خبرهای کلی

سالانه ۲ هزار وقف جدید در کشور به ثبت می‌رسد – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار آنلاین، حجت الاسلام غلامرضا عادل در مراسم اهدای جهیزیه که پیش از ظهر پنجشنبه در امامزاده سلیمان بیدستان برگزار شد، ضمن گرامیداشت دهه فجر اظهار کرد: طرح قرار دوازدهم از جمله طرح‌هایی است که بعد از ایام کرونا و طرح کمک مومنانه کلید خورد و با توجه به اینکه این طرح یک امر ضروری، مؤثر و زیبا بود به صورت ماهانه در دست اجرا قرار گرفت که ما امیدواریم این طرح آغازی برای گسترش فرهنگ مواسات باشد.

معاون فرهنگی اجتماعی سازمان اوقاف و امورخیریه بیان کرد: در شرایطی که دشمن در تلاش است تا با ترفندهای مختلف از جمله بزرگنمایی نقاط ضعف و زیر سوال بردن نقاط قوت برای تحت تأثیر قرار دادن انقلاب استفاده کند ما می‌بینیم که دهه فجر امسال پرشورتر برگزار شده و این انقلاب که با نفس امام، خون شهدا و تدبیر رهبر معظم انقلاب هدایت می‌شود همچنان حفظ شده و پابرجا است.

وی مطرح کرد: موضوعات مختلفی در بستر انقلاب رشد کرده است که وقف یکی از این موارد است چنانچه در ابتدای انقلاب تنها ۲۰۰ مورد وقف جدید ثبت می‌شد اما امروز هر ساله حدود ۲ هزار مورد وقت جدید ثبت می‌شود که رشد ۱۰ برابر داشته و نشان می‌دهد مردم حتی بیشتر از سابق پایه انجام امور خیر هستند.

عادل با اشاره به اینکه ۶ هزار مدرسه وقفی خدمات تعلیم و تربیت را در اختیار دانش آموزان قرار می‌دهند ابراز کرد: در عرصه نخبه پروری اهدای جایزه به دانشمندان و دانشجویان هدیه به رشد این کار کمک کرده و اخیراً از محل وقف یک هدیه به یک نخبه به مبلغ ۳۵۰ میلیون تومان بوده است.

این مسئول با تاکید بر اینکه ما امانتدار موقوفات مردم هستیم و رسالت سنگینی را به عهده داریم عنوان کرد: در دهه فجر مردم باید از خدمات وقف مطلع شوند که البته اقدامات شکل گرفته در اداره اوقاف حاصل حس اعتماد و نوع دوستی مردم است که در آموزه‌های دینی نیز مورد توجه بوده است.

وی گفت: حاصل عملکرد اداره اوقاف اقداماتی از قبیل برنامه امروز است اما این اقدامات تنها در اهدای جهیزی خلاصه نمی‌شود بلکه ده‌ها عنوان برنامه از جمله برگزاری مسابقات و محافل قرآن از دیگر برنامه‌های اداره اوقاف است.

این مسئول بااشاره به اینکه سال جاری چهلمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن برگزار می‌شود تصریح کرد: تعداد قاریان ایرانی که افتخارات بین المللی دارند نسبت به اوایل انقلاب رشد چشمگیری داشته است و ما شاهد آن هستیم که قاریان ایرانی در عرصه‌های بین‌المللی همواره خوش درخشیدند که البته این درخشش در تمام حوزه‌های قرآنی از جمله تفسیر، نشر و تأسیس دانشگاه علوم و معارف قرآن با ۲۰ دانشکده و ۵ هزار دانشجو می‌شود.

این مسؤول عنوان کرد: توصیه رهبر انقلاب در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی حول محورهایی همچون محرومیت‌زدایی، گسترش عدالت، اقتصاد، اخلاق و معنویت و سبک زندگی بود که اداره وقف در تمام این موارد ورود پیدا کرد چنانچه در طرح ملی مسکن در پنج استان که استان قزوین نیز جزو آنها بود ورود جدی داشت.

وی ادامه داد: در حوزه اقتصاد دریا محور نیز بهربرداری از پروژه آبزی پروری در خلیج فارس طی روزهای آینده توسط ریاست جمهوری افتتاح می‌شود که امکان افزایش ظرفیت سه هزار تنی را دارد و اداره اوقاف در این اقدام بزرگ سهیم بوده است.

عادل با تاکید براینکه ۱۵۰ امامزاده در کشور با ظرفیت تولید شش مگاوات برق در نیروگاه خورشیدی راه اندازی شده است خاطرنشان کرد: از ابتدای سال در طرح قرار دوازدهم و توزیع بسته‌های ارزاق اقدامات قابل توجهی انجام و ساماندهی شده است و باتوجه به اینکه محور اقدامات بسته‌های معیشتی است، در سال جاری ۲۲۰ هزار بسته ارزاق و ۲۶۳ جهیزیه توزیع شده است.

وی در پایان حفظ کرامت انسانی را لازمه کار اداره اوقاف دانست و گفت: در سال جاری ۲۳ هزار بسته تحصیلی با حفظ کرامت نیازمندان توزیع شده که حدود ۵۰ درصد کارها با مشارکت مردم و بانیان خیر انجام شده و امروز نیز ۲۵۰ سری جهیزیه در سراسر کشور و ۴۵ سری در استان قزوین از سوی موقوفات میان نیازمندان توزیع می‌شود.

دکمه بازگشت به بالا