استان ها

میزان پایبندی نامزدها به قانون، شاخص انتخاب مردمی است/ برخورد با هزینه‌های اضافه تبلیغات

رویداد برتر/فارس رئیس هیئت نظارت بر انتخابات فارس با اشاره به اهمیت پایبندی به قانون در انتخابات گفت: نامزدهای انتخاباتی که در حال تلاش برای راهیابی به مرجع قانون‌گذاری کشور هستند باید پایبند به قانون باشند و این شاخصه مهم شخصیتی داوطلبان در انتخاب نامزد اصلح از سوی مردم مدنظر قرار بگیرد.

حجت‌الاسلام و المسلمین سیدکاظم موسوی امروز، ۵ اسفندماه در برنامه رادیویی «گفتمان» به تشریح نقش دستگاه‌های نظارتی و شورای نگهبان در برگزاری انتخابات و تبلیغات نامزدها پرداخت و اظهار کرد: از ماه‌ها قبل در حال تلاش برای برگزاری یک انتخابات سالم، پر شور و رقابتی هستیم و پس از اعلام نتایج تأیید صلاحیت‌ها از سوی شورای نگهبان، چینش ناظرین در سطح استان در دستور کار قرار گرفت که در حال حاضر در مرحله فراگیری آموزش‌های لازم هستند، چرا که فارس یکی از استان‌های پهناور در حوزه برگزاری فرایند انتخابات است و مقدمات و تمهیدات بسیاری صورت گرفته است.

رئیس هیئت نظارت استان فارس اظهار کرد: هماهنگی ناظرین و برگزاری جلسات با مجریان، برگزاری مانورهای مختلف برای آمادگی کامل و رصد تمام جلسات توسط شورای پیشگیری از تخلفات و جرایم انتخاباتی دادگستری استان فارس به جهت پیشگیری از هر گونه اقدام تخلفاتی از دیگر اقدامات انجام شده است و نتایج نشان داد آمادگی کلیه عوامل برگزاری انتخابات در سطح مناسبی قرار دارد.

وی افزود: تبلیغات رسمی داوطلبان مجلس خبرگان رهبری به مدت دو هفته است و این موضوع در جریان است و زمان تبلیغات داوطلبان دوازدهمین انتخابات مجلس شورای اسلامی نیز از روز پنج‌شنبه آغاز می‌شود و تا ۲۴ ساعت قبل از زمان برگزاری انتخابات یعنی روز یازدهم اسفندماه در جریان خواهد بود.

موسوی همچنین با تاکید بر اینکه نمایندگان باید محاسن، برنامه‌ها و طرح‌های خود را بیان و از تخریب چهره‌های رقیب پرهیز کنند، اضافه کرد: دادگستری استان فارس در راستای اجرای مقررات انتخابات و تکلیف قانونی خود در قالب شوراهای پیشگیری از جرائم و تخلفات انتخاباتی با جدیت بر این موضوع نظارت دارد.

رئیس کل دادگستری فارس کرد: در سطح استان فارس ۱۸ هزار ناظر بر بر انتخابات نظارت دارد و روزانه گزارشات رصد می‌شود و افرادی که در چارچوب قانون حرکت نکنند در راستای پیشگیری از ادامه و تکرار تخلفات به آن‌ها تذکر داده می‌شود.

وی همچنین به رعایت ضوابط قانونی فعالیت طرفداران نامزدهای انتخابات اشاره و تاکید کرد: اگر قرار به معرفی و تبلیغ به نفع نامزدهای انتخاباتی است این امر باید در چارچوب مقررات باشد.

موسوی اظهار کرد: بدون تردید تخریب و اهانت مسیر صحیحی جهت موجه جلوه دادن افراد نیست بنابراین فعالان عرصه انتخابات و طرفداران نامزدها تلاش کنند محاسن، شخصیت و علمیت داوطلب مورد نظر خود را برای مردم بیان کنند و چنانچه اطرافیان نامزدها اقدامی خلاف قانون انجام دهند موجب مسئولیت کیفری برای نامزدها نیز خواهد بود.

رئیس شورای قضایی استان فارس تاکید کرد: دین این اجازه را نداده است که هر حرفی را نسبت به دیگران بازگو کنیم، لذا در بستر فضای مجازی، طرفداران و اطرافیان داوطلبان مراقب باشند و هر حرفی را در فضای مجازی اعلام نکنند، چرا که برخی مطالب ممکن است مصداق محتوای مجرمانه باشد.

موسوی افزود: فضای انتخاباتی استان کاملاً پر شور است، به گونه‌ای که در برخی شهرستان‌ها اقبال مردم به حضور در انتخابات زیاد است و رقابت کاملاً شکل گرفته است.

رئیس هیئت نظارت استان فارس اضافه کرد: با توجه به انتشار لیست‌ها این موضوع را شاهد هستیم که از تمام طیف‌های جامعه در انتخابات پیش رو نامزد حضور دارد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: در این روزها همه وظیفه دارند مردم را ترغیب به حضور در انتخابات کنند و اگر گلایه‌ای از برخی عملکردها وجود دارد اکنون زمان طرح آن و بهره‌برداری منفی از آن نیست.

تخلفات انتخاباتی در فارش چشمگیر نیست

موسوی از تذکر به برخی از داوطلبان خبر داد و بیان کرد: این در حالی است که تلاش ما بر این است تا جایی که امکان دارد از هرگونه تشکیل پرونده امتناع شود، اما با تذکراتی که داده شده است تخلفات در سطح استان چشمگیر نیست.

این مقام مسئول استان فارس تاکید کرد: داوطلبان در حال راهیابی به مرجع قانون‌گذاری کشور هستند و باید پایبندی آنان به قانون یکی از شاخصه‌های شخصیتی داوطلبان باشد و مردم نیز این شاخصه مهم را در انتخاب خود مد نظر قرار دهند.

رئیس کل دادگستری فارس با اشاره به اینکه اگر ملاک همه قانون باشد مشکلی پیش نخواهد آمد، تصریح کرد: فردی که بخواهد از قانون تخطی کند و برای خود و دیگران مشکل ساز باشد، دادگستری ناچار است به تخلفات و جرایم او رسیدگی کند.

وی همچنین در خصوص تخلفات حوزه فضای مجازی، یادآور شد: با توجه به اینکه عمده تبلیغات در فضای مجازی اعم از پیام‌رسان‌های داخلی و خارجی است، برخی از تخلفات، بداخلاقی‌ها، توهین و تهمت‌ها را در فضای مجازی شاهد هستیم و توصیه مؤکد ما که مقام معظم رهبری نیز بر آن توصیه داشتند این است که  تهمت زنی در فضای مجازی به شدت پرهیز کنیم ؛ چرا که باعث بی برکتی انتخابات می‌شود. لذا باید خود مراقبتی در دستور کار همه طرفداران نامزدهای انتخاباتی قرار گیرد.

رئیس ستاد پیگشیری از جرائم و تخلفات انتخاباتی استان فارس تصریح کرد: کمیته رصد فضای مجازی دادگستری استان فعال شده است و با همراهی پلیس فتا استان فارس و سایر نهادهای مسئول  پیگیری لازم در حال انجام است و در صورتی که افراد بداخلاقی انتخاباتی داشته باشند شناسایی می‌شوند و با آن‌ها مطابق قانون برخورد می‌شود.

رئیس هیئت نظارت بر انتخابات استان فارس بیان کرد: اگر مردم در هر نهاد مرتبط با حوزه انتخابات و در دفاتر نظارتی استان‌ها جرایمی چه در فضای مجازی و چه در فضای حقیقی مشاهده کردند، می‌توانند گزارش‌های خود را به دفاتر نظارتی که در تمام شهرستان‌های استان ایجاد شده است، اعلام کنند.

وی اظهار کرد: مردم می‌توانند تخلفات را به دادستان‌ها و یا رؤسای دادگستری در شهرستان‌ها  که مسئول پیشگیری از جرایم تخلفات انتخاباتی هستند، گزارش دهند.

رئیس کل دادگستری استان فارس تأکید کرد: سامانه سجام قوه قضائیه، سامانه پیامکی ۰۶۶۰۰۰۹۹۷۹۱ و  شماره ۳۲۳۳۵۵۴۴ از دیگر راه‌های ارتباطی برای اعلام تخلفات انتخاباتی است که این راه های ارتباطی توسط معاونت اجتماعی دادگستری استان فارس به صورت روزانه مورد بررسی و پیگیری قرار می‌گیرد.

موسوی همچنین گفت: مردم اطمینان داشته باشند که اگر شاهد جرم و یا تخلف بودند تمام موارد منعکس شده به دادگستری استان پیگیری خواهد شد. چرا که اراده ما بر برگزاری انتخابات سالم است.

وی ادامه داد: رسیدگی به تخلفات انتخاباتی وظیفه دادگستری است و این نهادی است که وظیفه برخورد با مجرم و متخلفان را دارد و با شعب ویژه‌ای که در دادگستری تعیین شده است، گزارشات رصد می‌شود و با افرادی که بخواهند از مدار قانون خارج شوند، برخورد می‌شود.

رئیس هیئت نظارت استان فارس در ادامه گفت: دادگستری استان فارس از تشکیل پرونده برای هیچ فردی خوشحال نخواهد شد، اما اگر ناچار باشیم و این موضوع را شاهد باشیم که عده‌ای درصدد هستند تا فضای سالم انتخابات را آلوده کنند، با آن‌ها برخورد می‌شود.

رئیس کل دادگستری استان فارس از مردم خواست در صورت ملاحظه هرگونه خرج‌های اضافه و خارج از ضابطه، گزارشات خود را به مراجع ذیصلاح اعلام کنند و گفت: با هزینه‌های گزافی که برای ورود به جایگاه قانون‌گذاری می‌شود نامزدها وام‌دار عده‌ای خواهند شد.

وی اظهار کرد: در قانون انتخابات این موضوع پیش‌بینی شده است و افرادی که خرج‌های اضافه و بیهوده دارند معرفی و با آن‌ها مطابق ضوابط  برخورد می‌شود.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا