اقتصادیکسب و کار برتر

اقدامات صحیح پس از تصادف در جاده

اقدامات بعد از تصادف

تصادف در حین رانندگی، حتی اگر جزئی باشد، یک تجربه واقعا ترسناک و استرس زا است. تصادفی که منجر به خسارت مالی و جانی می شود می تواند حتی با تجربه ترین رانندگان را سردرگم کند. اما هر چقدر هم که مواظب و قانونمند باشیم، همیشه احتمال تصادف وجود دارد. بنابراین بهتر است نکات و مواردی را که پس از تصادف باید رعایت کنیم. تا امنیت خود و دیگران را حفظ کنیم، بدانیم. در این مطلب می خواهیم اقدامات بعد از تصادف را شرح دهیم. در صورت رخ دادن این اتفاق می توانید با پلیس راهنمایی و راندگی و امداد خودرو ایران خودرو همدان تماس بگیرید.

اقدامات پزشکی بعد از تصادف |بعد از تصادف جرحی چه کنیم

همچنین بدانیم که در صورت وقوع حادثه چه باید کرد. چگونه می توانیم از نگرانی های بی مورد جلوگیری کنیم. تا از سلامت همه مطمئن شویم. کارهای اولیه بعد از تصادف را انجام دهیم.

سالانه تصادفات زیادی در دنیا رخ می دهد که خوشبختانه به جای ضرر جانی، خسارات مالی و کاهش قیمت خودرو را به دنبال دارد. تصادف اجتناب ناپذیر است. در تصادفات حتی اگر آسیبی به افراد وارد نشود، آن ها را دچار استرس می کند. در چنین شرایطی ممکن است نتوانیم درست فکر کنیم و تصمیمی بگیریم. بنابراین باید با حفظ آرامش اوضاع را کنترل کرد.

اگر بعد از تصادف ندانیم دقیقاً چه کاری انجام دهیم، اولین قدم این است که هرگز صحنه تصادف را ترک نکنیم. حتی در تصادفات جزئی نباید محل را ترک کرد. این اقدام حتی اگر مجرم نباشیم در روند رسیدگی به پرونده اختلال ایجاد می کند. اگر از محل حادثه دور شویم، نمی توانیم شکایت کنیم. پس بهتر است با آرامش توقف کرده و با بررسی وضعیت خودرو در مورد شرایط تصمیم گیری کنید.

اقدامات پس از تصادف

متاسفانه تصادفات جاده ای یکی از شایع ترین حوادثی است که در کشور رخ می دهد. بنابراین لازم است پس از یک حادثه رانندگی به یک سری نکات ضروری توجه شود. بنابراین، قبل از هر چیز باید سعی کنید خونسردی خود را حفظ کنید و زیاد هیجان زده نشوید. اگر در نزدیکی محل تصادف سوپرمارکت یا مغازه ای وجود دارد، برای خود و راننده دیگر آب معدنی و تنقلات شیرین بخرید. سپس موارد زیر را انجام دهید:

 • در جای امن بایستید
 • اگر شما یا افراد دیگری مجروح شدند با اورژانس تماس بگیرید
 • بلافاصله با پلیس تماس بگیرید
 • از صحنه تصادف عکس و فیلم بگیرید
 • در صورت امکان خودرو را به مکان امنی ببرید
 • شماره بیمه نامه و مدارک را از راننده مقصر دریافت کنید

اقدامات پس از تصادف

پس انجام موارد گفته شده اگر حادثه خسارات زیادی به بار آورده است، می توانید از بیمه شخص ثالث خود درخواست خسارت کنید. اما این نکته را به یاد داشته باشید که هر بار استفاده از بیمه شخص ثالت تمامی تخفیف های بیمه ای شما را از بین خواهد برد. شما باید بعد از دریافت خسارت تعرفه های بدون تخفیف یا با تخفیف کم را پرداخت کنید.

اقدامات اولیه بعد از تصادف

همانطور که در بالا اشاره کردیم، در بیشتر مواقع حتی با در نظر گرفتن تمام اقدامات ایمنی، گاهی تصادفات اجتناب ناپذیر است. بنابراین با درک این موضوع، در هنگام تصادف، خویشتن داری کنید. چه مقصر باشید چه نباشید، پس از حادثه از ایجاد تنش و درگیری اجتناب کنید.

هنگام وقوع تصادف، قبل از پیاده شدن از ماشین چند نفس عمیق بکشید. سپس با آرامش وضعیت را ارزیابی کنید. در مورد تصادفاتی که مقصر اصلی آن مشخص نیست خودسرانه تصمیم نگیرید. به جای متهم کردن دیگران تا رسیدن پلیس و کارشناس تصادف به محل صبور باشید.

از اقدامات مهم و ضروری پس از تصادف، تماس با پلیس است. با پلیس تماس بگیرید و آدرس و محل حادثه را اعلام کنید. تا نزدیکترین واحد راهنمایی و رانندگی و کارشناس تصادف به محل شما اعزام شود. تا زمانی که پلیس نیاید درباره مقصر بودن یا نبودن صحبت نکنید. اجازه دهید افسر پلیس با حضور در صحنه و بررسی وضعیت نظر کارشناسی خود را اعلام کند.

اقدامات پس از تصادف رانندگی

اقدام بعدی نبستن راه یا جاده است. درست است که تصادف کرده اید و خسارت مالی دیده اید. اما خودروی آسیب دیده شما نباید مانع عبور و مرور دیگران شود. در بسیاری از موارد عدم حرکت خودرو های تصادف کرده علاوه بر ایجاد ترافیک و کاهش سرعت باعث تصادف سایر خودرو ها می شود. نگران موضوع اثبات قصور و تقصیر راننده مقسر نباشید. چراکه پلیس قادر خواهد بود او را شناسایی کند.

البته دقت کنید در تصادفاتی که میزان خسارت جزئی باشد این امکان وجود دارد. در مورد تصادفات منجر به جرح، وضعیت متفاوت است. بهتر است تا رسیدن پلیس مزاحم صحنه تصادف نشوید. در چنین شرایطی در شب و یا در جاده های خارج از شهر با خط کشی و علائم، خودرو های دیگر را از وقوع تصادف مطلع کنید.

ممکن است تصادفی رخ داده باشد که در آن هیچ نقشی نداشته باشید. شما نه مقصر هستید و نه آسیب دیده اید. فقط به عنوان یک رهگذر از محل حادثه عبور می کنید. طبق وظیفه و اخلاق انسانی نسبت به این حادثه بی تفاوت نباشید. بلافاصله با پلیس و مراکز اورژانس تماس بگیرید. جزئیات صحنه تصادف را به آن ها بگویید. این تصور درستی نیست که شاید شخص دیگری وضعیت را به این مراکز اعلام کرده باشد.

زیرا ممکن است افراد قبل از شما نیز مانند شما فکر کرده باشند و تا آن زمان هیچ تماسی برای اعلام تصادف انجام نشده باشد. بنابراین شما این کار را با این ایده انجام می دهید که شما اولین فردی هستید که به صحنه آمده اید.

اقدامات پس از تصادف رانندگی

اقدامات بعد از تصادف جرحی

در حوادثی که باعث تلفات جانی و به اصطلاح جراحات می شود، یکی از مهمترین اقدامات بعد از حادثه، تماس با اورژانس است. در مورد خودتان، اگر شدت تصادف زیاد است، حواستان به علائم باشد. نکته حائز اهمیت این است از سلامت ظاهری خود راضی نباشید.

در لحظات اولیه تصادف به دلیل ترشح آدرنالین بدن واکنش مناسبی نسبت به آسیب ها نشان نمی دهد. حتی برخی از آسیب ها، مانند ضربه به سر، ممکن است ظاهر خارجی نداشته باشند. اما منجر به ضربه مغزی شوند. بنابراین، نسبت به سردردهای جزئی، برآمدگی قفسه سینه یا خراش های سطحی بی تفاوت نباشید. این نشانه های کوچک می توانند در چند ساعت آینده به آسیب های جبران ناپذیری منجر شوند.

در چنین شرایطی، با اورژانس تماس بگیرید. در حوادث جراحتی، اگر مقصر هستید، به دنبال تسکین موقت نباشید. زیرا بی احتیاطی و مراقبت نکردن به موقع از مصدوم می تواند در چند ساعت آینده کابوس بزرگتری را برای شما رقم بزند.

یکی از اقدامات  یا بهتر بگوئیم اقدام نکردن بعدی فرار نکردن از صحنه تصادف است. در حوادثی که فکر می کنید مقصر هستید، هرگز فرار نکنید. زیرا ماشین مقابل شماره پلاک شما را یادداشت می کند. شما با فرار کردن عملا جای دفاعی برای خود نمیگذارید. ممکن است اصلاً تقصیر شما نباشد. در تصادفاتی که منجر به جراحت می شود، ترک محل حادثه و ترک مصدوم ممکن است منجر به فوت وی شود. که غیر انسانی و غیر اخلاقی است. خونسردی خود را حفظ کنید و مسئولیت آنچه اتفاق افتاده را بپذیرید.

اقدامات بعد از تصادف جرحی

اقدامات بعد از تصادف خودرو

وقتی پلیس به محل حادثه می رسد، با آرامش اتفاقی را که برای افسر پلیس افتاده است تعریف کنید. بر اساس حدس و گمان صحبت نکنید. فقط در مورد چیز هایی صحبت کنید که کاملاً مطمئن هستید. در تصادفات جدی، اگر از شما بپرسند که آیا مجروح شده اید، بگویید مطمئن نیستید. همانطور که قبلا ذکر شد، گاهی اوقات درد و صدمات ناشی از تصادف ساعاتی پس از برخورد واقعی آشکار می شود. پس در این مورد کمی احتیاط کنید تا حقی از شما ضایع نشود.

یکی از اقدامات لازم پس از تصادف، عکس گرفتن از تصادف است. در صورت آسیب دیدن خودرو قبل از حرکت با موبایل خود از وضعیت هر دو خودرو عکس بگیرید. در چنین شرایطی می توانید مطمئن باشید که با تغییر صحنه تصادف، حق شما ضایع نخواهد شد. مراقب باشید، با وجود اینکه از صحنه تصادف عکس گرفته اید، اما حق دخالت مستقیم در روند تحقیقات پلیس را ندارید. فقط از عکس ها به عنوان مدرک برای حمایت از نظر خود استفاده کنید.

بعد از انجام تمامی اقدامات فوق، پس از رسیدن پلیس و تکمیل تحقیقات وی، صحنه تصادف را پاکسازی کنید. قطعات و شیشه شکسته خودرو باعث آسیب به سایر خودرو های در حال تردد می شود. پس قبل از ورود ماموران شهرداری مسئولیت نظافت محل حادثه را خودتان بر عهده بگیرید.

اقدامات بعد از تصادف رانندگی

پس از حضور پلیس و مشخص‌شدن مقصر، اقدام لازم برای دریافت خسارت، مراجعه به بیمه است. اگر در تصادف مقصر باشید، باید خسارت طرف مقابل را پرداخت کنید. در چنین موقعیتی، پلیس پس از تکمیل گزارش، دو مدرک شامل کارت بیمه و کارت خودروی مقصر را به طرف خسارت‌ دیده می‌ دهد. کارت ماشین شخص خسارت‌ دیده نیز تحویل مقصر می‌شود.

همچنین بر اساس توافق طرفین تصادف، زمانی برای مراجعه به بیمه مشخص می‌شود. در تصادفات منجر به جرح، خودروی طرفین به پارکینگ هدایت می‌شود. تا پس از دستورات قضایی لازم، به بیمه ارجاع شوند.

نکته: در گذشته هنگام وقوع حادثه، طرفین باید با هم به مراکز خسارت بیمه مراجعه می کردند. اما به دلیل ازدحام بیش از حد این مراکز، تغییراتی در قانون ایجاد شد. در اکثر موارد نیازی به مراجعه دو طرف نیست. جهت حضور در مراکز بیمه، فرد خسارت دیده می تواند با کوپن طرف مقابل به بیمه مراجعه کند. او می تواند با تشکیل پرونده غرامت خود را دریافت کند.

اقدامات قانونی بعد از تصادف

برای شکایت از راننده مقصر در صورت وارد شدن جراحات، مراجعه به دادسرا برای انجام مراحل قانونی ضروری است. در این صورت باید گزارش و کروکی تصادف را به همراه داشته باشید. در تصادفات جرحی، علاوه بر دیه، مجازات های دیگری مانند حبس و پرداخت جزای نقدی نیز لحاظ می شود.

مراحل شکایت از راننده مقصر در تصادفات جرحی به شرح زیر است:

 • تشکیل پرونده در دادگاه
 • ارائه مدارک مورد نیاز از قبیل: گواهی پزشکی و بیمه نامه و کروکی
 • استعلام اصالت بیمه نامه از مرجع قضایی
 • صدور قرار مناسب
 • ارجاع پرونده به کارشناس
 • تحقیقات محلی (در صورت نیاز)
 • اعلام نظر نهایی پزشکی قانونی
 • صدور قرار دادرسی و ارجاع پرونده به دادگاه کیفری ۲
 • حکم صادره از دادگاه

در تصادفات منجر به فوت، جرم راننده قتل غیرعمد محسوب می شود. طبق قانون، فوت تصادفی در موارد زیر نیز قتل غیرعمد محسوب می شود:

 • اگر راننده مقصر سرعت غیر قانونی داشته باشد
 • تصادف به دلیل نقص فنی خودرو
 • تردد در یک منطقه غیرمجاز
 • رانندگی در حالت مستی منجر به تصادف و…

به دلیل غیر عمدی بودن قتل، قصاص رخ نمی دهد. طبق قانون مجازات قتل غیرعمد دیه است. حوادث منجر به مرگ دو جنبه عمومی و خصوصی دارند. در جنبه عمومی جرم، مجرم به حبس و پرداخت جزای نقدی محکوم می شود. در بعد خصوصی، مجرم محکوم به پرداخت دیه به اولیای دم است.

اقدامات قانونی بعد از تصادف

هنگام تصادف چه مدارکی بگیریم؟

وقتی خودرو ها را به مکانی امن منتقل کردیم و مطمئن شدیم که خطری برای خود و دیگران ندارند. باید مدارکی مانند شماره بیمه شخص ثالث، گواهینامه خودرو و کارت ملی را از راننده مقصر بگیریم. مهمترین اطلاعاتی که باید از راننده مقصر دریافت کنیم عبارتند از:

 • نام کامل راننده و اطلاعات تماس
 • شماره بیمه نامه
 • گواهینامه رانندگی و شماره پلاک
 • نوع، رنگ و مدل خودرو

مهلت مراجعه به بیمه بعد از تصادف

بهتر است تا 5 روز پس از حادثه به شرکت بیمه مراجعه کرده و ادعای خود را مطرح کنید. البته می شود از زمانی که در محل حادثه حضور داریم با نماینده بیمه خود تماس بگیریم. کارشناسان شرکت بیمه ما می توانند دقیقاً به شما بگویند که برای رسیدگی به خسارت به چه چیزی نیاز است.

نکته مهم دیگر این است که اگر خودروی ما در تصادف دچار ایراد فنی یا ظاهری شد. حتما به بیمه نامه اطلاع دهیم. یعنی قبل از تعمیر ماشین باید به بیمه مراجعه کنید. در غیر این صورت پس از تعمیر خودرو نمی توانیم خسارتی را از شرکت بیمه مطالبه کنیم.

برای استفاده از بیمه شخص ثالث و دریافت خسارت مالی باید مدارک زیر را به شرکت بیمه تحویل دهیم:

 • کارت ملی، بیمه نامه و گواهینامه رانندگی
 • کارت ماشین ها
 • سند مالکیت خودرو
 • حضور راننده و خودروی آسیب دیده در شرکت بیمه
 • اصل کروکی (موارد مصالحه)
 • یک کپی برابر با نسخه اصلی کروکی

مهلت مراجعه به بیمه بعد از تصادف

کروکی تصادف و انواع آن

برای بسیاری از ما، واژه “کروکی” یک کلمه آشنا است. فکر می کنیم که یک متخصص باید برای هر تصادف یک کروکی بکشد. در صورتی که طبق آخرین قانونی که از اسفند ماه سال 90 اجرا شده است. شرکت بیمه موظف به پرداخت خسارت تا سقف 25 میلیون ریال بدون گزارش پلیس است.

اما اگر خودروی شما در تصادف به دلایلی مانند واژگونی یا برخورد با گاردریل آسیب دید، بهتر است کروکی را دریافت کنید. زیرا در غیر این صورت شرکت بیمه تنها خسارت وارده به نقطه برخورد اول را متقبل خواهد شد.

خوب است بدانید که دو نوع کوکی وجود دارد:

کروکی مصالحه: این برگه ها در اکثر موارد بخصوص در تصادفات شهری مورد استفاده قرار می گیرند. وقتی در حادثه خسارتی رخ می دهد و هر دو طرف افراد معقولی هستند و به توافق می رسند، این گواهی صادر می شود.

کروکی عدم مصالحه: در حوادثی که طرفین بر سر تعیین مقصر به توافق نمی رسند و نیاز به مراجعه به مراجع قضایی است استفاده می شود. در صورت ناقص بودن مدارک، این نوع کروکی تنظیم می شود.

دقت داشته باشید این مقاله، فقط برای اهداف آموزشی تدوین‌ شده است. این مطلب قصد افزایش اطلاعات در این خصوص را دارد که بعد از تصادف چه کنیم. نباید به‌عنوان مشاوره حقوقی یا تفسیر تحت‌اللفظی از قوانین راهنمایی و رانندگی تلقی شود.

همچنین بخوانید: وقوع حوادثی مانند تصادف حتی اگر خسارتی هم نداشته باشند، افراد را دچار استرس می‌کنند. ممکن است در چنین شرایطی نتوانیم به‌درستی فکر کنیم و تصمیم‌ بگیریم. بنابراین لازم است با حفظ خونسردی، شرایط را کنترل کنیم. به این خاطر که هر چقدر هم قانونمند باشیم و مقررات را رعایت کنیم، باز هم احتمال تصادف وجود دارد. پس باید بدانیم که بعد از تصادف باید چکار کنیم؟ در مراحل اولیه بعد از وقوع حادثه چه کارهایی انجام دهیم و نیاز به طی کردن چه مراحلی داریم؟ در این مقاله به تمام سوالات شما در این رابطه توضیح داده‌ایم. پس با ما همراه باشید تا درمورد این موضوع بیشتر بدانید.

برای کنترل اوضاع بعد از تصادف چه کار کنیم؟

متأسفانه تصادفات جاده‌ای از شایع‌ترین حوادثی هستند که در کشور رخ می‌دهند. بنابراین لازم است پس از وقوع سوانح رانندگی، از یک‌سری نکات ضروری مطلع باشید. حتی اگر تصادف منجر به هیچ‌گونه خسارتی نشود، راننده و سرنشینان ترس و اضطراب بسیاری را تحمل می‌کنند. بنابراین باید در وهله اول در حفظ خونسردی خود بکوشید و بیش از حد هیجان‌زده نشوید. اگر در آن حوالی سوپرمارکت یا مغازه‌ای وجود داشت، برای خود و راننده دیگر آب معدنی و خوراکی شیرین بخرید. درصورتی‌که سانحه باعث ایجاد خسارت‌های بزرگی شده است می‌توانید از خود درخواست غرامت کنید.

بعد از وقوع تصادف با عابر چه کنیم؟ آیا لازم است او را جابه‌جا کنیم؟

هنگامی که با یک عابر پیاده تصادف کردید، به‌هیچ‌وجه نباید از صحنه حادثه خارج شوید. شما اولین راننده‌ای نیستید که دچار این اتفاق شده‌اید. پس با حفظ آرامش و خونسردی و دوری از هیجان، خودرو را پارک کنید. برای پاسخ به سؤال «بعد از تصادف چکار کنیم» اول باید به سمت عابرپیاده بروید و وضعیت سلامت او را چک کنید. اگر فرد هشیار و قادر به تکلم بود، از او درباره شرایطش سؤال کرده و او را به آرامش دعوت کنید. تحت هیچ شرایطی نباید فرد را جابه‌جا کنید، بلکه باید با نیروی امداد ۱۱۵ تماس بگیرید و درخواست کمک کنید. کوچک‌ترین حرکت باعث آسیب‌دیدگی به اندام‌های حساس فرد مضروب خواهد شد. پس از درخواست امداد، با نزدیکان و آشنایان عابر تماس بگیرید و با دعوت او به آرامش، ماجرا را توضیح دهید.

بعد از تصادف چکار کنیم و با چه شماره‌ای تماس بگیریم؟

در ایام عید و تعطیلات، حوادث جاده‌ای بیشتر از مواقع دیگر سال رخ می‌دهند. این اتفاق در عین بروز صدمات مالی و جانی، امری طبیعی و شایع است. پس در اولین فرصت برای جلوگیری از بروز ترافیک، خودرو را از جاده خارج کنید. سپس طرف مقابل را به آرامش دعوت کرده و شرایط را کنترل کنید. ارتباط با پلیس ناجا و تماس با شماره ۱۱۰ ضروری‌ترین کار است. در صورت شدید بودن سانحه، با شماره ۱۱۵ تماس بگیرید و درخواست امداد کنید. هنگامی که پلیس به صحنه تصادف می‌رسد، ها را استعلام می‌کند و با در نظر گرفتن شواهد و جزئیات، سوالاتی از شما و راننده دیگر می‌پرسد. در این شرایط موظفید همکاری لازم را با راهور داشته باشید و به کلیه سؤالات به‌درستی پاسخ دهید. هرگونه مدارکی که از شما درخواست می‌شود باید بدون کاستی ارائه دهید.

مدارک لازم برای تحویل به پلیس راهنمایی رانندگی پس از حادثه

کارشناسان نیروی انتظامی با رسیدن به صحنه تصادف موظف به کشیدن کروکی هستند. زیرا فقط در این صورت و کلیه تخفیف‌های بیمه برای خودرو لحاظ می‌شود. ارائه کارت ماشین، گواهینامه، کارت شناسایی معتبر و کارت بیمه به مأمورین انتظامی ضروری است. ضمناً فراموش نکنید پیش از حرکت دادن خودرو، از صحنه تصادف عکس بگیرید و آن را به پلیس نشان دهید.

شرایط مراجعه به بیمه پس از تصادف چگونه است؟

حتماً پس از حادثه جاده‌ای برای خودروی شما، سؤال «بعد از تصادف چکار کنیم و چطور از بیمه خسارت بگیریم» ذهنتان را مشغول کرده‌ است. افرادی که با عابر پیاده تصادف کرده‌اند باید مراحل و شرایط پرداخت را از بیمه‌گر خود سؤال کنند. کارشناسان پس از مراجعه به صحنه حادثه، کروکی آن را می‌کشند و فقط در این صورت است که بیمه تصادف به‌شما تعلق خواهد گرفت. در ادامه به مراحل انجام این کار اشاره کرده‌ایم:

 • کروکی خود را از نیروی انتظامی بگیرید
 • ظرف ۵ روز به شرکت بیمه اعلام خسارت کنید
 • به شرکت بیمه مراجعه کنید و تشکیل پرونده بدهید
 • خودرو را به پارکینگ شرکت بیمه یا تعمیرگاه‌های مجاز انتقال دهید

کارشناسان بیمه پس از بازدید از خودرو و ارزیابی خسارت، در جهت تعمیر ماشین شما اقدام می‌کنند. هنگامی که سلامت وسیله نقلیه توسط بیمه‌گران تأیید شد، می‌توانید چک خسارت را از آن‌ها دریافت کنید.

مهلت مراجعه به بیمه بعد از تصادف؛ مدارک دریافت خسارت بیمه بدنه

از روزی که تصادف کرده‌اید فقط ۵ روز زمان دارید تا برای تشکیل پرونده به شرکت بیمه خود مراجعه کنید. برای گرفتن خسارت بیمه شخص ثالث لازم است مدارکی را به بیمه‌گذار تحویل دهید. این مدارک شامل موارد زیر است که باید به‌صورت جامع و کامل ارائه شوند :

 • اصل و کپی کارت ملی راننده
 • اصل و کپی اسناد مالکیت ماشین
 • اصل و کپی و مشخصات مالک خودرو
 • اصل و کپی گواهینامه راننده
 • اصل و کپی بیمه‌نامه شخص ثالث
 • ارائه کروکی که توسط کارشناسان نیروی انتظامی کشیده شده

برای دانستن ، پس از انتقال خودرو به پارکینگ توسط بیمه‌گذار و کلیه سؤالات احتمالی، از مأمورین حاضر در شرکت بیمه سؤال کنید.

چه کسانی پس از وقوع تصادف ملزم به حضور در دادگاه هستند؟

اگر شدت حادثه زیاد باشد، باید بدانیم بعد از تصادف چکار کنیم و به‌ چه صورت اقدام کنیم. در مرحله اول توصیه می‌شود با حفظ آرامش و دوری از هیجان، با راننده دیگر به توافق برسید. اما اگر خسارت وارده زیاد باشد و فرد یا افرادی طی این سانحه مجروح شده باشند، توافق امکان‌پذیر نیست. بنابراین پس از تشکیل پرونده‌ در دادگاه شما موظفید در تاریخ موردنظر مراجعه کنید. و پس از صدور حکم قاضی باید در اسرع وقت انجام شوند.

با خرید بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه خودرو خیال خود را راحت کنید

در این مقاله به سؤال بعد از تصادف چه کار کنیم پاسخ دادیم. با توجه به این که حادثه هیچ‌گاه خبر نمی‌کند، بهتر است برای پوشش خسارت‌های احتمالی از همین حالا به فکر چاره باشید. شما می‌توانید با خرید بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه خودرو تا حد زیادی خیال خود را از هزینه‌های تصادفات رانندگی راحت کنید. در سامانه و اپلیکیشن آیتول این فرصت برای شما فراهم شده است، تا با مقایسه شرکت‌های بیمه‌ای مختلف، به راحتی بهترین بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه خودرو را خریداری کنید.

 

همه ما این را می دانیم که تصادف یا نقص فنی می‌تواند به صورت یکباره و بدون هیچ نشانه قبلی رخ دهد. بسیاری از ما از این نکته غافل هستیم که پس از وقوع تصادف یا نقص فنی بهتر است چه کارهایی را انجام دهیم؟ چه اقداماتی را در پیش بگیریم؟ به چه مواردی توجه کنیم تا با کمترین اتلاف زمان امداد های اولیه و هم مراحل قانونی آن انجام شود؟ با ما همراه باشید تا در این مقاله به شما بگویم که بهترین کار چیست و چگونه می توانید در این زمان مدیریت بهتری بر اوضاع داشته باشید.

مهم‌ترین اقدامات در حین و پس از وقوع حادثه

این شما و این هم ساده ترین کارهایی که پس از وقوع حادثه تصادف باید آنها را انجام دهید:

 • نخستین اقدام در برخورد با خودروی تصادفی خاموش‌کردن موتور خودرو، گذاشتن سنگ مقابل چرخ‌ها، گذاشتن در دنده مخالف شیب، کشیدن ترمزدستی و برداشتن سر باتری خودرو است.
 • سپس به سرعت علایم هشداردهنده را همچون مثلث هشداردهنده برای رانندگان عبوری برقرار کنید.
 • از ۱۰۰ متر قبل از تصادف جاده را سنگ‌چین نموده و با علایم هشدار رانندگان عبوری را از وضع موجود مطلع کنید.
 • حتی می‌توانید برای هشدار از پارچه‌های رنگی نیز استفاده کنید. البته این مورد مخصوص روزها است.
 • در صورت تصادف در هنگام شب (در صورت نبود بنزین، روغن و… در سطح جاده) در ابتدای محل سنگ‌چین آتش روشن کنید.
 • در صورتی که در سطح جاده بنزین، روغن، گازوییل و… ریخته شده بود، با ریختن مقداری خاک یا شن بر سطح منطقه صحنه تصادف را ایمن نمایید.
 • کپسول اطفای حریق خودرو را آماده کرده تا در صورت هرگونه حریقی اقدامات لازم را انجام دهید.

در صورتی که حریق خودرو در قسمت موتور بود، به هیچ وجه در کاپوت جلو را کاملا باز نکنید و با دو روش زیر نسبت به اطفای حریق اقدام کنید:

 • محتویات کپسول اطفای حریق را زیر موتور بپاشید.
 • فقط به اندازه ورود شیلنگ کپسول کاپوت را باز کنید.
 • نسبت به برقراری ارتباط با عوامل امداد و نجات جاده‌ای اقدام کنید.
 • شماره تلفن‌های ۱۲۵ و ۱۱۰ و ۱۱۵ و ۱۱۲ می‌توانند راهنمای خوبی برایتان باشند.
 • اقدامات و کمک‌های اولیه را تا پیش از حاضر شدن نیروهای امدادی و اورژانس برای مصدومان انجام دهید.
 • هیچ‌گاه مصدوم را قبل از تثبیت وضعیت، بی‌حرکت‌کردن گردن و اندام‌های آسیب‌دیده و کنترل خونریزی از خودرو خارج نکنید، مگر آن که ضرورت و احتمال انفجار یا خطرات محیطی ایجاب کند.
 • نحوه خروج مصدوم از داخل خودرو را فرا بگیرید و هنگام تصادفات مورد استفاده قرار دهید.
 • در صورت فرورفتگی فرمان به داخل بدن با آزادسازی ضامن و عقب‌کشیدن صندلی به آزادسازی مصدوم اقدام کنید.

پس از انجام این موارد می توانید با تماس بگیرید تا خودروی شما را برای اقدامات قانونی و یا حتی تعمیر به تعمیرگاه ها منتقل شوند. علاوه بر این ما با تماس با کارشناسان بیمه کمک می‌کنیم تا مشکل شما سریع تر از همیشه رفع گردد.

شماره تماس آقای امداد:

اما نقص فنی چیست؟ و چه معنایی می‌دهد؟

با توجه به آیین نامه ارائه شده توسط سازمان راهنمایی رانندگی کشور، هر نوع تغییر یا نقص در وضعیت فنی و ظاهری وسیله نقلیه را که باعث شود تا با افزایش بیش از حد گاز های آلاینده های هوا، کاهش ضریب ایمنی در رانندگی و یا آلودگی صوتی مواجه شویم، نقص فنی نامیده می شود. این نقص می تواند در بخش های مختلفی از خودرو از جمله سیستم های انتقال نیرو ترمز، چرخ ها، ایمنی داخل خودرو، سوخت رسانی، خنک کننده و … رخ دهد. با این حال نقص فنی خودرو را می توان در دو دسته دسته بندی کرد:

 • عیب و نقص فنی حادث
 • عیب و نقص فنی مستمر
 • تعریف عیب و نقص فنی حادث:

همان‌طور که از نام آن پیداست، زمانی که به صورت ناگهانی و یکباره نقص و یا تغییری در وسیله نقلیه به وجود آید به صورتی که منجر به تصادف شود، عیب و نقص فنی حادث به شمار می رود. این نقص اغلب در هنگام رانندگی رخ داده و غیر قابل انتظار است. به طور مثال پنچری یا ترکیدگی لاستیک در اثر رد شدن از روی یک چیز نوک تیز راننده در زمان رانندگی از این نوع نقض به شمار می رود.

با این حال ممکن است که نقص موجود در خودرو مدت ها ادامه داشته باشد و راننده نیز از آن مطلع بوده اما اقدامی در سبب رفع آن انجام ندهد، در نتیجه این عیب و نقص فنی مستمر باعث می شود تا پس از مدتی عملکرد خودرو کاهش و یا حادثه برای آن رخ دهد. به طور مثال ممکن است که راننده از وضعیت چرخ و لاستیک های خود مطلع بوده و تراز نبودن آن‌ها را احساس کند، اما برای رفع آن کاری از پیش نبرد در این زمان مسئولیت حوادث اتفاق افتاده بعدی همچون انحراف از جاده و یا حتی تصادف بر عهده راننده خواهد بود.

نحوه پرداخت خسارت در زمان مواجهه با نقص فنی مستمر و حادث

یکی از نکاتی که بسیاری از رانندگان به خوبی از آن اطلاع ندارند، نحوه مواجهه با نقص فنی و دریافت یا پرداخت خسارت است. در ادامه به شما می گوییم که خسارات چگونه پرداخت می‌شوند و قوانین در رابطه با انواع نقص های فنی مستمر یا حادث چگونه عمل می‌کنند:

 • خسارت مالی و جانی بیمه شخص ثالث:

در صورتی که خودرو از بیمه ثالث برخوردار باشد و در اثر نقص فنی حادث یا مستمر حادثه‌ای رخ دهد، یا زیانی به جان و مال دیگری وارد می‌سازد، خسارت آن در هر صورت از محل بیمه شخص ثالث پرداخت می‌گردد.

 • خسارت های مالی بیمه بدنه:

در صورت وقوع نقص حادث، در هر صورت خسارت پس از کسر کسورات قانونی پرداخت می‌شود. اما در رابطه با نقص های مستمر کمی فرق می‌کند. برخی از شرکت‌های بیمه خسارت را به هر میزان که باشد به عنوان غیر قابل پرداخت اعلام می‌کنند. در حالی که این رویه نادرست است و باید همواره بخشی از پرداخت خسارت که دارای نقص فنی مستمر بوده حذف شود و مابقی پرداخت شود. از این رو در زمان نوشتن بیمه‌نامه بهتر است تا به این نکته توجه کامل داشته باشید.

مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار در حوادث رانندگی

بر اساس تحقیقات انجام شده توسط اداره راهنمایی و رانندگی کل کشور، برخی از عوامل در حوادث رانندگی و تصادفات تأثیر بسیار بیشتری دارند که آنها را می‌توان موارد زیر عنوان کرد:

 • انحراف به چپ، عدم رعایت حق تقدم و عدم توجه کافی به جلو
 • ضعف قوانین و مقررات
 • شرایط آب‌وهوایی نامناسب
 • مهارت ناکافی و خطای شخصی
 • بی‌توجهی به علایم و هشدارهای راهنمایی و رانندگی
 • رانندگی با سرعت زیاد
 • عبور حیواناتی نظیر گاو و اسب در جاده
 • عدم توجه رانندگان به قوانین
 • رانندگی هنگام عصبانیت و مشاجره با دیگران
 • نداشتن دید کافی خصوصا در شب
 • بی‌توجهی کودکان موقع عبور از جاده
 • خودروهای فاقد ایمنی
 • جاده‌های خیس و لغزنده
 • طراحی نامناسب جاده‌های ارتباطی
 • نقص وسایط نقلیه
 • حواس‌‎پرتی و عدم هوشیاری

چطوری رانندگی ایمنی داشته باشیم؟

برای آنکه بتوانید همواره رانندگی ایمن و بی‌خطر و بدون نقص فنی را داشته باشید و تا حد ممکن دچار تصادف در جاده نشوید، کافیست این نکات را قبل از سوار شدن در خودرو خود رعایت نمایید:

 • برنامه سفر خود را به گونه‌ای تنظیم کنند که دوره‌های استراحت منظم مثلا ۱۵ دقیقه در هر دو ساعت داشته باشید.
 • سعی کنند پیش از شروع سفر کاملا استراحت کرده و مطمئن شوید که احساس سلامتی دارید. از داروهای خواب‌آور با مسکن استفاده نکنید.
 • در زمان‌هایی که معمولاً وقت خواب است، از رانندگی خودداری کنند. مقاله راننده به شما کمک می‌کند تا حد ممکن این عامل را تحت کنترل بگیرید.
 • اگر احساس خواب به شما دست داد، در مکان امنی چون پارکینگ‌های جاده‌ای خودرو را متوقف کنید. به هیچ وجه در شانه بزرگراه پارک نکنید.
 • همواره با سرعت مطمئن رانندگی کنید تا در مواقع لزوم بتوانید خودرو را به موقع کنترل و متوقف کنید.
 • فاصله ایمنی را با اطراف خود رعایت کنید.
 • اگر ترمز خودرو از کار افتاد، با استفاده از ترمز دستی، قطع گاز و تعویض دنده (دنده معکوس) آن را متوقف نمایید.
 • هنگام رسیدن به ورودی‌های شهر و روستا همیشه سرعت خود را کاهش دهید.
 • در مسیر حرکت به تابلوهای هشداردهنده و خطوط وسط و کنار جاده توجه کرده و هنگام رانندگی در شب از نور پایین استفاده کنید.
 • به قوانین راهنمایی و رانندگی توجه و آنها را رعایت کنید.
 • از رانندگی طولانی پس از یک روز کامل کاری پرهیز کنید.
 • مؤثرترین راه مقابله با خواب‌آلودگی یک چرت کوتاه (حداقل ۱۵ دقیقه) و نوشیدن دو فنجان قهوه است. اگر رانندگی را متوقف نکنید، در مدت زمان کوتاهی باز هم خواب‌آلودگی باز می‌گردد.
 • در صورت لزوم برای توقف شبانه برنامه‌ریزی کنید. با توجه به سرعت مجاز وسیله نقلیه، زمان مسافرت خود را برآورد کرده و توقفگاه و نقاط خواب و استراحت مسیر را قبل از سفر در نظر بگیرید.
 • بین نیمه‌شب و ۶ صبح، زمانی که هوشیاری طبیعی در حداقل میزان خود قرار دارد، از مسافرت طولانی بپرهیزید.
 • هیچگاه برای هوشیاری نوشیدنی‌های الکل دار و یا دخانیات مصرف نکنید چرا که موجب گیجی و خواب‌آلودگی تان می‌شوند. برنامه‌ریزی برای سفرهای طولانی در بزرگراه‌ها یا دیگر جاده‌های یکنواخت، برای راننده حیاتی و لازم می‌باشد.
 • از سوارکردن کودکان کم سن و ‌سال در صندلی جلو جداً خودداری کنید.
 • در زمان روشن‌شدن علایم اخطار (چراغ آمپر آب، چراغ روغن و چراغ دینام) در اسرع وقت خودرو را متوقف کرده و علت آن را بررسی و رفع کنید.
 • اگر خودرویتان اشکال فنی دارد، آن را رفع کنید.
 • وسایل و تجهیزات اضطراری را همچون لاستیک زاپاس، جک، جعبه‌ابزار، مثلث احتیاط، کپسول کوچک آتش‌نشانی و جعبه کمک‌های اولیه، چراغ‌قوه، باتری یدک و طناب به طول ۵ متر و… را همواره به همراه داشته باشید.
 • پیش از سفر کلیه سیستم‌های وسیله نقلیه را چون وضع فنی موتور و ترمز، وضع کارکرد بوق، برف‌پاک‌کن، کمربند ایمنی و آینه‌ها، چراغ راهنما، چراغ ترمز و چراغ جلو، وضع لاستیک‌ها، درب ها و قفل‌ها و…. کنترل کنید چراکه در زمان تصادف یا نقص فنی به کارتان می‌آیند.

نحوه رانندگی ایمن در باران:

 • به پیش‌بینی‌های هواشناسی توجه کنید.
 • از فشاردادن ناگهانی پا بر روی پدال گاز یا برداشتن فشار از روی آن خودداری کنید.
 • مقررات را رعایت کنید و به قوانین رانندگی احترام بگذارید.
 • از ترمزکردن ناگهانی بپرهیزید؛ زیرا باعث لیزخوردن خودرو می‌شود.
 • با وسیله نقلیه جلویی دو برابر مواقع عادی فاصله بگیرید.
 • در پیچ‌ها با دقت و به آرامی گردش کنید.
 • در یک سطح لغزنده وقتی که سرعت دارید، از تغییر ناگهانی دنده سبک به دنده سنگین خودداری کنید.
 • در صورتی که خودرو لیز خورد، بدون ترمزگرفتن پدال گاز را رها کنید، با خونسردی فرمان را در جهت حرکت خودرو بچرخانید تا خودرو به‌ طور مستقیم در مسیر صحیح قرار بگیرد و تا وقتی خودرو به حالت مستقیم در نیامده از دنده سنگین‌تر استفاده نکنید.
 • هنگام استفاده از موتورسیکلت از کلاه ایمنی استفاده کنید.
 • با سرعت مناسب رانندگی کنید.
 • با احتیاط رانندگی کنید.
 • با راننده صحبت یا شوخی نکنید.
 • در صورت خستگی و خواب‌آلودگی و یا شرایط روحی نامتعادل از ادامه رانندگی خودداری و در محل مناسبی استراحت کنید. بهتر است برای هر دو ساعت رانندگی ۱۵ دقیقه استراحت کنید.
 • با سلامتی کامل پشت فرمان خودرو بنشینید.
 • به میزان ظرفیت وسیله نقلیه خود سرنشین و بار حمل کنید و از جابه‌جایی اعضای خانواده در اتاق بار وانت‌بارها، کامیونت‌ها و… خودداری کنید.
 • به علایم دقیقا توجه کنید.
 • به توصیه‌ها و تذکرات پلیس راه توجه کنید.
 • از خط ممتد وسط جاده عبور نکنید.
 • اگر تصادف نمی‌خواهید، در هنگام رانندگی با تلفن همراه صحبت نکنید.
 • پیش از حرکت کمربند ایمنی خود را ببندید و اطمینان حاصل کنید که دیگر سرنشینان نیز کمربند ایمنی خود را بسته‌اند.
 • از پاک‌کردن شیشه‌های خودرو خود غفلت نکنید.
 • بیرون‌بودن دست و سر از پنجره خودرو خطرات زیادی به دنبال دارد، آنها را به سرنشینان خودرو یادآور شوید.
 • در زمان سفر به مناطق سردسیر و برفگیر از لاستیک یخ‌شکن استفاده کنید یا زنجیر چرخ به همراه داشته باشید.

نحوه رانندگی ایمن در هوای مه‌آلود:

 • از خطوط وسط و کنار جاده در ادامه مسیر حرکت خود استفاده کنید.
 • به آهستگی حرکت کنید.
 • در صورت امکان، وسیله نقلیه خود را به چراغ مه‌شکن مجهز کنید.
 • هنگام رانندگی در این شرایط به چراغ عقب وسیله نقلیه جلویی به ‌عنوان راهنمای حرکت و جهت‌یاب اعتماد کامل نداشته باشید.
 • در صورت بخارکردن شیشه جلو از دستگاه تهویه خودرو استفاده کنید و یا شیشه سمت راست راننده را کمی پایین آورید تا بخار حاصله از بین برود و مانع دید شما نشود.
 • در صورت وجود مه غلیظ و عدم دید کافی وسیله نقلیه خود را به منتهی‌الیه سمت راست جاده هدایت کنید و ضمن توقف کامل چراغ‌های آن را روشن نگه دارید تا سایر راننده‌ها دید مناسبی داشته و احتمال هر گونه تصادف کاهش یابد.
 • هنگام رانندگی در هوای مه‌آلود با نور پایین حرکت کنید.
 • اگر با خودروی سانگ یانگ خود در جاده دچار تصادف یا نقص فنی شدید، برای دریافت خدمات تخصصی با ما در آقای امداد تماس بگیرید و با قطعات یدکی اصل خودرویتان را بازسازی کنید.

اقدامات صحیح و دسته بندی شده پس از تصادف

شاید برای شما هم تاکنون در زمان رانندگی و یا هنگامی که سرنشین خودروی بوده‌اید، تصادف رخ داده باشد و این تجربه را داشته باشید. در این زمان در کنار اقدامات اولیه ای که در ابتدای مقاله برای تان عنوان کردیم، لازم است تا چند مورد از اقدامات صحیح را نیز به انجام رسانید به این ترتیب هم به سرعت مشکل خودرویتان رفع می شود و هم آسیب های وارد شده به خودرو کاهش می یابد و هم می‌توانید اقدامات قانونی را بدون دردسر تکمیل نمایید:

1) تماس با پلیس

یکی از نخستین اقداماتی که پس از تصادف باید انجام دهید و البته خوشبختانه مطمئناً می‌دانید، آن است که با پلیس ۱۱۰ تماس بگیرید. در هنگامی که تماس گرفتید آدرس محل وقوع تصادف را اعلام نمایید تا نزدیک ترین واحد راهنمایی رانندگی، کارشناس تصادف را برایتان ارسال نماید و به این ترتیب مقصر به سرعت مشخص و مشکل در کمترین زمان رفع گردد.

2) خارج کردن خودرو از جاده

پس از این کار نوبت به آن می رسد که خودرو را از جاده و خیابان به بخش دیگری منتقل کنید و خودرو را به حال خود رها نکنید. چرا که این کار علاوه بر اینکه می‌تواند ترافیک شدیدی را ایجاد کند، همچنین می تواند باعث شود تا دیگر خودروها در مسیر نیز تصادف کرده و یک تصادف شدید تر و بزرگ تر ایجاد شود. از این رو پس از سانحه، خودرو و یا خودروهای دیگر را که در حادثه درگیر هستند را از مسیر خارج کرده و در گوشه سمت راست خیابان یا بزرگراه متوقف کنید.

در این زمان ممکن است چنین تصور کنید که خب پلیس چگونه میتواند متوجه شود که تصادف چگونه بوده و مقصر چه کسی است؟ در صورتی که خودرو به بخش دیگری منتقل شود؟ نگران نباشید چرا که پلیس در این زمان می تواند با استفاده از تجربیات و مهارت خود با توجه به آسیب های وارد شده به خودروها تشخیص درست را اعمال کند. علاوه بر این حتی ممکن است که هر دو راننده سانحه‌دیده را به علت توقف و سد معبر جریمه کند.

3) عدم فرار از صحنه تصادف

هیچ گاه و تحت هیچ شرایطی از صحنه تصادف فرار نکنید؛ چرا که این اقدام اولاً کاری غیر اخلاقی ناجوانمردانه و خلاف غرب است و از طرفی می تواند شما را در صورتی که حتی مقصر هم نباشید، مقصر جلوه دهد. از این رو هیچگاه صحنه را ترک نکنید؛ چرا که باعث کندی پیشرفت پرونده سانحه می‌شود و در صورتیکه شدت تصادفات زیاد باشد و یا حتی منجر به از دست رفتن جان یک انسان دیگر نیز شود، می تواند تبعات بالاتری برای تان به همراه داشته باشد.

از این رو هیچگاه صحنه تصادف را ترک نکنید و پس از اطمینان از سلامت خود و دیگر افراد مدارک بیمه را با طرف دیگر جابجا کرده و منتظر پلیس بمانید.

4) مراجعه به پزشک

اگر در اثر تصادف و یا سوانح آسیب بدنی دیدید، نسبت به درد و شدت آن برای خود نسخه نپیچید، به سلامت خود اهمیت داده و حتماً به پزشک مراجعه نمایید. جالب است بدانید که بدن انسان در لحظات ابتدایی تصادف به علت تنش وارد شده هورمون آدرنالین ترشح می کند و همین باعث می‌شود تا ضربه ها و فشارهای وارد شده درد چندان زیادی را به همراه نداشته باشند، از این رو در صورتی که حتی یک سرگیجه ساده یا درد معمولی یا کوبیدگی سینه خراش جزئی بر روی دست یا پای خود دارید به راحتی عبور نکنید. چرا که ممکن است همین نشانه های کوچک پس از چند ساعت به یک اتفاق بسیار بزرگ و غیرقابل رفع تبدیل شود.

به طور مثال ضربه های وارد شده به قفسه سینه یا حتی دست و پا میتواند به شکستگی استخوان منجر شود که در بسیاری از موارد قابل رفع و ترمیم نیستند و یا حتی ضربه های جزئی به نقاط حساس نیز می تواند گاهی منجر به ایجاد لخته های خونی در مویرگ های مغز شده و همین عامل عواقبی را همچون سکته‌ی مغزی به دنبال داشته باشد. از این رو در حین تماس با پلیس با اورژانس تماس بگیرید تا پزشک نسبت به سلامت کامل بدن شما مطمئن شود.

5) حفظ آرامش و خونسردی

پس از بسیاری از اتفاقات رانندگانی را می بینیم که کنترل خود را از دست داده و عصبانی شده و با یکدیگر دست به یقه می شوند. این اتفاق نرمال است، اما شما به عنوان یک راننده باید در این زمان به خود مسلط باشید و پرخاش و هیجان خود را کنترل کنید. در چنین شرایطی بهتر است که چند نفس عمیق بکشید و با آرامش به بررسی وضعیت خود و راننده مقابل بپردازید؛ چرا که در این صورت می‌توانید به سادگی و با آرامش لازم اقدامات لازم را برای بهتر پایان دادن ماجرا انجام دهید.

6) تمرکز برای یادآوری جزئیات سانحه

در زمان تصادف و تماس با پلیس و تبادل کارت بیمه توجه خود را به تمامی اتفاقات رخ داده در محل تصادف متمرکز کنید. دقت کنید که دقیقا مشغول انجام چه کاری بودید، در کدام لاین، در کدام خیابان مشغول به رانندگی بودید و خودرویی که با تصادف کردید به چه شکل و چه زمانی وارد صحنه شد. تمام این جزئیات را با خود مرور نمایید؛ چراکه در صورت حضور پلیس این سوال بارها از شما پرسیده خواهد شد. از این رو بهتر است اطلاعات را دقیق و مو به مو به یاد داشته باشید تا در مراجع قانونی با مشکلی مواجه نگردید.

7) بی‌تفاوت نباشید

گاهی اوقات ممکن است که شما شاهد یک تصادف بوده و هیچ نقشی در آن نداشته باشید، در این زمان بی تفاوت نباشید. بهتر است تا به عنوان یک انسان به وظیفه و اخلاق انسانی خود عمل کرده و فورا با پلیس و مرکز امدادی تماس بگیرید و مشخصات صحنه تصادف را نیز به آن‌ها اعلام کنید.

اینکه تصور کنید تا کنون حتماً شخص دیگری وضعیت را به مراکز اعلام کرده و دیگر لازم به این کار نیست، تصور مناسب و درستی نیست؛ چرا که ممکن است افراد پیش از شما نیز همچون شما فکر کرده باشد و تا آن زمان هیچ تماسی به این مراکز گزارش نشده باشد. حتماً در چنین مواقعی سریعا این اتفاق را گزارش دهید.

8) پاکسازی صحنه تصادف

پس از آنکه پلیس در محل حادثه حاضر شد و نسبت به تحقیقات کامل اقدام کرد و تمامی مشکلات رابرطرف نمود، حالا نوبت به پاکسازی محل تصادف می رسد. در هر تصادف بخشی از خودروها خراب شده، متلاشی شده و اغللب اوقات سطح جاده و خیابان با خرده های شیشه نیز پوشیده می‌شود که می‌توانند برای دیگر خودروهای در حال تردد نیز بسیار خطرناک باشند. از این رو هم لازم است تا زمان رسیدن ماموران شهرداری برای پاکسازی کامل در آنجا حضور داشته باشید و پس از جمع آوری کامل صحنه تصادف آن را ترک کنید. در این زمان با ما در آقای امداد نیز میتوانید تماس بگیرید تا خودروهای شما را برای تعمیر به تمیرگاه های مجاز و معتبر انتقال و یدک کشی نماییم.

شماره تماس آقای امداد:

9) مراجعه به بیمه

در نهایت آخرین اقدام صحیح پس از تصادف و رسیدن پلیس و شناخته شدن مقصر، مراجعه به بیمه است. به طور کلی طرفی که مقصر تصادف نیست می بایست خسارت خود را از بیمه شخص ثالث مقصر دریافت نماید. از این رو در صورتی که در تصادف مقصر شناخته شدید، نباید به دنبال گرفتن خسارت باشید. همچنین در صورتی که ماشینتان بیمه بدنه داشته باشد، می توانید با مراجعه به شرکت بیمه کننده خسارت آن را به خودتان را نیز به راحتی دریافت کنید.

یکی از مهم‌ترین اقدامات برای دریافت خسارت از بیمه ارائه کروکی تصادف است. از این رو در صورتی که در حادثه خودروی شما به دلایل مختلفی همچون برخورد با گاردریل یا واژگونی از جهات مختلف آسیب دید، بهتر است که کروکی تصادف را دریافت نمایید تا بیمه به طور کامل خسارت شما را پرداخت کند؛ چرا که در غیر این صورت بیمه موظف است تا تنها خسارت وارد شده به اولین نقطه برخورد را تقبل نماید.

به طور کلی در ترسیم کروکی ها حالات مختلف تصادف به نمایش درمی آید؛ به عنوان مثال برای تصادف دو خودرو می توانیم سه حالت را مثال بزنیم: یک تصادف از عقب برخورد جلوی ماشین به سپر عقب ماشین دیگر تصادف از روبرو یا شاخ به شاخ شدن و تصادف از بغل که تمامی این نوع تصادفات تنها از طریق کروکی مشخص شده و می توان با آن به مرکز بیمه مراجعه کرد .

خوب است بدانید که کروکی های تصادف را می توان در دو دسته ی کروکی سازش و کروکی سازش نداشتن تقسیم کرد:

در صورتی که پس از تصادف هر دو طرف ماجرا قبول کنند که چه کسی مقصر است و هر دو بر سر این موضوع توافق داشته باشند و همچنین هردو مدارک کامل از جمله گواهینامه کارت بیمه شخص ثالث، برگه معاینه فنی خودرو و کارت خودرو را داشته باشند، برگه کپی سازش گرفته و می‌توانند به بیمه مراجعه نمایند‌.

در صورتی که در اثر تصادفی هر دو طرف قضیه با تعیین مقصر سازش نداشته باشند و دیگری را مقصر بدانند، به طوری که نیاز به مراجعه به مراجع قضایی لازم باشد، از این نوع برگ استفاده می شود. علاوه بر این حتی اگر مدارک یکی از طرفین نیز ناقص باشد این نوع کروکی تنظیم می‌شود.

آیا کروکی تصادف لازم است؟

با توجه به پیشنهاد کارشناسان راهور بهتر است تا بعد از هر نوع تصادفی هر چند کوچک از نزدیکترین مامور راهور کمک گرفته و کروکی تصادف را ترسیم کنید‌. امروزه با توجه به الکترونیکی شدن کروکی سرعت انجام و میزان خطا های آن به شدت کاهش یافته است. از این رو بهتر است تا پس از هر نوع تصادف حتماً کروکی تهیه شود.

به همین دلیل است که پیشنهاد می شود تا هیچ گونه تغییر در صحنه تصادف قبل از ارسال پلیس ها ایجاد نشود؛ چرا که این کروکی است که می تواند مقصر اصلی را به دقت مشخص کند به طوری که بتوانید به راحتی خسارت خود را از بیمه دریافت کنید. با این حال به طور کلی زمان هایی که لازم است تا کروکی تصادف ترسیم شود را می‌توان موارد زیر عنوان کرد:

 • یکی از طرفین یا هر دو آن‌ها موتورسیکلت یا وسیله نقلیه سنگین باشد.
 • زمانی که تصادف منجر به آسیب جانی یا فوت شده باشد.
 • طرف مقصر، قصد استفاده از بیمه بدنه را نداشته باشد.
 • هنگامی که یکی از طرفین تصادف وسیله نقلیه نظامی باشد.
 • مبلغ خسارت وارده به خودروی غیرمقصر، کم‌تر از ۱۶ میلیون تومان در سال ۱۴۰۰ باشد.
 • زمانی که تصادف با شی ثابت از جمله درخت و وسیله نقلیه خاموش رخ داده باشد.
 • زمانی که یکی از طرفین مدارک شناسایی لازم را از جمله گواهی نامه نداشته باشد.
 • وقتی یکی از طرفین در حال دنده عقب تصادف کرده باشد.
 • حداقل ۲۰ روز از زمان صدور بیمه‌نامه طرفین تصادف گذشته باشد.
 • زمانی که تصادفات چند مرحله‌ای و تصادفات زنجیره‌ای رخ داده باشد.
 • بیمه‌نامه طرفین تصادف با سال گذشته پیوسته باشد.

الکترونیکی شدن کروکی تصادف مزیت های زیادی دارد؛ چراکه در همان لحظه یک پیامک برای فرد متخلف یا مقصر در تصادف و همچنین یک پیامک نیز برای غیر مقصر ارسال می شود. علاوه بر این یک داده الکترونیکی نیز برای بیمه مربوطه ارسال می‌گردد. درنتیجه روند دریافت خسارت از همیشه ساده تر انجام می‌گیرد.

آیدا چم سورکی

آیدا چم سورکی هستم متولد 1381 تحصیل کرده در رشته علوم تربیتی و علاقمند به نویسندگی و فعال در شبکه های اجتماعی
دکمه بازگشت به بالا