خارجی

افشاگر پنتاگون به ۱۶ سال حبس تن می‌دهد

فردی که اطلاعات نظامی فوق‌محرمانه ایالات متحده را در فضای مجازی منتشر کرده بود، به مجازات بیش از ۱۶ سال حبس تن می‌دهد.

به گزارش رویداد برتر، بر اساس اسناد دادگاه منتشرشده، «جک تشیرا» عضو سابق گارد ملی آمریکا به ۶ فقره افشای اسناد اطلاعات نظامی فوق‌محرمانه پنتاگون اعتراف کرده و مجازات احتمالی بیش از ۱۶ سال حبس را پذیرفت.

بر اساس یک سند حقوقی که امروز (دوشنبه) منتشر شد و تشیرا آن را امضا کرده، دادستان آمریکا قصد دارد از دادگاه مجازات ۲۰۰ ماه حبس را برای وی درخواست کند. در این سند آمده است: «متهم توافق می‌کند که بر اساس دستورالعمل‌های مجازات ایالات متحده به دنبال کاهش میزان مجازات خود نباشد.»

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، تشیرا در ماه آوریل سال گذشته دستگیر و به ۶ اتهام دررابطه‌با نگهداری و انتقال عمدی اطلاعات محرمانه نظامی آمریکا متهم شد. گزارش‌ها حاکی از آن است که این اسناد حاوی اطلاعاتی درباره جنگ اوکراین، فعالیت‌های جاسوسی آمریکا و دیگر مسائلی است که به امنیت ملی آمریکا مربوط می‌شود.

این عضو سابق گارد ملی آمریکا در ابتدای امر اتهامات را نپذیرفته بود، اما چندی پیش اعلام شد که نظر خود را تغییر داده و قصد دارد به جرایم خود اعتراف کند. این مرد جوان اسرار نظامی آمریکا را در یک گروه خصوصی در پیام‌رسان «دیسکورد/Discord» منتشر کرده بود؛ گروهی که او شخصاً مدیر آن بود.

سال گذشته در بازه زمانی کمتر از یک ماه، دو مجموعه از اسناد نظامی آمریکا به اینترنت درز پیدا کرد و پنتاگون را به تکاپو برای پاک‌کردن این اسناد از اینترنت واداشت.

انتهای پیام

گروه تحریریه بین المللی

تحلیلگر اخبار خارجی با تمرکز بر رویدادهای علم و فناوری جهانی. با علاقه و دانش در زمینه دستاوردهای علمی و پیشرفت‌های فناوری، به شما اخبار جذاب و تحلیل‌هایی را درباره رویدادهای علمی، کشف‌های جدید و تاثیرات آن‌ها بر جوامع ارائه می‌دهم. با استفاده از روش‌های تحلیلی و علمی، به شما دیدی کامل از تحولات علم و فناوری جهانی می‌دهم.
دکمه بازگشت به بالا