سلامت و دانشکسب و کار برتر

عوارض برداشتن چربی شکم با لیزر

لیزر لیپولیز یکی از انواع جراحی زیبایی است. در این نوع جراحی از نیروی لیزر برای تغییر در شکل و ظاهر بدن استفاده می کنند. انواع دیگری از لیپولیز هستند که شامل تزریق یا موج درمانی می شود اما لیزر لیپولیز شایع ترین تکنیک است. لیپولیز ذخایر کوچک چربی در قسمت های خاصی از بدن را هدف قرار می دهد. اگر بافت چربی روی شکم، ران ها، پاها یا باسن قرار دارد پس گزینه مناسبی برای لیزر لیپولیز هستید. این نوع عمل برای افرادی که چاق هستند  یا قصد سزارین بعد از ابدومینوپلاستی دارید توصیه نمی شود.

اگر تمایل به انجام لیزر لیپولیز دارید قبل از هر کاری باید درباره اهدافتان با یک جراح زیبایی صبحت کنید. پزشک و جراح زیبایی می تواند کاملا مزایا و هرگونه عوارضی که این عمل ممکن است برایتان داشته باشد را در ابتدا برایتان شرح دهد.

Side effects of removing belly fat with laser

لیزر لیپولیز چیست؟

لیزر لیپوزیز یک جراحی با حداقل حالت تهاجمی است که با استفاده از گرمای لیزر در طول موج های مختلف برای آب کردن چربی بدنی استفاده می کند. این فرآیند با لیپوساکشن متفاوت است چون در لیپوساکشن چربی با استفاده از دستگاه مکنده کشیده می شود.

مقایسه لیزر لیپولیز با دیگر روش های حذف چربی

مزایا

 • در قسمت های درمان شده احتمال بروز عفونت بسیار کم اتفاق می افتد
 • خطر ایجاد زخم بسیار کم می شود
 • مدت زمان ریکاوری در این روش نسبت به دیگر روش ها کوتاه تر است. معمولا می توانید یک هفته پس از انجام لیزر لیپولیز فعالیت های عادی خود را شروع کنید.

لیپولیز از لیزر استفاده می کند تا سلول های چربی را بشکند و حجم بافت چربی را کم کند. همچنین گفته می شود در این روش پوست قسمتی که مورد درمان قرار می گیرد جمع می شود. ممکن است حس کنید نسبت به گذشته پوستتان جمع تر و نرمتر شده است.

لیپولیز مزایایی شبیه به دیگر روش های حذف چربی را ارائه می دهد. لیزری که برای انجام این روش استفاده می شود برای استفاده پزشکی بی خطر است و نمی تواند پوست را در خطر سوختگی شدید قرار دهد. تنها ممکن است در محل درمان شده عفونت یا زخم اتفاق بیفتد که احتمالش بسیار پایین است اما این روش نسبت به جراحی های زیبایی مانند عمل لیپوساکشن مزایایی دارد. لیپولیز را می توانید در مطب پزشکتان نیز انجام دهید. همچنین دوره ریکاوری این روش کوتاه تر است در حالی که بعد از لیپوساکشن به چندین هفته استفاده نیاز دارید.

لیپولیز یا لیپوساکشن؟

لیپولیز در نوع خود تاثیر گذار است اما قدرت از بین بردن ذخایر بزرگ چربی را ندارد. از سوی دیگر افراد به این دلیل از لیپوساکشن استفاده نمی کنند که می گویند بعد از انجام این عمل جراحی پوستشان شل می شود. به همین دلیل برخی متخصصان توصیه می کنند که از روش سنتی لیپوساکشن و روش جدید لیزر لیپولیز با یکدیگر استفاده شود. لیپوساکشن موجب شلی پوست می شود اما می تواند چربی های بسیاری را از بین ببرد در مقابل نیز لیپولیز به سفت شدن پوست کمک می کند. با این حال عوارض جانبی استفاده این دو عمل برداشتن چربی با یکدیگر هنوز کشف نشده است و باید مراقب بود.

نحوه آماده شدن جهت لیزر لیپولیز

پزشکتان درباره اینکه چگونه باید آماده انجام عمل لیپولیز شوید اطلاعاتی در اختیارتان قرار خواهد داد.

این توصیه ها ممکن است شامل این موارد باشند:

 • دو هفته مانده به انجام لیزر لیپولیز مصرف داروهای رقیق کننده خون و ضد التهابی را متوقف کنید. این داروها ممکن است با فرآیند ریکاوری بدن تداخل ایجاد کنند.
 • یک هفته پیش از انجام لیزر لیپولیز از انجام کاری که منطقه مورد درمان را تحریک کند پرهیز کنید. این شامل برنزه کردن و اصلاح مو نیز می شود.

مطمئن شوید پزشک از تمام مشکلات سلامتی که ممکن است داشته باشید و داروهایی که مصرف می کنید با خبر باشد. بعد از انجام این روش پزشک توصیه هایی در اختیارتان قرار می دهد که با رعایت آنها مدت زمان ریکاوری تان سریع تر می شود. این توصیه ها را رعایت کنید و حواستان به قسمتی که لیپولیز شده باشد تا پوستتان به خوبی التیام پیدا کند.

عوارض جانبی و خطرهای احتمالی

ممکن است تا چندین روز پس از انجام عمل لیزر لیپولیز در قسمت درمان شده کبودی و ناراحتی احساس کنید. اگر ناحیه ای که لیزر شده بعد از انجام درمان به خوبی ریکاوری نشود ممکن است در خطر عفونت یا زخم قرار بگیرید. در بدترین موارد ممکن است لخته های خون ایجاد شوند. اگر ورم، درد یا ترشح غیر عادی مشاهده کردید باید به پزشکتان مراجعه کنید. این نوع جراحی حذف چربی بسیار جدید است بنابراین اطلاعات کمی درباره عوارض بالقوه آن در طولانی مدت وجود دارد.

ماندگاری لیزر لیپولیز چقدر است؟

تاثیر لیپولیز بسته به انتظار شخصی خودتان می تواند خیلی متفاوت باشد. پژوهش ها نشان دادند بسیاری از کسانی که عمل لیزر لیپولیز را انجام داده بودند از نتایج آن راضی نبودند. حتی در برخی از موارد متخصص پوست نیز نتوانسته تاثیرات قبل و بعد از لیزر لیپولیز را تشخیص دهد. لیپولیز ممکن است ظاهر بدنتان را تغییر دهد و ممکن است به حالت قبل برگردید اما ورزش و تضمین می کنند که نتایج ماندگار خواهند بود.

سخن پایانی

جراحی های حذف چربی در صورتی که نتایج قابل توجهی نیز داشته باشند باز هم بدون تحت تاثیر قرار دادن سبک زندگی و شیوه غذا خوردن موجب کاهش وزنتان شدند. همه ما سریع نتیجه گرفتن را دوست داریم اما قبل از انجام هر کاری ابتدا به نتیجه آن در طولانی مدت توجه کنید.

پرسش پاسخ :

  • کاربردانواع روشهای لیپولیز،درمان چاقی های موضعی (مثل چاقی شکم،پهلو،باسن،ران و…)است ؛ازآنجاکه ورزش ورژیم نمی تواندباعث آب شدن چربی ازجایی که موردنظرماست،بشود،همیشه لازمست ازروشهای درمانی برای تخریب چربی جایی که می خواهیم لاغرشود،استفاده کنیم.یعنی لیپولیزکنیم.
   البته لیپولیز می تواندبه روش جراحی (مثل لیزرلیپولیز،لیپوماتیک،لیپوساکشن وانواع جراحی های باریاتریک)انجام شود یاغیرجراحی(بااستفاده ازدستگاه وبدون بیهوشی وبیحسی ودردوخونریزی مثل اکسیلیس،کرایولیپولیز)
  • که وجود خطوط منحنی برای زیبایی بدن خانم ها لازمست وتخریب کامل چربی زیرپوستی ،باعث ازبین رفتن این خطوط منحنی وزیبایی بدن خانمها می شود.
   ۳-درست است که چاقی مفرط،باعث می شودتاهیکل ما زیبا به نظرنرسدیانتوانیم لباسهای موردعلاقه مان رابپوشیم ولی گاهی اقدامات نسنجیده ای که بابدن خودمی کنیم،باعث می شود که بدن مانه تنها زشت تر شود،بلکه بیمار!به نظربرسیم.خانم جوانی که لیزرلیپولیز انجام داده بودومثل شما دچارعارضه Lumping(توده های چربی زیرپوست،که باعث برجستگی وفرورفتگی پوست می شود) شده بود،اظهارمی کرد؛دیگران بادیدن شکمش فکرمی کنند،بیماری پوستی خطرناکی داردوازاودوری می کنند.
  • بنابراین توصیه من به همه دوستانی که فکرمی کنند،باانجام لیزرلیپولیزیالیپوماتیک یالیپوساکشن،به راحتی وتنهابایک عمل ساده!سرپایی ازشرچاقی خلاص می شوند،اینست که قبل ازتن دادن به تیغ جراحی،درموردعوارض وخطرات این عمل هاتحقیق ومشورت کنند،نتیجه عمل افرادیکه این اعمال راانجام داده اند،باچشم خود،ببینندوبه تبلیغات وشنیده هااکتفانکنند؛تابعدازعمل،پشیمان نشوند.
   به عنوان یک اصل کلی:همیشه عمل جراحی انتخاب آخراست وتاوقتیکه امکان درمان به روشهای غیرجراحی مؤثووبی خطروجوددارد،اولویت بااین روشهاست
  • درهرصورت،ناصافی ودفرمیتی پوست بعدازعمل های لاغری موضعی(لیپوساکشن،لیزرلیپولیز ولیپوساکشن) تاحدی بااستفاده از دستگاه اکسیلیس قابل اصلاح است ولی درصورتیکه چسیندگی وباندهای فیبروتیک ایجادشده باشد،به سابسیژن وجراحی آزادسازی چسبندگی نیازخواهدبود.
   به هرحال،برای اظهارنظردقیقتر،باید معاینه شوید،ولی نگران نباشیدحتما”بهترخواهیدشد.
دکمه بازگشت به بالا