خارجی

مادورو: اسرائیل مثل هیتلر از حمایت غربی‌ها برخوردار است

رئیس‌جمهور ونزوئلا گفت «اسرائیل» مدرن دقیقا همانند آلمان نازی آدولف هیتلر قبل از جنگ جهانی دوم، از «همان دل‌گرمی، همان بودجه و همان حمایت» غرب‌جمعی برخوردار است.

به گزارش رویداد برتر، این اظهارات «نیکولاس مادورو» رئیس‌جمهور ونزوئلا در برنامه تلویزیونی خودش تحت عنوان «با مادورو پلاس» عنوان شد. او در سخنانش از ارزیابی وضعیت «خاورمیانه» که به‌تازگی از سوی همتای برزیلی‌اش «لوئیس ایناسیو لولا داسیلوا» ارائه شده بود، حمایت کرد.

مادورو گفت: «نام‌های قدرتمند در ایالات متحده، اروپا و لندن از رسیدن هیتلر به قدرت در سال ۱۹۳۳ حمایت کردند و آن را جشن گرفتند. آنها او را تشویق کردند و به او اجازه دادند تا اجداد یهودی من را مورد آزار و اذیت قرار دهد.»

به گزارش راشا تودی، رئیس‌جمهور ونزوئلا در اوایل دهه ۲۰۱۰ اصل و نسب یهودی خود را علنی و فاش کرد که پدربزرگ و مادربزرگش یهودیان سفاردی بودند که کاتولیک شدند.

مادورو توضیح داد که خواص غربی «سکوت کردند زیرا هیتلر را آماده می‌کردند تا قدرت نظامی خود را علیه اتحاد جماهیر شوروی به راه بیندازد.» او تأکید کرد که در نهایت هیتلر «یک سازه، یک هیولا» بود که توسط غرب‌جمعی ایجاد شد.

رئیس‌جمهور ونزوئلا در ادامه تاکید کرد که «اسرائیل» مدرن دقیقا به همان چیز تبدیل شده است و از یهودیانی که هنوز به ریشه‌های خود وفادار هستند، خواست به «قتل‌عام مداوم» فلسطینیان پایان دهند.

نیکولاس مادورو تاکید کرد: «تشکیلات نظامی جنایتکار اسرائیل هم از همان دل‌گرمی، بودجه و حمایت مشابه غرب برخوردار است. همانطور که رئیس‌جمهور برزیل لولا داسیلوا گفت، کابینه اسرائیل همان کاری را می‌کند که هیتلر با یهودیان کرد.»

اظهارات انتقادی رئیس‌جمهور برزیل علیه رژیم صهیونیستی به تازگی مطرح شده است که با اعتراض تل‌آویو مواجه شد. او اقدام نظامی صهیونیست‌ها علیه ملت فلسطین و مقاومت حماس در غزه را «نسل‌کشی و کشتار» توصیف کرد.

او گفت: «آنچه در نوار غزه و علیه مردم فلسطین در حال وقوع است، در هیچ مقطع تاریخی دیگری وجود نداشته است. در واقع این وضعیت در زمانی وجود داشت که هیتلر تصمیم به کشتن یهودیان گرفت.»

صهیونیست‌ها که به‌شدت از اظهارات رئیس‌جمهور برزیل خشمگین شدند، داسیلوا را «عنصر نامطلوب» در سراسر اراضی اشغالی فلسطین اعلام کردند و از او خواستند تا حرف‌هایش را پس بگیرد. با این حال، برزیل با رد تمامی انتقادات، موضع خود را حفظ کرد و تعیین داسیلوا به عنوان عنصر نامطلوب را گامی پوچ خواند.

انتهای پیام

گروه تحریریه بین المللی

تحلیلگر اخبار خارجی با تمرکز بر رویدادهای علم و فناوری جهانی. با علاقه و دانش در زمینه دستاوردهای علمی و پیشرفت‌های فناوری، به شما اخبار جذاب و تحلیل‌هایی را درباره رویدادهای علمی، کشف‌های جدید و تاثیرات آن‌ها بر جوامع ارائه می‌دهم. با استفاده از روش‌های تحلیلی و علمی، به شما دیدی کامل از تحولات علم و فناوری جهانی می‌دهم.
دکمه بازگشت به بالا