سلامت و دانشکسب و کار برتر

خواص دارو گیاهی نوره

شاید برای اکثر شما کاربران گرامی نیز زمانی که با نام نوره آشنا شدید این سوال مهم پیش آمده باشد که نوره چیست و خواص نوره برای سلامت بدن چیست. نوره در واقع نوعی موبر طبیعی می باشد که در کتب طب اسلامی و سنتی به استفاده از آن بسیار توصیه شده است.

خواص نوره برای زنان |خواص نوره برای صورت

البته باید به این نکته نیز اشاره نمود که به گفته عطاری آنلاین، در زبان عامیانه نوره را تحت عنوان واجبی نیز می شناسند. این ماده از نظر ساختار و نوع عملکرد با موبرهای صنعتی تفاوت های اساسی دارد. برخی از منابع طب اسلامی و سنتی برای نوره خواص فراوانی را نام برده اند که می تواند در حفظ سلامت بدن و افزایش زیبایی پوست موثر باشد.

در حالت کلی نوره دارای خواص فراوانی می باشد که بسیاری از این خواص در موبرهای صنعتی حذف شده است. استفاده از نوره به دلیل قیمت مناسب و خواص فراوان آن برای کاربران بسیار مناسب می باشد. ساختار طبیعی این ماده برای بدن انسان ها کمترین عارضه را ایجاد می نماید.

حتی مشاهده شده است که گاهی در درمان برخی از بیماری ها استفاده از نوره توصیه شده است. ما قصد داریم تا در این مقاله کوتاه شما کاربران گرامی را با برخی خواص بی نظیر این ماده آشنا نماییم.

درباره نوره چه می دانید؟

آیا تا به حال از نوره استفاده نموده اید؟ آیا با خواص بی نظیر این ماده آشنایی دارید؟ آیا تا به حال روایت و حدیثی در رابطه با استفاده از نوره شنیده اید؟ در این مقاله سعی داریم تا شما عزیزان را با خواص نوره آشنا نماییم و استفاده از این ماده طبیعی را به شما دوستان توصیه نماییم.

در ابتدا برای شناسایی خواص نوره بهتر است تا شما عزیزان را تا حدودی با این ماده آشنا نماییم. در واقع نوره ترکیبی از دو ماده یعنی آهک و زرنیخ می باشد که از آن برای از بین بردن موهای زائد در بدن استفاده می شود. استفاده از نوره برای پاکیزگی بدن از زمان های بسیار دور رواج داشته است.

حتی می توان در برخی احادیث به فواید استفاده از این ماده در حفظ سلامت بدن پی برد. در برخی روایات نقل شده است که استفاده از نوره برای هر 15 تا 40 روز یکبار مناسب می باشد.

پیشنهاد می کنیم مقاله  را مطالعه فرمایید.

بررسی برخی از خواص نوره

نوره از محصولاتی می باشد که خواص آن در مطالعات متعدد مورد بررسی قرار گرفته است. سالیان دراز استفاده از نوره سبب شده است تا طبیبان طب سنتی به بررسی تاثیر این ماده بر سلامت انسان ها بپردازند. اولین موردی که استفاده این ماده را برای انسان ها مناسب نموده است وجود ساختار طبیعی آن می باشد. بسیاری از افراد استفاده از نوره را در برنامه ی خود قرار می دهند زیرا مصرف نوره می تواند سبب لطافت و شادابی پوست شود.

از بین بردن قارچ های بدن، درمان جوش صورت و از دیگر فواید کاربرد نوره می باشد. حتی در برخی منابع اینگونه ذکر شده است که  استفاده از نوره می تواند در درمان بیماری های مزمنی مانند کم خونی، ، بواسیر، و پیشگیری از بسیاری از سرطان ها مانند سرطان سینه موثر باشد.

بررسی سایر خواص مصرف این دارو برای بدن

البته خواص نوره تنها محدود به موارد قید شده در قسمت قبل نمی شود و مصرف این ماده برای بدن فواید دیگری را نیز دارد. تقویت قوای جنسی بدن، درمان سودا، درمان ترک پا و همچنین درمان سیاهی زانو نیز از دیگر فواید استفاده از این محصول فراسودمند برای حفظ سلامت بدن می باشد. البته در برخی منابع نیز اینگونه ذکر شده است که استفاده از نوره می تواند سبب بزرگ شدن غدد آدرنالین نیز خواهد شد.

تاثیر مصرف نوره در سلامت مردان

در احادیث گوناگونی بر این مطلب تاکید شده است که استفاده از نوره برای حفظ سلامت مردان نیز بسیار موثر می باشد. برای مثال امام کاظم در حدیثی بر این مطلب تاکید می نمایند که استفاده از نوره می تواند با کاهش موهای زائد در اندام تناسلی مردها سبب تقویت قوای جنسی آنها گردد. همچنین مصرف نوره می تواند در مردان سبب کاهش دردهای مفاصل و افزایش وزن در بدن آنها شود.

نکته مهم: اگر با گذاشتن نوره دچار خارش های شدید میشوید طوریکه با روغنمالی با روغن گل سرخ و یا  بنفشه باز هم این خارش ها ادامه دارد، یا اینکه دچار برون ریزی جوش میشوید استفاده از نوره تا درمان و اصلاح مزاج کامل برای شما ممنوع است. از خواص نوره چه میدانید؟ نوره دارای چه ترکیباتی است؟ روایات در مورد نوره؟ خواص نوره برای پوست صورت چیست؟ فواید نوره برای سودا؟ فواید نوره برای صورت و لک های پوستی

واجبی یا همان نوره برای از بین بردن موهای زاید بدن استفاده می شود. این ماده از ترکیب آهک و زرنیخ تشکیل شده است. نوره از زمان های بسیار قدیم وجود داشته است و احادیثی هم از ائمه معصومین درباره استفاده از نوره و فواید آن روایت شده است. تا حدی که کسی که نوره مصرف نکند مومن نیست.
در روایات آمده است که هر ۱۵ روز نوره بزنید اگر نتونستید حداکثر هر ۴۰ روز نوره استفاده کنید در غیر این صورت مومن نیستید اما متاسفنه می بینیم که امروزه نوره فراموش شده است و کمتر کسی از آن استفاده می کند.

برخی از خواص نوره

 • ضد سرطان
 • ۱۰۰ درصد طبیعی
 • درمان کم خونی
 • بزرگ شدن غده آدرنالین
 • لطیف و شاداب کننده پوست
 • درمان بواسیر
 • درمان لک های برص
 • جلوگیری از ایجاد موی زیر پوستی
 • از بین برنده قارچ پوست
 • درمان لاغری شدید
 • درمان درد مفاصل
 • درمان جوش صورت
 • درمان سیاهی سر زانو
 • درمان ترک پاشنه
 • درمان عفونت رحم
 • درمان سودا
 • نور چشم را زیاد می کند
 • پیشگیری از سرطان سینه
 • ازدیاد دهنده شحم کلیه
 • تقویت نیروی جنسی

دستور مصرف و روش استفاده از نوره ( واجبی ) :

در موقع استفاده بدن باید خشک باشد . نوره را در یک ظرفی ریخته و مقداری آب گرم نه سرد باشد نه داغ ، بر روی آن ریخته و ماده ای خمیری شکل به دست می آوریم. توجه کنید که این خمیر نه آنقدر سفت باشد که مالیدن آن سخت شود و شل باشد که بر روی ناحیه مورد نظر قرار نگیرد و یک حالت معمولی داشته باشد.

سپس این خمیر را بر روی پوست می مالیم . پس از اتمام کار ، حدود مدت ۵ دقیقه صبر می کنیم و سپس محل های مورد نظافت را با آب خالی می شوئیم.

نوره‌ای که دارای آرسنیک، فسفر و گوگرد است در محیطی کوچک و خنک به بدن گذاشته شود تا در این مدت از طریق تنفس، بو وارد ریه‌ها و سپس خون شود تا هر بار که نوره گذاشته می‌شود، بدن شما در مقابل سرطان‌ها، ایمن شود.

نکته مهم این است که نوره باید طبیعی باشد یعنی نه چیزی از آن کم شده باشد (آرسنیک) و نه چیزی به آن اضافه شده باشد (اسانس)

خواص نوره برای صورت

پوست برخی از نقاط بدن بسیار حساس و نازک است، پوست صورت از این نقاط حساس است پس باید در استفاده از نوره برای صورت خود احتیاط کنید. برای اینکه نوره به پوست حساس شما آسیبی نزند آن را با حنا ترکیب کنید. استفاده از نوره و حنا باید بصورت یکسان و هموزن باشد. البته توصیه میشود تنها در صورت ضرورت از نوره برای پوست صورت استفاده کنید. دقت کنید که سیاهی و تیرگی رنگ صورت بیشتر به خاطر غلبه سودا است و استفاده از نوره تاثیر چندانی ندارد و کاربرد نوره اصلا چیز دیگری است.

برای رفع سیاهی صورت که ناشی از غلبه سودا باشد مقاله را بخوانید.

معمولا نوره جوش های صورت را درمان میکند، اگر هدف شما سفیدی صورت است از راهکارهای دیگر برای آن استفاده کنید، کمتر جایی در طب سنتی یا احادیث است که به استفاده نوره برای صورت تاکید شده باشد!

خواص نوره برای مردان

نوره طبق احادیث و طبق تجربه در افزایش میل جنسی در مردان تاثیر زیادی دارد. نوره چون موهای زئد را از ریشه حذف میکند باعث میشود حذف این موها در اطراف ناحیه تناسلی به تقویت میل جنسی کمک کند.

امام موسی کاظم (علیه السلام) در حدیثی میفرمایند:

شَعرُ الجَسَدِ إذا طالَ قَطَعَ ماءَ الصُّلبِ ، وأرخَى المَفاصِلَ ، ووَرَّثَ الضَّعفَ ، وَالسِّلَّ ، وإنَّ النّورَةَ تَزيدُ فی ماءِ الصُّلبِ ، وتُقَوِّي البَدَنَ ، وتَزيدُ فی شَحمِ الكُليَتَينِ ، وتُسمِنُ البَدَنَ .

موی بدن چون بلند شود ، آب کمر از جریان می افتد ، مفاصل سست می شوند و ضعف و سل به دنبال می آورد ؛ اما نوره آب کمر را زیاد می کند ، بدن را تقویت می کند ، بر پیهِ کلیه ها می افزاید و بدن را چاق می کند.

خواص نوره برای سودا و سرطان

ماده اصلی و شاخص موها از سودا است و بدن برای رشد موها از سودا بهره میبرد. نوره چه کار میکند؟ نوره موها را از بن و ریشه از بین میبرد. یعنی سودای بدن را خارج میکند. از طرفی باعث میشود که موها دوباره با سرعت بیشتری رشد کنند این یعنی سودای بدن صرف رشد موهای زائد میشود و به این ترتیب سودای بدن کاهش میابد.

غلبه سودا خود باعث بروز مشکلات بسیاری میشود که درمان آنها خیلی سخت است. یکی از این بیماری ها و مشکلات بیماری سرطان است که معمولا در اثر تجمع سودای زیاد و سوختن آن در بدن اتفاق میفتد. نوره با خارج کردن سودا به پیشگیری از سرطان نیز کمک میکند.

نکات تکمیلی

 • وقتی نوره زیر بغل گذاشته می‌شود، نور چشم زیاد می‌شود، کتف‌ها قوی می‌شوند و زن‌ها دچار سرطان سینه نمی‌شوند چون مواد سودازا از آن ناحیه تخلیه می‌شوند.
 • سرطان مقدمه‌اش تجمع مواد سوداوی در یک نقطه است، وقتی سودا تخلیه شود، سرطان هم به‌ وجود نمی‌آید.
 • وقتی ناحیه زیر شکم نوره گذاشته می‌شود علاوه بر رفع موی زائد، بیماری کلیه و مثانه رفع می‌شود و در صورت خروج از حمام، فوراّ مقداری روغن بنفشه بر موضع مورد نظر مالیده شود که سبب جوش و خارش نشود.

کسانی که تند‌خوی و بد‌اخلاق هستند، کف پایشان را نوره بمالند (در حمام) و ۵ دقیقه بعد بتعریف نوره ( واجبی )

از بین بردن موهای زائد کاری بسیار آزار دهنده است. امروزه برای از بین بردن موهای زائد بدن روش ها و محصولات بسیاری مانند لیزر، موم، کرم موبر، پودر موبر، نوره، اسپری موبر و … وجود دارند که انتخاب آنها به دغدغه ای برای خانم ها و آقایان تبدیل شده است تا هم نتیجه خوبی دریافت کنند و هم این که پوستشان بعدها دچار عارضه ای نشود.

در این مطلب می خواهیم در مورد نوره ( واجبی _ طین _ حنازرد ) کشیدن که یکی از راههای از بین بردن موهای زائد بدن با خواص جادویی است، صحبت کنیم. زدودن موهای زائد بدن با استفاده از نوره، جدای از مسأله پاکیزگی آن، خواص زیادی دارد که در طب سنتی به آن سفارش فراوانی شده است.

از مهم ترین نواحی بدن که توصیه اکید به استفاده نوره در آنها شده است، می توان موی زیر بغل و نواحی شرمگاهی را می توان نام برد، زیرا محل تجمع آلودگی ها است.

دقت کنید منظور از نوره یا واجبی پودرهای موبر موجود در بازار نیست. موبرهای موجود در بازار فاقد زرنیخ می باشند. برای تهیه نوره اصل باید به عطاری های معتبر مراجعه نمایید. چون ماده موثر نوره آرسنیک می باشد، که ضد سرطان است. تمام کارخانه ها آرسنیک موجود در نوره را خارج می کنند (البته نوره ی دارای آرسنیک به صورت سنتی و غیر کارخانه ای هنوز موجود است) و باید بدونید که این پودر های موبری که اغلب به صورت معطر هم هستند، عاری از آرسنیک می باشند و در نتیجه جز خاصیت مو زدایی هیچ خاصیت دیگه ای ندارند. پس باید به دنبال واجبی اصل باشید، همان ها که بوی بسیار تند و نه چندان خوبی دارند.

اینگونه می توان گفت که اگر از نوره های سنتی و اصیل که دارای آرسنیک هست استفاده شود، شما هر وقت نوره استفاده می کنید در واقع دارید خود را علاوه بر نظافت، شیمی درمانی می کنید.

در قدیم نوره (واجبی) را در خانه هم درست می کردند. این ماده مخلوطى بود از آهک نرم ‏شده، شیره چند گیاه، مقدارى روغن تخم‏ مرغ و زرنیخ که آن‏ها را با کمک دوغ تبدیل به نوعى مرهم یا ضماد می کردند. واجبى را معمولا در حمام مورد استفاده قرار می ‏دادند و مقدارى از آن را روى موضعى که می خواستند موى آن را زائل کنند می‌مالیدند و پس از چند دقیقه روى آن آب می ریختند و آن را می شستند و به این ترتیب موها به کلى زایل می شد.

نوره ای که دارای آرسنیک ، فسفر و گوگرد است را نباید وارد خون کرد. طریق وارد کردن این مواد ضد سرطانی از طریق تنفس و پوست است و مدت زمان آن نیز همان مدتی است که موها را از بین می برد و اگر بیشتر بماند پوست می سوزد.

بهتر است نوره (واجبی) در محیطی کوچک و خنک به بدن گذاشته شود تا در این مدت از طریق تنفس و بو وارد ریه ها و سپس خون شود تا هر بار که نوره گذاشته می شود، مقدار زیادی سرطان از بدن خارج شود.

نوره اصل و با کیفیت زرد رنگ و بوی تند و زننده ای دارد که نشان خاصیت بالای آن برای شیمی درمانی طبیعی است. در واقع هر وقت مدل بدون بوی آن را خریدید، بدانید که خواص درمانی چندانی ندارد و فقط می تواند موهای زائد را از بین ببرد.

رنگ نوره اصل زرد است و هرچه میزان آهک در آن بیشتر شود رنگش سفیدتر می شود. در واقع خاصیت درمانی اش به علت وجود زرنیخ در آن است و سفید رنگ بودن این پودر، نشانی از کمبود این ماده می باشد. هرچی درصد آهک بیشتر باشد خاصیت درمانی نوره کمتر میشود و فقط خاصیت موبری دارد.

نوره زرنیخ دار طلایی

خواص نوره ( واجبی ) از دیدگاه طب سنتی

 • ضد ، ، خون، پوست و ریه
 • از بین برنده موهای زائد و کاهنده موهای زائد به مرور زمان
 • ضد
 • درمان کننده
 • تقویت قوای عمومی و جنسی
 • تقویت کننده نور چشم
 • کاهنده تورم پروستات
 • دافع بیماری های کلیه و مثانه
 • مقوی شانه ها
 • درمان کننده لاغری مفرط (باعث فربگی بدن می شود)
 • از بین برنده جوش های عفونی و لطیف کننده پوست بدن
 • تخلیه کننده مواد زائد و سمی و سودای اضافی از بدن
 • درمان کننده و بوی بد ناشی از آن
 • موثر در درمان بیماری های پوستی
 • روشن کننده پوست
 • تقویت کننده
 • موثر در درمان
 • ضد عفونت، ضد قارچ و ضد باکتری
 • مانع بوجود آمدن
 • رافع هم و غم، خشم، عصبانیت، جنون و
 • دارای بوی ضد سرطانی
 • محکم کننده استخوان ها و درمان کننده پوکی استخوان
 • درمان کننده برص
 • پیشگیری کننده خوره، پیسی و آکله
 • درمان کننده
 • از بین برنده
 • از بین برنده توده های سینه
 • درمان

توضیحاتی در مورد خواص نوره

 • همانطورکه اشاره شد نوره رافع هم و غم است، زیرا سودا را به مرور زمان و با استعمال خارجی مداوم آن (یعنی هر 15 روز یک بار) از بدن افراد دفع می کند و مانع از بی نشاطی در انسان می شود.
 • در برخی از بانوان استفاده از تیغ و ژیلت برای از بین بردن موهای زائد ناحیه تناسلی، موجب ایجاد تیرگی در این ناحیه می شود، لذا توصیه می شود از نوره برای ناحیه تناسلی استفاده کنند.
 • برای درمان از نوره استفاده کنید. زگیل در واقع نوعی دانه غده مانند غیر سرطانی است که به دنبال یک عفونت ویروسی ممکن است در ناحیه تناسلی زنان یا مردان ظاهر شود.
 • قبل از استفاده از نوره سعی کنید خمیر حاصل شده را کمی ببویید. بوی حاصل از این خمیر که حاوی ماده آرسنیک (البته در نوره های طبیعی) می باشد سبب پیشگیری از بیماری های مختلف از جمله سرطان به خصوص سرطان خون در بدن می شود. سعی کنید استعمال نوره را در محیط کوچکتر انجام دهید تا استنشاق بوی حاصل از استعمال نوره بهتر انجام شود.
 • وقتی خانم ها دچار سرطان سینه می شوند، غده های زیر بغلشان ورم می کند، با وجود اینکه شخص عمل و یا شیمی درمانی کرده است به همین دلیل متاستاز می کند و به او می گویند باید دوباره جراحی کند. غده های لنفاوی در گردن و کشاله ران نیز هستند. در صورتی که فرد دچار برجستگی غدد لنفاوی و یا حتی دچار سرطان غدد لنفاوی شود، یکی از داروهایی که به صورت ضماد پیش گیری می کند، همین نوره و پاک تن است.
 • روشن کننده پوست(غلبه سودا پوست را سیاه میکند و نوره این سیاهی را برطرف می کند).
 • نوره در درمان بواسیر بسیار موثر است. بواسیر از آن دسته مشکلاتی است که با غلبه مزاج سودا در بدن پدید می آید. زیرا با غلبه سودا، مزاج انسان سرد شده و به طبع آن گوارش نیز سرد و ضعیف می شود. گوارش سرد و خشک موجب بروز یبوست می شود که خود مقدمه و از علت های اصلی بروز بواسیر می باشد. از طرفی یبوست باعث کندی و مشکل در دفع مواد زائد از بدن می شود که به سبب آن فرد نیاز به زمان بیشتری برای دفع دارد. نشستن طولانی مدت در دستشویی و قرار گرفتن عضلات انتهای روده بزرگ در حالت دفع به مدت طولانی، باعث تشدید زمینه ی بروز بواسیر می شود. می توان گفت در بوجود آمدن بیماری بواسیر، زیاد نشستن در دستشویی عامل اصلی، و یبوست عامل فرعی آن می باشد. پس در درمان انواع بواسیر، اولین اقدامی که برای بیمار باید انجام بگیرد، برطرف کردن غلبه مزاج سودا می باشد. مورد دیگری که با غلبه مزاج سودا در بدن بروز می دهد، تجمع سموم و مواد زائد در بدن می باشد. به دلیل کندی فرایند گوارش و توقف طولانی مدت مواد در روده کوچک و روده بزرگ، موادی که باید از بدن خارج می شدند، توسط دیواره های روده جذب خون شده و مجدد به بدن باز می گردند. به همین سبب در درمان بواسیر و غلبه مزاج سودا، داروی نیز مناسب استفاده می باشد.
 • یکی از خواص بی نظیر نوره، موثر بودن آن در درمان واریکوسل می باشد. استفاده مستمر و همیشگی نوره از بروز واریکوسل در مردان جلوگیری می کند. حتی اگر شخصی از نوره استفاده نمی کرده و مبتلا به واریکوسل شده است، با شروع مصرف درمان خواهد شد.
 • وقتی زیر شکم نوره یا واجبی گذاشته میشه علاوه بر رفع موی زائد، بیماریهای کلیه،مثانه،… رفع و با جذب آرسنیک از پوست، غدد لنفاوی که در کشاله های ران و زیر بغل فراوانند، بطور مرتب بدن ما را شیمی درمانی کرده و قبل از تکثیر و ابتلا به سرطان، سلولهای سرطانی با شیمی درمانی مرتب و خفیف، ازبین می برد.
 • خانمها اگر در هنگام استفاده از آن کمی از آن را برای از بین بردن موهای زائد زیر بغل استفاده کنند هرگز به سرطان سینه مبتلا نمی شوند.
 • شاید مهم ترین خاصیت آن زیاد شدن قلوه پی یعنی بزرگ شدن غده آدرنالین که آدرنالین تقویت کننده بدن است و بدن بر آن استوار است. موی بدن وقتی بلند شود موجب سستی مفاصل و تنبلی می شود. استفاده از نوره بدن را قوی می گرداند و پیه کلیه ها را زیاد میکند و بدن را با نشاط و سرحال و سالم می سازد.
 • استفاده از نوره برای زنان و مردانی که دچار سردی مزاج هستند، درمان کننده است و باعث افزایش میل جنسی می شود.
 • نوره همچنین کلیه قارچ های پوستی را که در نقاط مرطوب بدن رشد می کنند، از بین می برد. این گونه قارچ های ذره بینی را فقط با نوره طبیعی می توان از بین برد.
 • مرتب گذاشتن نوره توانائی سیستم دفاعی بدن را بالا برده، گلبول های سفید را فعال تر و بدن را در مقابل بیماری ها مقاوم می کند.
 • اگر ورزشکاران هر هفته از نوره استفاده نمایند، موجب رشد عضلات بدنشان می شود.
 • استفاده از نوره مانع افتادگی و شل بودن عضلات ساق پا، کشاله ران ها، مثانه، شکم و پهلو می شود و سینه ها را هم جمع می کند.
 • برای افزایش تعداد و حرکت اسپرم ها، حداقل هر چهل روز یکبار از نوره برای زیر بغل، کشاله ران، و پشت زانوها استفاده شود.
 • استفاده از نوره در سرماخوردگی های شدید نیز بسیار مفید است. همچنین برای بواسیر، شقاق و فیستول نیز مفید است.
 • جهت بهبود رماتیسم، کمردرد، آرتروز، سیاتیک و همچنین ناراحتی های پوستی مانند قارچ، میخچه، رفع بوی بد بدن و برای بیماران دیابتی نیز مفید است.
 • استفاده از بعضی وسایل موبر مانند تیغ، موجب می شود تا سر موها به حالت دوشاخ و موخوره درآید و در زمان رشد مو، باعث گیر کردن آن ها در زیر پوست و در نتیجه بوجود آمدن دانه و جوش شود. اما استفاده از نوره طبیعی، سر موها را نرم و یک شاخه می کند و در زمان رشد مشکل دانه زدن و جوش در زیر پوست به وجود نخواهد آمد.

طریقه مصرف نوره ( واجبی )

ابتدا ظرفی از آب ولرم تهیه کرده و مقداری نوره در آب بریزید. سپس این ترکیب را مخلوط کنید تا به حالت خمیری دراید و غلظت آن به غلظت ماست یا کمی رقیق تر برسد. حتما در زمان مخلوط کردن نوره دستکش به دست داشته باشید، زیرا تماس مستقیم هر نقطه از بدن با نوره به مدت بیش از ۵ دقیقه، باعث بروز سوختگی و التهاب می شود. از کف پا تا زیر گردن را به نوره آغشته کنید. مالیدن نوره به کف پا نیز مفید است و سبب تخلیه سموم و سودا از بدن می شود. همچنین سنت است که بین دو ابرو و نوک بینی نیز نوره گذاشته شود. به دلیل زمخت بودن مو ها در ناحیه شرمگاهی و پایین شکم، توصیه می شود ابتدا این نواحی را نوره مالی کرده تا اینکه موهای زائد به طور کلی از بین بروند. بعد از سپری شدن ۵ دقیقه، استحمام کنید. اگر همه مراحل را درست انجام داده باشید خواهید دید که کلیه موهای زائد بدن از بین می روند.

نکاتی در مورد نحوه استفاده از نوره

 • از نوره کشیدن در حالت نشسته اجتناب کنید، زیرا این کار سبب مشکلات فتق می شود.
 • در صورت بوجود آمدن التهاب و یا سوختگی روی پوست، بعد از استفاده از نوره، می توانید بدن را به روغن بنفشه زیتون یا روغن گل سرخ آغشته کنید، این کار در سریع ترین زمان ممکن التهاب را از بین می برد.
 • حتما از نوره مرغوب و درمانی استفاده کنید تا بهترین نتیجه حاصل شود.
 • ۱۲ ساعت قبل و بعد از نوره کشیدن از همبستری احتناب شود.
 • بهتر است در فصل تابستان از نوره بیشتر استفاده شود. به دلیل گرم بودن هوا و عرق کردن، آلودگی ها بر روی پوست تجمع بیشتری می کنند.
 • در موقع استفاده باید بدن خشک باشد.
 • آن را بر روی موهای زائد قرار دهید (در حالی که بدن خشک و تمیز است) و از مالیدن بیش از حد آن خود داری کنید.
 • ماندن بیش از حد آن بر روی پوست ممکن است منجر به آسیب دیدن پوست (مثل حالت سوختگی) شود. همچنین ماندن بیش از حد روی ناخن ها باعث می شود ناخن تا حد بسیار زیادی نرم شود و از بین برود.

چه زمانی برای استفاده از واجبی بهتر است

 • نوره کشیدن در روز جمعه: برخی می گویند مکروه است برخی می گویند مستحب است.
 • روز چهارشنبه ممنوع است.
 • نوره کشیدن بدن ۱۵ روز یکبار توصیه شده است.
 • استفاده در حال جنابت مشکلی ندارد.

منمجموعه:

نوره یا پودر از بین برنده موهای زائد (طبیعی)

همه چیز درباره نوره یا پودر موبر سنتی

نوره یا پودر واجبی که به آن حنازرده نیز می گویند ماده ای بسیار قدیمی است که از آن جهت از بین بردن موهای زائد استفاده می شد. نوره در طب سنتی فواید بسیاری دارد و جالب است بدانید روایاتی از اهل بیت در مورد استفاده از این ماده وجود دارد. در ادامه به طور کامل نوره را به شما معرفی خواهیم کرد.

نوره یا واجبی چیست؟

نوره (پودر واجبی) که به پودر نظافت نیز معروف است ، ماده ای است که به منظور از بین بردن موهای زائد استفاده می شود. این ماده فواید خیلی زیادی دارد و کاربرد آن محدود به نظافت نمی شود. در گذشته به دلیل اینکه ائمه به استفاده از نوره بسیار تاکید داشتند به همین دلیل آن را واجب می دانستند. درواقع نام واجبی بر گرفته از همین داستان بود.

ساختار شیمیایی این محصول در گذشته شامل آهک و زرنیخ بود اما امروزه به جای استفاده از آرسنیک از سولفید یا باریوم سولفات به منظور تولیدات تجاری استفاده می شود.

تاریخچه استفاده از نوره

تاریخچه استفاده از نوره به دوران انسان های نخستین بازمیگردد

جالب است بدانید ماده نوره که امروزه نیز تولید می شود ، تاریخچه آن به انسان های نخستین برمیگردد. در واقع در آن زمان انسان های نخستین با ترکیب کردن صمغ گیاهان با زرنیخ و سنگ آهک ماده ای با ماهیت نوره تولید می کردند.

جالب است بدانید صورت تراشیده و پاک مصریان نیز گواهی از وجود این ماده در آن دوران می دهد. به گفته هرودوت (نخستین تاریخ نگار یونانی) مصری ها معتقد بودند که تنها در دنیای پس از مرگ موهایشان باید رشد کند. مصری ها با ترکیب کردن نشاسته ، اهک و آرسنیک ماده ای هماننده نوره تولید می کردند و از آن برای از بین بردن مو های زائد استفاده می کردند.

نحوه استفاده از نوره

برای استفاده از نوره بدن باید کاملا خشک باشد

ابتدا پودر موبر را در یک ظرف بریزید و روی آن مقداری آب گرم (نه زیاد داغ و نه زیاد سرد) بریزید. این کار را تا زمانی ادامه دهید که پودر واجبی تبدیل به ماده همانند خمیر شود. این ماده نه باید زیاد محکم و خشک باشد و همچنین نباید آنقدر شل باشد که روی بدن قرار نگیرد در واقع خمیر باید حالتی معمولی داشته باشد.

حال نوره آماده استفاده است. کافیست آن را بر روی قسمت هایی که می خواهید موهای زائد را از بین ببرید بکشید. به مدت 5 دقیقه صبر کنید و سپس نوره را با آب خالی بشویید.

توجه داشته باشید ، هنگامی استفاده از نوره بدن باید به صورت کامل خشک باشد.

نکاتی که باید در حین استفاده از نوره بدانید

 • طبق گفته امام علی قبل از اینکه از نوره استفاده کنید ، نواحی مورد نظر را یکبار با آب سرد بشوید. این کار مانع از باز شدن منافذ پوست می شود که در نهایت مانع از جوش زدن بعد از نوره می شود.
 • برای اینکه پوستی لطیف تر داشته باشید می توانید مقداری حنا را با پودر واجبی ترکیب کنید.
 • برای خشبو تر کردن ماده واجبی می توانید از عصاره بابونه استفاده کنید. می توانید عصاره های بابونه را از عطاری ها تهیه کنید.
 • سعی کنید قبل از استفاده از نوره آن را کمی بو کنید. به دلیل اینکه نوره حاوی آرسنیک می باشد ، این کار می تواند در پیشگیری از بیماری های زیادی موثر واقع شود. یکی از بیماری هایی که می توان با این کار از آن پیشگیری کرد سرطان است.

استنشاق نوره می تواند از بیماری سرطان جلوگیری کند

خواص نوره در طب سنتی 

 • پیشگیری از ابتلا به سرطان
 • درمان بواسیر
 • درمان عفونت رحم
 • تقویت قوای جنسی
 • درمان سیاهی سر زانو
 • از بین برنده قاچ های پوستی
 • از بین برنده مو های زائد بدن
 • درمان لاغری شدید
 • درمان لک های برص
 • شاداب کننده پوست
 • بزرگ شدن غده آدرنالین
 • درمان ترک پاشنه
 • درمان سودا
 • افزایش دهنده شحم کلیه
 • مفید برای درد مفاصل
 • درمان کم خونی

توجه داشته باشید ، پودر های واجبی که در بازار به نام نوره به فروش می رسند و حاوی اسانس های معطر می باشند ، به دلیل اینکه در ترکیب خود ، آرسنیک ندارند ، خواصی جز موزدایی نخواهند داشت. بنابراین هنگام خرید دقت کنید موبر های طبیعی بدون اسانس تهیه کنید.

همچینن بهتر است بدانید آرسنیک ، گوگرد و آهک که امروزه در شیمی درمان از آن استفاده می شود ، به طور طبیعی در واجبی وجود دارند و این می تواند نقش موثری در پیشگیری انواع سرطان ها مانند سرطان سینه داشته باشد.

روایات ائمه و اهل بیت در مورد نوره کشیدن

امام صادق علیه السلام : “پیامبر خدا در هرجمعه موی زهار و زیر سرین را نوره می کشید.”

“زدودن موها با تیغ در هر هفت روز ، و با نوره در هر پانزده روز پسندیده است.”

اما کاظم علیه السلام : “موی سر چون بلند شود ، آب کمر از جریان میوفتد ، مفاصل سست می شوند ضعف و سل را به دنبال می آورد. اما نوره آب کمر را افزون می سازد ، بدن را تقویت می کند و بر پی کلیه ها میافزاید و بدن را چاق می کند.”

اما صادق : “سنت در مورد نوره ، آن است که هر پانزده روز یکبار انجام شود. اگر بیست روز بر تو گذشت و این کار را انجام ندادی و هیچ چیز هم برای خرید آن نداشتی ، به حساب خداوند قرض کن.”

امام رضا علیه السلام : “هفته ای یکبار از نوره استفاده کنید و اگر نتوانستید دو هفته یکبار و اگر نتوانستید ، سه هفته یک بار ، اگر نتوانستید ماهی یکبار و حتی اگر پول نداشتید، قرض کنید و این کار را انجام دهید  و اگر چهل روز بگذرد و کسی از نوره استفاده نکند مسلمان نیست.”

طرز تهیه نوره در خانه 

با تهیه سنگ اهک و زرنیخ می توانید نوره خانگی درست کنید

ابتدا مقداری سنگ آهک درجه یک تهیه کنید. برای مثال ما 8 کیلو سنگ اهک تهیه می کنیم. حال آن ها را در یک ظرف بزرگ بریزید و مقداری روی آن آب بریزید که آهک خیس شود اما در آب حل نشود. برای 8 کیلو سنک اهک 2 لیتر اب کافیست.

حال منتظر بمانید تا سنگ اهک خشک شود ، توجه داشته باشید فقط تا زمانی که آهک حالت مرطوب دارد صبر کنید و اجازه ندهید مانند خاک خشک شود.

حال اهک را با الک ریز الک کنید.

به نسبت اهک الک شده باید مقداری زرنیخ به ان اضافه کنید برای مثال هنگامی که از 8 کیلو سنگ اهک استفاده کردیم ، 4 کیلو نرم اهک حاصل از الک را با یک کلیو زرنیخ سیاه ترکیب می کنیم.

ماده حاصل که باید 5 کیلوگرم باشد را با یک کیلو زرنیخ سبز ترکیب می کنیم. در این مرحله ماده تشکیل شده باید 6 کیلو گرم باشد.

و در مرحله اخر ، 1 کیلو گرم زرنیخ زرد را به ماده اضافه می کنیم.

با این روش می توانید نوره کاملا طبیعی بسازید فقط دقت داشته باشید برای نگهداری از این ماده ابتدا نوره را داخل کیسه نایلکس قرار دهید ، سپس آن را در یک ظرف فلزی در دار نگه داری کنید.

چند توصیه مهم در استفاده از نوره

 • برای جلوگیری از سوزش دست هنگام تماس با نوره می توانید از دستکش استفاده کنید.
 • طبق روایات استفاده از نوره در روز های چهارشنبه ممنوع است و در صورتی که در این روز از نوره استفاده کنید دچار بیماری خواهید شد.
 • جالب است بدانید حتی درصورتی که هر روز نوره بزنید هیچ مانعی وجود ندارد و بلکه برای بدن مفید نیز است.

و در اخر مستحب است تا قبل از استفاده از نوره ، دعاهای نوره را بخوانید.

گردآوری : بخش سلامت بیتوته

بع: تیم گردآوری محتوای طبایع

 • شویند؛ پا محل تجمع سوداست و هم اندام انتهایی و هم جاذبه زمین، مدام خون و مواد زائد به‌ ویژه بخش سنگین آن یعنی سودا را به‌ سمت خودش می‌کشد.

 

 

آیدا چم سورکی

آیدا چم سورکی هستم متولد 1381 تحصیل کرده در رشته علوم تربیتی و علاقمند به نویسندگی و فعال در شبکه های اجتماعی
دکمه بازگشت به بالا