رخ دهد.
 • اگر به هنگام درمان، دوباره تب باز گردد یا این که احساس ناخوشی یا کسالت در شما به وجود آید.
 • اگر تبخال تناسلی در شما به صورت مکرر عود می کند.

دکتر شهریار ناطق جراح کلیه و

برای پرسش از دکتر بر روی لینک کلیک کنید.

پزشک مراجعه کنید.

اما اگر مایل به درمان تبخال تناسلی در طب سنتی درمان کنید می توانید از طریق سایت پذیرش 24 با  در ازتباط باشد و سوالات خود را بپرسید. همچنین راهنمایی های لازم در مورد داروهای گیاهی موثر در درمان تبخال تناسلی را از آن ها دریافت نمایید. سامانه ی نوبت دهی اینترنتی دسترسی به پزشکان را برای شما آسان کرده است.

مواد تشکیل دهنده دمنوش شاه تره ستین که با نام دمنوش تخصصی کبد چرب نیز شناخته می شود از گیاهانی چون کاسنی، گزنه، قاصدک، علف لیمو، به لیمو، چای سبز می باشد. دمنوش لاغری اریانا بیز کاملا طبیعی کاهش وزن همراه با برنامه غذایی رایگان – بامجوز رسمی سازمان غذا و دارو می باشد

سیر سیاه دکتر بیز دارای خواص درمانی بسیاری می باشد . که فواید آن از سیر معمولی هم بیشتر است ولی اندازه آن شهرت ندارد. جهت خرید سیر سیاه دکتر بیز کلیک کنید

منبع: دکتر بیز سیر سیاه

دکمه بازگشت به بالا