خبرهای کلیکسب و کار برتر

مزایای پنجره سه جداره

در یک پنجره سه‌ جداره، هر قاب، حاوی سه عدد شیشه است. قطعات شیشه توسط یک فضای نگهدارنده انرژی، جدا شده و سپس به طور محکم بسته شده تا هوا و رطوبت را بیرون نگه دارد. گفته می‌شود که فضای اضافی میان قطعات شیشه، سر و صدا را کاهش خواهد داد و عایق ‌بندی بهتری را فراهم می‌ کند.

به طور کلی اکثر افراد با پنجره دوجداره و کاربرد و ساختار آن آشنا هستند اما زمانیکه از پنجره سه جداره صحبت به میان می آید افراد کمی با آن آشنایی کامل دارند. در این مقاله ما شما را با این نوع از پنجره آشنا می‌کنیم و سعی می‌کنیم برای شما برخی سوالات را که، قبل از خرید پیش می‌آید پاسخ دهیم.

پنجره سه جداره عملا یک پنجره دو جداره upvc است که یک شیشه اضافه دارد. اما چرا باید به پنجره دو جداره یک شیشه اضافه کرد؟ هدف از سه جداره کردن پنجره‌ها، مقابله با سر و صدا و برودت و حرارت است.
پنجره دو جداره مانند پنجره سه جداره مقاومت بسیار بالایی در برابر سروصدا و گرما و سرما دارد. اما این مقاومت حد و حدی دارد.
شما کجا زندگی می‌کنید؟ بَرِ یک خیابان شلوغ مرکز شهر، یا در یک کوچه نه‌چندان شلوغ ؟ آیا اطراف شما ماشین‌های سنگین حرکت می‌کنند؟ پنجره دو جداره عملا یکی از بهترین‌ها در کنترل سر و صدا هستند، اما در محیط ‌های بسیار پر سر و صدا مانند محیط‌های صنعتی، یک شیشه به میان دو جدار شیشه‌ای پنجره اضافه می شود به این وسیله حجم سر و صدای به وجود آمده را کنترل می‌کنند.

این پنجره ها پنجره هایی هستند که شامل سه لایه شیشه با میزان انتشار کم و یا جریان آهسته هوا هستند که بین آنها معلق است. این نوع پنجره ها که از عایق کاری بالایی برخوردار هستند. اولین بار در سوئد معرفی شدند. امروزه، شیشه های سه جداره را اغلب در پروژه های جدید ساخت و ساز در سراسر ایالات متحده و کانادا می توان یافت و این نوع از پنجره ها گزینه ای ایده آل برای صاحبان خانه هایی محسوب می شوند که قصد دارند خانه های قدیمی خود را در برابر آب و هوای سرد مقاوم تر نمایند.

گرچه شیشه های سه جداره کمی گران تر از سایر پنجره های موجود در بازار هستند، اما آنها با استفاده از کدهای ساختمانی، نسبت به پنجره های R-5 یا پنجره های مقاوم در برابر طوفان به دفعات بیشتری مورد استفاده قرار می گیرند.

وزارت نیرو همچنین با برنامه ریزی برای خرید شیشه های سه جداره به دنبال گسترش استفاده از پنجره ها در ساخت و سازهای ساختمانی است.

البته نوع و ضخامت شیشه‌های به کار رفته در این پنجره‌ها بسیار مهم است. در برخی مدل‌های پنجره سه جداره، بهبود عایق سر و صدا عملا با شیشه سه جداره تنها حدود ۷% صورت می‌پذیرد. این عدد حدی مایل به صفر در عایق سر و صدا است. اما اگر همین تکنیک را به درستی و با کلاف استاندارد و شیشه‌های بسیار قوی انجام دهید، عایق صدا سه تا ۵ برابر افزایش می‌یابد. این یعنی این که حتی اگر شلوغ‌ترین اتوبان تهران هم در اطراف شما باشد، عملا صدایی از آن را احساس نمی‌کنید.

کیفیت و وزن پنجره های سه جداره

اما در کیفیت این پنجره نیز مسائلی تأثیرگذار هستند. این پنجره‌ها عملا از وزنی بیش از پنجره‌های دوجداره برخورداند و همین وزن زیاد می‌تواند در کیفیت آنها در بلند مدت تأثیرگذار باشد. البته این به آن معنا نیست که خرید و نصب یک پنجره سه جداره می‌تواند فرسایشی بیش از یک پنجره دو جداره را در پی داشته باشد.
هر چقدر وزن یک المان در ساختمان بالاتر رود، روش نصب آن و همین طور پایدار کردن و با دوام کردن آن نیز سخت‌تر می‌شود. اما هنوز هم پنجره سه جداره از پنجره های آهنی سبک ترند و می توان آن‌ها را یک جایگزین خوب برای پنجره‌های سنتی دانست.

نکته بسیار مهم این است که به واسطه وزن پنجره‌های سه جداره، این پنجره‌ها برای خانه ‌های خیلی قدیمی مناسب نیستند. خانه‌هایی که دیوارها و جدار پنجره‌های آنها، افت سنگینی داشته است،گزینه مناسبی برای نصب پنجره سه جداره به حساب نمی‌آیند. زیرا کار گذاشتن و آب بندی آنها بسیار مشکل و در برخی موارد غیر ممکن است.

پنجره سه جداره به همراه دیوارهای عایق

دیگر نکته‌ای که باید برای پنجره‌های سه جداره در نظر گرفت آن است که افرادی که به دنبال این دسته از پنجره‌ها می‌گردند عملا به سر و صدا حساسیت زیادی دارند. از این رو ما پیشنهاد می‌کنیم علاوه بر خرید پنجره‌های سه جداره، دیوار‌های خانه را نیز عایق صوتی کنند تا از امکان عایق بودن صدای بسیار بالای این پنجره‌ها بهره ببرند.

مزایای پنجره های سه جداره

این پنجره ها، به طور معمول با چسب پلی سولفاید نصب می شوند و دارای مزایای گسترده ای هستند.

 • سفت و سخت تر و بادوام تر از پنجره های سنتی هستند.
 • پنجره های سه جداره دارای خاصیت عایق بندی ویژه ای هستند. به خصوص در مناطقی که هوای به شدت سرد دارند استفاده از این پنجره ها می تواند پاسخگوی مبارزه با هوای سرد باشد.
 • آنها همچنین در برابر تراکم مقاوم بوده و باعث کاهش انتقال صدا می شوند.
 • سه لایه بودن شیشه شیشه های سه جداره و استفاده از سیلیکاژل شیشه دوجداره همچنین امنیت را افزایش می دهد. چرا که شکستن پنجره های ضخیم تر سخت تر از پنجره های تک لایه سنتی و پنجره های دوجداره جدید است.
 • شیشه های سه جداره در مقایسه با پنجره های معمولی و دو جداره، صرفه جویی زیادی در مصرف انرژی پدید می آورند.
 • این پنجره ها می توانند گرمازدگی نسبی را کاهش دهند که این خود به نوعی افزایش راحتی حرارتی در داخل منزل محسوب می شود.
 • جهت کاهش هزینه ها می توان از پنجره های دو جداره و شیشه های سه جداره متناسب با جهت گیری ساختمان استفاده کرد. فریم های توخالی عایق را هنگام نصب پنجره خود در نظر بگیرید، زیرا می توانند عملکرد آنها را افزایش دهند، این عمل می تواند در دراز مدت باعث صرفه جویی در هزینه های شما شود.
 • بدلیل سه جداره بودن، امنیت آن در برابر عوامل خارجی بیشتر است.
 • شیشه سه جداره نسبت به شیشه دوجداره عایق بندی بهتری نسبت به صوت دارد.

معایب پنجره های سه جداره

مانند هر مصالح ساختمانی دیگری، این پنجره ها می توانند معایبی نیز داشته باشند.

 •  وزن شیشه سه جداره، موجب مشکلاتی در پروفیل های ضعیف تر لنگه بازشو خواهد شد.
 • عرض لنگه در بازشوی پنجره سه جداره دارای محدودیت است.
 • قیمت شیشه سه جداره، نسبت به شیشه دوجداره گران تر است.
 • در صورتی که دیوار ها از عایق بندی خوبی برخوردار نیستند، استفاده از شیشه سه جداره کارایی ندارد.
 • در صورتی که از لولاهای ضعیف در پنجره سه جداره استفاده شود، با گذشت زمان لنگه بازشو افت پیدا می کند.
 • وزن شیشه سه جداره موجب افزایش بار مرده و اضافی ساختمان خواهد شد.
 • محدودیت در ابعاد درب و پنجره upvc به دلیل ظاهر و شکل شیشه های سه جداره
 • رگلاژ پنجره های upvc که بر روی ان شیشه سه جداره نصب است به مراتب سخت تر می باشد.

شیشه سه جداره در کجا استفاده می شود؟

این پنجره ها غالبا در مناطقی که سرمای زیادی دارد استفاده می شود. به دلیل اینکه عایق بندی حرارتی این نوع پنجره ها بسیار بیشتر از پنجره دوجداره می باشد. در مقابل، افزایش عایق بندی صوتی پنجره های سه جداره در برابر پنجره دوجداره، عددی بین ۳ تا ۷ درصد بوده که تقریبا توسط حواس انسان قابل تشخیص نمی باشد.

در نتیجه می توان گفت این پنجره ها به هیچ عنوان در فضاهای متداول و اکثر فضاهای شهری استفاده ندارند و تنها زمانی نیاز به استفاده از آن ها احساس می شود که نیاز به عایق بندی بسیار زیادی باشد. چنین شرایطی برای تعداد کمی از ساختمان ها وجود دارد و اکثرا استفاده از پنجره دوجداره کافی است.

توضیحات تکمیلی شیشه سه جداره

سوال دیگری که در این باب مطرح میشود این است که ایا می توان پنجره با شیشه دوجداره را با شیشه سه جداره تعویض کرد؟

متاسفانه چنین امکانی در حالت مساعد وجود ندارد زیرا پروفیلی که برای شیشه سه جداره تولید می شود دارای استحکام بیشتر و محلی که شیشه ها قرار می گیرند دارای ابعاد بزرگتری نسبت به پنجره  دوجداره است، اما شما می توانید به وسیله پروفیل های بازسازی عملیات تعویض پنجره قدیمی را انجام دهید.

هر چقدر از مزایای درب و پنجره UPVC بگوییم باز هم نکاتی برای ارائه وجود دارد که یکی از این عجایب امکان انداختن شیشه تک ، دو و سه جداره بر روی این نوع محصول راهبردی می باشد که به دلیل انعطاف در تولید پروفیل هر گونه تغییر دیگری را ممکن می کند.

در درب و پنجره upvc، شیشه سه جداره از سه شیشه به صورت تک جداره تشکیل شده است که بین ان با گاز آرگون و فشار هوا پر شده و جداره سوم در واقع نقش عایق را ایفا می کند و دارا بودن دو اسپیسر سبب گشته است که از شکنندگی پایین تری برخوردار باشد.

سه دلیل عمده برای نصب درب و پنجره با شیشه سه جداره وجود دارد که می توان از امنیت بیشتر در یک پنجره سه‌جداره، هر قاب، حاوی سه عدد شیشه است. قطعات شیشه توسط یک فضای نگهدارنده انرژی، جدا شده‌اند و سپس این واحد، به طور محکم بسته شده تا هوا و رطوبت را بیرون نگه دارد. گفته می‌شود که فضای مرده اضافی میان قطعات شیشه، سر و صدا را کاهش خواهد داد و عایق‌بندی بهتری را فراهم می‌آورد.

کاهش سروصدا

درجه‌ بندی استاندارد برای انتقال صدای مسکونی، درجه‌بندی STC نامیده می‌شود. در حالی که عوامل زیادی مثل ضخامت شیشه و مقدار فضای بین قطعات جدای شیشه بر درجه‌بندی STC پنجره تأثیر می‌گذارند، یک بررسی MIT نشان می‌دهد که همه چیز یکسان است یعنی “سه‌جداره بودن اساساً همان کاهش سروصدایی را که دوجداره بودن تأمین می‌کند، فراهم می‌آورد.”

عایق‌ بندی و گرما

پنجره‌های عایق‌ بندی شده در تلاش برای حفظ تا حد امکان مقرون‌ به صرفه دماهای داخل ساختمان به کار می‌روند. شما که نمی‌خواهید در فصل تابستان، تهویه هوا را کل روز به کار بیندازید و مایل نیستید که در فصل زمستان بخاری را برای مدت‌های طولانی تا حد انفجار زیاد کنید. تخمین زده شده که مقدار 20 تا 30 درصد گرما یا سرما یا مقادیر بیشتر در خانه از طریق پنجره‌هایی که عایق‌بندی ضعیفی دارند، هدر می‌رود. و در حالی که درون ساختمان هستید، به سطح آسایش‌تان بیفزاید.

به علاوه، معیاری به نام ضریب جذب گرمای خورشیدی(SHGC) وجود دارد که مقدار گرمایی را که یک پنجره، از نور مستقیم خورشید مسدود می‌کند، اندازه‌ گیری می‌نماید. هرچه این مقدار کمتر باشد، آن پنجره در مسدود کردن گرمای حاصل از خورشید، کارآمدتر است.

هزینه

دو موضوع مهمی که در اینجا مورد توجه قرار می‌گیرند، هزینه و آسایش هستند. می‌توان به صورت منطقی انتظار داشت که قیمت پنجره‌های سه‌جداره در یک پنجرة متوسط، 100 دلار بیشتر از پنجرة دوجداره است. تخمین زده شده که هر پنجره شاید 3 درصد در حساب‌های گرمایش سالانه، صرفه‌جویی کند که این میزان در آب و هوای معتدل، بسیار بیشتر است. بنابراین، از یک طرف ممکن است پنجره‌های سه‌جداره بسته به آب و هوای محل سکونت‌ تان، مقرون به صرفه نباشند.

نور

نورپردازی، یک موضوع مهم در انتخاب پنجره‌هاست. پنجره‌ها، جذب گرمای خورشیدی را با روکش‌هایی به نام Low-E که بر روی یکی از سطوح قسمت‌های داخلی شیشه قرار می‌گیرند، کاهش می‌دهند. روکش‌های Low-E با مسدود کردن اشعه‌های تولیدکننده گرما یا مادون قرمز خورشید، عمل می‌کنند.

سازندگان این نوع پنجره‌ها ادعا می‌کنند که Low-E برای افزایش مقدار نور قابل رؤیتی که یک پنجره به داخل هدایت می‌کند و در عین حال گرمای حاصل از نور مستقیم خورشید را مسدود می‌کند، نیز طراحی شده‌اند. اگرچه، برخی بر این باورند که روکش‌های Low-E بر روی شیشة دوجداره، هم اتاق‌ها و هم شیشة سه‌جداره را به نحو قابل توجهی تاریک‌تر می‌سازند.

سفارش دادن پنجره‌های دارای روکش‌های مختلف برای اتاق‌های مختلف، امر نامعمولی نیست که این بسته به خواسته‌های فردی هر اتاق می‌باشد. اگرچه، این روکش‌ها معمولاً یک ته‌رنگ جژئی سبز مایل به آبی به شیشه می‌دهند و اگر دو پنجره با روکش‌های مختلف کنار یکدیگر قرار گیرند، این تفاوت، بسیار چشمگیر خواهد بود.

چارچوب‌ پنجره

یک هزینه اضافی که باید مدنظر قرار گیرد، هزینه چارچوب است. کم هزینه‌ ترین پنجره سه‌جداره، یک پنجره با چارچوب وینیل یا آهن است. این نوع پنجره‌ها معمولاً تنها در رنگ‌های کم (سفید و بژ) موجود می‌باشند. در بازار امروزی، چارچوب‌های وینیل، بادوام و عایق‌بندی هم هستند، اما بزرگی آنها هم از داخل و هم خارج، قابل رؤیت است. اگرچه بیشتر سازندگان این نوع چارچوب‌ها عنوان می‌کنند که گارانتی و نگهداری طول عمر محدود این نوع چارجوب‌ها، حداقل است.

آنها طول عمر زیادی دارند، نگهداری از آنها، راحت است و ضخامت آنها کمتر از وینیل است. اگرچه، قیمت فایبرگلاس می‌تواند 50 درصد بیشتر از وینیل باشد. مهم‌ترین مزیت چارچوب‌های فایبرگلاس این است که قابل رنگ کردن هستند. در صورتی که در مورد رنگ‌های استانداردی که سازندگان این نوع چارچوب‌ها ارائه داده‌اند، ناخرسند هستید، همیشه می‌توانید به سلیقة خود، رنگشان کنید. برخی سازندگان، پنجره‌های پوشیده با وینیل یا فایبرگلاس با یک لایه نازک چوب در درون آن، می‌سازند، که می‌توانید برای داشتن یک ظاهر سنتی، چوب را رنگ کنید به طوری که نمای بادوامی را که نیاز به نگهداری کمی دارد، حفظ می‌کنید.

پنجره‌های سه‌جداره با چارچوب چوبی، گران‌ترین انتخاب محسوب می‌شوند، اما در عین حال سنتی‌ترین ظاهر را ارائه می‌دهند. اگرچه، همانند هر فراوردة چوبی دیگر، نیاز به نگهداری منظم دارند.

تهران |ساختمان

نصب پنجره سه جداره

نصب یک پنجره سه‌جداره می‌تواند مشکل‌تر از نصب یک پنجره دوجداره باشد چراکه پنجره‌های سه‌جداره، پهن‌تر و سنگین‌تر هستند. سنگینی، کمتر از آن است که بتوان نام مشکل بر آن نهاد، زیرا سازندگان پنجره‌های باکیفیت، سخت‌افزار عملکردی نصب می‌کنند که عملکرد این نوع پنجره‌ها را آسان می‌سازد. اگرچه، پنجره‌های شیب‌دار در زمانی که برای تمیز کردن، کج می‌شوند، مشکلات جزئی را به وجود می‌آورند زیرا قاب پنجره بسیار سنگین‌تر است.

با توجه به اینکه چارچوب‌های پنجره سه‌جداره، پهن‌تر هستند، نصب آنها می‌تواند کار سختی باشد و تنها باید توسط یک متخصص باتجربه انجام شود. بسته به عرض دیوارهای بیرونی، ممکن است تطبیق‌هایی با دیوار داخلی لازم باشد، چرا که ممکن است لازم باشد برای نصب، دیوار داخلی به گونه‌ای ساخته شود که پیش‌آمدگی پنجره را به درون خانه هدایت کند.

 امنیت منزل

همان گونه که ممکن است انتظار داشته باشید، با یک پنجرة سه‌جداره، امنیت افزایش پیدا می‌کند، چرا که یک عدد شیشة دیگر، استحکام بیشتری را به پنجره اضافه می‌کند و مانع دیگری برای نفوذ است.

https://www.pyramidwin.com/triple-glazed-window/

 

دکمه بازگشت به بالا