رویدادها

سیل‌ فاجعه‌بار در برزیل؛ شمار تلفات به ۱۵۴ تن رسید

آب و هوا |بزرگترین

مقامات برزیل روز گذشته (جمعه) اعلام کردند تعداد قربانیان طوفان و سیل اخیر در ایالت «ریو گرانده جنوبی» این کشور از ۲۹ آوریل تاکنون به ۱۵۴ نفر افزایش یافته است.

به گزارش رویداد برتر، به گفته مقامات ایالتی، نزدیک به ۲.۳ میلیون نفر تحت تأثیر قرار گرفتند، در حالی که در مجموع حدود ۶۲۰ هزار نفر به پناهگاه ها منتقل شدند.

طبق گزارش مقامات، بیش از ۸۲ هزار نفر در مناطق حادثه‌دیده و همچنین ۱۲ هزار و ۱۰۰ حیوان طی ۱۹ روز اضطراری نجات داده شدند.

پدیده آب و هوایی بی‌سابقه باعث باران‌های شدید در این ایالت شد که منجر به بدترین فاجعه آب و هوایی در جنوب برزیل با سیل شدید و رانش گل و زمین شد.

به گزارش خبرگزاری شینهوا، فرودگاه بین‌المللی «سلگدو فیلهو»، واقع در «پورتو آلگری»، بزرگترین شهر در ایالت ریو گرانده جنوبی تحت سیل قرار گرفت و پروازها لغو شدند.

موسسه ملی هواشناسی برزیل افزایش شدت و فراوانی بارندگی را به پدیده آب و هوایی ال‌نینو نسبت داده است.

به گفته کارشناسان، به ازای هر یک درجه سانتیگراد افزایش در متوسط دمای زمین، جو می‌تواند حدود هفت درصد رطوبت بیشتر را در خود نگه دارد. این تغییر می‌تواند به تشکیل قطرات بیشتر باران و بارندگی شدیدتر گاه در یک فرجه زمانی کوتاه‌تر و در یک منطقه کوچکتر منجر شود.

از آغاز دوره صنعتی شدن تاکنون جهان حدود ۱.۱ درجه سانتیگراد گرم شده است و این روند همچنان ادامه دارد مگر اینکه دولت‌ها برای کاهش شدید گازهای گلخانه‌ای کاری انجام دهند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا