خبرهای کلیکسب و کار برتر

چرا صندلی های اداری همه مشکی اند؟

دغدغه بسیاری از افراد این است که چه نوع مبلمانی را برای اداره خود انتخاب کنند؟ بهترین رنگ برای مبلمان اداری چیست؟ قطعا مبلمان یکی از مهمترین و اصلی ترین لوازمی است که در تمامی مکان ها از جمله اداره های مختلف باید استفاده شود. حتما شما هم با ورود به هر شرکت، در وهله اول به رنگ دکوراسیون داخلی و زیبایی فضا توجه می کنید؛ بنابراین حتما باید در انتخاب رنگ مبلمان اداری هم دقت زیادی به خرج دهید. با توجه به اهمیت زیبایی دکوراسیون فضای اداری در جذب مشتریان، پیشنهاد می کنیم که این مقاله از وبسایت ساجیران را مطالعه کنید؛ چرا که قرار است نکات مهمی را برای انتخاب رنگ مبلمان اداری به شما ارائه دهیم.

Why are office chairs all black

اهمیت رنگ مبلمان در فضای اداری چیست؟

به طور کلی یکی از زیر شاخه های اصلی در رشته روانشناسی، روانشناسی رنگ ها است که در تمامی قسمت های زندگی نقش زیادی دارد؛ به این صورت که از رنگ لباس شما گرفته تا رنگ پرده خانه و مبلمان اداری، وابسته به روانشناسی رنگ ها هستند. برای اولین بار روانشناسی به نام آنجلا رایت، تئوری روانشناسی رنگ را در سال ۱۹۸۴ ابداع کرده است. از همان روز تا کنون، انتخاب رنگ به عنوان عامل مهمی در روحیه و حالت های روانی هر فرد محسوب می شود.

همین موضوع سبب شده است که در حال حاضر طراحان دکوراسیون داخلی، از ابزارهای فوق العاده کاربردی برای طراحی مبلمان اداری بهره مند شوند. این که شما بتوانید فضای گرم و خاصی را در اداره خود ایجاد کنید، قطعا راه زیادی را برای تاثیر بیشتری روی مشتریان طی کرده اید. بسیاری از افراد فکر می کنند که تنها با انتخاب رنگ مناسب مبلمان اداری با سلیقه خود، می توانند طراحی مبلمان اداری را انجام دهند؛ در حالی که ممکن است سلیقه شخصی شما با نوع دکوراسیون و کسب و کار شما همخوانی نداشته باشد. بنابراین اهمیت انتخاب رنگ مناسب برای مبلمان اداری مشخص می شود.

انواع رنگ ها چه تاثیری روی دکوراسیون و روحیات مشتریان می گذارند؟

هر تم رنگی که شما طراحی دکوراسیون داخلی خود انتخاب می کنید، نمایانگر ذهنیت خاصی از شما برای مشتریان است. این رنگ می تواند الهام بخش آن ها باشد یا این که باعث ایجاد ذهنیت منفی شود. همچنین این رنگ، در عملکرد کارمندان هم تاثیر فوق العاده زیادی می گذارند. استفاده از رنگ مناسب سبب فعال تر شدن کارمندان می گردد و بر عکس رنگ های نامناسب و خسته کننده، سبب ایجاد رخوت در بین آن ها می شود. از طرفی هر رنگ، پیام و ذهنیت مخصوص به خود را به افراد القا می کند. بنابراین ما در ادامه، تاثیر چند رنگ مهم برای انتخاب مبلمان اداری را به شما معرفی می کنیم:

رنگ سفید

رنگ سفید یکی از بهترین رنگ های خنثی است که اصولا با تمامی کسب و کار ها همخوانی دارد. طبق تحقیقات انجام شده، رنگ سفید به عنوان کامل ترین رنگ در طبیعت شناخته می شود؛ چرا که با بازتاب رنگ سفید، تمامی طیف نوری بدون هیچ شکستی وارد چشم انسان می گردد. از طرفی رنگ سفید باعث آرامش افراد می شود؛ اما بهتر است که سفید را به تنهایی و به طور یکنواخت در تمامی قسمت های شرکت استفاده نکنید؛ چرا که باعث خنثی شدن بیش از حد می شود.

رنگ قرمز

قرمز جزو رنگ های خاصی است که نهایت شجاعت، هیجان و قدرت کسب و کار را نشان می دهد. آن دسته از کسب و کارهایی که فعالیت و جنب و جوش بیشتری دارند، از رنگ قرمز استفاده می کنند. این رنگ سبب می شود که کارکنان سرعت بیشتری برای انجام کار خود پیدا کنند. البته باید بدانید که استفاده بی رویه از رنگ قرمز هم عامل عصبی تر شدن افراد داخل شرکت است.

رنگ زرد

رنگ زرد نمایانگر خلاقیت و اعتماد به نفس است که باعث دوستی بیشتر در بین افراد می شود. اگر می خواهید محیطی خلاق و شاداب را ایجاد کنید، استفاده از مبلمان رنگ زرد گزینه مناسبی است. شاید تنها رنگی که بتوانید در تمامی قسمت ها از آن استفاده کنید، رنگ زرد است. رنگ زرد باعث ایجاد تجرکات ذهنی است که فکر شما را نسبت به مسائل بازتر می کند. اما توجه کنید که به دلیل تحریک کننده بودن این رنگ، بهتر است که رنگ زرد را در اتاق جلسات خود استفاده نکنید.

رنگ نارنجی

ترکیبی از رنگ زرد و قرمز، باعث ایجاد رنگ نارنجی می شود که باعث ایجاد حس راحتی و رهایی برای افراد است. بنابراین اصولا مبلمان رستوران ها و فست فودها به رنگ زرد انتخاب می شود. همچنین باید بدانید که اگر دفتر رسمی دارید، کمتر از رنگ نارنجی استفاده کنید؛ اما بالعکس برای محیط های مثبت و پر انرژی، گزینه مناسبی است.

رنگ سبز

همیشه رنگ های طبیعی، باعث ایجاد حس آرامش می شود. رنگ سبز هم جزو همان رنگ هایی است که هارمونی و هماهنگی را در فضای کاری شما ایجاد می کند. یکی از مشخصه های اصلی خلاقیت که شما در کسب و کار خود رعایت می کنید، با خرید مبلمان سبر رنگ نمایان می شود. برای کارمندانی که بیشتر وقت خود را در محیط کاری می گذارنند، خرید مبلمان سبز انتخاب خوبی است؛ چرا که باعث ایجاد بهره وری و خلاقیت بیشتر می شود. همچنین بیشتر افراد در اتاق جلسات خود، برای بازتر شدن فکر و بهبود صحبت کردن، از رنگ سبز استفاده می کنند.

رنگ آبی

رنگ آبی، نمایانگر آرامش و جلب اطمینان است. اعتماد، منطق و تمرکز افراد با دیدن رنگ آبی بیشتر از قبل می شود. همچنین کسب و کارهای قدرتمند و ثابت، با استفاده از رنگ آبی، شهرت و قدرت خود را بیشتر از قبل می کنند.

رنگ خاکستری

امروزه رنگ طوسی یا خاکستری، جزو متداول ترین انتخاب ها برای افراد مختلف شده است؛ به طوری که در خانگی و اداری از آن ها استفاده می کنند. این موضوع هم به دلیل خنثی بودن رنگ خاکستری رخ می دهد. همچنین برای کسانی که به دنبال مدرن تر شدن دکوراسیون داخلی خود هستند، استفاده از رنگ خاکستری پیشنهاد می گردد. البته باید بدانید که استفاده کامل از این رنگ، باعث ایجاد رخوت و افسردگی می شود و اثرات منفی روی افراد می گذارد.

رنگ قهوه ای

تا چند وقت پیش اکثر افراد از رنگ قهوه ای برای دکوراسیون داخلی خانه و محل کار خود استفاده می کردند؛ چرا که قهوه ای باعث ایجاد امنیت، ارتباط و راحتی افراد می شود. همچنین حتی با وجود رنگ های دیگر برای مبلمان، بسیاری از شرکت ها و سازمان های مختلفی، مبلمان های خود را به رنگ قهوه انتخاب می کنند. البته اگر بخواهید قهوه ای را به صورت مدرن تر استفاده کنید، بهتر است که آن را با ترکیب زرد و طلایی اجرا کنید.

رنگ مشکی

رنگ مشکی نمایانگر قدرت، ثروت و حرفه ای بودن کسب و کار است؛ اما با توجه به تیره بودن آن و اثرات منفی روی روحیات افراد، استفاده از رنگ مشکی در تمامی نقاط پیشنهاد نمی شود. البته جدای از اثرات منفی، باعث ایجاد حس مرموز بودن برای افراد مختلف می شود و عملکرد آن ها را دچار مشکل می کند.

مهمترین نکاتی که در انتخاب رنگ مبلمان باید بدانید!

اصولا زمانی که شما برای دکوراسیون داخلی خود به دنبال مبلمان هستید، باید در انتخاب رنگ بندی مبلمان اداری خود توجه زیادی داشته باشید؛ اما این که چگونه استاندارد رنگ مبلمان را رعایت کنید، باید نکات زیر را بدانید:

انتخاب رنگ مبلمان بر اساس نوع کسب و کار شما

در قسمت قبلی، تاثیرات انواع رنگ هایی که بیشتر برای دکوراسیون دفاتر استفاده می شود را به شما ارائه کردیم؛ اما این که کدام یک از این رنگ ها را برای دفتر کار خود انتخاب کنید، وابسته به نحوه دکوراسیون داخلی شما است. در حال حاضر ارتباط بین رنگ مبلمان و کسب و کار شما به قدری مهم است که فعالیت تجاری شما را تحت تاثیر قرار می دهد. بسیاری از مشاغل مانند مشاغل پزشکی و درمانی، بهتر است که از رنگ های روشن و خنثی مانند سفید، سبز و آبی استفاده کنند. همچنین برای کسب و کارهای استارت آپی و مشاغل فکری، رنگ زرد گزینه مناسب تری محسوب می شود. البته اگر برای شرکت های ورزشی، رستوران ها و دیگر مراکز پر جنب و جوش به دنبال مبلمان هستید، انتخاب رنگ های نارنجی و قرمز متداول تر است.

انتخاب رنگ مناسب با محیط

امروزه ترکیب کردن چند رنگ مختلف برای ، بسیار مرسوم شده است؛ اما باید دقت کنید که چه رنگ هایی را با یکدیگر ترکیب می کنید. بهتر است بدانید که ترکیب چند رنگ در مبلمان، بیشتر برای منازل استفاده می شود و برای مراکز اداری، به کارگیری یک رنگ به تنهایی کافی است.

انتخاب رنگ بر اساس رنگ برند شما

قطعا هر شرکتی برای خود برند و لوگوی خاصی را طراحی کرده است. همچنین رنگ های موجود در این لوگوها، می تواند عامل مناسبی برای انتخاب رنگ مبلمان شرکت هم باشد. توجه کنید که استفاده از رنگ برند در رنگ بندی مبلمان اداری، سبب تبلیغ غیر مستقیم کسب و کار هم می شود.

رنگ مناسب اتاق جلسات را هوشمندانه انتخاب کنید!

اتاق جلسات یکی از مکان هایی است که افراد زمان زیادی را در آن می گذرانند؛ از همین رو بهتر است که رنگ های الهام بخش و خلاق تری مانند آبی و سبز برای مبلمان های آن استفاده کنید. از طرفی با توجه به بالا بودن ، بهتر است که قبل از خرید مبل، از هماهنگی با مدل میز کنفرانس هم مطمئن شوید.

رنگ اتاق استراحت را آرامبخش در نظر بگیرید.

همه کارمندان برای تجدید قوا و بازیابی انرژی خود، به دنبال فضایی آرامش بخش ولی در عین حال انرژی بخش هستند؛ بنابراین در تمامی شرکت ها، اتاق استراحت طراحی شده است. به شما پیشنهاد می کنیم که برای بهتر شدن روحیه افراد، از رنگ های شادتری مانند نارنجی و زرد استفاده کنید. البته برای جلوگیری از کسل شدن بیش از حد، استفاده از رنگ های مکمل هم گزینه مناسب تری محسوب می شود.

مبلمان اداری را بر اساس میزان فضای اداره انتخاب کنید.

امروزه مبلمان های مختلفی در بازار وجود دارد؛ اما بسیاری از آن ها متناسب با فضای اداری شما نیستند. بنابراین به طور کلی برای یا مبلمان اداری، به وسعت فضای اداری توجه کنید. مثلا بهتر است که برای اتاق های کوچک، از مبل های ساده و کوچک تر استفاده کنید. همچنین رنگ های تیره باعث کوچک تر نشان دادن فضای اتاق می شود؛ از همین رو اگر فضای کوچکی دارید، رنگ های روشن را بیشتر انتخاب کنید. از طرفی توجه داشته باشید که اگر دفتر کار شما بدون پنجره است، باید مبلمان های روشن تری را انتخاب کنید؛ اما اگر دارای پنجره های زیبا و نور طبیعی هستید، ترکیب رنگ تیره و روشن گزینه مناسبی برای شما است.

نکات مهم هنگام انتخاب رنگ صندلی اداری

صندلی اداری یکی اجزای مهم مبلمان اداری است که شاید اهمیت رنگ آن توسط خیلی ها نادیده گرفته شود. اما باید بگوییم که همین عضو کوچک دفتر کار شما می تواند تاثیر به سزایی در طراحی دکوراسیون و البته روحیه شما داشته باشد. از این رو در ادامه به بررسی نکات مهم درباره انتخاب رنگ صندلی اداری خواهیم پرداخت. رنگ های روشن، نشاط و جنب و جوش را برای شما به ارمغان می آورند. کسانی که اشتیاق زیادی برای انجام کارهای خود ندارند و بیشتر مواقع کسل هستند، بهتر است از رنگ های گرم و زنده برای صندلی و مبلمان اتاق کار خود استفاده کنند. رنگ های سبز و زرد در این دسته قرار دارند. آن ها اغلب با احساس انرژی مثبت همراه هستند. مناسب این فضا می تواند تاثیر قابل توجهی در زیبایی دکوراسیون شما داشته باشد.

دیگر نکته در رابطه با ترکیب رنگ مبلمان و صندلی هاست. دانستن جالب ترین ترکیب رنگ ها برای این کار می تواند بسیار ارزشمند باشد. ترکیب مبلمان سفید و سیاه یکی از زیباترین و پرطرفدارترین رنگ ها است که می تواند صرف نظر از اندازه برای هر دفتری مناسب باشد. نور را در نظر بگیرید. نور دیگر عامل بسیار تاثیرگذار بر فضای یک اتاق است. اگر دفتر کار شما نور خوبی ندارد، یک انتخاب هوشمندانه برای رنگ مبلمان می تواند فضای اتاقتان را دگرگون سازد.

با این حال، همیشه آسان نیست که بفهمیم کدام رنگ ها برای نورهای خاص بهتر عمل می کنند. به همین دلیل است که بسیاری از طراحان، مبلمان اداری را با توجه به رنگ دیوارها و کف انتخاب می کنند. در پایان لازم است تا از بهترین طراحی برای دکوراسیون دفتر کار خود استفاده کنید. زمانی که طراحی دکوراسیون خوبی نداشته باشید، حتی شیک ترین صندلی ها و میز کارها از بهترین برند مبلمان اداری و زیبا ترین رنگ ها نمی توانند در بهبود ظاهر اتاق معجزه کنند. به همین دلیل است که سازماندهی و چیدمان لوازم اهمیت زیادی پیدا می کند.

دکمه بازگشت به بالا