سلامت و دانشکسب و کار برتر

چگونه دندان لمینت میشود؟

لمینت دندان چیست؟ (Veneer)

لمینت دندان (لمینت چینی که به عنوان روکش چینی شناخته می شود) یک پوسته نازک است که توسط مواد رنگی دندان، بر اساس نیاز شما طراحی می شود. این پوسته به منظور تغییر رنگ، شکل یا اندازه، به سطوح جلوی دندان ها وصل می شود. لمینتِ ساخته شده، با لایه های مینایِ دندان طبیعی، جایگزین می شود. برخلاف باور عمومی مردم، برای ساخت یک لمینت دندان سرامیکی، نیازی به خردکردن دندان نیست و در صورت انتخاب روش درمانی مناسب توسط دکتر جراح لمینت دندان، فقط برخی از نیازهای آماده سازی و جای گذاری، بدون هیچ گونه آسیب به دندان های طبیعی انجام می شود. در این متن سعی کردیم شما را با مزایا و معایب انواع لمینت دندان آشنا کنیم و به تمام سوالات شما پاسخ دهیم. پس تا انتها همراه ما باشید. در ضمن می توانید برای اطلاعات بیشتر از طریق با صحبت کنید.

How is the tooth laminated

مزایای لمینت ثابت دندان چیست؟

در زیر با 9 مورد از مزایای لمینت آشنا می شوید:

1. زیبایی

این قطعات نازک، به قسمت های جلوی دندان ها وصل می شوند تا لبخند شما دلپذیرتر به نظر برسد. آن ها برای جذاب کردن بیماران ساخته شده اند. روکش ها به رنگ دندان هستند و به همان شکل دندان های طبیعی، نور را منعکس می کنند. لمینت برای افرادی که به دنبال دندانی زیبا و مقام در برابر لک هستند، بسیار مناسب است.

2. ظاهر طبیعی

ترمیم دندان با این روش کمی وقت گیر است امّا نتیجه نهایی، فوق العاده طبیعی به نظر می رسد. در اولین ملاقات، نمونه ای از جنس دندان شما را به آزمایشگاه ارسال می کند. آزمایشگاه روکش هایی می سازد که با رنگ مینای دندان مطابقت دارد. زمانی که روکش ها از آزمایشگاه برمی گردند، وقت قرارگیری آن ها در دهان فرامی رسد. ، به گونه ای روکش ها را توسط ژل لمینت دندان متصل می کند که لبخندی کاملاً طبیعی داشته باشید. این روکش ها متناسب با تقارن صورت و سبک کلی چهره شما تنظیم شده است.

3. لمینت یک روش کمتر تهاجمی

لمینت دندان نسبت به روش های دیگر که توسط انجام می شود، روند تهاجمی کمتری دارد. به عنوان مثال، برای قراردادن روکش ها، ابتدا پزشک کمی از سطح جلوی دندان ها را می تراشد و روکش را قرار می دهد. دندانپزشک ممکن است مجبور شود تا تنظیمات کوچکی را در اندازه یا رنگ روکش ها انجام دهد، زیرا این کار برای ایجاد ظاهری طبیعی، واجب است. بیماران در این روش، نیاز به بی حسیِ بسیار کمی دارند و می توانند بعد از آن که روکش در جای خودش قرار گرفت، سریعاً نتایج را مشاهده کنید.

4. لمینت برای همه مناسب است

لمینت ها برای افرادی که از ظاهر دندان های خود ناراضی هستند، بسیار مناسب است و در موارد زیر می توان آن ها را استفاده کرد:

 • لمینت دندان شکسته جلو و عقب
 • لمینت دندان طبیعی
 • لمینت دندان های فاصله دار
 • دندان های خورد شده
 • دندان های تغییر رنگ داده شده

سایر درمان ها مانند ارتودنسی، یک روش متداول برای رفع شکاف بینِ دندان ها است. امّا برخی از افراد به جای تحمل درد ارتودنسی، تصمیم می گیرند از روکش دندانی استفاده کنند. روکش ها صرفاً مواردی که مربوط به زیبایی دندان است را می پوشانند.

5. روکش ها دائمی و با دوام هستند

برای خیلی از افراد این سوال مطرح می شود که لمینت دندان چند سال دوام دارد؟ این روکش ها دائمی هستند و در برابر پوسیدگی و تغییر رنگِ دندان ها مقاومت بالایی دارند. آن ها در برابر لکه و حفره ها، بهتر از دندان های طبیعیِ شما مقاومت می کنند. عمر لمینت دندان، با نگهداری مناسب، بین 10 تا 15 سال است.

6. نگهداری آسان

لازم نیست برای مراقبت از روکش های دندان، کار خاصی انجام دهید. نگهداری آن مانند مراقبت از دندان های معمولی شما است. شما باید دو بار در روز مسواک بزنید و حداقل یک بار، نخ دندان بکشید. برای حفظ درخشش و سفیدی طبیعی دندان های خود، بررسی های دوره ای را با دکتر دندانپزشکی انجام دهید.

7. سفیدی دائمی

برخی بیماران برای سفیدکردن دندان های خود، مرتب به دندانپزشک مراجعه می کنند. امّا سایر بیماران تصمیم می گیرند تا به جای این کار، از یک روکش دندانی استفاده کنند. برخلاف دندان های طبیعی، روکش ها در برابر رنگِ ناشی از نوشیدن قهوه، چای یا سیگار مقاومت می کنند. این پروتزهای دندانی بسیار انعطاف پذیر هستند و در مقایسه با دندان های طبیعی، مقاومت بالایی در برابر لکه دارند. پس لازم نیست که آن ها را به طور مرتب سفید کنید؛ بنابراین لمینت برای افرادی که ترجیح می دهند دندان خود را فقط یک بار در سال سفید کنند، بسیار عالی است.

8. روشی مناسب برای درمان مینای دندان

مینای دندانِ طبیعی، جنس بسیار محکم و قوی دارد، ولی هنوز هم می تواند توسط غذاهای بسیار اسیدی یا ریفلاکس معده، خراب شود. اگر مینای دندان خراب شود، دیگر بازگشتی ندارد. امّا روکش ها بسیار بادوام هستند و همچنین از نظر زیبایی شناسی برای مینای دندان جایگزین مناسبی هستند.

9. لمینت بهترین سرمایه گذاری برای دندان

بیمارانی که از روش لمینت دندان استفاده می کنند، آن را به چشم یک سرمایه گذاری می بینند. لمینت ها برای رسیدن به انواع مختلفی از اهداف (مانند ارتودنسی، سفیدکردن دندان و جایگزینی مینا)، بهترین انتخاب هستند. افرادی که این درمان دندانپزشکی را انتخاب می کنند، علاوه بر زیبایی، از مزایای دیگر هم برخوردار می شوند. درست است که روکش های دندانی جزو درمان های گران قیمتِ دندانپزشکی هستند، امّا بیماران احساس می کنند که این روش یک سرمایه گذاری ارزشمند است. افراد بعد از نصب روکش درمانی، اعتمادبه نفس بالایی پیدا می کنند که ارزش هزینه ی زیاد آن را دارد!

معایب لمینت دندان

معایب روکش های دندانی عبارت اند از:

 • این فرایند غیرقابل بازگشت است.
 • هزینه های لمینت بیشتر از چسباندن کامپوزیت است.
 • لمینت ها در صورت خراش یا ترک خوردگی قابل تعمیر نیستند.
 • ازآنجایی که مینای دندان، برداشته شده است، ممکن است دندان شما نسبت به غذاها و نوشیدنی های سردوگرم، حساس تر شود.
 • لمینت ها ممکن است کاملاً با رنگ دندان شما مطابقت نداشته باشد. همچنین رنگ روکش بعد از قرارگرفتن در جای خود، قابل تغییر نیست. اگر قصد دارید دندان های خود را سفید کنید، این کار را قبل از روکش گرفتن انجام دهید.
 • اگرچه احتمال آن بسیار کم است، امّا روکش ها می توانند از جای خود جدا شده و بیفتند. برای به حداقل رساندن احتمال وقوع این اتفاق، ناخن های خود، مداد، یخ یا سایر اجسام سخت را نجوید. در کل فشار زیادی به دندان های خود وارد نکنید.
 • امکان دارد دندان های دارای روکش، دچار پوسیدگی شوند و باید تمام دندان را با روکش بپوشانید.
 • روکش ها برای افرادی که دندا ن های ناسالم (مثلاً کسانی که دچار پوسیدگی یا بیماری لثه هستند)، دندان های ضعیف (مانند شکستگی، پرکردگی های بزرگ دندان) یا افرادی که به اندازه کافی دندان ندارند، انتخاب خوبی نیست.
 • افرادی که دندان های خود را به هم فشار می دهند و می سایند، کاندیدای ضعیفی برای روکش های دندانی هستند. این امر می تواند موجب ترک خوردگی یا شکستگی روکش ها شود.

بهترین نوع لمینت دندان چیست؟

دو نوع لمینت برای کار زیبایی وجود دارد، کامپوزیت و چینی.

لمینت های رزین کامپوزیت، گزینه ارزان تری هستند. این یک لمینتِ دندان پلاستیکی است که با ذرات سرامیکی تقویت شده است. آن ها بین پنج تا هفت سال دوام می آورند. مواد لمینت چینی ظاهر طبیعی تری دارند. آن ها بعد از نصب شدن، بین 10 تا 20 سال دوام می آورند و در برابر لکه ها مقاومت بیشتری دارند. انتخاب یکی از این دو، به موقعیت شما بستگی دارد. بهتر است برای انتخاب گزینه مناسب، با یک دکتر پاتولوژی دندان صحبت کنید.

لمینت دندان متحرک

روکش های متحرک که به آن روکش های چسبنده یا لمینت دندان فوری نیز می گویند،  با پنهان کردن دندان های اصلی، می توانند لبخند کاملاً جدیدی را به شما هدیه کنند. این گزینه به شما امکان می دهد تا دندان های ازدست رفته، لکه ها، شکاف ها و عیوب را بپوشانید. در صورت تمایل می توانید آن ها را بردارید. مانند ورزشکاری که محافظ دهان خود را بعد از بازی بیرون می آورد!افراد، این مدل روکش ها را با نام لمینت دندان بدون تراش یا لمینت متحرک دندان ژله ای نیز می شناسند.

لمینت دندان متحرک در دو نوع ساخته می شود:

 • ست های پیش ساخته: تولیدکنندگان، این روکش ها را بدون درنظرگرفتن دندان ها یا نوع گازگرفتن شما می سازند. اغلب ارزان ترین و کم دوام ترین گزینه است.
 • سفارشی: آزمایشگاه ها پس از ارسال قالب دندان های شما توسط یک دندانپزشک، آن ها را می سازند. این ها تناسب بهتری دارند و گران تر هستند.

نکته: اگر می خواهید از این روش استفاده کنید، حتماً با یک دندانپزشک زیبایی تماس داشته باشید و سوالات خود را از او بپرسید

آیا لمینت دندان عوارض دارد؟

لمنینت دندان نیز مثل سایر روش های دندان پزشکی مانند ایمپلنت دندان یا کامپوزیت و… عوارض مختص خود را دارد.دندان لمینت شده در بعضی از افراد، مشکلاتی ایجاد می کنند. عوارض جانبی روکش های دندانی شامل موارد زیر است:

 • حساس شدن دندان ها
 • لثه ملتهب
 • افزایش خطر آسیب به پالپ دندان
 • مطابقت نداشتن با رنگ دندان های دیگر
 • نامناسب بودن جنس روکش ها

لمینت دندان کج

اگر دندان های شما کمی تا متوسط کج باشد، احتمالاً می توانید آن را روکش بگیرید. امّا لمینت دندان های نامرتب، احتیاج به بررسی بیشتری دارد. برای مطمئن شدن بهتر است به یک دکتر پاتولوژی دندان مراجعه کنید.

آیا لمینت می تواند دندان ها را خراب کند؟

خیر، اگر دندانپزشک انتخاب شده، یک متخصص باتجربه و حرفه ای باشد، دندان های طبیعی شما آسیبی نمی بینند. دندانپزشک از شما می خواهد تا از دهان و فک خود، یک عکس با اشعه ایکس عمودی بگیرید. در مرحله بعد دندان را معاینه می کند تا مطمئن شود که لمینت برای شما مناسب است. اگر دندانپزشک تشخیص داد که لمینت، انتخاب مناسبی برای شما نیست، گزینه های دیگری مانند کامپوزیت ونیر، باندینگ دندان، ارتودنسی، سفیدکردن دندان یا فقط کانتورینگ را پیشنهاد می کند. شما باید تحقیق کاملی در مورد تمام گزینه ها انجام دهید تا بتوانید بهترین راه را انتخاب کنید.

لمینت دندان برای چه کسانی مناسب است؟ (سن مناسب برای لمینت)

گاهی اوقات این پرسش مطرح می شود که لمینت دندان از چه سنی است؟ به طورکل، دستورالعملِ سن توصیه شده برای این روش، 18 سالگی برای مردان و 16 سالگی برای زنان است. بااین حال توجه داشته باشید که این موضوع، تنها یک دستورالعمل کلی است و شرایط برای افراد مختلف فرق می کند.

آیا در لمینت دندان تراشیده می شود؟

در روش کامپوزیت، تا زمانی که دندان پوسیده نباشد، نیازی به تراشیدن نیست. امّا در لمینت سرامیکی، دندان ها باید حدود نیم میلی متر تراشیده شوند. در لمینت، دندانپزشک باید مینای دندان شما را برای لمینت های چینی بتراشد. مینا لایه خارجی، سخت و سفید دندان است. تراشیدن دندان برای روکش ها، یک فرایند دائمی است، زیرا مینای دندان نمی تواند دوباره رشد کند. زمانی که مینای دندان برداشته شود، برای همیشه از بین می رود.

هزینه لمینت دندان

هزینه ی لمینت دندان به این بستگی دارد که شما در کجا زندگی می کنید و قصد دارید چقدر برای زیبایی دندان های خود هزینه کنید. همه ی این ها باعث می شود تا نتوانیم به صورت یقینی برای لمینت دندان قیمت دقیقی مشخص کنیم. اگر از زیبایی دندان های خود رضایت ندارید و رنگ آن باب میل شما نیست، لمینت دندان یک انتخاب ایده آل و مناسب برای شما است. لمینت ها یک راه حل عالی برای سفید کردن دندان های شما هستند که البته هزینه بالایی هم دارند. دو نوع لمینت برای دندان های شما وجود دارد (لمینت دندان کامپوزیت و لمینت سرامیکی) که باید باتوجه به شرایط دندانی و بودجه خود، یکی را برگزینید. برای این کار در ابتدا یک دکتر دهان و دندان باتجربه را پیدا کنید. که به تمام روش های درمانی و زیبایی مانند لمینت ایمپلنت بدون جراحی و کامپوزیت آشنا باشد.

دکمه بازگشت به بالا