هنر و فرهنگ

باید همه مسلمانان برای ریشه کن کردن رژیم غاصب صهیونستی به پا خیزند

مسلمانان

مولوی نظام الدین نعمانی در پیش‌نشست همایش بین‌المللی «۷۵ سال اشغالگری در فلسطین» گفت: امیدوارم هر چه زودتر مردم جهان همه یک صدا و یک نوا با وحدت کلمه و شعار لا اله الا الله و محمد رسول الله(ص) برای ریشه کن کردن رژیم غاصب صهیونستی، این غده سرطانی بپا خیزند و مانع رشد این مفسده در عالم هستی شوند.

به گزارش رویداد برتر به نقل از روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، پیش‌نشست همایش بین‌المللی «۷۵ سال اشغالگری در فلسطین» ۱۰ اردیبهشت‌ماه با همکاری نمایندگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در خراسان رضوی، خانه‌های فرهنگ ایران در کویته و لاهور پاکستان و هرات افغانستان، معاونت بین‌الملل آستان قدس رضوی و دانشگاه علوم اسلامی رضوی به دو صورت حضوری و آنلاین در محل سالن شیخ بهایی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین علی باقری، رئیس نمایندگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در خراسان رضوی به معرفی اساتید پاکستانی و افغانستانی پرداخت و از حضور رؤسای خانه‌های فرهنگ ایران در کویته و لاهور پاکستان و هرات قدردانی کرد.

وی موضوع فلسطین را امروز مطالبه جهانی توصیف کرد و از خداوند متعال، دفع ظلم صهیونیست‌ها از سر مردم مظلوم غزه را خواستار شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین فقیه اسفندیاری، معاون بین الملل آستان قدس رضوی با اشاره به خیزش جهان اسلام، بر ضرورت تلاش بیشتر در حوزه آکادمیک در مورد موضوع فلسطین تأکید کرد و اقدام جامعةالمصطفی را در برگزاری همایش هفتاد و پنج سال اشغالگری ستود و از همکاری سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در برگزاری این پیش نشست تشکر کرد .

وحدت جهان اسلام در برابر اشغالگری رژیم صهیونیستی

مولوی نظام الدین نعمانی، رئیس حج و زیارت ولایت بادغیس افغانستان در این مراسم، گفت: در شرایط فعلی که همه کشورهای اسلامی نظاره گر فجایع و حوادث دلخراش غزه هستند، جای بسی تشکر و سپاسگزاری از جمهوری اسلامی ایران و سایر نهادهای معززی است که خالصانه و مخلصانه در تلاش هستند تا حقیقت پشت پرده جنایات رژیم غاصب صهیونستی برملا شود و جهانیان این جنایات هولناک را نظارگر باشد.

وی ادامه داد: باید همگی‌مان از خواب غفلت بیرون شویم و یکدل و یک صدا برای رهایی و نجات مردم مسلمان فلسطین و غزه عزیز تلاش کنیم؛ بدون شک اساس رسوایی رژیم غاصب صهیونستی مرهون همین زحمات و تلاش‌ها بوده است که ما شاهد آن هستیم، کشورهای حامی رژیم جعلی صهیونیستی و حتی خود آمریکا در ردیف اول، امروزه شاهد انقلاب‌های کوچک در بین طبقه دانشجو، جوانان و نوجوانان هستند که ضمن تحصن و برپایی خیمه‌های اعتراضی و تظاهرات‌ها، مخالف هرگونه کمک به اسرائیل جنایتکار و همراهی کشورشان با این رژیم خون آشام هستند.

رئیس حج و زیارت ولایت بادغیس افغانستان عنوان کرد: امیدوارم هر چه زودتر مردم جهان و به خصوص کشورهای اسلامی از خواب غفلت بیرون شوند و دست یاری به سمت مردم مظلوم فلسطین دراز کرده و همه یک صدا و یک نوا با وحدت کلمه و شعار لا اله الا الله و محمد رسول الله(ص) برای ریشه کن کردن این غده سرطانی بپا خیزند و مانع رشد این مفسده در عالم هستی شوند.

ظرفیت اقتصادی جهان اسلام برای پایان اشغالگری در فلسطین

مرتضی مرتضوی‌کاخکی، استادیار دانشگاه علوم اسلامی رضوی دیگر سخنران این مراسم بود که با اشاره به منویات مقام معظم رهبری(مدظله العالی) در خصوص محکومیت رژیم صهیونیستی گفت: در حالی که نظام سلطه با بهره مندی از ابزارهایی چون نفوذ سیاسی و  قدرت نظامی برای افزایش قدرت اقتصادی خود بهره می‌برد و با تصویب تحریم‌های مدنظر خود، کشورهای اسلامی را در این حوزه تضعیف می‌کند، کشورهای اسلامی از ظرفیت‌های متعدد خود برای مقابله با تهدیدهای بالقوه و بالفعل استفاده چندانی نمی‌کنند.

وی تأکید کرد: بدون شک یکی از ریشه‌های توانایی جنگ و خونریزی رژیم صهیونیستی را می‌توان در نتیجه بی عملی جهان اسلام در حوزه تحریم اقتصادی و یا سایر بسترهای تقابل اقتصادی با آن دانست. ما باید به دنبال ظرفیت‌های اقتصادی مواجهه جهان اسلام با رژیم صهیونیستی باشیم.

مرتضوی‌کاخکی اضافه کرد: هدف رژیم آپارتاید اسرائیل نابودی کامل فلسطینیان است. در حالی که توده‌های سراسر جهان برای همبستگی زیر پرچم فلسطین تجمع کرده‌اند، از اهمیت بالایی برخوردار است. مهم است که در نظر داشته باشید که برای از بین بردن رژیم آپارتاید اسرائیل و آزادسازی فلسطین باید تاریخ مردم فلسطین در منطقه باید برجسته شود تا از بین نرود.

استادیار دانشگاه علوم اسلامی رضوی افزود: این تصور که فلسطین مردمی بدون سرزمین است باید از ذهن ناآگانان پاک شود. علاوه بر این، نیاز مبرمی نیز وجود دارد. متون آکادمی را در سراسر جهان استعمارزدایی کنید تا استعمار و استعمار نو از بین برود، ساختارهایی که از آپارتاید و ظلم و ستم بر مردم حمایت می‌کنند، چه فلسطین و چه سودان، یا کنگو رضایت غرب از نسل کشی در فلسطین باید از درون برچیده شود.

حجت‌الاسلام مقصود علی دومکی، رئیس بنیاد فلسطین ایالت بلوچستان پاکستان در سخنانی کوتاه، با عنوان «تاریخ اشغالگری رژیم صهیونیستی و شکل گیری نهضت فلسطین» گفت: اسراییلی‌ها پا جای قدم فرعون و فرعونیان گذاشته‌اند.

در ادامه، حجت‌الاسلام روشن ضمیر از اساتید دانشگاه علوم اسلامی رضوی اظهار داشت: قبل از شروع سخنرانی سلام خود را به مستضعفین برسانم و مردم قدرتمند فلسطین به دلیل مقاومت منحصر به فرد خود در برابر تجاوز رژیم وحشی صهیونیستی است و یاد همه شهدای محور مقاومت را گرامی می‌داریم.

وی افزود: بی شک آنچه امروز در فلسطین و منطقه می‌گذرد متاثر از اندیشه‌های امام خمینی(ره) در مورد فلسطین است .با پیروزی انقلاب اسلامی ایران و سخنان امام خمینی(ره) درباره فلسطین، روح امید در فلسطینی‌ها زنده شد.

حجت‌الاسلام روشن ضمیر به بیان دیدگاه امام خمینی(ره) در مورد فلسطین پرداخت و گفت: امام خمینی(ره) در پیامی خطاب به جنبش‌های آزادی‌بخش جهان می‌فرمایند: «ما از تمام نهضت‌های آزادیبخش در سراسر جهان که در راه خدا و حق و حقیقت و آزادی مبارزه می‌کنند، پشتیبانی می‌کنیم. ملت‌های برادر عرب و برادران لبنانی و فلسطینی بدانند که هرچه بدبختی دارند از اسرائیل و امریکاست، هرچه گرفتاری دارند از اختلاف بین سران کشورهای اسلامی است. باید متحد شوند و با نیروی ایمان، «اسرائیل» ریشه فساد منطقه را از بن برکنند.

وی در پایان، خاطرنشان کرد: امروز، رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت آیت الله خامنه‌ای است ادامه همان راه و راه امام خمینی(ره) با قدرت و او با عملیات “وعده صادق” باعث تحقیر شدن صهیونیست‌ها شد و نشان داد که این راه برگشت پذیر نیست.

شایان ذکر است، همایش بین‌المللی «۷۵ سال اشغالگری در فلسطین» با همکاری ۴۰ مرکز در داخل و خارج کشور با محوریت جامعةالمصطفی برگزار می‌شود. برای این همایش، حداقل ۳۰ پیش‌نشست همایش برنامه‌ریزی شده است. در این همایش، دریافت مقاله به ۶ زبان فارسی، عربی، انگلیسی، فرانسه، ترکی استانبولی و اردو صورت می‌گیرد و مهلت ارسال مقالات ۲۱ اردیبهشت‌ماه و زمان برگزاری آن ۱۰ خردادماه خواهد بود.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا