سلامت و دانش

عامل خطر ابتلا به بیماری قلبی در محل کار، کدام است؟

رویداد برتر/خراسان رضوی بیماری قلبی علت شماره یک مرگ در ایالات‌متحده است. بر اساس نتایج تحقیقات، دو عامل استرس‌زا روانی یعنی فشار شغلی و سیستم عدم تعادل بین تلاش و پاداش در محل کار، ممکن است خطر بیماری قلبی را افزایش دهند با این حال، تعداد کمی از تحقیقات به این اثر ترکیبی توجه کرده‌اند.

به گزارش تک‌اکسپلوریست، عدم تعادل بین تلاش و پاداش، مفهومی است که یک محیط کاری روانی-اجتماعی استرس‌زا را مشخص می‌کند. این مفهوم نشان‌دهنده عدم تعادل بین تلاش و پاداش‌های دریافتی است.

نتایج تحقیق جدید توسط انجمن قلب آمریکا به بررسی اثر جداگانه و ترکیبی فشار شغلی و بروز بیماری عروق بیماری کرونا قلب در گروهی از کارگران یقه سفید(کارکنان حقوق‌بگیر) در کبک، کانادا پرداخته است.

مردانی که مشاغل پر استرس را گزارش می‌کنند و معتقدند با دستمزد کم، تلاش زیادی می‌کنند، در مقایسه با مردان بدون این استرس‌ها، دو برابر در معرض خطر ابتلا به بیماری قلبی بودند.

دکتر ماتیلد لاوین-روبیکو، محقق ارشد این تحقیق، واحد تحقیقات سلامت جمعیت و اقدامات بهداشتی بهینه، مرکز تحقیقات لاوال دانشگاه کبک در کانادا گفت: با توجه به زمان قابل توجهی که مردم در محل کار می‌گذرانند، درک رابطه بین عوامل استرس‌زای کار و سلامت قلبی عروقی برای سلامت عمومی و تندرستی نیروی کار بسیار مهم است. تحقیق ما بر نیاز مبرم برای پرداختن به شرایط استرس‌زا جهت ایجاد محیط‌های کاری سالم‌تر که به نفع کارمندان و کارفرمایان باشد، تاکید می‌کند.

این تحقیق حدود ۶۵۰۰ کارمند حرفه‌ای را به‌مدت ۱۸ سال، از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۸، با میانگین سنی حدود ۴۵ سال و بدون سابقه بیماری قلبی تحت نظر قرار داد. آنان داده‌های حاصل از نظرسنجی‌های سلامت و اشتغال را برای ۳۱۱۸ مرد و ۳۳۴۷ زن که در مشاغل مختلف در کبک کار می‌کردند، بررسی کردند. کارمندان در نقش‌های مدیریت ارشد، حرفه‌ای، فنی و اداری در نظرسنجی‌ها شرکت کردند و افرادی بودند که دیپلم دبیرستان و مدرک دانشگاهی نداشتند.

محققان داده‌های مربوط به بیماری قلبی را با استفاده از پایگاه‌های داده سلامت تثبیت شده جمع‌آوری کردند و از نتایج پرسشنامه‌های معتبر برای تعیین کمیت استرس شغلی و عدم تعادل بین تلاش و پاداش استفاده کردند.

یافته‌های این تحقیق موارد ذیل را نشان داد:

•  مردانی که استرس شغلی یا عدم تعادل تلاش و پاداش را گزارش کردند، در مقایسه با مردانی که این استرس‌ها را گزارش نکردند، ۴۹ درصد بیشتر احتمال ابتلا به بیماری قلبی داشتند.

• مردانی که گزارش کردند هم استرس شغلی و هم عدم تعادل بین تلاش و پاداش را تجربه کرده‌اند، در مقایسه با مردانی که هر دو عامل استرس‌زا را به‌طور همزمان گزارش نکرده‌اند، دو برابر بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری قلبی بودند.

• چگونگی تأثیر استرس روانی اجتماعی ناشی از کار بر سلامت قلب زنان مشخص نیست.

• اثرات ترکیبی استرس کاری و سیستم عدم تعادل بین تلاش و پاداش روی مردان با اندازه اثر چاقی بر خطر بیماری عروق بیماری کرونا قلب قابل مقایسه بود.

لاوین-روبیکو اظهار کرد: نتایج ما نشان می‌دهد که مداخلات با هدف کاهش عوامل استرس‌زا از محیط کار می‌تواند به‌ویژه برای مردان موثر باشد و پیامدهای مثبتی برای زنان داشته باشد زیرا این عوامل استرس‌زا با سایر مسائل بهداشتی شایع مانند افسردگی مرتبط هستند.

ناتوانی این تحقیق در ایجاد ارتباط مستقیم بین استرس‌های شغلی روانی-اجتماعی و بیماری عروق بیماری کرونا قلب در زنان، نشان‌دهنده نیاز به تحقیقات بیشتر در مورد تأثیر پیچیده متقابل عوامل استرس‌زای مختلف و سلامت قلب زنان است.

انتهای پیام

کارگروه خبری علمی پزشکی

هدفم این است که از طریق مطالب علمی و پزشکی، شما را در مسیر بهبود و حفظ سلامتی همراهی کنم و بهترین توصیه‌ها و راهکارها را به شما ارائه دهم.
دکمه بازگشت به بالا