خارجی

«سه گانه اتمی» روسیه آماده رزم است

آفتاب‌‌نیوز :

در شرایطی که تنش‌های غرب و مسکو بر سر جنگ اوکراین ادامه دارد، وزیر دفاع روسیه بر تقویت بازدارندگی اتمی این کشور خبر داد.

به گزارش رسانه‌های دولتی روسیه از قبیل خبرگزاری اسپوتنیک، سرگئی شویگو وزیر دفاع این کشور طی یک نشست با فرماندهان ارشد نظامی روسی در مسکو اعلام کرد که ارتش روسیه برای حفظ توازن استراتژیک جهان، همچنان آمادگی رزمی سه گانه اتمی خود را در یک سطح بالا نگه می‌دارد.

سه گانه اتمی روسیه که بازدارندگی اتمی این کشور محسوب می‌شود، این سه ضلع را در برمی‌گیرد: «موشک‌های اتمی بالستیک قاره‌پیما، بمب‌افکن‌های استراتژیک حامل موشک‌های اتمی و زیردریایی‌های اتمی حامل موشک‌های اتمی قاره پیما».

وزیر دفاع روسیه با اشاره به ادامه حملات این کشور به اوکراین اعلام کرد که ارتش به کاهش آمادگی رزمی این کشور ادامه می‌دهد. به گفته او، اوکراین در سال گذشته بیش از ۲۱۵ هزار نیروی نظامی و ۲۸ هزار قبضه تسلیحات را از دست داده است.

شویگو با بیان اینکه روسیه به اهداف «عملیات نظامی ویژه در اوکراین» دست خواهند یافت، تاکید کرد که ارتش اوکراین با کمبود نیروی انسانی مواجه است و در میدان نبرد به نتیجه‌ای دست نمی‌یابد.

وی بر لزوم تقویت ارتش روسیه تاکید کرد و گفت یکی از وظایف کلیدی آن، «حفظ آمادگی رزمی سه گانه اتمی در بالاترین سطح است که تعادل استراتژیک را در جهان تضمین می‌کند».

شویگو اعلام کرد که تجهیز نیرو‌های مسلح روسیه در سال ۲۰۲۴ (سال جاری میلادی) به مدرن‌ترین تسلیحات، از جمله سلاح‌های مبتنی بر فناوری‌های هوش مصنوعی ادامه خواهد یافت

وزیر دفاع روسیه همچنین خبر داد که این کشور به تولید همه انواع پهپاد‌های سبک و سنگین رزمی نیز خواهد پرداخت.

وی افزود که انجام چنین اقداماتی، «افزایش توانایی‌های رزمی نیرو‌های مسلح روسیه و تضمین بازدارندگی در برابر تجاوز علیه کشور ما و متحدانش را ممکن می‌کند».

گروه تحریریه بین المللی

تحلیلگر اخبار خارجی با تمرکز بر رویدادهای علم و فناوری جهانی. با علاقه و دانش در زمینه دستاوردهای علمی و پیشرفت‌های فناوری، به شما اخبار جذاب و تحلیل‌هایی را درباره رویدادهای علمی، کشف‌های جدید و تاثیرات آن‌ها بر جوامع ارائه می‌دهم. با استفاده از روش‌های تحلیلی و علمی، به شما دیدی کامل از تحولات علم و فناوری جهانی می‌دهم.
دکمه بازگشت به بالا