خارجی

نگرانی شدید دموکرات‌ها نسبت به چشم‌انداز پیروزی بایدن در انتخابات

آمریکایی |اراک

آفتاب‌‌نیوز :

پولیتیکو نوشت: احساس ترسی فراگیر در حزب دموکرات آمریکا نسبت به چشم‌انداز انتخاب مجدد جو بایدن، حتی در میان صاحب منصبانی که پیشتر نسبت به نبرد آتی [بایدن]با دونالد ترامپ رئیس‌جمهور سابق ایالات متحده ابراز اطمینان کرده بودند، وجود دارد.

بر اساس این گزارش، دموکرات‌ها در طول سال در مسیری عاری از رضایت و طاقت‌فرسا برای انتخابات سال ۲۰۲۴ آمریکا بودند. با این حال اکنون که نزدیک به پنج ماه به انتخابات باقی مانده است، به گفته بیش از دوازده رهبر و دست اندر کار حزب [دموکرات]، اضطراب به وحشتی محسوس تبدیل شده است.

آن‌ها گفتند که شکاف و اختلاف زیادی بین آنچه می‌خواهند به طور علنی در تلویزیون یا روزنامه یا به طور خصوصی به دوستان خود بیان کنند، در حال افزایش است، همانطور که نگرانی‌ها در مورد چشم‌انداز پیروزی بایدن در انتخابات آتی ایالات متحده افزایش یافته است.

به نوشته این نشریه آمریکایی، ترامپ در بیشتر ایالت‌های موسوم به «میدان نبرد» از بایدن جلوتر است. او در ماه آوریل (فروردین/اردیبهشت) پول بیشتری [برای کمپین انتخابات ریاست جمهوری خود]جمع‌آوری کرد و با پایان یافتن محاکمه‌اش درمورد پرداخت حق‌السکوت، ممکن است چشم‌انداز [پیروزی مجدد]برای دموکرات‌ها بدتر شود.

از آنجایی که ترامپ به برخی از لیبرال‌ترین مناطق آمریکا، از جمله نیوجرسی و نیویورک رفت تا حمایت رای‌دهندگان اسپانیایی و سیاهپوست را جلب کند، این نگرانی دموکرات‌ها در روز‌های اخیر گسترش یافته است.

در حالی که ترامپ مدت‌ها از نظر دارا بودن وجه نقدی [برای کمپین انتخاباتی]از بایدن عقب‌تر بود، جمع‌آوری کمک‌های مالی او در ماه گذشته [میلادی]۲۵ میلیون دلار از رئیس‌جمهور آمریکا پیشی گرفت.

طبق این گزارش، یکی از مشاوران کمک‌کنندگان اصلی حزب دموکرات فهرستی را فراهم و با این سرمایه‌گذاران به اشتراک گذاشته است که حدود ۱۲ دلیل برای شکست بایدن [در انتخابات ۲۰۲۴]از مساله مهاجرت و تورم بالا در آمریکا گرفته تا سن بایدن، عدم محبوبیت کامالا هریس معاون وی و حضور نامزد‌های دیگری مانند رابرت اف کندی جونیور ارائه می‌کند.

به گزارش ایرنا، انتخابات ۲۰۲۴ ریاست جمهوری آمریکا یک لحظه حیاتی برای جو بایدن و دونالد ترامپ است. ترامپ از سال ۲۰۱۶ که برای اولین بار به ریاست جمهوری رسید، یکی از چهره‌های برجسته حزب جمهوری‌خواه است که در انتخابات سال ۲۰۲۰ از رقیب دموکرات خود بایدن شکست خورد.

انتخابات ریاست جمهوری امسال آمریکا که قرار است در پنجم ماه نوامبر ۲۰۲۴ (۱۵ آبان ۱۴۰۳) برگزار شود، به عنوان بزرگترین خطر سیاسی جهان در سال جاری میلادی معرفی شده است.

کارزار‌های انتخاباتی بایدن در چند ماه گذشته تلاش‌های خود را برای جلب نظر رای‌دهندگان افزایش داده است.

ترامپ در سال ۲۰۱۶ میلادی توانست آرای ایالت‌های میدان نبرد شامل میشیگان، ویسکانسین و پنسیلوانیا را که همگی در سال ۲۰۱۲ به باراک اوباما رئیس‌جمهوری وقت آمریکا رای داده بودند، از آن خود کند.

هرچند، بایدن در سال ۲۰۲۰ بار دیگر آن‌ها را به نفع دموکرات‌ها برگرداند و در ۲ ایالت جورجیا و آریزونا هم که پیش‌تر به شدت طرفدار جمهوری‌خواهان بودند، آرا به نفع وی بود.

از سوی دیگر، خشم رای‌دهندگان آمریکایی از بایدن به دلیل حمایت از رژیم صهیونیستی و مدیریت ضعیف و منفعلانه او در قبال آتش‌بس و کشتار غیرنظامیان فلسطینی ممکن است به شکست سیاسی حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده در ۲۰۲۴ بیانجامد.

دکمه بازگشت به بالا