اقتصادی

هدف‌گذاری افزایش ۱۰ برابری تولید انرژی تجدیدپذیر در پایان دولت سیزدهم

رویداد برتر/مرکزی معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزارت نیرو با بیان اینکه طی اقدام جهادی هدف‌گذاری شده، در پایان دولت جاری، ظرفیت تولید انرژی تجدیدپذیر به بیش از ۱۰ برابر مقدار موجود در آغاز به کار دولت خواهد رسید، گفت: این انرژی تجدیدپذیر در ماه های سرد سال، جبران‌کننده مصرف سوخت مایع نیروگاه‌ها خواهد بود.

دکتر یزدان رضایی در گفت و گو با رویداد برتر با اشاره به ارائه جدول خاموشی در آغاز به کار دولت سیزدهم اظهار کرد: در حال حاضر حدود ۹۰۰۰ مگاوات ظرفیت جدید در اختیار بخش تولید قرار گرفته است.

وی ادامه داد: با وجود اینکه در تابستان سال جاری میانگین وزنی دمای کشور ۲.۵ درجه نسبت به سال قبل افزایش داشت و هر یک درجه افزایش دما ۱۸۰۰ مگاوات افزایش مصرف را به دنبال خواهد داشت. با همکاری مشترکین و طرح‌های مشوق از قبیل “طرح تشویقی پاداش صرفه‌جویی”، مصرف بخش خانگی در تابستان ۱۴۰۲ نسبت به تابستان ۱۴۰۰ که با خاموشی همراه بود، بدون تحمیل خاموشی، یک درصد کاهش پیدا کرد.

رضایی افزود: با اصلاحات فنی و اقدامات بهینه‌سازی در تابستان ۱۴۰۲ نسبت به تابستان ۱۴۰۰، مصرف روشنایی معابر ۸ درصد کاهش پیدا کرد. این کاهش مصرف در حالی انجام شد که در تابستان ۱۴۰۰ کشور درگیر بیماری کرونا بودیم و با توجه به ممنوعیت تردد شبانه، نیازی به روشنایی معابر وجود نداشت.

وی تصریح کرد: افزایش تولید و بهینه‌سازی در بخش خانگی و صرفه‌جویی روشنایی معابر، به افزایش انرژی تحویلی به بخش مولد منجر شد. طی این اقدام انرژی تحویلی به بخش صنایع ۱۷ درصد افزایش پیدا کرد و برای اولین بار میزان انرژی تحویلی به بخش صنعت از بخش خانگی پیشی گرفت.

معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزارت نیرو گفت: متوسط انرژی تحویلی به بخش مولد یعنی کشاورزی و صنعت از ۵۱ درصد عبور کرده و در استان مرکزی به ۸۱ درصد رسید که رکورد بی‌نظیری است. امیدواریم در آینده با همکاری بین مشترکین و اقدامات موثر پیش‌بینی شده و برنامه‌های موجود بتوانیم نوید تابستانی بهتر را به مردم بدهیم.

انتهای پیام

تیم تحریریه اقتصادی

سلام! من یک خبرنگار اقتصادی حرفه‌ای هستم که با تجربه و تخصص در زمینه تحلیل‌های اقتصادی فعالیت می‌کنم. با استفاده از روش‌های پیشرفته و دسترسی به منابع معتبر، سعی می‌کنم تا به شما اطلاعات موثق و تحلیل‌های قابل اعتماد را ارائه دهم تا شما بتوانید در تصمیم‌گیری‌های مالی خود بهترین تصمیمات را بگیرید.
دکمه بازگشت به بالا