اقتصادیکسب و کار برتر

راهنمای خرید لپ تاپ گیمینگ اقتصادی

بهترین لپ تاپ های ارزان گیمینگ

برای خرید یک لپ‌ تاپ گیمینگ حتما نباید خیلی زیاد هزینه کنید، البته که با توجه به شرایط اقتصادی، ارزانترین لپ تاپ های گیمینگ هم در کشورما گران حساب می‌شوند و لپ‌تاپ‌های گیمینگ گران قیمت جزو محصولات خیلی لوکس به حساب می‌آیند. با این حال تصمیم گرفتیم که در این مطلب بهترین لپ تاپ های ارزان گیمینگ را به شما معرفی کنیم، محصولاتی که بدون خالی کردن کارت بانکی شما می‌توانند تجربه خوبی از بازی کردن را به شما هدیه دهند.

البته باید به این موضوع اشاره کنیم که بهترین لپ تاپ های ارزان گیمینگ ما در مقایسه با لپ‌تاپ‌های گیمینگ رده بالاتر خیلی هیجان انگیز به نظر نمی‌رسند، اما در نوع خود مناسب خواهند بود و بازی‌ها را هم با کیفیت مناسبی اجرا خواهند کرد. در این مطلب لپ‌تاپ‌هایی از شرکت‌های ایسوس، اچ پی و لنوو را به شما معرفی می‌کنیم و همین موضوع باعث می‌شود تا حق انتخاب بیشتری داشته باشید.

چگونه یک لپ تاپ گیمینگ ارزان قیمت انتخاب کنیم؟

لپ‌تاپ‌های محصولات پیچیده‌‌ای هستند و در زمان خرید یک لپ‌تاپ باید به بخش‌های مختلف آن توجه داشته باشید. این موضوع در زمان خرید لپ‌تاپ‌های مخصوص بازی کمی پیچیده‌تر می‌شود. در ادامه می‌خواهیم به بخش‌های کلیدی در زمان خرید لپ‌ تاپ گیمینگ اشاره کنیم. برای خرید سیستم گیمینگ ارزان  حتما از فروشگاه های معتبر کمک بگیرید.

بهترین لپ تاپ گیمینگ تا 10 میلیون |بهترین لپ تاپ گیمینگ تا 5 میلیون

پردازنده گرافیکی

برای بازی کردن به یک پردازنده گرافیکی مناسب نیاز خواهید داشت. به همین دلیل پردازنده گرافیکی مهم‌ترین بخش یک لپ‌تاپ مخصوص بازی خواهد بود. کارت گرافیکی بهتر به معنای این خواهد بود که بازی شما عملکرد بهتری پیدا می‌کند و با نرخ فریم بالاتری هم اجرا می‌شود. با این حال یک کارت گرافیکی قدرتمند هزینه‌های شما را هم افزایش می‌دهد.

 

همچنین در زمان انتخاب پردازنده گرافیکی انتخاب‌های متعددی را پیش روی خود مشاهده می‌کنید. معمولا روی لپ‌تاپ‌های مخصوص بازی از پردازنده گرافیکی Nvidia و AMD استفاده می‌‌شود؛ اما انتظار نداشته باشید که قیمت آن‌ها خیلی کم باشد. می‌توانید لپ‌تاپ‌هایی خریداری کنید که از پردازنده گرافیکی Nvidia GTX استفاده می‌کنند.

البته می‌توانید مدل‌هایی را هم پیدا کنید که از پردازنده Nvidia RTX 2060  و Nvidia RTX 3060 برخوردارند. این پردازنده‌های گرافیکی قدرت بالایی دارند و از تکنولوژی Ray-Tracing هم بهره می‌برند. خرید سیستم گیمینگ ارزان شما را به وجد خواهد آورد.

 

البته باید بگوییم که قدرت این پردازنده‌های گرافیکی دقیقا با مدل دسکتاپ آن‌ها برابر نمی‌کند و در برخی  موارد مشاهده می‌کنیم که شرکت Nvidia محصولات خودش را برای لپ‌تاپ به Max-Q تغییر نام می‌دهد. پس در زمان خرید لپ‌تاپ باید حسابی به ویژگی‌های سخت‌افزاری آن توجه کنید. به این موضوع توجه کنید که نباید لپ‌تاپی بخرید که پردازنده گرافیکی آن روی پردازنده اصلی قرار داشته باشد. چرا که این پردازنده‌های گرافیکی قدرت خیلی زیادی ندارند.

پردازنده

در حالی که پردازنده گرافیکی بخش اصلی یک لپ‌تاپ مخصوص بازی است، پردازنده هم قوی هم باعث می‌شود که در اجرای بازی‌ها عملکرد بهتری را شاهد باشیم. البته اگر می‌خواهید از لپ‌تاپی که خریداری کرده‌اید به جز بازی کردن استفاده کنید، باید محصولی بخرید که پردازنده قدرتمندی داشته باشد

می‌توانید لپ‌تاپ‌هایی خریداری کنید که از پردازنده AMD یا اینتل استفاده می‌کنند. هر دو پردازنده در زمان اجرای بازی‌ها عملکرد خوبی از خود نشان می‌دهند. با این حال پیشنهاد می‌کنیم که تمرکز اصلی را روی انتخاب بهترین لپ‌تاپ با بهترین کارت گرافیکی قرار دهید و گزینه دوم را به انتخاب پردازنده اختصاص دهید.

صفحه نمایش

اکثر لپ‌تاپ‌های گیمینگ ارزان قیمت در بازار از صفحه نمایشی با وضوح تصویر 4K یا Quad HD استفاده می‌کنند؛ اما می‌توانید محصولات خوبی را پیدا کنید که از صفحه نمایشی با وضوح تصویر Full HD بهره می‌برند. البته اندازه مناسب صفحه نمایش باعث می‌شود که بتوانید نرخ نوسازی بیشتری را در اختیار داشته باشید که باعث می‌شود بازی‌ها با نرخ فریم بالاتری اجرا شوند. البته این موضوع به سخت افزار قرار گرفته روی لپ‌تاپ شما هم بستگی دارد. هرچقدر که سیستم قوی‌تری داشته باشید، بازی‌ها با فریم بالاتری اجرا می‌شوند.

در زمان خرید یک لپ‌تاپ گیمینگ ارزان قیمت به نرخ نوسازی صفحه نمایش آن توجه کنید. می‌توانید لپ‌تاپ‌هایی خریداری کنید که نرخ نوسازی صفحه نمایش آن ها به ۱۲۰ یا ۱۴۴ هرتز می‌رسد. این میزان نرخ نوسازی دو برابر بیشتر از نرم نوسازی سایر لپ‌تاپ‌های موجود در بازار است. هرچقدر نرخ نوسازی بالاتر باشد، تصاویر بهتر و زیباتر به نظر می‌رسند. دقت رنگ صفحه نمایش هم موضوع دیگری است که باید به آن توجه کنید، اما اکثر لپ‌تاپ‌های ارزان قیمت گیمینگ بازار در این قسمت ضعف دارند.

حافظه رم و حافظه داخلی

خیلی راحت می‌توان این دو موضوع را فراموش کرد. چرا که کارت گرافیکی و پردازنده نقش مهم‌تری ایفا می‌کنند. متأسفانه بسیاری از شرکت‌ها برای اینکه قیمت لپ‌تاپ را کاهش دهند از این قسمت کم‌کاری می‌کنند. سعی کنید که لپ‌تاپی خریداری کنید که رم بالایی داشته باشد و از حافظه SSD هم استفاده کند. حافظه SSD تاثیر زیادی روی بالاتر رفتن سرعت سیستم شما خواهد داشت. رم هم باعث می‌شود که همه چیز را با سرعت بالاتری تجربه کنید، مخصوصا در زمان بازی کردن.

 

قیمت اسپیکر

صفحه کلید و طول عمر باتری

مهم‌ترین بخش‌های یک لپ‌تاپ مخصوص بازی شامل پردازنده گرافیکی، پردازنده و صفحه نمایش می‌شوند، اما همچنان مسائل دیری هم هست که باید به آن توجه کنید. کیبورد یکی از قسمت‌هایی است که احتمالا کمتر به آن توجه خواهید کرد. سعی کنید محصولی خریداری کنید که دکمه‌های خیلی نرمی نداشته باشد و فاصله دکمه‌ها هم نباید خیلی به یکدیگر نزدیک باشند.

 

تازه ما به ترک پد اشاره نمی‌کنیم، چرا که احتمالا می‌خواهید از یک ماوس گیمینگ روی لپ‌تاپ خود استفاده کنید تا تجربه گیمینگ بهتری کسب کنید. کیبورد های گیمینگ مجزا را هم می‌توانید برای لپ تاپ خود در نظر بگیرید.

لپ‌تاپ‌های ارزان قیمت برخی مواقع یکسری برتری هم نسبت به لپ‌تاپ‌های گران‌تر پیدا می‌کنند. مثلا این لپ‌تاپ‌ها سبک‌تر و باریک‌تر خواهند بود. حتی پورت‌های بیشتری هم روی این لپ‌تاپ‌ها مشاهده می‌کنید که باعث می‌شوند لپ‌تاپ خود را به محصولات مختلف متصل کنید.

بهترین لپ تاپ های گیمینگ ارزان

لپ تاپ‌های معرفی شده در ادامه از قیمت زیاد به کم چیده شده‌اند و به همین جهت اگر بودجه کمتری دارید گزینه‌های انتهای لیست را مورد بررسی قرار دهید.

لپ تاپ اچ‌پی Victus 15 i5 13420H

این لپ تاپ یک مدل جدید و البته خوش قیمت از برند اچ پی است که ارزش خرید بالایی هم دارد. سازنده آمریکایی در زمینه پردازنده مرکزی از اینتل نسل 13 مدل Core i5 13420H با 8 هسته و 12 رشته استفاده کرده است. این CPU در محدوده 3.4 الی 4.6 گیگاهرتز فعالیت می‌کند و توان آن نیز بین 35 الی 95 وات قابل تغییر است. قدرت این پردازنده به نسبت قیمت این لپ تاپ واقعا خوب است و شبیه به پردازنده Core i7 12650H نسل 12 عمل می‌کند.

لپ تاپ اچ‌پی Victus 15 i5 13420H

در کنار این CPU، کارت گرافیک شرکت Nvidia مدل RTX 2050 با 4 گیگابایت حافظه اختصاصی از نوع GDDR6 دیده می‌شود و 512 گیگابایت حافظه SSD و 16 گیگابایت رم از نوع DDR4 با فرکانس 3200 مگاهرتز این مجموعه را تکمیل می‌کند. این سخت افزار به گونه‌ای نیست که شما بتوانیم عناوین مختلف را در حالت بسیار بالا اجرا کنید ولی بدون شک می‌توانید همه بازی‌ها را در حالت گرافیکی معقولی با فریم‌ریت مناسب تجربه کنید.

 

این لپ تاپ 2.29 کیلوگرمی دارای نمایشگری 15.6 اینچی از نوع IPS با رزولوشن FHD است و از نرخ نوسازی 144 هرتزی نیز پشتیبانی می‌کند. نسبت این پنل 16 به 9 بوده و روشنایی آن به 250 نیت می‌رسد. این یعنی با صفحه نمایش پایه‌ای و متوسط ولی رضایت بخش مواجه هستیم. ناگفته نماند که باتری این لپ تاپ 3 سلولی بوده و 52.5 وات ساعت ظرفیت دارد.

 

قیمت لپ تاپ گیمینگ ارزان

این سری از لپ تاپ‌های لنوو را می‌توانید با کانفیگ‌های بسیار متنوع خریداری کنید ولی اگر در پی بهترین لپ تاپ های گیمینگ ارزان قیمت هستید باید به سراغ نسخه پایه‌ای بروید. خوشبختانه پنل این لپ تاپ با وجود خوش قیمت بودن باز هم از نرخ نوسازی 120 هرتزی پشتیبانی می‌کند.

تا هم بازی‌ها روان‌تر به نمایش گذاشته شوند و هم هنگام وب‌گردی و گشت و گذار در منوها حس بسیار روان‌تری داشته باشید. این صفحه نمایش اندازه 15.6 اینچی دارد و از رزولوشن FHD نیز بهره می‌برد و طبق انتظار از فناوری IPS LCD هم استفاده می‌کند.

 

در نسخه مورد نظر ما در بخش سخت افزار شما با پردازنده مرکزی intel Core I5 11300H با فرکانس 3.1 تا 4.4 گیگاهرتز و کارت گرافیک Nvidia مدل GeForce GTX 1650 با 4 گیگابایت حافظه اختصاصی GDDR6 مواجه خواهید شد. 8 گیگابایت حافظه رم از نوع DDR4 و 256 گیگابایت حافظه SSD کامل‌کننده بخش سخت افزاری است. شما می‌توانید در کانفیگ‌های دیگر نسخه رم 16 یا نسخه 1 ترابایت HDD به‌علاوه 256 گیگابایت SSD را انتخاب کنید.

توان پردازشی و گرافیکی این لپ تاپ برای اجرای بازی‌های روز کافی است ولی به طبع نمی‌توانید تنظیمات را به روی حالت بسیار بالا قرار دهید. وزن 2.25 کیلوگرمی، قابلیت ارتقاء حافظه داخلی و حافظه رم، ویندوز 11 و باتری سه سلولی 45 وات ساعت از دیگر مشخصه‌های این محصول هستند. با توجه به شباهت بسیار بالای نسخه های مختلف این لپ تاپ، پیشنهاد میکنم کل سری لنوو گیمینگ ۳ را ببنید و خودتان انتخاب کنید.

 

لپ تاپ ایسوس TUF Gaming F15 FX507ZE-HN096

لپ تاپ‌های سری TUF مدل‌های ارزان‌تر لپ تاپ‌های گیمینگ ایسوس هستند. این مدل از نمایشگری 15.6 اینچی با رزولوشن FHD استفاده می‌کند، پنلی که نرخ نوسازی آن به 144 هرتز می‌رسد. این صفحه نمایش از 62.5 درصد از گستره رنگی sRGB پشتیبانی می‌کند و 43.3 درصد از Adobe RGB را نیز پوشش می‌دهد و این یعنی کیفیت نمایشگر معمولی است و نباید انتظار رنگ‌هایی بی‌نقص را داشته باشید.

لپ تاپ ایسوس TUF Gaming F15 FX507ZE-HN096

این محصول در زمینه سخت افزار یک گزینه کاملا معقول است و از یکی از بهترین پردازنده‌های سری 12 اینتل به نام Core i7 12700H با فرکانس پردازشی 3.5 تا 4.7 گیگاهرتز بهره می‌برد. این پردازنده مرکزی دارای 14 هسته و 20 رشته است و 24 مگابایت هم حافظه Cache دارد. حداقل توان این پردازنده معادل 35 وات و حداکثر توان آن برابر با 115 وات است. این پردازنده شما را در اجرای بازی‌ها و انجام کارهای سنگین به خوبی همراهی می‌کند.

اسوس برای این لپ تاپ 16 گیگابایت حافظه از نوع DDR5 در نظر گرفته و میزان حافظه داخلی نیز 512 گیگابایت است. در زمینه گرافیکی این لپ تاپ از Nvidia RTX 3050 Ti بهره می‌برد و 4 گیگابایت حافظه اختصاصی از نوع GGDR6 نیز برای آن در نظر گرفته شده است. شما با این دستگاه می‌توانید بازی‌ها را در رزولوشن FHD با فریم‌ریت خوبی تجربه کنید و سیستم خنک کننده نیز عملکرد خوبی را از خود به نمایش می‌گذارد.

دکمه بازگشت به بالا