سلامت و دانشکسب و کار برتر

مراقبت های بعد از عمل زیبایی سینه

نکاتی در مورد مراقبت های بعد از جراحی سینه

 • داشتن تورم و درد بعد از جراحی زیبایی سینه طبیعی می باشد و برای تسکین آن جراح سینه داروهای مسکن تجویز می نماید و فرد باید داروها را طبق دستور استفاده نماید.
 • معمولا فرد بعد از یک هفته می تواند به محل کار خود بازگردد و فعالیت های روز مره خود را با فشار نیاوردن به سینه خود انجام دهد.
 • هنگام خوابیدن طاقباز بخوابید و با قرار دادن بالشت زیر سر ، سر را بالاتر از حد معمول خود قرار دهید.
 • از دراز کشیدن به مدت طولانی خودداری نمایید و طبق نظر جراح سینه کمی راه بروید یا نرمش کوچکی داشته باشید.
 • برای جبران مایعات از دست رفته بدن رژیم غذایی خود را با نوشیدن مایعات آغاز کنید.
 • پانسمان یا چسبی که روی زخم ها زده می شود به هیچ عنوان دستکاری نشود و به طوری که خودشان به موقع شل شده و می افتند.
 • اگر دچار احساس خشکی در پوست سینه شدید می توانید از کرم مرطوب کننده استفاده نمایید در صورتی که به زخم ها تماسی نداشته باشد و برای جلوگیری از ایجاد عفونت باید جای زخم ها خشک نگه داشته شود.
 • سوتین طبی که جراح سینه تجویز کرده است را به طور دائم تا 4 هفته استفاده نمایید و فقط هنگام استحمام مجاز هستید آن را خارج کنید.
 • از انجام فعالیت های سنگین و حمل اجسام سنگین که موجب ایجاد فشار در سینه می شود خودداری نمایید.
 • تا زمانیکه حرکت دادن دست ها و بازو ها برایتان مشکل است از رانندگی کردن اجتناب نمایید.

دوره نقاهت جراحی لیفت سینه

توجه داشته باشید که دوره نقاهت لیفت سینه به عوامل متعددی مانند شرایط بیمار، نحوه عمل و مراقبت های بعد از جراحی بستگی دارد. در هر حال، توصیه می شود که حداقل 2 هفته در منزل استراحت کنید و پس از تایید پزشک پس از دو هفته به محل کار خود بازگردید.

هفته اول بعد از لیفت سینه

در 48 ساعت بعد از عمل استراحت کامل توصیه می شود و بیمار بعد از گذشت چند روز می تواند به راحتی حرکت کند. در طول هفته اول جراحی موارد زیر توصیه می شود:

 • از انجام فعالیت های شدید بدنی مانند خم شدن و یا بلند کردن اجسام سنگین باید خودداری شود، این قبیل فعالیت ها احتمال خونریزی و ورم را افزایش می دهند.
 • از خوابیدن بر روی شکم و پهلو اجتناب کنید تا هیچ گونه فشاری به سینه ها وارد نشود.
 • چند روز بعد از جراحی درن ها و پانسمان نیز برداشته خواهند شد.
 • ممکن است ناحیه قفسه سینه تا چند روز سفت و ملتهب باشد.
 • در این هفته به مصرف داروها به ویژه داروهای آنتی بیوتیک برای جلوگیری از عفونت توصیه می شود.
 • برقراری رابطه جنسی به مدت یک تا دو هفته ممنوع است.

هفته دوم تا ششم بعد از لیفت سینه

بیمار بسته با توجه به شرایط بهبودی و نوع شغلی که دارد، می تواند به محل کار خود برگردد. از نکاتی که باید در این مدت رعایت شود، به شرح زیر است:

 • همچنان تا چندهفته باید از انجام فعالیت های شدید بدنی خودداری کنید و سپس به مرور شدت فعالیت های خود را افزایش دهید.
 • اگر چه داشتن رابطه جنسی بعد از دو هفته امکان پذیر است، اما توصیه می شود از تحت فشار قرار دادن سینه ها به مدت 2 ماه اجتناب کنید.
 • تا چند هفته باید سوتین مخصوصی که در اختیار بیمار قرار می گیرد، پوشیده شود تا از میزان ورم کاسته شود و از سینه ها محافظت به عمل آید.
 • ممکن است بیمار در این بازه زمانی تغییراتی را در میزان حساسیت نوک سینه ها احساس کند. این حالت موقتی است و بعد از گذشت چند هفته برطرف خواهد شد.
 • احتمال دارد بیمار مقداری درد بعد از عمل لیفت سینه احساس کند. اما هر گونه شدت درد و یا درد غیر طبیعی باید به پزشک گزارش داده شود.
 • بخیه ها به مرور صورتی رنگ و محو خواهند شد.

تغذیه |تکیه گاه

تغذیه بعد از عمل لیفت سینه

به طور کلی، مصرف غذاهای سالم و مغذی بعد از هر عمل جراحی اهیمت بسزایی دارد و می تواند انرژی از دست رفته بیمار را به سرعت بازگرداند. از مهمترینمواد غذایی که بعد از عمل لیفت سینه توصیه می شود، عبارتند از:

 • مواد غذایی حاوی پروتئین مصرف کنید، زیرا مصرف پروتئین به ترمیم زخم ها و تقویت سیتم ایمنی بدن کمک می کند.
 • موادغذایی حاوی فیبر مانند انواع غلات و سبزیجات را به منظور جلوگیری از یبوست مصرف کنید.
 • ویتامین C می تواند به بهبود زخم ها و بازگشت انرژی یعد از عمل کمک کند.
 • نوشیدن مایعات، به ویژه آب می تواند به کاهش بروز یبوست و هیدراته شدن بدن بعد از عمل کمک کند.

دورانی که به عنوان دوران نقاهت بعد از عمل زیبایی سینه در نظر گرفته می شود، حدود 6 هفته تا چند ماه به طول می انجامد. لیفت سینه برای بالا بردن سینه های افتاده، کشیده شده، نامتقارن و سفت کردن سینه انجام می شود. به همین دلیل با توجه به هدفی که هر یک از مراجعه کنندگان دارند عمل فرم دهی سینه می تواند عوارض و دوران نقاهت و روند بهبود مشخصی را طی کند. با توجه به برش هایی که در سینه ایجاد می شود دوران نقاهت می تواند متفاوت باشد. سن و شرایط جسمی و سلامتی مراجعه کنندگان نیز می تواند تا حدود بسیار زیادی در طول دوره درمان افراد تاثیر گذار باشد. حتما فردی که از شرایط جسمی خوبی برخوردار است زودتر روند ترمیم در زخم های خود را مشاهده خواهد کرد و دچار عوارض کمتری خواهد شد.

سن افراد و جوان بودن آنان نیز می تواند ترمیم بافت های سینه را سریع تر کند. یکی دیگر از عواملی که در بهبودی سریع تر بیمار می تواند نقش داشته باشد را می توان جراحی را دانست که عمل زیبایی سینه را انجام می دهد. پزشکی که در زمینه لیفت سینه دارای تجارب و مهارت لازم باشد می تواند برش هایی را ایجاد کند که در کمترین زمان بهبودی در انسان حاصل شود. همچنین پزشک مربوطه می تواند از ایجاد برش های اضافی در سینه جلوگیری کند و فرد با مشکلات کمتری بعد از لیفت سینه مواجه خواهد شد. تکنیک های دکتر ساعدی در واقع در این امر بسیار حائز اهمیت است.

روز پس از جراحی

این احتمالاً سخت ترین روز های بهبودی شما خواهد بود زیرا درد پس از جراحی و عوارض جانبی احتمالی ناشی از بیهوشی مانند حالت تهوع و سردرد را تجربه می کنید. درد شما را می توان با دارو های تجویزی یا بدون نسخه کنترل کرد و حالت تهوع معمولاً خود به خود فروکش می کند. جراح پلاستیک شما معمولاً در چند روز اول لوله ها و بانداژ ها را بر می دارد و شما را برای دوش گرفتن تخلیه می کند. پس از برداشتن باند ها، برای کمک به بهبودی و ارتقای نتایج بهینه، باید از سوتین جراحی و یا باند های فشاری استفاده کنید. پس از جراحی لیفت سینه، باید از خوابیدن به پهلو یا شکم خودداری کنید، اما برای خوابیدن از بالش یا تکیه گاه برای دراز کشیدن صاف یا کمی بالا به پشت استفاده کنید.

1 هفته بعد از جراحی

درد شما پس از جراحی به احتمال زیاد تا یک هفته پس از جراحی کاهش می یابد یا به شدت کاهش می یابد، اما همچنان کبودی و تورم قابل توجهی خواهید داشت. می توانید شروع به انجام کار های آسان خانگی کنید و حتی به فعالیت های سبک مانند پیاده روی بازگردید. ممکن است هنوز در بالا بردن بازو های خود درد و ناراحتی داشته باشید و باید از انجام فعالیت های سنگین مانند بلند کردن، هل دادن و خم شدن خودداری کنید. مراقبت از برش برای ارتقای بهبودی سالم و به حداقل رساندن جای زخم بسیار مهم است. دستورالعمل های جراح پلاستیک خود را برای مراقبت از زخم دنبال کنید.

2 هفته بعد از جراحی

در هفته دوم باید احساس کنید بیشتر شبیه خودتان هستید و راحت تر در حال حرکت و انجام کارهای روزمره خود هستید. برش های شما نزدیک به بهبودی کامل خواهند بود، اما همچنان باید سینه بند جراحی خود را بپوشید. هنوز زمان بازگشت به روال ورزش منظم و کامل خود نرسیده است، اما حرکت روزانه به روند بهبودی شما کمک می کند.

6 هفته بعد از جراحی

تا پایان شش هفته باید احساس خوبی داشته باشید و نزدیک به پایان بهبودی خود باشید. کبودی و تورم شما اکثراً فروکش می کند و باید از نتایج به دست آمده با جراحی لیفت سینه خود ایده خوبی داشته باشید. در این مرحله ممکن است پزشک از شما بخواهد که به تمرینات معمولی و روال ورزشی خود بازگردید، سعی کنید به وضعیت خواب مورد علاقه خود بازگردید و از سوتین های جدید زیبا استفاده کنید که سینه های تازه بلند شده شما را تقویت می کند.

سایر نکات برای بهبودی سریع تر

 • استفاده از سینه بند ورزشی مناسب طبق نظر پزشک
 • اجتناب از استعمال دخانیات
 • رژیم غذایی سالم
 • استفاده از ماساژ
 1. تا 2 روز بعد از لیفت سینه حمام نکنید .
 2. در هنگام خواب سر و قسمت بالاتنه را در موقعیتی بالا تر از سایر بدن قرار دهید تا فشاری به محل نیاورد.
 3. بعد از 2 روز از برداشتن ابزار تخلیه خون و مایعات به بدن ( در صورت وصل بودن به بدن بیمار) می توانید حمام کنید.
 4. در زمان استحمام حتما از یک نفر برای این کار کمک بگیرید .
 5. تا یک ماه الی 6 هفته از استخر و وان استفاده نکنید.
 6. هر روز محل جراحی را بررسی کرده و در صورت وجود عفونت آن را با دستمال بهداشتی اثرات آن را از بین ببرید.
 7. استفاده از سوتین طبی در هر روز به مدت 6 هفته و عدم استفاده از سوتین هایی که دارای سیم یا فنر می باشند.
 8. از آفتاب گرفتن و قرار گرفتن در معرض آفتاب به مدت یک سال جلوگیری کنید .
 9. محل زخم های جراحی را دستکاری نکرده و بگذارید خشک بماند ولی نرم کردن اطراف محل زخم در سینه مشکلی ندارد.
 10. استفاده از سوتین ورزشی در بعد از گذشت 2 هفته با نظر پزشک بلامانع می باشد.

باید توجه داشت که برخلاف تصور مردم عمل لیفت سینه برای نمی باشد بلکه می توان موقعیت سینه را با لیفت سینه تغییر داد. این جراحی را می توان با انجام داد . افرادی که دارای سینه های شل و افتاده بوده و سایز سینه های آنها کوچک می باشد می توانند لیفت و پروتز سینه را به طور همزمان انجام دهند. افرادی برای این جراحی اقدام می کنند که بعد از زایمان و شیردهی دارای شده اند. زنان در حالت طبیعی با افزایش سن نیز دچار افتادگی پوست بدن از جمله سینه می شوند. فیلم پروتز سینه را نیز برای شما در این صفحه قرار دادیم.

بیمار مدت زمان کمتری را در لیفت سینه با لیزر در مقایسه با روش های دیگر به عنوان دوران نقاهت طی می کند. برای انجام کارهای مربوط به شغل خود نیاز به گذشت 2 روز بعد از جراحی می باشد. ورزش را هم می تواند بعد از گذشت یک هفته از جراحی شروع کند.

سرطان پستان یکی از بیماری هایی است که در صورت تشخیص به موقع و زودهنگام، می توان از عوارض وخیم و مرگ بیمار جلوگیری نمود. گاهی برای درمان یا پیشگیری از سرایت این بیماری به بخشهای دیگر بدن، به تشخیص پزشک متخصص انجام الزامی است.

.

دکمه بازگشت به بالا