هنر و فرهنگ

فروش فراتر از انتظار طرحی از «میکل‌آنژ»

یک طراحی کوچک اثر «میکل آنژ» ۳۳ بار بیشتر از قیمت پیش‌بینی‌شده در حراجی فروخته شد.

به گزارش رویداد برتر،‌ یک طرح اثر «میکل‌آنژ»، هنرمند چیره‌دست رنسانس در حراجی کریستیز به قیمت ۲۰۱,۶۰۰ دلار فروخته شد.

«آرت‌نت» نوشت، مسئولان حراجی «کریستیز» پیش‌بینی‌ کرده بودند که این نقاشی به قیمتی بین ۶,۰۰۰  الی ۸,۰۰۰ دلار به فروش برسد اما در نهایت در حراجی که در هفدهم آوریل برگزار شد، در کمال تعجب به قیمتی ۳۳ برابر برآوردها فروخته شد.

این طراحی یک طرح ساده است که در آن یک تکه مرمر را به تصویر می‌کشد. این تکه بلوک سنگ مرمر احتمالا یکی از پروژه‌های بلندپروازانه «میکل‌آنژ» برای کلیسای سیستین بوده است.

در کنار این طرح همچنین کلمه «simile» به معنای «مشابه» نوشته شده است.

با اینکه «میکل‌آنژ» این تکه کاغذ ۴.۵ در ۶ سانتی‌متری را امضا نکرده است،‌ کارشناسان به «کریستیز» اطمینان دادند که این اثر توسط این هنرمند خلق شده است.

اینکه این طراحی بسیار بالاتر از قیمت برآوردی فروخته شده است، نباید تعجب‌آور باشد، زیرا آثار «میکل‌آنژ» به طور معمول با ارقام رکوردشکنی به فروش می‌رسد. چندی قبل یکی از پیش‌طرح‌های این هنرمند در حراجی «کریستیز» که سال ۲۰۰۸ برگزار شد، بیش از ۹۰,۰۰۰ دلارفروخته شد، این درحالی بود که قیمت آن بین ۱۲۵۰۰ تا ۱۸۸۰۰ دلار پیش‌بینی‌شده بود.

در سال ۲۰۲۲ نیز، حراجی «کریستیز» یک طراحی اثر «میکل‌آنژ» را به قیمت ۲۴ میلیون دلار فروخت.

برای بسیاری، میکل آنژ هنوز هم بزرگترین هنرمند تمام ادوار تاریخ است. تسلط او بر حوزه‌های مختلف از جمله نقاشی، مجسمه‌سازی و معماری بی‌نظیر است. با این حال، هسته اصلی تمرین خلاقانه او، طراحی بود.

این هنرمند ایتالیایی قبل از ساخت هر نقاشی و مجسمه طرح‌های متعددی از پیکر انسان خلق می کرد. این طراحی‌ها درک عمیقی از آناتومی و فیزیولوژی را نشان می‌دهد و بینشی را در مورد چگونگی رویکرد «میکل‌آنژ» به ترکیب‌های پیچیده‌اش ارائه می‌کند.

انتهای پیام

نشر علوم هنری

با استفاده از ابزارهای زبانی، شما را به دنیای تخیل و هنر می‌برم.
دکمه بازگشت به بالا