خارجی

ایران ادعای آمریکا درباره وضعیت یمن را رد کرد

نماینده ایران در سازمان ملل در نامه‌ای به آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل و نیز رئیس دوره‌ای شورای امنیت، ادعای نماینده ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی ایران در خلال نشست علنی شورای امنیت سازمان ملل متحد در مورد وضعیت یمن را رد کرد.

ایران ادعای آمریکا درباره وضعیت یمن را رد کرد
آفتاب‌‌نیوز :

امیرسعید ایروانی در این نامه تاکید کرده است: مایه تاسف است که نماینده آمریکا بار دیگر از تریبون شورای امنیت برای پیشبرد منافع سیاسی کوته‌فکرانه خود و توجیه و مشروعیت‌بخشی به اقدامات غیرقانونی و تجاوزات نظامی مستمر آمریکا علیه حاکمیت و تمامیت ارضی یمن با نشر اکاذیب و اطلاعات نادرست علیه جمهوری اسلامی ایران در خصوص وضعیت یمن استفاده کرد.

وی همچنین تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران این ادعا‌های بی‌اساس را صراحتاً رد می‌کند. به همین ترتیب، جمهوری اسلامی ایران ادعا‌های مشابهی را که نمایندگان ایالات متحده، بریتانیا و فرانسه در جلسه توجیهی شورای امنیت در ۱۴ آوریل ۲۰۲۴ در مورد همان دستور جلسه (S/۲۰۲۴/۹۶۰۲) علیه کشورم مطرح نمودند را مردود می‌داند.

ایروانی در نامه خود آورده است: جمهوری اسلامی ایران در مکاتبات خود مورخ ۱۵ ژانویه، ۱۹ فوریه و ۱۸ مارس ۲۰۲۴، صراحتاً اعلام نموده که به قطعنامه‌های مربوطه شورای امنیت پیرامون وضعیت یمن متعهد بوده و فعالیتی مغایر با این قطعنامه‌ها انجام نداده است. جمهوری اسلامی ایران پیوسته از حل مسالمت‌آمیز بحران یمن از طریق مجاری دیپلماتیک دفاع می‌کند و بر تعهد خود نسبت به امنیت دریایی و آزادی دریانوردی تاکید دارد. موجب امتنان خواهد بود چنانچه مکاتبه حاضر به عناون سند شورای امنیت ثبت و توزیع گردد.

دکمه بازگشت به بالا