خارجی

جزئیات تازه از حمله حماس به اسرائیل

آفتاب‌‌نیوز :

سرویس‌های اطلاعاتی رژیم صهیونیستی ساعاتی قبل از آغاز عملیات فلسطینی طوفان الاقصی متوجه شدند که صدها سیم کارت اسرائیلی بر روی تلفن‌های همراه در نوار غزه توسط اعضای حماس فعال شده و این امر نشانه آن بود که اتفاقی غیرعادی رخ داده است. به دنبال آن رایزنی‌های شبانه‌ای در نهاد امنیتی در آن ساعات برگزار شد اما به این مسئله اهمیت داده نشد و ارزیابی غالب این بود که این یک تمرین از سوی حماس یا در سناریوی شدیدتر، مقدمه‌چینی برای یک عملیات ربایش محدود است.

براساس گزارش روزنامه هاآرتص، گرچه نهادهای امنیتی بزرگی عملیات حماس را پیش‌بینی نکرده بودند، اما در آستانه عملیات طوفان الاقصی هشداری درباره احتمال تلاش حماس برای انجام حمله علیه اهداف صهیونیستی ارائه دادند.

این اطلاعات با استناد به چندین منبع بود که به حضور «نگران‌کننده» اعضای حماس در مرزها اشاره داشت. قبل از این هشدار، اطلاعاتی وجود داشت که نگرانی‌ نهاد امنیتی را افزایش داد. از این رو، عصر روز جمعه مقامات ارشد امنیتی دو رایزنی فوری در خصوص آنچه در نوار غزه در حال رخ دادن است، انجام دادند تا ارزیابی کنند که آیا اطلاعات موجود حاکی از این است که حماس قصد دارد به اراضی اشغالی نفوذ کند یا خیر.

اولین مشاوره تلفنی جمعه حوالی نیمه شب انجام شد. شرکت‌کنندگان مقامات ارشد منطقه جنوبی شاباک، مقامات ارشد بخش اطلاعات ارتش اشغالگر اسرائیل، عودید باسیوک، رئیس بخش عملیات و یارون فینکلمن، فرمانده فرماندهی جنوب و تعدادی دیگر بودند. افسران فرماندهی ارشد ارتش اشغالگر و هرتزی هالوی، رئیس ستاد ارتش نیز در جریان هشدارها و مشاوره‌ها قرار گرفتند. رایزنی دیگری در حوالی ساعت ۰۳:۰۰ بامداد با حضور رونین بار، رئیس شاباک برگزار شد.

شاباک مدعی شد تحرکاتی که در داخل نوار غزه رصد ‌شده یک تمرین آموزشی بوده است. شعبه اطلاعات نظامی با این پیش‌بینی‌ها موافقت و دستور افزایش وضعیت آماده‌باش نداد. این امر در دو جلسه مشاوره به فاصله چند ساعت صورت گرفت و بر این اساس و بنا به توصیه شاباک و با تأیید بالاترین سطوح نظامی، هیچ اقدامی صورت نگرفت.

شاباک سیگنال‌های شناسایی‌شده را «سیگنال‌های ضعیف» می‌دانست که نمی‌توان از آن آمادگی برای یک عملیات قریب‌الوقوع را برداشت کرد. با این حال این نهاد از احتمال یک آدم‌ربایی بیم داشت و یک تیم عملیات کوچک را به منطقه جنوبی فرستاد.

هیچ گام دیگری برداشته نشد و تیم شاباک که به منطقه رسیده بود، در اواخر همان روز در درگیری‌ها در یکی از شهرک‌ها شرکت کرد و تعدادی از اعضای آن مجروح شدند. غیر از این، در رایزنی‌ها تصمیم گرفته شد تا صبح صبر کنند، چون در هر صورت دیگر دیر شده بود.

به گزارش العربی الجدید، اواخر دوشنبه شاباک و ارتش اشغالگر رژیم صهیونیستی در مورد گزارش‌های مربوط به سیم کارت‌های اسرائیلی اظهار نظر کردند و آن را نادرست دانستند. آنها در بیانیه‌ای توضیح دادند صحبت در مورد فعال شدن هم‌زمان صدها سیم کارت اسرائیلی «گزارش‌های نادرست و دور از واقعیت» است.

اما در این بیانیه آمده است: صحبت درباره حدود ده‌ها مورد است که در رویدادهای قبلی نیز فعالیت آنها رصد شده بود. بر این اساس، سیستم امنیتی عملیات اطلاعاتی را در میدان انجام داد.

در ادامه این بیانیه آمده است: همانطور که قبلا منتشر کرده بودیم، در شب هفتم اکتبر اشاره‌هایی دریافت و وضعیت ارزیابی شد و بر این اساس تصمیمات اجرایی اتخاذ شد. این مسئله با تکیه بر ابزارها و قابلیت‌های مختلف از جمله ابزارهای فناوری بود که جزئیات مربوط به آن را نمی‌توان فاش کرد. تمام رویدادها و اطلاعات موجود در آن شب به عنوان بخشی از تحقیقات عملیاتی شاباک و ارتش اسرائیل بررسی می‌شود. در انتشار احتیاط مورد نیاز است تا در زمان جنگ به روش‌ها و قابلیت‌های عملیاتی آسیبی وارد نشود.

به نوشته روزنامه یدیعوت آحارونوت دفتر بنیامین نتانیاهو مدعی شده است که وی روز دوشنبه از این موضوع مطلع شده است. ارتش رژیم صهیونیستی روز دوشنبه اجازه انتشار اطلاعات جدیدی درباره شب قبل از حمله هفتم اکتبر را داد.

عملیات حماس ضربه سنگینی به اشغالگران وارد آورد و صهیونیست‌ها را در شوک فرو برد. بعد از عملیات طوفان الاقصی علیه رژیم صهیونیستی در هفتم اکتبر، این رژیم جنگ ویرانگری را علیه نوار غزه به راه انداخته که منجر به شهادت حدود ۳۰ هزار نفر و مجروح شدن بیش از ۷۰ هزار نفر شده است که بیشتر آنها زنان و کودکان هستند.

گروه تحریریه بین المللی

تحلیلگر اخبار خارجی با تمرکز بر رویدادهای علم و فناوری جهانی. با علاقه و دانش در زمینه دستاوردهای علمی و پیشرفت‌های فناوری، به شما اخبار جذاب و تحلیل‌هایی را درباره رویدادهای علمی، کشف‌های جدید و تاثیرات آن‌ها بر جوامع ارائه می‌دهم. با استفاده از روش‌های تحلیلی و علمی، به شما دیدی کامل از تحولات علم و فناوری جهانی می‌دهم.
دکمه بازگشت به بالا