جامعه

صحرایی: وزارت آموزش‌وپرورش؛ وزارت تربیت و نگهداری معلمان است

صحرایی: وزارت آموزش‌وپرورش؛ وزارت تربیت و نگهداری معلمان است

وزیر آموزش‌وپرورش گفت: وزارت آموزش‌وپرورش به معنای وزارت تربیت و نگهداری معلمان است.

به گزارش خبرنگار گروه آموزش و دانشگاه خبرگزاری علم و فناوری آنا، رضامراد صحرایی، وزیر آموزش‌وپرورش در مراسم معارفه رئیس جدید دانشگاه فرهنگیان و تکریم سرپرست سابق این دانشگاه که امروز چهارشنبه ۲۵ بهمن ۱۴۰۲ برگزار شد، گفت: اعیاد شعبانیه را تبریک عرض می‌کنم و نگاهم به مسئولیت در وزارتخانه یک کار دریافتی و امانت است و آن را باید به اهداف اصلی نزدیک کنیم.

وی با بیان اینکه آموزش‌وپرورش بسیار مهم است، اظهار کرد: قد ما در آینده هم‌قدم امروز آموزش‌وپرورش ماست و دانشگاه فرهنگیان در منظر تربیت جمهوری اسلامی ایران قد آموزش‌وپرورش را می‌تواند بلند کند. اگر آینده در آموزش‌وپرورش ساخته شود، لذا آموزش‌وپرورش نیز در دانشگاه فرهنگیان شکل می‌گیرد.

وزیر آموزش‌وپرورش تصریح کرد: تغییر و تحولاتی که در دانشگاه فرهنگیان رخ داده است با کل تاریخ تعلیم و تربیت غیرقابل مقایسه است. دانشگاه فرهنگیان امروز هیئت ممیزی مرکزی در هم‌سنگ وزارتخانه‌های علوم و بهداشت است.

صحرایی با بیان اینکه دانشگاه فرهنگیان برای خود دارای کنکور اختصاصی است، عنوان کرد: این دانشگاه با کنکور اختصاصی می‌تواند جایگاه و نیروی انسانی خود را پیدا کند. همچنین این دانشگاه جایگاه خود را در برنامه هفتم توسعه پیدا کرده است تا کسی وارد آموزش‌وپرورش نشود.

وی در پاسخ به سؤال اینکه چرا تربیت معلم در آموزش‌وپرورش مهم است، یادآور شد: زیرا مسئله کشور و راه‌حل این مسئله تربیت معلم در آموزش‌وپرورش است. شهید رجایی در این خصوص می‌گویند که وزارت آموزش‌وپرورش به معنای وزارت تربیت و نگهداری معلمان است.

وزیر آموزش‌وپرورش با بیان اینکه ساختمان را می‌توان دوباره ساخت، اظهار کرد: چیزی که ساختن آن دشوار است، ساخت معلم است.

وی با اشاره به اینکه مسئله پنجم تربیت معلم برای آینده است، خاطرنشان کرد: به سبک گذشته نمی‌توان برای آینده معلم تربیت کرد و در حال حاضر از روش های مدرن تربیت معلم عقب  هستیم در حالی که معلم‌های آینده چند ساعتی و چند واحدی هستند.

صحرایی با بیان اینکه در حال در دانشگاه فرهنگیان اقبال خوشی از سوی دانشجویان دارد گفت: امیدوارم در آینده آموزگاران جلوتر از زمان باشند و معلم چند ساعتی تربیت شود.

وزیر آموزش و پرورش گفت: وزارت آموزش و پرورش، دانشگاه فرهنگیان را نگین خودش می داند و  امیدواریم دانشجویان دانشگاه فرهنگیان اهمیت این دانشگاه را بدانند چرا که برای تربیت معلم هیچ مکانی جز در  دانشگاه فرهنگیان  نمی‌توان توانمند سازی مناسب انجام دهیم البته باید به این نکته اشاره کرد که باید برنامه درسی مناسب داشته باشیم.

وی افزود:بهتر است دانشگاه فرهنگیان دائما در تعامل با رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی باشد و کتب آموزشی باید برای معلمی باشد که قرار است در آینده دانش آموزان را تربیت کنند.  امیدواریم روزی برسد که ساختار تعلیم و تربیت به این دانشگاه نگاه ویژه ایی داشته باشد. همانطور مثل وزارت بهداشت دانشگاه های  علوم پزشکی و  بیمارستان ها زیر نظر خود دارد ما نیز چنین ساختاری باید داشته باشیم.

وزیر آموزش و پرورش درپایان عنوان کرد: هر ساعت کار کردن در آموزش و پرورش همسنگ مجاهدت در خط مقدم جبهه هاست به دلیل اینکه امروز جبهه ما تعلیم و تربیت است و دشمنان از مسیر تعلیم و تربیت وارد می شوند.

بخش مقالات اجتماعی

تحقیقگر جامعه‌شناسی با تجربه در مطالعه تمدن‌ها و ارتباطات بین فرهنگ‌ها.
دکمه بازگشت به بالا