اقتصادیکسب و کار برتر

نکات ایمنی در مصرف مواد اولیه صنایع غذایی

استدلال قوی وجود دارد که بیان میکند تولید مواد غذایی باید به اندازه صنایع حیاتی ملی مانند تولید انرژی، آب، مراقبت های بهداشتی و خدمات مالی مورد توجه قرار گیرد. اختلال در تولید غذا، خطرات بالقوه ای بسیاری را متوجه مصرف کننده میکند، و کمبود مواد غذایی در سوپرمارکت ها میتواند عواقب زیادی برای شهروندان داشته باشد. بعلاوه، وقتی که تولید غذا بخش اعظم GDP را شامل میشود، و در بسیاری از کشورها ممکن است یک نوع ماده غذایی خاص محور اقتصاد ملی آن کشور باشد، اختلال گسترده در آن میتواند تاثیرات جدی بر اقتصاد بگذارد.

از آلودگی های غذایی گرفته تا کاهش تامین مواد اولیه و یا خطر انفجار، همواره فاکتورهای وجود دارند که پتانسیل آن را دارند که باعث اختلال در زنجیره تولید غذا شوند. در پندمی اخیر کوود-19 هم، با توقف تولید بخاطر مسائل مربوط به قرنطینه و زنجیره تامین ، و حتی بعد از شروع بکار مجدد واحدها، و افزایش درخواست بررسی های موشکافانه بهداشتی و فرآیندهای ایمنی، مشکلات و مسائل بیشتری اضافه کرده است.

اینکه اقدامات ایمنی و امنیتی پیچیده و جامع به همان شکلی که در هر نوع تاسیسات حیاتی دیگری در نظر گرفته میشود در تاسیسات تولید مواد غذایی هم انجام شود اهمیت بسیار زیادی دارد. در اینجا اقدامات امنیتی مورد نیاز در طول فرآیند تولید غذا از تولید تا بسته بندی را بررسی میکنیم.

Safety tips in the consumption of food industry raw materials

خطرات موجود در فرآیند تولید مواد غذایی

کنترل دسترسی در همه جای تاسیسات

کنترل دسترسی موثر در کل محوه تاسیسات کارخانجات مواد غذایی برای اطمینان حاصل کردن از اینکه نه تنها افراد مجاز بلکه فقط افراد تعلیم دیده و ماهر به نواحی خاصی که اهمیت زیاد دارند، بور مثال خط تولید نسبت به دفاتر مدیریت نیازمند کنترل بسیار شدیدتری است که راهکارهای کنترل دسترسی موجود میتوانند این حساسیت را تشخیص داده و به آن پاسخ دهند.

کارت های ورود و خروج همچنان در اکثر بیزنسها و صنایع بیشترین کاربرد را برای کنترل دسترسی دارند اما برای اطمینان از اینکه شخص وارد شده همان شخص مجاز میباشد چندان قابل اعتماد نیستند. برای رفع این مشکل میتوان از سیستمهای تکمیلی مثل کد های موقت QR که به گوشی تلفن همراه آنها فرستاده میشود استفاده کرد.

نظارت بر خطوط تولید تماد کالا

در حالی که صنایع تولید مواد غذایی همواره اولویتشان پاکیزگی و رعایت بهداشت است، ویروس کووید-19 به ما نشان داد که مسئله مهمتری نیز جهت پیشگیری از انتقال بیماری باید مورد توجه قرار بگیرد. قوانینی برای رعایت بهداشت، فاصله گذاری اجتماعی و نظارت و اجبار پرسنل برای اجرای آن از ریق نظارت تصویری و پخش کردن یادآوری و هشدارها.تماد کالا با توجه به مسئله آلودگی مواد غذایی، نظارت تصویری بر خطوط تولید مواد غذایی، هم در جلوگیری و هم در تحقیق و بررسی در صورت وقوع آلودگی، بعنوان آخرین لایه دفاعی مطرح است را رعایت میکند. توانایی تشخیص سریع و دقیق آلودگی میتواند در کاهش وسعت آن و تاثیر آن بر تولید و برگشت کالا تاثیر زیادی داشته باشد.

اطمینان از عدم ایجاد وقفه در تولید و پخش مواد غذایی

از محافظت پیرامونی از سوله ها و گلخانه ها گرفته تا جلوگیری از ورود غیرمجاز و دزدی، تا مدیریت دسترسی و مراقبت از خو تولید، و تا دفاع از امنیت فیزیکی کارگران و کارکنان توزیعف راهکارهایی که در این پست بررسی شد میتواند کارخانجات صنایع غذایی را از همه نظر ساپورت کند. و برای رسیدن به هدف نهایی که اطمینان از تامین بدون وقفه مواد غذایی سالم و با کیفیت برای شهروندان در سراسر دنیا، اطمینان حاصل کند.مواد اولیه صنایع غذایی ترکیباتی که در حین پردازش به مقدار کم به مواد غذایی اضافه می شوند. مواد اولیه صنایع غذایی همچنین شامل ترکیباتی هستند که طعم، رنگ و ماندگاری مواد غذایی را افزایش می دهند.

این مواد اولیه می توانند مصنوعی یا طبیعی باشند. اکثر مواد غذایی بسته بندی شده یا فرآوری شده ای که امروز در بازار خریداری می کنیم مملو از مواد افزودنی مصنوعی هستند. این ترکیبات در صورت مصرف زیاد می تواند برای سلامتی بسیار مضر باشد. مواد اولیه صنایع غذایی برای قرن هاست که در آماده سازی غذاها مورد استفاده قرار می گیرند. رایج ترین افزودنی های مورد استفاده در دوران قدیم عسل، شکر، گیاهان و نمک بوده اند. امروزه تنوع افزودنی های غذایی افزایش یافته است.

با تغییر سریع سبک زندگی، مردم تمایل دارند کمتر در خانه آشپزی کنند. در عوض ترجیح می دهند مواد غذای آماده را از بازار تهیه کنند.بنابراین، باید مراقب آنچه می ‌خورید باشید، زیرا افزودنی‌های مصنوعی می ‌توانند برای سلامتی خطرناک باشند. در ادامه مقاله در توضیحات بیشتری در این رابطه ارائه می گردد لطفا همراه ما باشید.

چرا از افزودنی های غذایی استفاده می شود

افزودنی ‌های غذایی در طیف گسترده‌ای از غذاها عملکرد خاصی را ارائه می‌ دهند. در زیر دلایل استفاده از افزودنی های غذایی برای شما آورده شده است

برای حفظ یا بهبود ایمنی و تازگی

مواد اولیه صنایع غذایی که به عنوان نگهدارنده شناخته می شوند، فساد محصول ناشی از کپک، هوا، ، قارچ یا مخمر را کاهش می دهند. این مواد علاوه بر حفظ کیفیت غذا، به کنترل آلودگی که می تواند باعث بیماری های ناشی از مواد غذایی از جمله بوتولیسم، کمک می کند.یک گروه از نگهدارنده ها، مانند آنتی اکسیدان ها از فاسد شدن چربی ها، روغن ها و غذاهای حاوی آنها جلوگیری می کنند. این مواد همچنین از قهوه ای شدن رنگ میوه های تازه بریده شده، مانند برش های سیب هنگام قرار گرفتن در معرض هوا جلوگیری می کنند.

برای بهبود یا حفظ ارزش غذایی

ویتامین ‌ها، مواد معدنی و فیبرهای غذایی به بسیاری از غذاهای آماده اضافه می ‌شوند. اینها به عنوان مواد اولیه صنایع غذایی مواردی را جبران می کنند که در رژیم غذایی افراد کمبود آن مواد مغذی وجود دارد یا در فرآیند فرآوری مواد غذایی از بین می ‌روند. این مواد افزودنی کیفیت تغذیه ‌ای یک غذا را افزایش می‌ دهد. چنین غنی سازی با این مواد به پیشگیری و کاهش سوء تغذیه در بسیاری از کشورها در سراسر جهان کمک کرده است. تمام محصولات حاوی مواد مغذی اضافه شده باید به طور مناسب برچسب گذاری شوند.

برای بهبود طعم، بافت و ظاهر

ادویه جات، طعم دهنده های طبیعی و مصنوعی، شیرین کننده های  کم و بدون کالری، نمک و فلفل اغلب برای افزایش طعم به مواد غذایی اضافه می شوند. رنگ های خوراکی اضافه شده نیز ظاهر مواد غذایی را حفظ یا بهبود می بخشند.ها، تثبیت کننده ها و غلیظ کننده ها به مواد غذایی بافت و قوام می بخشند.

خمیرمایه ها اجازه می دهند تا محصولات پخته شده در حین پخت پف کنند و بالا بیایند. برخی از افزودنی ها به کنترل تعادل pH مواد غذایی بسیار کمک می کنند. در حالی که سایر مواد اولیه صنایع غذایی به حفظ طعم و جذابیت مواد غذایی و کاهش محتوای چربی کمک می کنند.

مواد اولیه صنایع غذایی می توانند به طور طبیعی یا مصنوعی تولید شوند. برخی از افزودنی ‌های غذایی ممکن است مشابه آن ‌هایی باشند که در طبیعت یافت می ‌شوند اما به صورت مصنوعی برای حفظ قوام و کاهش هزینه ‌ها در طول تولید در صنایع غذایی استفاده می‌ شوند. این مواد اولیه همچنین به ترویج تولید افزودنی های غذایی پایدار کمک می کنند.

فواید افزودنی های غذایی

برخی از مواد اولیه صنایع غذایی را می توان حذف کرد اگر غذای خود را با آشپزی تهیه کنیم. مواد افزوده شده ممکن است به ما کمک کنند که وعده های غذایی خود ​را سریع تر روی میز بگذاریم (صرفه جویی در زمان) یا از خراب شدن مواد غذای موجود در انبار یا یخچال قبل از خوردن جلوگیری کنیم (صرفه جویی در هزینه). مواد اولیه استفاده شده در صنایع غذایی با کاهش سرعت فساد به کاهش ضایعات غذایی و جلوگیری از مسمومیت غذایی بسیار کمک می کنند.

تفاوت مواد افزودنی و نگهدارنده چیست

مواد نگهدارنده اساسا در فرآوری مواد غذایی مورد استفاده قرار می گیرند و از رشد میکروب های خطرناک جلوگیری می کنند. با وجود اینکه شما نمی توانید آنها را ببینید، هزاران میکروب تقریبا روی هر سطحی که ما لمس می کنیم در حال فعالیت هستند. در حالی که برخی از این ها مطلقا هیچ تهدیدی برای زندگی انسان ندارند، برخی دیگر ممکن است باعث بیماری های خطرناک شوند.

برخلاف مواد نگهدارنده، افزودنی های غذایی برای کاهش خطر میکروب ها یا قارچ ها در نظر گرفته نشده اند. اکثر تولید کنندگان مواد غذایی از مواد افزودنی در محصولات خود استفاده می ‌کنند تا طعم محصولات خود را افزایش دهند، ظاهری مطلوب‌ تر به محصولات خود بدهند یا رنگ آن ها را تغییر دهند.

انواع مواد اولیه صنایع غذایی

عوامل کنترل کننده pH

موادی که اسیدیته یا قلیایی بودن مواد غذایی را حفظ یا کنترل می کنند، به عنوان عوامل کنترل کننده pH شناخته می شوند. این مواد اولیه ممکن است برای تغییر بافت، طعم یا ایمنی یک محصول غذایی استفاده شوند. اسید سیتریک، اسید استیک و سیترات سدیم موادی هستند که به طور گسترده ای برای کنترل PH مورد استفاده قرار می گیرند.

عوامل ضد جوش

عوامل ضد جوش به مواد پودری یا دانه ‌بندی شده مانند شیرخشک، مخلوط تخم ‌مرغ، محصولات قندی، آرد و مخلوط ‌های شیرینی پزی گفته می شود. از این مواد برای جلوگیری از کلوخه شدن و چسبیدن بیش از حد استفاده می ‌شود. عوامل ضد جوش زیادی از جمله فسفات های کلسیم، دی اکسید سیلیکون، سیلیکات ها (کلسیم، و تری کلسیم) و اسید استئاریک برای استفاده در صنایع غذایی وجود دارد.

خمیرمایه ها

خمیرمایه ها در مواد اولیه گنجانده می شوند تا حجم، شکل و بافت محصولات پخته شده را افزایش دهند. مواد خمیر کننده رایج عبارتند از بکینگ پودر، آبجو، دوغ، مخمر، کنسانتره پروتئین آب پنیر و ماست. مواد خمیر کننده که در طیف گسترده ای از محصولات شیرین و شور از جمله کیک ها، کلوچه ها، نان ها، بیسکویت ها و نان سودا یافت می شوند.

دکمه بازگشت به بالا