سلامت و دانش

ضعیف بودن سلامتی این عضو بدن باعث پیری زودرس مغز می‌شود

آفتاب‌‌نیوز :

با تخمین سن مغز افراد از اسکن MRI با استفاده از الگوریتم‌های یادگیری ماشینی، تیمی به رهبری محققان کالج دانشگاهی لندن، چندین عامل خطر را برای پیری زودرس مغز شناسایی کرده اند.

آن‌ها کشف کردند: سلامت ضعیف قلبی و عروقی در سن ۳۶ سالگی، پیری زودرس مغز را در سنین بالاتر پیش بینی می‌کند.

پژوهشگران همچنین دریافتند:مردان، مغز‌های مسن تری نسبت به زنان هم سن خود داشتند. افرادی که مغز‌های مسن تری داشتند، نمرات پایین تری را در تست‌های شناختی کسب کردند. سن بالای مغز همچنین افزایش انقباض مغز (آتروفی) را طی دو سال بعد پیش بینی کرد.

محققان گفته اند: ما دریافتیم که علی رغم اینکه افراد حاضر در این مطالعه، همگی در سنین مشابه بودند، در سن مغز پیش بینی شده آن‌ها توسط مدل رایانه ای، تنوع بسیار زیادی وجود داشت. ما امیدواریم که این تکنیک، روزی به ابزار مفیدی برای شناسایی افراد در معرض خطر پیری سریع تبدیل شود، به طوری که قادر به ارائه راهبرد‌های پیشگیری اولیه و هدفمند برای بهبود سلامت مغز آن‌ها باشد.

همه شرکت کنندگان بین ۶۹ تا ۷۲ سال سن داشتند، اما سن مغز آن‌ها بین ۴۶ تا ۹۳ سال تخمین زده شد. محققان توانستند تقریباً یک سوم از تغییرات در سنین تخمینی مغز را با بررسی عوامل مختلف در طول زندگی افراد توضیح دهند.

افرادی که در سن ۳۶ یا ۶۹ سالگی از سلامت قلبی عروقی ضعیف تری برخوردار بودند، برای مثال افرادی مبتلا به بیماری‌های عروق مغزی، سلامت مغز ضعیف تری نیز داشتند.

محققان همچنین دریافتند: سن بالاتر مغز با غلظت بالاتر پروتئین نورفیلامنت لایت (NfL) در خون مرتبط است. تصور می‌شود که افزایش NfL در اثر آسیب سلول‌های عصبی ایجاد می‌شود و به طور فزاینده‌ای به عنوان یک نشانگر تخریب عصبی شناخته می‌شود.

کارگروه خبری علمی پزشکی

هدفم این است که از طریق مطالب علمی و پزشکی، شما را در مسیر بهبود و حفظ سلامتی همراهی کنم و بهترین توصیه‌ها و راهکارها را به شما ارائه دهم.
دکمه بازگشت به بالا