خارجیکسب و کار برتر

داروسازی قبرس مورد تایید وزارت علوم

قبرس شمالی یکی از کشورهایی است که به دلیل داشتن آب و هوای معتدل در میان مردم جهان بسیار مشهور است. این کشور، سواحل بسیار زیبایی دارد و به دلیل جزیره­‌ای بودن، مکان مناسبی برای تفریح و تحصیل خواهد بود.این جزیره معمولا یکی از مقاصد گردشگری در دریای مدیترانه به حساب می‌­آید که سالانه میلیون­‌ها توریست را به خود جذب می‌­کند. علاوه بر آن، آب‌و‌هوای آفتابی و طبیعت آرام از ویژگی‌­های مثبت این سرزمین است که در جذب دانشجویان و توریست­‌ها تاثیر بسزایی داشته است.

دانشگاه‌­های این کشور، بسیار معتبر هستند و شما میتوانید با تحصیل در قبرس در رشته­‌ دلخواه خودتان که یکی از محبوب ترین آن ها داروسازی در قبرس شمالی است پذیرش خواهید شد.جزیره قبرس به دو کشور قبرس جنوبی و شمالی تقسیم شده است. در قسمت شمالی آن قرار دارد که به نوعی، مرز آن با قبرس جنوبی به وسیله خط آرمیستیس جدا شده است. قبرس به طور کلی، کشوری مناسب و ارزان برای تحصیل محسوب می‌­شود، همچنین سرمایه‌گذاران زیادی برای تجارت در این کشور اقدام می‌کنند؛ به همین دلیل در سال‌­های اخیر با استقبال زیادی از طرف ایرانیان مواجه شده است.افراد زیادی به دنبال مهاجرت از طریق تحصیل هستند ولی اطلاعات کافی برای اقدام را ندارند. در ادامه به معرفی کامل رشته داروسازی و نحوه تحصیل آن در قبرس شمالی خواهیم پرداخت.

Pharmacy of Cyprus approved by the Ministry of Science

قبرس شمالی و جنوبی چه تفاوتی در شرایط کار و تحصیل دارند؟

از نظر جهانی، این دو کشور تحت یک جامعه به حساب می­‌آیند؛ اما به دلیل این که قسمت شمالی در تصرف نیرو­های ترکیه است، این دو کشور را از هم جدا می‌­کنند. پایتخت قبرس شمالی، نیکوزیای شمالی و پایتخت قبرس جنوبی، نیکوزیا است.به عبارتی دیگر می­‌توان گفت که دولت ترکیه، قبرس شمالی را فقط به رسمیت می­‌شناسد و در مورد قبرس جنوبی، هیچ ادعایی ندارد؛ چرا که این منطقه در عضویت اتحادیه اروپا است. به دلیل این اختلافات، پرچم دو کشور متفاوت است و هر کدام طرح مربوط به خود را دارند. داروسازی قبرس شمالی به دلیلی که در ادامه اشاره خواهیم کرد، بسیار رشته مناسب و جذابی است.

واحد پول قبرس شمالی، لیر است و قبرس جنوبی، معاملات خود را با یورو انجام می‌­دهد؛ به همین دلیل، بسیار به‌صرفه‌تر از قسمت جنوبی خواهد بود.اکثر افراد تصور می­‌کنند که دین مردم در هر دو کشور یکسان است؛ اما اینگونه نیست. دین غالب در قبرس شمالی، اسلام است اما در قبرس جنوبی، عموم مردم از دین مسیحیت پیروی می­‌کنند. همین امر باعث می­‌شود که ایرانیان در این کشور راحت­‌تر باشند.

نگاهی کلی به رشته داروسازی در قبرس شمالی

با وجود رشته‌­های مختلف، داروسازی یکی از رشته‌­های پرطرفدار دانشگاهی است که متقاضیان زیادی دارد و بازار کار خوبی در هنگام فارغ‌التحصیلی خواهد داشت. اگر بخواهید داروسازی قبرس شمالی را انتخاب کنید، باید بدانید که با توجه به داشتن خوابگاه‌­های شیک و لوکس و دانشگاه‌­های معتبر و اعتبار زیاد مدرک، تحصیل در این کشور بسیار مقرون‌به‌صرفه خواهد بود.

در کشور ما، قبول شدن در رشته داروسازی، مستلزم کسب رتبه بالا و تلاش بسیار است؛ به همین دلیل اکثر افرادی که موفق به کسب رتبه خوبی نمی­‌شوند، ترجیح می‌دهند که با یک هزینه متوسط همین رشته را در خارج از کشور بخوانند؛ بنابراین، قبرس یکی از بهترین کشورهایی است که در این زمینه می­‌توانید روی دانشگاه‌­های آن حساب کنید.

اگر بخواهید یک مقایسه با دانشگاه‌­های دیگر داشته باشید، داروسازی قبرس شمالی هزینه بسیار کم‌تری در مقابل دانشگاه‌های کشورهای اروپایی خواهد داشت.شما با تحصیل در این رشته می‌­توانید ساخت و ترکیب مواد شیمیایی و دارویی، تحقیقات و فعالیت در آزمایشگاه‌­ها را بیاموزید؛ علاوه بر آن، دوره­‌های مختلفی مانند: داروشناسی گیاهی، داروسازی عملی و شیمی دارویی را می‌­توانید تحت پوشش این رشته شرکت کنید.

در یک نگاه کلی، می‌­توان رشته داروسازی را متشکل از دوازده ترم دانست که به صورت تقریبی به مدت شش سال طول خواهد کشید. در ترم‌­های اولیه، دانشجویان بیشتر به صورت تئوری کار می­‌کنند و مبانی علوم دارویی را می‌­آموزند. رفته‌رفته، هر چه به ترم‌­های پایانی نزدیک‌تر می­‌شوید، از حجم دروس تئوری کاسته شده و به واحدهای عملی افزوده می­‌شود. شما باید بتوانید یک پروژه عملی را در داروسازی قبرس شمالی به تنهایی به پایان رسانده و آن را ارائه دهید.

اعتبار مدرک داروسازی قبرس  به چه صورت است و در ایران چه جایگاهی دارد؟

دانشگاه­‌های قبرس به دلیل اعتبار و سطح علمی بالایی که دارند در کشورهای کانادا، ترکیه و اتحادیه اروپا مورد تایید هستند. تا سال 2017 مدارک این دانشگاه‌­ها مورد تایید وزارت بهداشت نیز بوده است؛ اما پس از آن از لیست تایید خارج شده است.پس اگر قصد دارید که در رشته داروسازی قبرس شمالی تحصیل کنید، پس از دریافت مدرک نمی­‌توانید در ایران کار کنید یا به ادامه تحصیل بپردازید؛ اما برای کار و فعالیت در اروپا و آمریکا، هیچ مشکلی نخواهید داشت. کشورهای ترکیه و آلمان از اولین کشورهایی هستند که وزارت علوم آن‌ها، مدرک دانشگاه‌­های قبرس را معتبر اعلام کرده است.

شرایط لازم برای تحصیل در رشته داروسازی دانشگاه‌­های قبرس شمالی

برای تحصیل در هر کشور، شرایط عمومی و تخصصی متفاوتی مورد نیاز است که وزارت علوم قبرس شمالی نیز از این قاعده مستثنی نیست.از بزرگترین مزایای تحصیل در این کشور، زبان انگلیسی است که نیازی به یادگیری سطوح بالای زبان انگلیسی نخواهید داشت. داشتن مدرک زبان انگلیسی برای تحصیل در داروسازی قبرس شمالی نیاز نیست؛ چون دانشگاه‌­های قبرس، آزمون زبان انگلیسی برگزار می‌­کنند و این آزمون، بسیار ساده است و در حد زبان پیش‌دانشگاه‌ها می‌باشد؛ در نتیجه، بیشتر شرکت‌کنندگان، این آزمون را با موفقیت سپری می‌­کنند.

به دلیل ظرفیت کمی که این رشته در قبرس دارد، شرایط پذیرش سخت است و حساسیت بالایی در انتخاب دانشجویان بین‌المللی وجود دارد. اگر می­‌خواهید در این رشته تحصیل کنید، باید حداقل مدرک دیپلم ریاضی یا تجربی را دارا باشید. برای داشتن شانس پذیرش بیشتر می‌­توانید راه‌­های دیگری را هم امتحان کنید.

به طور مثال، یکی از این راه‌­ها، معدل است که هر چه بیشتر باشد، شانس بیشتری را هم خواهید داشت. دانشگاه­‌های قبرس شمالی معمولا معدل 17 را مبنای پذیرش خود قرار می‌دهند. اگر معدل پایینی دارید، بهتر است به داروسازی قبرس شمالی فکر نکنید و شانس خود را برای رشته‌­ها و دانشگاه‌­های دیگر امتحان کنید.داروسازی، شش سال طول می­‌کشد و مدرک آن دکترا است؛ پس قاعدتا شرط سنی برای آن برقرار خواهد بود. برای تحصیل در این رشته باید حداکثر سن بیست و پنج سال را داشته باشید و اگر سن‌تان بیش‌تر از آن باشد، شانسی برای پذیرش نخواهید داشت.

با تحصیل در این رشته، چه مزایایی را می‌­توان بدست آورد؟

تحصیل در هر کشور و رشته می­‌تواند مزایا و معایبی داشته باشد. این‌که انتظار داشته باشیم یک کشور از همه نظر بی‌­نقص باشد، انتظار بی‌جایی خواهد بود.

 مزایای تحصیل در داروسازی قبرس شمالی عبارتند از:

 • انگلیسی ‌زبان ‌بودن تحصیل که هر کشوری آن را ارائه نمی‌­کند. به سادگی می‌­توانید با آزمون ساده دانشگاه، مدرک زبان را دریافت کنید.
 • اعتبار مدرک­‌های تحصیلی قبرس زیاد است؛ به همین دلیل برای ادامه تحصیل یا کار در کشورهای دیگر، مشکلی نخواهید داشت؛ هم‌چنین دانشگاه­‌های قبرس در لیست جهانی قرار گرفت‌ه­اند و عضو فدراسیون داروسازی بین‌المللی نیز هستند.
 • با فارغ‌التحصیل شدن و دریافت مدرک داروسازی قبرس شمالی می­‌توانید در خود قبرس، یونان یا هر جای دیگری، مجوز داروسازی را دریافت کنید و یک داروخانه تاسیس کنید. در صورت دریافت مجوز، سرمایه‌گذاری و دریافت اقامت، بسیار راحت­‌تر خواهد شد.
 • با تحصیل در این کشور، علاوه بر هزینه پایین می­‌توانید از سیستم آموزشی با کیفیت نیز بهره‌مند شوید. این سیستم بر اساس دانشگاه‌­های آمریکا بوده و امکانات پیشرفت‌ه­ای را ارائه می­‌دهد.
 • اگر رزومه خوبی دارید، می‌­توانید امیدوار باشید که در دانشگاه­‌های این کشور، بورسیه تحصیلی دریافت کنید.
 • بهترین مزیت تحصیل در دانشگاه‌­های این کشور، این است که نیاز به دریافت ویزا نخواهید داشت.

آیا تحصیل در قبرس معایب هم دارد؟

شاید فکر کنید که کشورهای خارجی، کاملا ایده‌آل هستند، اما این تصور غلط است و هر کشور یا سیستم آموزشی، ایرادات مخصوص به خود را دارد.به طور کلی، رشته داروسازی قبرس شمالی چندان راحت نیست و برخی از افراد معتقد هستند که از پزشکی و دندان‌پزشکی نیز سخت­‌تر است؛ بنابراین باید سعی و تلاش زیادی داشته باشید تا بتوانید در این رشته موفق شوید.اگر کشور مورد نظر برای شما مهم است، پس پیشنهاد نمی‌شود که قبرس را انتخاب کنید؛ چرا که این کشور، کوچک است و جمعیتی در حد چند صد هزار نفر را دارد.

معمولا کشورهای مختلف حین تحصیل به دانشجو اجازه می­‌دهند که در هفته بتواند چندین ساعت کار پاره وقت را داشته باشد. هر کشور ساعات مشخصی را تعیین می­‌کند که با هم متفاوت است. اگر به دنبال ساعات کاری بالا هستید، کشور قبرس مناسب شما نخواهد بود. این کشور برای دانشجویان، بیست ساعت در هفته اجازه کار را می‌­دهد که برای کسانی که روی کار پاره وقت حساب کرده‌­اند، کافی نیست.

درآمد یک  فارق‌التحصیل داروسازی در قبرس شمالی

پس از دریافت مدرک، شما می­‌توانید در قبرس بمانید یا این‌که به کشورهای دیگر مهاجرت کنید. اگر بخواهید در این کشور بمانید، باید از میانگین درآمد داروسازان اطلاع داشته باشید. بعد از این که مدرک داروسازی قبرس شمالی خود را دریافت کردید، باید ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تغییر دهید.برای این کار، چون کشور قبرس شمالی زیر نظر ترکیه است، پس مدرک شما باید در دو نهاد قبرس شمالی و شورای اعتبارسنجی ترکیه تایید شود.

پس از آن، باید منتظر بمانید تا یک کارفرما به شما درخواست یا دعوت‌نامه بفرستد. هر زمان که دعوت‌نامه را دریافت کردید، مدارک مورد نظر، مانند: کپی پاسپورت، صورت حساب بانکی و کپی قرارداد کاری را به کنسول‌گری ارائه داده و صبر کنید تا ویزای کاری برای شما صادر شود. باید بدانید که داروسازان درآمد خوبی در قبرس شمالی دارند، اما دقت داشته باشید که درآمد یک متخصص داروسازی قبرس شمالی و دستیار داروساز یکسان نیست.

درآمد دستیاران از 3300 لیر شروع شده و حداکثر آن به 4700 لیر می‌­رسد. این در حالی است که یک داروساز می­‌تواند درآمد حداقلی 2900 لیر را در ابتدای کار داشته باشد؛ اما حداکثر این درآمد بسیار بالاتر بوده و به 13000لیر نیز خواهد رسید.

دروس داروسازی در دانشگاه‌­های  قبرس

به دلیل داشتن اعتبار زیاد دانشگاه­‌های قبرس در سطح بین‌المللی، چارت درسی این رشته، طوری طراحی شده است که مدرک آن در همه جای دنیا اعتبار داشته باشد و متخصصان حرف‌ه­ای را تربیت کند. رشته داروسازی قبرس شمالی از دروس مختلفی تشکیل شده است که چارت آن به این شکل خواهد بود:

 • زبان انگلیسی و ترکی
 • میکروبیولوژی پزشکی
 • روان‌شناسی
 • انگل و ویروس‌شناسی
 • پاتولوژی
 • ریاضی و فیزیک
 • شیمی
 • گیاه‌شناسی دارویی
 • درمان تغذیه‌­ای

 

دکمه بازگشت به بالا