خارجی

اردوغان شروط موافقت با دبیرکلی «روته» در ناتو را اعلام کرد

رئیس‌جمهور ترکیه در گفت‌وگوی تلفنی با نخست‌وزیر هلند، شروط خود برای موافقت با انتخاب وی به عنوان دبیرکل بعدی ناتو را به این مقام هلندی اعلام کرد.

به گزارش رویداد برتر، دفتر رئیس‌جمهور ترکیه اعلام کرد «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه در گفت‌وگوی تلفنی با «مارک روته» نخست‌وزیر هلند، شروط خود را برای موافقت با نامزدی وی در منصب دبیرکلی ناتو مطرح کرد.

پالتیکو در ماه گذشته به نقل از منابعی آگاه در هلند گزارش داد تا کنون بیش از ۲۰ کشور عضو ناتو اتفاق‌نظر دارند که مارک روته به‌عنوان دبیرکل جدید ناتو برگزیده شود.

حساب کاربری دفتر رئیس‌جمهور ترکیه در شبکه اجتماعی ایکس (توییتر سابق) نوشت: «اردوغان تاکید کرد که دبیرکل بعدی ناتو باید در حوزه مبارزه با تروریسم و دیگر چالش‌ها به بهترین نحو در خدمت امنیت و منافع کشورهای عضو این اتحاد بوده، اتحاد اعضا را تقویت کرده و به نقش اصلی ناتو اولویت بخشد، تعهدات متقاعدکننده‌ای در مورد ارزش‌های اساسی این ائتلاف ارائه داده، به رویه‌های دیرینه ناتو پایبند بوده و دغدغه‌های اعضایی که در اتحادیه اروپا حضور ندارند را در نظر داشته باشد.»

در اکتبر ۲۰۲۲ دوره دبیرکلی «ینس استولتنبرگ» در ناتو به پایان رسید، اما با آغاز جنگ اوکراین، او یک سال دیگر در جایگاه خود ابقا شد. در ژوئیه سال میلادی گذشته، اعضای ناتو بار دیگر دبیرکلی او را به مدت یک سال تمدید کردند و بدین ترتیب، استولتنبرگ در اکتبر سال میلادی جاری این جایگاه را به دبیرکل بعدی ناتو تحویل خواهد داد.

انتهای پیام

گروه تحریریه بین المللی

تحلیلگر اخبار خارجی با تمرکز بر رویدادهای علم و فناوری جهانی. با علاقه و دانش در زمینه دستاوردهای علمی و پیشرفت‌های فناوری، به شما اخبار جذاب و تحلیل‌هایی را درباره رویدادهای علمی، کشف‌های جدید و تاثیرات آن‌ها بر جوامع ارائه می‌دهم. با استفاده از روش‌های تحلیلی و علمی، به شما دیدی کامل از تحولات علم و فناوری جهانی می‌دهم.
دکمه بازگشت به بالا