سلامت و دانشکسب و کار برتر

مضرات استفاده از پاد شارژی+راهکارهای ترک آن

مصرف سیگار الکترونیکی یا همان ویپ‌ها محبوبیت بالایی میان نوجوانان پیدا کرده‌است و نگرانی‌ها درباره استفاده جوانان از این مدل سیگارها بالا است. براساس آمار مرکز کنترل و پیشگیری بیماری، در حال ‌حاضر سیگارهای الکترونیک محبوب‌ترین دخانیات إ

تصور اینکه سیگارهای الکترونیکی یک مام دو کام ضرری برای سلامتی ندارند، کاملاً اشتباه است. در این مطلب از دکترتو می‌خواهیم بیشتر در مورد این نوع سیگارها بدانیم. تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

سیگار الکترونیکی یا ویپ چیست؟

تولیدکننده‌ها، سیگارهای الکترونیکی را به‌عنوان ابزار ترک سیگار یا کاهش مصرف آن به بازار عرضه می‌کنند، اما براساس دسته‌بندی اداره غذا و دارو آمریکا، سیگار الکترونیکی جزء محصولات تنباکویی و دخانیات محسوب می‌شود. مواد داخل سیگار طعم‌هایی مثل خیار خنک، انبه و نعنا دارند که به‌ ظاهر طبیعی و بی‌ضرر می‌آیند اما مواد داخل JUUL به ‌اندازه یک بسته سیگار بیست‌تایی حاوی نیکوتین است. در ادامه به محتویات درون این سیگارها، و سلامت بدن انسان را تهدید می‌کند، خواهیم پرداخت.

انواع سیگار الکترونیکی کدام است؟

۱. سیگار الکترونیکی پاد

POD نوعی سیگار الکترونیکی فشرده‌ است که از کارتریج‌های قابل تعویض یا غلاف پر از مایع الکترونیکی استفاده‌می‌کنند. استفاده از پاد ویپ آسان است و نیاز به نگهداری کمی دارند. پاد شارژی الف بار 6000

۲. سیگار الکترونیکی iqos

آیکاس نوعی سیگار الکترونیکی است که به جای سوزاندن تنباکو از سیستم «حرارت-نه-سوختن» برای گرم کردن تنباکو استفاده می‌کند. یک مام دو کام این ماده یک آئروسل تولید می‌کند که توسط کاربر استنشاق می‌شود و به‌عنوان یک جایگزین کمترمضر برای سیگار کشیدن سنتی به بازار عرضه می‌شود. بااین‌حال، خطرات سیگار الکترونیکی آیکاس مثل سایر سیگارهای الکترونیکی غیرقابل‌انکار است.

۳. سیگار الکترونیکی بدون نیکوتین

سیگارهای الکترونیکی بدون نیکوتین وسایلی هستند که عمل سیگار کشیدن را بدون استفاده از نیکوتین شبیه‌سازی می‌کنند. آنها با گرم کردن محلول مایع طعم‌داری که حاوی نیکوتین نیست، کار می‌کنند. کاربر بخار حاصل را استنشاق می‌کند که حسی شبیه به کشیدن سیگار سنتی ایجاد می‌کند.

سیگارهای الکترونیکی بدون نیکوتین اغلب توسط افرادی استفاده می‌شود که در تلاش برای ترک سیگار هستند، اما همچنان می‌خواهند احساس سیگار کشیدن داشته‌باشند. با‌این‌حال، توجه به این نکته مهم است که اگرچه سیگارهای الکترونیکی بدون نیکوتین ممکن است کمتر از سیگارهای حاوی نیکوتین مضر باشند، اما کاملا بی‌خطر نیستند و همچنان می‌توانند اثرات منفی بر سلامتی مانند داشته‌باشند.پاد شارژی الف بار6000

۴. سیگار الکترونیکی بخار آب

سیگارهای الکترونیکی بخار آب که به عنوان بخارساز یا قلم بخار آب نیز شناخته‌می‌شوند، با حرارت دادن محلول مایع که معمولا حاوی نیکوتین، طعم‌دهنده‌ها و سایر مواد شیمیایی است، کار می‌کنند. بخار تولید‌شده توسط سیگارهای الکترونیکی به‌عنوان «بخار آب» نامیده می‌شود، اما در حقیقت، این یک آئروسل است که ممکن است حاوی انواع مختلفی از مواد شیمیایی از جمله پروپیلن گلیکول و گلیسیرین باشد. توصیه می‌کنیم قبل از خرید سیگار الکترونیکی بخار اب اطلاعات بیشتری درباره کارکرد آن به دست آورید.

بهترین روش برای ترک سیگار چیه؟

این سیگار الکترونیکی از نظر اندازه و شکل شبیه سیگارهای تنباکوی سنتی هستند. آنها یکبار مصرف بوده و عمر باتری محدودی دارند.

۶. ویپ‌ جعبه ای

مدل‌های جعبه‌ای ویپ، بزرگتر و قدرتمندتر از سایر سیگارهای الکترونیکی هستند. آنها شکل جعبه مانندی دارند و می‌توانند با مخازن، باتری‌ها و کویل‌های مختلف سفارشی شوند.

۷. ویپ قلمی

این سیگارهای الکترونیکی بلند و باریک بوده و شبیه خودکار هستند. استفاده و دوباره پر کردن آن‌ها آسان است به همین دلیل به انتخابی محبوب برای مبتدیان تبدیل شده است.

۸. سیگار الکترونیکی یکبار مصرف

این سیگارهای الکترونیکی از قبل با مایع الکترونیکی پر شده‌اند و به گونه‌ای طراحی شده‌اند که فقط یک‌بار از آن‌ها استفاده شود. این نوع از سیگار ویپ، برای مسافرت یا برای کسانی که می‌خواهند ویپ را امتحان کنند، مناسب است.

۹. سیگار الکترونیکی طعم دار

سیگارهای طعم‌دار بیشترین ریسک را در میان سایر سیگارهای الکترونیکی دارند. طعم‌های شیمیایی نیکوتین منجر به اثرات نامطلوب جدی بر روی تمام اندام‌های بدن می‌شوند. یک حلال حاوی پروپیلن گلیکول و گلیسیرین گیاهی در آن وجود دارد که علت اصلی آسیب به مجاری تنفسی می‌شود.

ویپ و سیگار الکترونیکی چه تفاوتی دارند؟

«ویپ» و «سیگار الکترونیکی» یا سیگار مصنوعی برای ترک که اغلب به‌جای یکدیگر استفاده می‌شوند، تفاوت جزئی باهم دارند. ویپ‌ها نوعی سیگار الکترونیکی هستند که از یک مخزن یا کارتریج قابل شارژ برای نگهداری مایع الکترونیکی استفاده می‌کنند، درحالی‌که سیگارهای الکترونیکی معمولا از کارتریج‌های یک‌بارمصرف استفاده می‌کنند. ویپ‌ها همچنین گزینه‌های جذاب‌تری مانند وات قابل تنظیم و کنترل دما را ارائه‌می‌دهند.پاد شارژی الف بار 6000

قیمت سیگار الکترونیکی ویپ چقدر است؟

قیمت انواع سیگار الکترونیکی بسته‌به برند، نوع ویپ و محلی که خریداری می‌کنید، می‌تواند متفاوت باشد. در تهران میانگین قیمت ویپ حدود ۲ تا ۴ میلیون و قیمت جویس (محلولی که در مخزن ویپ می‌ریزند)، حدود ۴۰۰ تومان است. با‌این‌حال، گزینه‌های ارزان‌تری نیز برای کسانی که بودجه کمی دارند وجود‌ دارد.

سیگار الکترونیکی چگونه کار میکند؟ (طرز استفاده از سیگارهای الکترونیکی)

بیشتر سیگارهای الکترونیکی از اجزای زیر تشکیل شده‌اند:

 • قسمت دهانی: کارتریج یا محفظه‌ای که به یک سر لوله وصل شده‌است. درون آن، حفره پلاستیکی کوچکی حاوی مواد جاذب شناور در محلول مایع قرار دارد.
 • دستگاه اسپری: مایع را گرم می‌کند و باعث تبخیر و عبور فیلتر سیگار الکترونیکی می‌شود تا فرد بتواند محلول را استنشاق کند.
 • باتری: توان المنت گرما از باتری تامین می‌شود.
 • سنسور: وقتی فرد به دستگاه مک می‌زند،، سنسور هیتر فعال می‌شود.
 • مایع: مایع یا عصاره الکترونیکی حاوی ترکیبی از نیکوتین، باز (معمولا گلیکول پروپیلن) و اسانس است.

زمانی‌که فرد قسمت دهانی را می‌مکد، المنت گرمایی مایع را تبخیر می‌کند و همزمان لامپ انتهای سیگار الکترونیکی روشن می‌شود. فرد همان مایع را استنشاق می‌کند و دود حاصل از گازی که گرم شده، مثل دود حاصل از سیگار تنباکویی به ریه‌ها می‌رسد. پس از اینکه فرد نفسش را بیرون می‌دهد، ابری از بخار در هوا پخش می‌شود.

میزان نیکوتین مایع از بسیار زیاد تا صفر متغیر بوده و اسانس‌ها هم بسیار متنوع هستند. برخی سیگارهای الکترونیکی طعم سیگارهای معمول و سنتی را دارند و دقیقاً با همان طعم برندهای مشخص و مطرح ساخته شده‌اند.

آیا وجود نیکوتین در مایع سیگار الکترونیکی مهم است؟

چه با نیکوتین، چه بدون آن، ویپ گزینه چندان سالمی نیست. اما مصرف ویپ حاوی نیکوتین، ریسک وابستگی و اعتیاد را چند برابر می‌کند. مصرف ویپ‌های فاقد نیکوتین به ‌نسبت مصرف سیگار، خطرات کمتری برای سلامتی دارد. بر اساس گزارش مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌ها (CDC) مصرف سیگار معمولی، اثرات جانبی منفی گسترده‌ای بر سلامت فرد می‌گذارد از جمله ریسک بیشتر ابتلا به بیماری قلبی، سکته، و سرطان.

مضرات و عوارض سیگار الکترونیکی چیست؟

تولیدکننده‌ها ادعا دارند سیگارهای الکترونیک، به ‌اندازه سیگار مضر نیستند و خطرات سلامتی مصرف دخانیات را دور می‌زنند، به‌همین دلیل می‌توانند جایگزین سالمی برای سیگار باشند. شاید ترک سیگار با سیگار الکترونیکی به بعضی‌ افراد کمک کرده‌باشد، اما شواهد حاکی از خطرات و مضرات جدی سیگارهای الکترونیک هستند، به‌خصوص برای افرادی که سیگار سنتی مصرف نمی‌کنند، مصرف سیگار الکترونیکی بیشتر از سودش، ضرر دارد.

۱. تأثیر مصرف سیگار الکترونیکی روی قلب

مطالعات اولیه نشان می‌دهند که مصرف ویپ خطرات بالقوه‌ای برای سلامت قلب دارد. ذرات آئروسل مایع الکترونیکی حاوی ریز ذرات، عامل اکسیداسیون، آلدهیدها، و نیکوتین هستند. زمانی‌که این مایع استنشاق ‌شود، آئروسل‌ها بر سیستم گردش خون و قلب تأثیر می‌گذارند.یک مام دو کام

در هر یک پُکی که فرد به ویپ می‌زند، نیکوتین موجود در آن موجب بالا رفتن ضربان قلب و افزایش فشارخون می‌شود و در نهایت در بلندمدت بر سلامت قلب تأثیر منفی می‌گذارد. احتمال ابتلا به بیماری قلبی در افرادی که سیگار معمولی می‌کشند یا سیگار الکترونیکی مصرف می‌کنند، به یک اندازه است. البته شواهد پژوهشی نشان می‌دهد که مصرف سیگارهای الکترونیکی می‌تواند موجب افزایش ریسک سکته مغزی، حمله قلبی و بیماری قلبی گردد.

۲. تأثیر مصرف سیگار الکترونیکی روی ریه

براساس یافته‌های پژوهشی، مصرف ویپ تأثیرات منفی بر ریه‌ها می‌گذارد، اما هنوز اطلاعات و داده‌ها در این زمینه کافی نیستند. در سال ۲۰۱۵، تأثثیرات مایع اسانس‌دار ویپ‌ها بر سلول‌های ریه انسان و موش بررسی شد و عوارضی مثل مسمومیت، اکسیداسیون و التهاب در هر دو سلول موجود زنده به‌دست‌آمد. البته نمی‌توان این نتایج را به مصرف ویپ در زندگی واقعی تعمیم داد.

عوارض ویپ فاقد نیکوتین چیست؟

عوارض بلندمدت مایعات بدون نیکوتین ویپ‌های سنتی هنوز مشخص نیست. ولی در ادامه می‌توانید با برخی از عوارض جانبی کوتاه‌مدت مصرف ویپ‌های فاقد نیکوتین آشنا شوید:

۱. سوزش دهان و گلو

عصاره درون ویپ در اثر گرما باعث سوزش دهان و مجاری تنفسی می‌شود. براساس یافته‌های پژوهشی، هر یک پُک از قلم شیشه‌ای بدون نیکوتین حاوی مقداری از دو مایع قلیایی متداول گلیسیرین و پروپیلین‌گلیکول است که می‌تواند منجر به  سوزش و آزار مصرف‌کننده شود. حتی تبخیر این مواد موجب ایجاد ترکیبات سرطان‌زا می‌گردد.

۲. التهاب ریه

مصرف ویپ فاقد نیکوتین موجب تحریک واکنش سیستم ایمنی می‌شود. نتایج یک مطالعه آزمایشگاهی نشان‌می‌دهد قرار گرفتن در معرض مصرف ویپ می‌تواند باعث واکنش التهابی در سلول‌های سیستم عصبی و شود.

این واکنش التهابی ریه‌ها یا گلو، بارزترین نشانه مصرف سیگار الکترونیکی است. مصرف بیش ازحد ویپ ایجاد واکنش‌ التهابی در کل بدن را هم به دنبال دارد. همچنین قرار گرفتن در معرض ترکیبات عصاره‌های طعم‌دار ویپ‌ها، موجب ایجاد واکنش‌ التهابی در برخی گلبول‌های سفید خون می‌شود. این التهاب بر عملکرد این سلول‌ها در سیستم ایمنی تأثیر می‌گذارد.

۳. مسمومیت بدن

مایع سیگارهای الکترونیکی فاقد نیکوتین ممکن است موجب مسمومیت سلول‌ها شود. بر اساس یافته‌های پژوهش آزمایشگاهی، قرار گرفتن در معرض بخار سیگار الکترونیکی با مرگ سلولی همراه است، حتی اگر نیکوتینی وجود نداشته‌باشد. سلول‌های آسیب‌دیده درون ریه‌ها می‌مانند و در مقابل مواد سمی، ذرات عفونی، و آلرژن‌های موجود در هوا، از بدن دفاع می‌کند.

همچنین گفته‌می‌شود قرار گرفتن در معرض افزودنی‌های طعم‌دار سیگار الکترونیکی می‌تواند به سلول‌های عروق خونی قلب آسیب برساند و نقش به‌سزایی در سلامت بلندمدت قلب ایفا ‌کنند. مرگ این سلول‌ها منجر به مشکلات قلبی-عروقی مثل فشار خون بالا، دیابت و بیماری قلبی می‌شود. این مورد در مواردی که فرد ناگهانی سیگار را ترک می‌کند، می‌تواند یکی از مهم‌ترین محسوب شود.

موارد زیر از جمله عوارض شایع وجود نیکوتین در ویپ‌ها به شمار می‌رود:

 • استفراغ و حالت تهوع
 • سرگیجه
 • سوزش چشم
 • احساس گرگرفتگی
 • تپش قلب
۱. ویپ به ترک سیگار کمک می کنند

نخستین باور اشتباه این است که فکر کنید با کمک ویپ‌ها می‌توانید با سیگار کشیدن خداحافظی کنید. اما صادقانه بگوییم که سازمان غذا و داروی آمریکا به ‌هیچ‌وجه نقش مصرف ویپ در ترک سیگار را تأیید نمی‌کند. اکثر افراد پس از اینکه سیگار معمولی را ترک کردند، همچنان به مصرف سیگارهای الکترونیکی ادامه می‌دهند. این مسئله با تداوم ورود نیکوتین و مواد شیمیایی مضر به بدن برابری می‌کند.

۲. خطر ویپ کمتر از سیگار سنتی و معمولی است

ویپ‌ها علاوه‌بر مواد سمی و سرطان‌زا، حاوی استون هستند که نقش حلال دارد. استنشاق استون موجب تحریک و سوزش چشم و پوست می‌شود. مصرف طولانی‌مدت ویپ به‌واسطه مواد شیمیایی مضر داخل آن با ابتلا به سرطان همراه خواهدبود.

۳. بخار آب ویپ‌ خطر ندارد

باید بدانید که ویپ بخار آب تولید نمی‌کند، بلکه چیزی شبیه مه آئروسل از خود بیرون می‌دهد. این دود و مه حاوی ریزذراتی است که ورودشان به ریه خطرناک و مضر خواهدبود.

۴. دود سیگار الکترونیکی برای سایرین خطرناک نیست

می‌دانید که استنشاق دود سیگار برای افراد غیرسیگاری بسیار خطرناک‌تر از افراد سیگاری‌ است. دود سیگاری که روی وسایل و لباس‌ها باقی‌می‌ماند، علاوه‌بر ایجاد بوی بد و آزاردهنده، باعث ابتلا به بیماری‌های تنفسی خطرناک می‌گردد. درست است که ویپ بوی بدی ندارد، اما ترکیبات و مواد شیمیایی که از آن خارج می‌شوند، در محیط‌های سربسته آلودگی به وجود می‌آورد. ریزذرات موجود در بخار خارج‌شده از ویپ، جذب پوست شده یا همراه تنفس عمیق وارد ریه‌ها می‌گردند.

نتیجه گیری و راهنمای مراجعه به دکتر

باتوجه به واقعیت‌های مهمی که درباره مصرف ویپ‌ وجود دارد، توصیه می‌کنیم از این محصول استفاده نکنید. بیشتر مراقب سلامتی خود باشید. این چند نکته را به خاطر بسپارید:

 • مصرف سیگار الکترونیکی به ‌نسبت سیگارهای عادی خطر کمتری دارد اما این نکته به ‌منزله سالم بودن‌ ویپ‌ها نیست.
 • مصرف آن برای ریه و قلب مضر است.
 • ویپ‌ها به همان اندازه سیگارهای عادی اعتیادآور هستند.
 • ترک ویپ تنها و بهترین گزینه ممکن نیست.

ترک کردن |تهران

دکمه بازگشت به بالا